Michio Kaku 加來 道雄

Yazar 9,2/10 · 85 Oy · 5 kitap · 173 okunma ·  64 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

64 okur beğendi.
85 puanlama · 84 alıntı
0 haber · 1.998 gösterim
173 okur kitaplarını okudu.
366 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
24 okur kitaplarını şu anda okuyor.
5 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Michio Kaku'nun Biyografisi

Michio Kaku, City College of New York’ta teorik fizik alanında Henry Semat Profesörü unvanına sahip teorik fizikçidir. Bilimin popülerleşmesi ve insanlara ulaşması için çalışmaktadır. Fizik ve benzeri konular üzerine birçok kitap yazmış ve ekranlarda sıkça boy göstermiştir. Ayrıca birçok ağ günlüğüne yazı ve makaleler yazmaktadır. Çok satan kitaplar listesine giren İmkânsızın Fiziği (2008), Geleceğin Fiziği ve Beynin Geleceği (2014) adlı üç adet eseri bulunmaktadır.

Kaku BBC, Discovery Channel, History Channel ve Science Channel adlı kanallarda birçok program sunmuştur.

Michio Kaku'nun Kitapları Kitap Ekle

1. Geleceğin Fiziği (2100 Yılına Kadar Bilim İnsanlığın Kaderini ve Günlük Yaşamımızı Nasıl Etkileyecek)
9,1/ 10  (21 Oy) ·  51 Okunma
2. Zihnin Geleceği (Bilimin Zihni Anlamaya ve Geliştirmeye Yönelik Arayışları)
9,1/ 10  (17 Oy) ·  36 Okunma
3. Olanaksızın Fiziği (Fazerlerin, Kuvvet Alanlarının, Işınlamanın ve Zamanda Yolculuğun Dünyasına Yapılan Bilimsel Bir Keşif Gezisi)
9,5/ 10  (21 Oy) ·  34 Okunma
4. Einstein'ın Evreni (Albert Einstein'ın Hayal Gücü, Uzay ve Zaman Kavrayışımızı Nasıl Dönüştürdü)
9,3/ 10  (14 Oy) ·  30 Okunma
5. Einstein'dan Ötesi (Evrenin Teorisi İçin Süren Evrensel Anlayış)
8,7/ 10  (12 Oy) ·  22 Okunma
İlayda Yağmur, bir alıntı ekledi.
06 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İnsanın beklentileri sıfıra indiği zaman, sahip olduğu her şeyin kıymetini gerçekten anlıyor."

Stephen Hawking

Einstein'dan Ötesi, Michio Kaku (Sayfa 160)Einstein'dan Ötesi, Michio Kaku (Sayfa 160)
Başak Otsukarcı, bir alıntı ekledi.
07 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Kuantum mekaniğinin sonuçları, her yanımızda bulunmaktadır. Kuantum mekaniği olmasaydı, televizyon, lazerler, bilgisayarlar ve radyo gibi senli benli olduğumuz pek çok cihaz mümkün olmazdı."

Einstein'dan Ötesi, Michio Kaku (Sayfa 46 - ODTÜ Yayıncılık)Einstein'dan Ötesi, Michio Kaku (Sayfa 46 - ODTÜ Yayıncılık)
Başak Otsukarcı, bir alıntı ekledi.
07 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Örneğin bir metalde atomlar, kafes şeklinde düzenli olarak dizilmiştir. Schrödinger denklemi, metal atomlarındaki dış elektronların çekirdeğe zayıf bir şekilde bağlı olduğunu ve aslında bütün kafes üzerinde serbestçe dolaşabileceğini öngörmektedir. En küçük elektrik akımları dahi bu elektronları kafes üzerinde itebilir, bu da elektrik akımının doğmasına neden olur. Metallerin elektriği iletmesinin nedeni budur. Buna karşın, lastikte ve plastiklerde dış elektronlar daha sıkı şekilde bağlanmıştır ve bir akım meydana getirebilecek serbest dolaşan elektronlar yoktur."

