Michio Kaku

Michio Kaku

Yazar
9.1/10
154 Kişi
·
307
Okunma
·
107
Beğeni
·
2.979
Gösterim
Adı:
Michio Kaku
Tam adı:
加來 道雄
Unvan:
Teorik Fizikçi ve Yazar
Doğum:
24 Ocak 1947
Michio Kaku, City College of New York’ta teorik fizik alanında Henry Semat Profesörü unvanına sahip teorik fizikçidir. Bilimin popülerleşmesi ve insanlara ulaşması için çalışmaktadır. Fizik ve benzeri konular üzerine birçok kitap yazmış ve ekranlarda sıkça boy göstermiştir. Ayrıca birçok ağ günlüğüne yazı ve makaleler yazmaktadır. Çok satan kitaplar listesine giren İmkânsızın Fiziği (2008), Geleceğin Fiziği ve Beynin Geleceği (2014) adlı üç adet eseri bulunmaktadır.

Kaku BBC, Discovery Channel, History Channel ve Science Channel adlı kanallarda birçok program sunmuştur.
"İnsanın beklentileri sıfıra indiği zaman, sahip olduğu her şeyin kıymetini gerçekten anlıyor."

Stephen Hawking
"Kuantum mekaniğinin sonuçları, her yanımızda bulunmaktadır. Kuantum mekaniği olmasaydı, televizyon, lazerler, bilgisayarlar ve radyo gibi senli benli olduğumuz pek çok cihaz mümkün olmazdı."
Michio Kaku
Sayfa 46 - ODTÜ Yayıncılık
Bugün cep telefonunuz, Ay'a iki astronot gönderen NASA'nın 1969'daki tüm gücünden daha fazla bilgisayar gücüne sahiptir.
"Einstein, ünlü genel görelelik kuramını yazdıktan iki yıl sonra, 1917 yılında, çok rahatsız edici bir sonuçla karşılaştı. Kendi denklemlerini her çözdüğünde evrenin genişlemekte olduğunu buluyordu. O dönemde evrenin ebedi ve durağan olduğu, "herkesçe bilinen" bir şeydi. Bizim Samanyolu'muzun ötesinde galaksilerin var olabileceği fikri dahi, bilimkurgunun eşiğinde dolaşan bir sapkınlık olarak kabul edilmekteydi."
Michio Kaku
Sayfa 150 - ODTÜ Yayıncılık
Bir çağda dünya görüşü olan şeyler, bir sonrakı çağda saçmalıklara dönüşmüş, dünün ahmaklığı ise yarının bilgeliği olmuştur.
Yüzyılın ortalarında, hepimiz gerçek ve sanal gerçekliklerin bir karışımı içinde yaşıyor olabiliriz.
"Örneğin bir metalde atomlar, kafes şeklinde düzenli olarak dizilmiştir. Schrödinger denklemi, metal atomlarındaki dış elektronların çekirdeğe zayıf bir şekilde bağlı olduğunu ve aslında bütün kafes üzerinde serbestçe dolaşabileceğini öngörmektedir. En küçük elektrik akımları dahi bu elektronları kafes üzerinde itebilir, bu da elektrik akımının doğmasına neden olur. Metallerin elektriği iletmesinin nedeni budur. Buna karşın, lastikte ve plastiklerde dış elektronlar daha sıkı şekilde bağlanmıştır ve bir akım meydana getirebilecek serbest dolaşan elektronlar yoktur."
Michio Kaku
Sayfa 46 - ODTÜ Yayıncılık
Hiç bir karamsar, yıldızların sırlarını keşfetmedi ya da meçhul topraklara hiç yelken açmadı ya da insan ruhu işin yeni bir cennet kapısı açmadı.
Helen Keller
252 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Michio Kaku, Japon asıllı Harvard Üniversitesi'nden mezun teorik fizik profesörüdür ve kendisi süper sicimler kuramını ortaya atan bilim adamlarındandır. Evrende temel olarak bahsedilen 4 kuvvet olan: kütleçekimi, güçlü kuvvet, elektromanyetik kuvvet ve zayıf kuvvet mekanizmalarının süper sicim teorisiyle bir araya getirelerek tek bir denklemle açıklanabileceğini öngörmüştür.