Einstein'dan Ötesi, Michio Kaku (Sayfa 46 - ODTÜ Yayıncılık)Einstein'dan Ötesi, Michio Kaku (Sayfa 46 - ODTÜ Yayıncılık)
Başak Otsukarcı, bir alıntı ekledi.
 11 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Einstein, ünlü genel görelelik kuramını yazdıktan iki yıl sonra, 1917 yılında, çok rahatsız edici bir sonuçla karşılaştı. Kendi denklemlerini her çözdüğünde evrenin genişlemekte olduğunu buluyordu. O dönemde evrenin ebedi ve durağan olduğu, "herkesçe bilinen" bir şeydi. Bizim Samanyolu'muzun ötesinde galaksilerin var olabileceği fikri dahi, bilimkurgunun eşiğinde dolaşan bir sapkınlık olarak kabul edilmekteydi."

Einstein'dan Ötesi, Michio Kaku (Sayfa 150 - ODTÜ Yayıncılık)Einstein'dan Ötesi, Michio Kaku (Sayfa 150 - ODTÜ Yayıncılık)
efla, bir alıntı ekledi.
07 May 2017 · İnceledi

Yüzyılın ortalarında, hepimiz gerçek ve sanal gerçekliklerin bir karışımı içinde yaşıyor olabiliriz.

Geleceğin Fiziği, Michio KakuGeleceğin Fiziği, Michio Kaku
efla, bir alıntı ekledi.
06 May 2017 · İnceledi

Bugün cep telefonunuz, Ay'a iki astronot gönderen NASA'nın 1969'daki tüm gücünden daha fazla bilgisayar gücüne sahiptir.

Geleceğin Fiziği, Michio KakuGeleceğin Fiziği, Michio Kaku
efla, bir alıntı ekledi.
 06 May 2017 · İnceledi

Bizler hala atalarımızın o mezhepsel, köktenci, mantıksız ihtiraslarına sahibiz, ama aramızdaki fark şu: Bizler şimdi nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlara da sahibiz.

Geleceğin Fiziği, Michio KakuGeleceğin Fiziği, Michio Kaku
Başak Otsukarcı, bir alıntı ekledi.
07 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Süper sicim kuramı, Büyük Patlamadan önce neler olduğunu inanılmaz bir şekilde öngörmektedir. Süper sicimlere bakılacak olursa, başlangıçta evren günümüzdeki gibi dört boyutlu (üç uzay boyutu ve bir zaman boyutu) değil, on boyutluydu. Bununla beraber, on boyutlu evren, kararsız oluşu nedeniyle iki parçaya "kırıldı", dört boyutlu küçük bir evren, evrenin geri kalanından ayrıldı."

Einstein'dan Ötesi, Michio Kaku (Sayfa 13 - ODTÜ Yayıncılık)Einstein'dan Ötesi, Michio Kaku (Sayfa 13 - ODTÜ Yayıncılık)
efla, bir alıntı ekledi.
01 May 2017 · İnceledi

Büyük olasılıkla bizler hâlâ mağara adamı atalarımız gibi düşünüyoruz.

Geleceğin Fiziği, Michio KakuGeleceğin Fiziği, Michio Kaku
Su, bir alıntı ekledi.
09 Oca 13:25

Yakışıklı beyler ve güzel hanımlar toplumun hayran-
lığını kazanabilirler, ama geleceğin tüm harika buluşları, değeri
anlaşılmamış, adı sanı duyulmamış bilim insanlarının ürünleri
olacak.

Geleceğin Fiziği, Michio Kaku (Sayfa 20 - Ebup)Geleceğin Fiziği, Michio Kaku (Sayfa 20 - Ebup)
Bütün Alıntıları Göster
Başak Otsukarcı, Einstein'dan Ötesi'ni inceledi.
 12 Oca 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Michio Kaku, Japon asıllı Harvard Üniversitesi'nden mezun teorik fizik profesörüdür ve kendisi süper sicimler kuramını ortaya atan bilim adamlarındandır. Evrende temel olarak bahsedilen 4 kuvvet olan: kütleçekimi, güçlü kuvvet, elektromanyetik kuvvet ve zayıf kuvvet mekanizmalarının süper sicim teorisiyle bir araya getirelerek tek bir denklemle açıklanabileceğini öngörmüştür.

Benim Kaku ile tanışmam Discovery Science kanalında yayınlanan uzay belgeselleri ile oldu. Kaku, gençlere bilimi sevdirmek için kitap, belgesel ve çeşitli yayın organlarını etkili bir şekilde kullanan, çağımızın ileri görüşlü bilim adamlarındandır.

Bu kitap yoğun fizik içerdiği için öncelikle fizik ve uzay hakkında temel bir altyapıya sahip olunduktan sonra okunması gerektiğini düşünüyorum. Okuduktan sonra kendinizi evrenin sırlarına vakıf olmuş olarak hissedecek ve EUREKA diyeceksiniz.

Michio Kaku'yu National Geo., History Channel, BBC yayın kuruluşlarının çektiği özellikle astronomi, evren, dünya vs. konulu belgesellerden tanırsınız belki; Gandalf kılıklı, beyaz saçlı bir japon astrofizikçi olur bu hazret. Amerika'da hem ciddi bilimsel işlere imza atan, akademik kitaplar yazan, hem de halkın anlayacağı seviyede, popüler bilim kitapları kaleme alan, Bestseller ürünler ortaya koyan akademisyen/bilim insanı.

Elimdeki kitabın dili İngilizce (Orijinal başlığı: Physics of the Future). En azından elimdekini sipariş ettiğimde ya Türkçe çevirisi bulunmuyordu, yahut benim tembelliğime gelmişti de bakmamıştım. Neyse, şu an ODTÜ yayınlarından çıkan Türkçe çevirisi de mevcut gördüğüm kadarıyla. Dili olmayanlar oradan selamlayabilir kitabı.

Kitabın içindeki ana başlıkları yazacak olursam;

1- Future of The Computer: Mind over Matter (Bilgisayarın Geleceği: Maddeden Üstün Zeka)
2- Future of AI [Artificial İntelligence]: Rise of the Machines (Yapay Zekanın Geleceği: Makinelerin Yükselişi)
3- Future of Medicine: Perfection and Beyond (Tıbbın Geleceği: Mükemmellik ve Ötesi)
4- Nanotechnology: Everything from Nothing? (Nanoteknoloji: Hiçbir Şeyden Her Şey mi?
5- Future of Energy: Energy from the Stars (Enerjinin Geleceği: Yıldızlardan Gelen Enerji)
6- Future of Space Travel: to the Stars (Uzay Seyahatinin Geleceği: Yıldızlara Yolculuk)
7- Future of Wealth: Winners and Losers (Sermayenin Geleceği: Kazananlar ve Kaybedenler)
8- Future of Humanity: Planetary Civilization (İnsanlığın Geleceği: Gezegensel Medeniyet)
9- A Day in the Life in 2100 (2100'deki Yaşamdan Bir Gün)

Ne çok derine inecek kadar akademik, ne de herkesin anlayacağı yüzeysel bir dil kullanımı; bu ikisini de taşımıyor kitap. Ortalama okurun beklentilerini karşılayıp onu heyecanlandıracak, fakat ondan bu konulara az buçuk ilgi duymuş olmasını, amiyane tabirle "ilgili konu jargonundan çakacak" olmasını bekleyen bir kitap.

Keyifli, yer yer şaşırtıcı, ama asla kuru sıkı kehanetlerin yer bulmadığı, varsayımların temellendirildiği, öngörülerin bilimsel gelişmelere sadık bir şekilde yorumlandığı, geleceğe dönük tahminlerin okurun zekasına hakaret etmediği, inandırıcı, ikna edici sebeplerin sunulduğu, sıkıcı olmayan, eğlendiren bir kitap.

Okuyun!..

Geleceğin Fiziği kitabı isminin yarattığı çağrışımlarla ütopik bir içeriğe sahip olacakmış gibi bir izlenim verebiliyor, fakat daha çok günümüzde süregelen bilimsel araştırmaların varacağı noktaları göz önüne seren bir çizgiye sahip.
Bunu yazarın kendisi de kitabın başlarında belirtiyor.
O nedenle hayal gücünün sınırlarının zorlandığı bir içerik çıkmıyor karşınıza, bir Jules Verne'in 1960 Paris'ini veya Ay'a yolculuğu yüksek doğruluk paylarıyla kaleme almış olması gibi bugünden duyduğunuzda, "Yok artık!" dedirtecek şeyler çıkmıyor.
Bunu Kaku da belirtiyor ve gelecek vizyonuna sahip roman ve filmlerdeki fikirlerden kendi satırlarında yararlanıyor.
Bu durum -her ne kadar yazar, bilim insanlarını toplum içinde üst bir yere oturttuğunu ima ediyor olsa da- romancıların, hikaye yazarlarının ve senaristlerin hayal güçlerinin önemini de göstermiş oluyor.