Benim Kaku ile tanışmam Discovery Science kanalında yayınlanan uzay belgeselleri ile oldu. Kaku, gençlere bilimi sevdirmek için kitap, belgesel ve çeşitli yayın organlarını etkili bir şekilde kullanan, çağımızın ileri görüşlü bilim adamlarındandır.

Bu kitap yoğun fizik içerdiği için öncelikle fizik ve uzay hakkında temel bir altyapıya sahip olunduktan sonra okunması gerektiğini düşünüyorum. Okuduktan sonra kendinizi evrenin sırlarına vakıf olmuş olarak hissedecek ve EUREKA diyeceksiniz.
524 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Kesinlikle herkese tavsiye edebileceğim bir kitap. Kitabın ben lisedeyken yazılmamış olması çok üzücü. Çoğu kişi gibi ben de bir hayalim olmadan, sadece puanıma göre, kendimce iş bulma garantimin olduğu bir bölüm seçtim. Okullarda fizik, kimya, biyoloji o kadar göz korkutucu ve anlamsız anlatılıyor ki insanlar gerçekten olan ilgisini de kaybediyor. Keşke liseye başlayanlara ders kitapları yerine bu tarz kitaplar okutulsa.
Lise hayatım boyunca fizik hep beynimi yakan, iğrenç formüllerle dolu bir ders oldu. Ama yazarın kitapları, insanı fiziğe hayran bırakıyor. Fiziğin biyoloji ve kimyayla iç içe ilerleyişini, o nefret ettiğim formüllerin günlük hayatı nasıl yönlendirdiğini o kadar basit ve anlaşılır anlatıyor ki insanı fen bilimlerine hayran bırakıp öğrenmeye teşvik ediyor . Şahsen kitabı okurken yaptığım ufak çaplı araştırmalarla edindiğim bilgi 16 yıllık eğitim hayatımda öğrendiğimi geride bıraktı. ( Kendi isteğinle, kendi çabalarınla öğrendiğin bilginin kesinlikle çok farklı bir hazzı oluyor.)
Sırf kitaplığımda olduğu için okumaya başladığım ama sonra elimden bırakmak istemediğim bir kitaptı. Kitabı okurken bazen karamsar bazen umutlu çoğu zaman bilgiye aç hissediyorsunuz kendinizi. Keşke 50-60 yıl sonra dünyaya gelseydim diyorsunuz. Sonra vazgeçiyorsunuz, sonra tekrar keşke diyorsunuz :)
Çevremdeki herkese okutmak istiyorum bu kitabı ama kitap konusunda çok cimriyim. Kitaplarımı başkalarıyla paylaşırken içim gidiyor. Yine de çevremdekiler de okusun diye bir tane daha sipariş verip millete zorla okutmayı düşünüyorum.
454 syf.
·Puan vermedi
Bir kitap, bir insanın geleceğini değiştirebilir mi, evet. Çünkü bu kitap yıllardır istediğim mesleği değiştirmeme sebep oldu. Bu zamana kadar tıp istiyordum. Üniversite sınavıma aylar kala aniden yıllardır hayalini kurduğum meslekten vazgeçip "mühendislik istiyorum" deme sebebim bu kitaptır.

TEDX konuşmaları dinlemeyi çok severim. Yine bir gün Youtube da TEDX dinlerken altta Emin Çapa 'nın bir konuşmasını gördüm. İsmi çok dikkatimi çekmişti:Türk hamamlarında suyun kaldırma kuvveti neden yok?" Daha sonra bu tarz videoları daha çok izlemeye ve bunun üzerinde düşünmeye başladım. Geleceğin Fiziğine de Emin Çapa' nın videosunda öneri olarak gördükten sonra başladım ve iyi ki de başlamışım.

Ufkumuz ne kadar darmış,teknoloji bu kadar gelişirken biz neredeymişiz, nasıl tüm buluşlardan bir habermişiz... İşte bunlar üzerinde düşünerek günlerimi harcadım. Dünyanın hep böyle sürmeyeceğini, geleceğin şu andan çok farklı olacağını ve bunu şimdiden göremeyen milletlerin gelecekte refah içinde olamayacağına kanaat getirdim. Ve tüm bunların sonucunda karar verdim: "Gelecek mühendisliktedir, ülkemi geliştirmek için mühendis olmalıyım."
Tabiki bunlar benim görüşlerim. Kesinlikle diğer meslekleri kötülemek gibi bir niyetim yok.