İçerik yönüyle daha çok dünya bilimi nelerle meşgul oluyor ve bu araştırmalar nereye varabilir, sorularının yanıtlarını buluyorsunuz.
Bunun yanında yazarın dünyadaki eğilimlerin ne yöne doğru olduğu ve nereye varabileceği hakkında da altı çizilecek sonuç çıkarmaları mevcut.

Kubilay, Einstein'ın Evreni'yi inceledi.
21 Oca 12:44 · Kitabı okudu · 11 günde · 10/10 puan

Einstein hakkında bilmediğimiz ve halk arasında efsanelesmis olan Einsteinin lisede başarısız algısının ne kadar çok yanılgı olduğunu görüyoruz.

Gogol'ün portresi, Geleceğin Fiziği'yi inceledi.
18 Şub 18:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kitap, bir insanın geleceğini değiştirebilir mi, evet. Çünkü bu kitap yıllardır istediğim mesleği değiştirmeme sebep oldu. Bu zamana kadar tıp istiyordum. Üniversite sınavıma aylar kala aniden yıllardır hayalini kurduğum meslekten vazgeçip "mühendislik istiyorum" deme sebebim bu kitaptır.

TEDX konuşmaları dinlemeyi çok severim. Yine bir gün Youtube da TEDX dinlerken altta Emin Çapa 'nın bir konuşmasını gördüm. İsmi çok dikkatimi çekmişti:Türk hamamlarında suyun kaldırma kuvveti neden yok?" Daha sonra bu tarz videoları daha çok izlemeye ve bunun üzerinde düşünmeye başladım. Geleceğin Fiziğine de Emin Çapa' nın videosunda öneri olarak gördükten sonra başladım ve iyi ki de başlamışım.

Ufkumuz ne kadar darmış,teknoloji bu kadar gelişirken biz neredeymişiz, nasıl tüm buluşlardan bir habermişiz... İşte bunlar üzerinde düşünerek günlerimi harcadım. Dünyanın hep böyle sürmeyeceğini, geleceğin şu andan çok farklı olacağını ve bunu şimdiden göremeyen milletlerin gelecekte refah içinde olamayacağına kanaat getirdim. Ve tüm bunların sonucunda karar verdim: "Gelecek mühendisliktedir, ülkemi geliştirmek için mühendis olmalıyım."
Tabiki bunlar benim görüşlerim. Kesinlikle diğer meslekleri kötülemek gibi bir niyetim yok.

Kitabın dünyaya bakış açınızda az çok değişiklik yapacağına inanıyorum. Önünüzde böyle bir gelecek rehberi varken kaçırmadan okuyun derim.

Kısa bir not: Kitaptaki gelecek tahminleri boş tahminler veya uydurmaca değildir. Şu an temeli atılmış teknolojinin geliştikçe neye dönüşeceği, nerede ve nasıl kullanılacağını anlatılmaktadır. Üstelik bunlar tek kişinin görüşünden ibaret değil. Bir çok saygın bilim insanının incelemeleri de kitaba dahildir.

Keyifli okumalar dilerim :))

DeliBilge, Zihnin Geleceği'yi inceledi.
 13 Nis 2017 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın adından anlaşılacağı üzere, okurlarına zihin yolculuğunu vaad eden bir kitap. İçerik o kadar sade ve anlaşılır yazılmış ki, hemen herkesin hiç zorlanmadan okuyabileceği türden. Bilimsel kitapların seçtiģi konuya göre belli bir izlek ićerisinde yazılma prensibi vardır. Haliyle bu da okuyucunun öncelikle o konu hakkında biraz bilgi sahibi olmasını gerektirir. 'Zihnin Geleceği' her sayfasında okurken öģrenme fırsatı bulabileceğiniz cümlelerden oluşuyor.
Zihin gibi soyut bir olgu üzerinde yazmak hem cesaret hem oldukça fazla bilgi birikimi gerektiriyor; ve tabiki bunları ifade edebilme becerisi. Zihnin geleceği her açıdan doyurucu. Bilgiyi, farklı düşünmeyi, olasılıkları ve olasılıksızlıkları enfes bir anlatımla aktarıyor.
Kitaptan ćokça alıntı yapmayı isterdim. Sonra kısa bir hesapla baktım ki, altını ćizdiğim paragrafların (evet cümle değil bilgidiģiniz paragraf) sayısı o kadar fazla ki alıntı yapmaya kalksam kitabın yarısını aktarmam gerekecek. O yüzden alıntılar yerine buraya bu incelemeyi bırakıyor ve hararetle okumanızı tavsiye ediyorum.

DeliBilge, Olanaksızın Fiziği'yi inceledi.
 28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

'Gödel dünyaya soyut matematiğin sonsuz olduğunu gösterdi; sayıları ne olursa olsun aksiyomlar ve çıkarsama kuralları matematiğin tamamını asla kapsayamaz...
Benzer bir durumun fizik dünyasında da var olduğunu umarım. Eğer geleceğe bakış şeklim doğruysa bu, fizik dünyasının ve gökbiliminin de sonsuz olduğu anlamına gelir; ne kadar geleceğe gidersek gidelim, daima yeni bir şeyler, gelen yeni bilgiler, keşfedilecek yeni dünyalar, sürekli genişleyen bir yaşam, bilinç ve bellek alanı var olacaktır.'
Freeman Dyson' un, kitabın 335. sayfasında yer alan bu sözleri kitabın belki de en hoşuma giden paragraflarından biriydi.. 'Her Şey' in çözülebilir olma kesinliğinin bilincinde olduğumuz bir yaşam sürmek sanırım çok tatsız olurdu; ne de olsa insanı yaşatan/geliştiren en önemli iki olgunun, merak ve gizemler olduğunu biliyorum.
Kitabın her satırı, tarih, bilgi ve sorularla dolu. Ölmeden önce mutlaka okunması gerekenler listesinde.

Mantık Akademi, Geleceğin Fiziği'yi inceledi.
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bilim kurgu okumayı sevmeyenler için ideal bir kitap.Her ne kadar geleceği anlatsa da mantık çerçevesinde anlatıyor ve muhtemelen denilenlerin de bir çoğu gerçekleşecek.Kitaba mutlaka yaşarsak 2030 2070 ve 2100 yıllarında da bakılmalı.ve karşılaştırılmalI.Gerçekten heyecan uyandırabilecek şeyler bekleniyor.

Çatlak Filozof, Geleceğin Fiziği'yi inceledi.
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

New York Timesın en çok satanlar listesindeki Olanaksızın Fiziği (Physics of the Future) kitabında, önümüzdeki yüzyılın baş döndürücü, kışkırtıcı ve neşelendirici bir görünümünü, geleceği laboratuarlarında şimdiden icat eden, dünyanın en iyi üç yüzden fazla bilim insanıyla yaptığı görüşmelere dayanarak bize anlatıyor. Sonuç, tıpta, bilgisayarlarda, yapay zekayada, nanoteknolojide, enerji üretiminde ve uzay yolculuğunda devam edegelen devrimsel gelişmelerin, en otoriter ve bilimsel olarak hatasız bir tasviri.

Michio Kaku, başından sonuna kadar, sert ve soğuk bilimsel prensipleri aydınlığa kavuşturuyor, belli başlı teknolojilerin büyüyebilme oranlarını, ne kadar ileriye gidebileceklerini ve onların nihai limitlerini ve risklerini sorguluyor. 2100e giden yıllara heyecan uyandıran bir bakış fırlatmak için çok büyük miktarda bilgiyi bir araya getiren Geleceğin Fiziği, önümüzdeki yüz yılın nefes kesecek bilimsel devrimlerinin içine doğru heycanlı, harikulade bir yolculuk sunuyor.

Gökhan Kaya, Zihnin Geleceği'yi inceledi.
14 Şub 00:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Başta biraz bilimsel terimler açısından sıkıcı geliyor tıbbi terimler bunaltıyor ama daha sonradan açıldıkça açılıyor bilim ve insan hakkında aslında teknolojinin ne kadar ilerlediğini okuduğunuzda şaşırmamak elde değil insanlığın geleceği hakkında bilimsel teoriler ve çürütülmesi desteklenmesi şeklinde size açık kapılar bırakıyor bizim yorumlamamızı istiyor yazar çok sevdiğim bir kitaptı ilerleyen boş bir zamanda tekrar okumayı bile düşünüyorum

Bütün İncelemeleri Göster