Kitabın dünyaya bakış açınızda az çok değişiklik yapacağına inanıyorum. Önünüzde böyle bir gelecek rehberi varken kaçırmadan okuyun derim.

Kısa bir not: Kitaptaki gelecek tahminleri boş tahminler veya uydurmaca değildir. Şu an temeli atılmış teknolojinin geliştikçe neye dönüşeceği, nerede ve nasıl kullanılacağını anlatılmaktadır. Üstelik bunlar tek kişinin görüşünden ibaret değil. Bir çok saygın bilim insanının incelemeleri de kitaba dahildir.

Keyifli okumalar dilerim :))
215 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Lisedeki kimya hocamın tavsiyesiyle okuduğum ve çok beğendiğim bir kitap oldu. Einstein'ın bulduğu kuramlar, yaptığı deneylerle onun evrenine dahil oluyorsunuz. Dili ağır olmadığı için herkesin severek okuyacağı bir kitap.
454 syf.
Geleceğin Fiziği kitabı isminin yarattığı çağrışımlarla ütopik bir içeriğe sahip olacakmış gibi bir izlenim verebiliyor, fakat daha çok günümüzde süregelen bilimsel araştırmaların varacağı noktaları göz önüne seren bir çizgiye sahip.
Bunu yazarın kendisi de kitabın başlarında belirtiyor.
O nedenle hayal gücünün sınırlarının zorlandığı bir içerik çıkmıyor karşınıza, bir Jules Verne'in 1960 Paris'ini veya Ay'a yolculuğu yüksek doğruluk paylarıyla kaleme almış olması gibi bugünden duyduğunuzda, "Yok artık!" dedirtecek şeyler çıkmıyor.
Bunu Kaku da belirtiyor ve gelecek vizyonuna sahip roman ve filmlerdeki fikirlerden kendi satırlarında yararlanıyor.
Bu durum -her ne kadar yazar, bilim insanlarını toplum içinde üst bir yere oturttuğunu ima ediyor olsa da- romancıların, hikaye yazarlarının ve senaristlerin hayal güçlerinin önemini de göstermiş oluyor.

İçerik yönüyle daha çok dünya bilimi nelerle meşgul oluyor ve bu araştırmalar nereye varabilir, sorularının yanıtlarını buluyorsunuz.
Bunun yanında yazarın dünyadaki eğilimlerin ne yöne doğru olduğu ve nereye varabileceği hakkında da altı çizilecek sonuç çıkarmaları mevcut.
215 syf.
·11 günde·10/10
Einstein hakkında bilmediğimiz ve halk arasında efsanelesmis olan Einsteinin lisede başarısız algısının ne kadar çok yanılgı olduğunu görüyoruz.
215 syf.
·8 günde·10/10
Michio Kaku'nun bulunduğu belgeselleri izlemeyi çok seviyorum. Çok sempatik, güler yüzlü bir adam. Aynı zamanda her şeyi karmakarışık anlatmıyor, aksine adamın dediği her kelime aklınıza kazınıyor.

Bu kitabı, bunları bilerek almıştım ve beklentilerim de büyüktü. Bu beklentilerimi de fazlasıyla karşıladı! Okuduğum için memnunum, arada kitabı elime alıp sayfalarını karıştıracağım. Okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.
215 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
"Temel düzeydeki bütün fizik bilgisi, fiziğin iki direğinde, genel görelilik ve kuantum kuramı içinde bulunmaktadır. Einstein bunlardan birincisinin kurucusu, ikincisinin isim babasıydı ve her ikisini birleştirmek için gereken zemini hazırladı."
Okuyunca Albert Einstein'ın neden tüm zamanların en büyük bilim insanlarından birisi olduğunu anlayacağınız bir kitap. Kendisi ve kişisel yaşamı, aile hayatı ve arkadaşlarıyla ilişkileri hakkında da birçok bilgi sunmakta. Yaşadığı dönemde tüm dünyada hükmü geçen Newton yasalarının doğruluklarını sorgulayabilecek kadar cesur, bu ve birçok konuda ürettiği fikirler ile fizik trenini doğru raylar üzerine oturtarak modern fiziğin temellerini atıp günümüzdeki çalışmaları bile fikirleri ve kuramlarıyla bundan 100 sene öncesinden öngörecek kadar dahi.

Einstein'ın tarihin akışını nasıl değiştirdiğini, nasıl zorluklar altında inanması çok güç başarılara imza attığını, sürekli sorgulayan ve merak eden zihin yapısını ve düşünce sistemini yakından inceleme fırsatı bulacaksınız.
Keşfettiği/geliştirdiği kuramlar üzerindeki çalışmaları ve her seferinde karşı karşıya gelmek zorunda olduğu kesimlerle nasıl mücadele ettiğini çok güzel bir şekilde yansıtmış yazar. Ayrıca o dönemdeki dünya savaşlarının ve hastalıklı hitler rejiminin kendisine ve bilim dünyasına verdiği zararlara ve nasıl baskılar altında bu başarılara imza attığına tanık oluyoruz. Kendi döneminin yanı sıra geçmişteki ve kendisinden sonraki - günümüze kadar- bilim dünyasında gerçekleşen gelişmeler güzel incelenmiş. Çağın çok ilerisinde yaşamış olan bu dehanın evrenine yakından bakabilmek için güzel bir kitap. Kesinlikle tavsiye ederim.
456 syf.
·22 günde·Beğendi·10/10
Kitabın adından anlaşılacağı üzere, okurlarına zihin yolculuğunu vaad eden bir kitap. İçerik o kadar sade ve anlaşılır yazılmış ki, hemen herkesin hiç zorlanmadan okuyabileceği türden. Bilimsel kitapların seçtiģi konuya göre belli bir izlek ićerisinde yazılma prensibi vardır. Haliyle bu da okuyucunun öncelikle o konu hakkında biraz bilgi sahibi olmasını gerektirir. 'Zihnin Geleceği' her sayfasında okurken öģrenme fırsatı bulabileceğiniz cümlelerden oluşuyor.
Zihin gibi soyut bir olgu üzerinde yazmak hem cesaret hem oldukça fazla bilgi birikimi gerektiriyor; ve tabiki bunları ifade edebilme becerisi. Zihnin geleceği her açıdan doyurucu. Bilgiyi, farklı düşünmeyi, olasılıkları ve olasılıksızlıkları enfes bir anlatımla aktarıyor.
Kitaptan ćokça alıntı yapmayı isterdim. Sonra kısa bir hesapla baktım ki, altını ćizdiğim paragrafların (evet cümle değil bilgidiģiniz paragraf) sayısı o kadar fazla ki alıntı yapmaya kalksam kitabın yarısını aktarmam gerekecek. O yüzden alıntılar yerine buraya bu incelemeyi bırakıyor ve hararetle okumanızı tavsiye ediyorum.
454 syf.
·9/10
Bilim kurgu okumayı sevmeyenler için ideal bir kitap.Her ne kadar geleceği anlatsa da mantık çerçevesinde anlatıyor ve muhtemelen denilenlerin de bir çoğu gerçekleşecek.Kitaba mutlaka yaşarsak 2030 2070 ve 2100 yıllarında da bakılmalı.ve karşılaştırılmalI.Gerçekten heyecan uyandırabilecek şeyler bekleniyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Michio Kaku
Tam adı:
加來 道雄
Unvan:
Teorik Fizikçi ve Yazar
Doğum:
24 Ocak 1947
Michio Kaku, City College of New York’ta teorik fizik alanında Henry Semat Profesörü unvanına sahip teorik fizikçidir. Bilimin popülerleşmesi ve insanlara ulaşması için çalışmaktadır. Fizik ve benzeri konular üzerine birçok kitap yazmış ve ekranlarda sıkça boy göstermiştir. Ayrıca birçok ağ günlüğüne yazı ve makaleler yazmaktadır. Çok satan kitaplar listesine giren İmkânsızın Fiziği (2008), Geleceğin Fiziği ve Beynin Geleceği (2014) adlı üç adet eseri bulunmaktadır.

Kaku BBC, Discovery Channel, History Channel ve Science Channel adlı kanallarda birçok program sunmuştur.

Yazar istatistikleri

  • 107 okur beğendi.
  • 307 okur okudu.
  • 62 okur okuyor.
  • 667 okur okuyacak.
  • 11 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları