Miguel De Cervantes Miguel de Cervantes Saavedra

Yazar 8,5/10 · 663 Oy · 10 kitap · 2782 okunma ·  262 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Miguel De Cervantes
 • Yazarın Tam Adı:
  Miguel de Cervantes Saavedra
 • Unvan:
  Romancı, Şair ve Oyun Yazarı
 • Doğum:
  Alcalá De Henares, İspanya 29 Eylül 1547
 • Ölüm:
  Madrid, İspanya 23 Nisan 1616
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

262 okur beğendi.
663 puanlama · 481 alıntı
4 haber · 9.740 gösterim
2.782 okur kitaplarını okudu.
966 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
45 okur kitaplarını şu anda okuyor.
52 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Miguel De Cervantes'in Biyografisi

Miguel de Cervantes Saavedra (29 Eylül 1547 — 23 Nisan 1616), İspanyol romancı, şair ve oyun yazarıdır.

Don Kişot'un yaratıcısı. Genç yaşta başladığı edebiyat hayatında denemeleri ve tiyatro eserleri ile kısa sürede tanınan bir yazar olmuştur. Ayrıcaİspanyol edebiyatında roman geleneğinin başlatıcısı olarak kabul edilir.

15 Eylül 1569'da Madrid'de bir yaralama iddiasıyla Miguel de Cervantes adlı biri hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Verilen cezaya göre sol eli kesilecek ve 10 yıl sürgünde kalacaktı. Bir ad benzerliği söz konusu değilse bu olay Cervantes'in İtalya'ya gidişinin nedeni olabilir. 1570'te II. SelimKıbrıs'ı ele geçirince Papa V. Pius Osmanlılara karşı birlik çağrısında bulundu. Çağrıya yalnızca İspanya ve Venedik karşılık verdi. CervantesRoma'daki İspanyol birliğine katıldı. 7 Ekim 1571'de Osmanlı donanmasıyla Lepanto (İnebahtı) Körfezinde yapılan İnebahtı Deniz Savaşı'na katılanMarquesa adlı kadırgada bulunan Cervantes, iki kez göğsünden yaralandı, bir top güllesiyle sol elini kaybetti. Daha sonra Osmanlılar tarafından tutsak edilen Cervantes, 1575-1580 yılları arasında Cezayir'de esir olarak yaşamıştır. Osmanlı esaretinde bulunduğu süre zarfında 4 kez kaçma teşebbüsünde bulunduğu tahmin edilmektedir. . Hiç birinde başarı kazanamamasına rağmen bu teşebbüsler sonucunda ceza da almamıştır. Ancak orada da dolandırıcılıkla itham edilip hapse atılmıştır. Burada yazmaya daha sıkı sarılmıştır.1580 yılında biten ve Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan Kılıç Ali Paşa camiisinin yapımında da esir işci olarak bir süre çalışmıştır

Yaşamının sonlarına doğru ünlü eseri Don Quijote (Don Kişot)'u hapishanede kaleme almıştır ve bu eseri sayesinde tüm dünyada tanınmıştır. Eserde yazarın kendi hayatıyla alay ettiği ve kahramanla aralarında çokça benzerlikler olduğu görülür. Don Kişot dünyanın en çok okunan eserlerinden biridir ve 38 dile çevrilmiştir. Bu eser hâlâ dünyanın en bilinen romanları arasındadır.

Miguel De Cervantes'in Kitapları Kitap Ekle

1. Don Quijote (La Mancha'lı Yaratıcı Asilzade - 2 Cilt Takım)
8,6/ 10  (387 Oy) ·  1.791 Okunma
8,5/ 10  (252 Oy) ·  897 Okunma
8,7/ 10  (9 Oy) ·  32 Okunma
0,0/ 10  (0 Oy) ·  14 Okunma
8. Don Kişot’un Serüvenleri (Kısaltılmış Metin)
9,0/ 10  (3 Oy) ·  7 Okunma
Atarlı Bayan, bir alıntı ekledi.
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir prensesle öyle herkesle konuşulduğu gibi konuşulmaz."

Don Kişot, Miguel De Cervantes (Sayfa 110 - Anonim Yayıncılık)Don Kişot, Miguel De Cervantes (Sayfa 110 - Anonim Yayıncılık)
Ferah, bir alıntı ekledi.
26 Nis 2015

"Çünkü içim, makul bir saatte uyuyabilecek kadar huzura kavuşmadı henüz."

Don Quijote, Miguel De CervantesDon Quijote, Miguel De Cervantes
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Lânet olasıcalar; insanın her günü bir olmaz; insan her gün neşeli olmaz.

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 667 - YKY 2.cilt Çeviri: Roza Hakmen)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 667 - YKY 2.cilt Çeviri: Roza Hakmen)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Uykuyu icat eden bin yaşasın: Uyku, insanın bütün dertlerini örten yorgandır, açlığı gideren besindir, susuzluğu gideren sudur, soğuğu ısıtan ateştir, harareti serinleten soğuktur, her şeyi satın alabilen genelgeçer paradır; çobanla kralı, aptalla akıllıyı eşitleyen terazidir. Uykunun bir tek kötü tarafı vardır derler, o da ölüme benzemesidir; uykudaki adamla ölü arasında çok az fark vardır.

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 853 - YKY 2.cilt Çeviri: Roza Hakmen)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 853 - YKY 2.cilt Çeviri: Roza Hakmen)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğitim gören bir talebenin karşılaştığı zorluklar şunlardır: Her şeyden önce yoksulluk...

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 334 - YKY 1.cilt Çeviri: Rona Hakmen)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 334 - YKY 1.cilt Çeviri: Rona Hakmen)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aklıma Barış Akarsu geliyor.
Söyler misiniz, feleğin çarkına çomak soktum diye böbürlebilecek bir tek kişi var mıdır?

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 562 - YKY 2.cilt Çeviri: Roza Hakmen)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 562 - YKY 2.cilt Çeviri: Roza Hakmen)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Her güzellik âşık etmez; bazılarına bakmaktan hoşlanılır ama istek uyandırmazlar; her güzellik âşık etse, istek uyandırsa, kalpler karmakarışık olur, yolunu şaşırır, nerede duracaklarını bilemezlerdi; çünkü sayısız güzel insan olduğundan, istekler de sayısız olurdu. Oysa derler ki, gerçek aşk bölünmez, kendiliğinden olur, zorla olmaz."

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 123 - Yapı Kredi Yayınları)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 123 - Yapı Kredi Yayınları)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bütün kötü huylar, beraberinde az da olsa bir zevk getirirler, Sancho; ama kıskançlık sadece tatsızlık, hınç ve öfke getirir.

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 494 - YKY 2.cilt Çeviri: Roza Hakmen)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 494 - YKY 2.cilt Çeviri: Roza Hakmen)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
04 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Altı olur, yedi olur, hep Tanrı'nın dediği olur; her şeyin en doğrusunu, herkes için neyin en iyi olacağını Tanrı bilir; güne göre kürk giyinmek gerek; 'büyük lokma ye büyük söyleme' demişler; ak koyunu gören, içi yağ dolu sanır.

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 780 - YKY 2.cilt Çeviri: Roza Hakmen)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 780 - YKY 2.cilt Çeviri: Roza Hakmen)
Bütün Alıntıları Göster

Miguel De Cervantes kitap incelemeleri

yusuf şimşek, Don Kişot'u inceledi.
04 Oca 17:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Dünyada en çok okunan romanlardan biri :"Don kişot" . Bunu duyunca kitabı ve içindekileri merak ettim ve okudum. Hayatımda gördüğüm en değişik yazılmış kitap. Okurken (kitabı) çok değişik bir duyguyla okudum. Şizofren bir kahraman ve saçmalıkları :) ... Kitabı okuduğum zaman daha bitirmemişken hayal kırıklığı oldu bende çünkü daha bir şey çıkaramamıştım ve nasıl bu kadar okunduğuna şaşmıştım. Kitabı okudum ve şöyle bir şey çıkardım daha doğrusu çıkarmak istedim diyelim:" İnsanlar bir hayal kurunca onları o hayal aleminden söküp atanlar vardır. Bunlar alaylarla , yalanlarla acıtarak yapılır. kendimizi hayal aleminden biz değil , insanlar çıkarır vs vs." gibisinden bir düşünceye kapıldım ama araştırmak gerekiyormuş ve buda ders oldu. kitabı araştırarak gelseydim daha tatlı ve güzel olacakmış.Bu düşüncemi hocama sorunca hocam bana açıkladı. Kitap orta çağda olan şovalyeliği anlatıyor ve onların nasıl bir durumda olduğunu gösteriyor. İspanya'nın sosyal, ekonomik, dini, siyasi ve edebi durumunu verirken güldürmeyide unutmamış diyebilirim. (Burayı araştırıp yazıyorum) Aslında kitap kısaltılmış. kitap 2 ciltmiş (bunuda köşeye bir yere yazarsınız). Bunları öğrenince kitap hakkında düşüncelerim çok değişti. Birdahakine tövbeliyim kitabı araştırmadan okumayacağım. Şuanda yeniden okumak bile istiyorum.Miguel De Cervantes'in çok iyi bir gözlemci ve tabikide çok iyi bir yazar olduğu kanısına vardım. Birinin bulunduğu ortamı bilmesi ve kaleme alması güzel bir şeydir. Çok kişi yapamaz bunu. Çok okunup, çokta beğenilen don kişotu bende beğendim. Okumanızı tavsiye ediyorum diyeceğimde okumayan var mı? güldüren, öğreten bir kitap. Çokta eski bir kitap ve günümüze kadar gelmiş (1615) yıllarında. Bir okuyun derim .:.:.:.

Ahmet Y, Don Quijote'yi inceledi.
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Şüphesiz ki Don Quijote'(Don Kişot)u okumadan,ya da duymadan geçmiş bir çocukluk çok azdır yeryüzündeki tüm medeni ve iptidai toplumlarda..Don Quijote'yi bu kadar tanınır ve de anlamlı kılan şüphesiz hikayenin çarpıcılığı,orjinallği ve bir o kadar da ilklerin romanı hatta ilk roman olmasıdır.Peki nedir Don Quijote'nin bu kadar anlamlı olan sebepleri,biraz içini açalım..

Roman kısaca Alonso Quijana'nın şovalye kitapları okuyarak,kendini şovalye sanıp maceraya çıkmasıyla başlar.Kendine 'Don Quijote' adını verip serüvenlerde iyilere yardım edip,düşkünlere kol kanat gerip,haksızlığa uğrayanlara adalet getirip haksızlıklarla mücadele etmeye ve eşi benzeri görülmemiş bir şovalye olmaya hiç görmeden aşık olduğu 'Dulcinea del Tobosa' üzerine yemin ederek şovalyeliğe başlar.Amacı bu dönemde oluşan haksızlıkların yegane kaynağı olan şovalyelik tarikatının kapanmasının önüne geçik bu geleneği tekrar geri getirmek.Yanına Sancho Panza adında bir silahtar alarak maceraya girişir.Her serüvende gördüğü her türlü olayı düzeltmeye çalışır ne var ki deliliği yüzünden her yerde okuyucuyu ve romandaki tüm karakterleri üzerine güldürür.Maceralarının hepsi okumaya değerdir çok fazla 'spoiler' vermek istemiyorum.

Öncelikle Don Quijote'yi psikolojik olarak inceleyecek olursak okuduğu kitaplardan etkilenip adeta onların parodisi olacak derecede kendini şovalyeliği kaptıran,gerçek ile hayali ayırt edemeyen,saplantılı derecede Dulcinea del Tobosa adında hiç görmediği bir kadına aşık olan ilginç bir karakter görürüz.Psikiyatristlere göre gerçek ile hayalin ayırt edilememe durumuna 'şizofreni' adı veriiyor.Bu şizofren karakter arkadaşı Sancho Panza adından kendinin tam zıddı mizaca sahip bir silahtarla gördüğü her olayı macera sanarak bir adeta bir şovalye gibi gördüğü her şeye saldırır.Öyle ki bir seferinde gördüğü koyun sürüsünü büyücülerin kılıklarını değiştirip yolladığı bir düşman ordusu olduğunu düşünüp onlara saldırıp,çobanlardan dayak yemiştir.Fakat karakterimizi yine de deliliğinden dolayı küçümsememk gerekir.Her deli gibi onda da bir bilgelik deryası vardır.Aslında çoğu bilime hakim,sürekli okuyan ve adalet duygusu çok güçlü olan bir karakterdir.Romanda tek eleştirilecek yönü belki de deli oluşudur.Arkadaşı Sancho Panza ise hiç tahsil görmemiş,saf ama bir o kadar da kurnaz bir silahtardır.Don Quijote'in ona valilik vereceğinii vaadetmesi üzerine onun yardımcısı olmayı kabul eder ve tüm maceralarda efendisinin yanında durur.

Şimdi bunlardan yola çıkarak akıllılık ve delilik arasında ince bir çizgi olduğunu görüyoruz.Zira Don Quijote bilge seviyesinde nutuk atabilen tüm olaylara sağduyu ile yaklaşabilen,çoğu olayı bilimsel olarak analiz edebilen bir karakterdir.Paraya değer vermez,hiçbir şeyden korkmaz..Fiziksel olarak uzun boylu..Bununla beraber iş şovalyeliğe gelince tüm mantık ve iradesini kaybeden birine dönüşmesi de işin en ilginç yanlarından biridir.Yanında silahtar olarak boy gösteren Sancho Panza ise
tahsil görmemiş okuma yazma bilmez,olayları mukayese edemez,aptal ama kurnaz.Fiziksel olarak şişman kısa boylu..Tüm bunlara baktığımız zaman filozofların bu durumu diyalektiğe yorması kaçınılmaz olmuştur.Her şeyin nasıl zıddıyla uyum içinde olduğunu Cervantes bu eserde herkese göstermiştir.İrade ile nefsiyetin,hayal ile gerçeğin,akıllılık ile deliliğin,bilgelik ile cehaletin...Ayrıca da bilgeliğin de deliliğe götürdüğü gözler önüne serilmiştir.Bu konuda George Orwell başta olmak üzere bir çok yazar yeni kuramlar oluşturmuştur.Yani Don Quijote yazarını aşkın bir karakter olmuş Cervantes'den daha fazla tanınmıştır.Tıpkı Sherlock Holmes'ün Sir Arthur Canon Doyle'dan daha fazla tanınması gibi...

Miguel de Cervantes Saavedra romanı yazdığı zamanlarda şüphesiz bu kadar sansasyon yaratacığını bilmiyordu.Kendince Şovalye hikayesi Kitaplarının rasyonel bir eleştrisini yine bir Şovalye Hikayesiyle hatta o güne kadar türüne rastlanmamış olan romanla yapmaya koyulmuştu.Önsözde Jale Parla'nın değimiyle bir 'arkadaş' karşılar bizi ve arkadaş/okur ilişkisinin içine çeker.Yazar aslında burada hikayeleri ikinci ağızdan anlatıyormuş gibi anlatır.Milli bayramlarda 'Şiirini okumak üzere okulumuz falan nolu öğrenci...' ni davet eden sunucu havasında okuyucuyu hikayeyi dinlemeye çağırır.Kendisi de bu hikayeyi okuyucuyla beraber dinler ve oldukça da objektif olarak hikayeyi sunmaya çalışır.Bunda şüphesiz ki gerçekçilik düşüncesinin etkisi bir hayli fazladır.Yazar okuyucuya sunuşu yaparken onları besler aydınlatır,arada bir de göz kırpar.Olayları anlatırken de Seyyid Hamid Badincani şöyle anlatır diye girer.Yani roman içinde roman bir inception filmi nazariyesine bürüyebilir anlatıyı.Bu da metinlerarası doğurganlığa teşvik eder.Yani Don Quijote kendi maceralerını kendi doğurur.Henüz Modern Edebiyat oluşturulmamışken Postmodern edebiyatın eleştirisi kahramanların nükteli söyleyişlerinde gizliden gizliye kendisini gösterir.Yani Jale Parla'nın önsözde dediği gibi tam 400 sene evvellden postmodern edebiyatın gelişini haber vermiştir.

Şovalye kitaplarının kökünü kurutmak için yazılmış bu eser şovalye kitaplarından çok kendinden önceki edebi gelenekleri yerle bir edip yeni bir tür yeni bir edebi anlayış getirmiştir.400 sene önce yazılmış bir eser olmasına karşın Don Quijote'ten etkilenmemiş tek bir büyük yazar göstermek mümkün değildir.Toplumu aksayan yanlarını nükteli,istihzalı bir anlatımla topluma servis ederken mizahi dili hiç bir zaman şiddet diline çevirmeyerek bir şovalye kitabında benzerine rastlanmayacak naif ve entelektüel bir anlatıma başvurmuştur Cervantes.Roman içindeki çeşitli hikayeler romana ayrıca zevk katmıştır.Anlatıcı bunların yazarın zihninin tek yöne sabitlenmemesi için yaptığı bir beyin uğraşı olduğunu söyler.Ayrıca da Katolik Toplumunu da ahlaki ve kültürel yönden tanıma fırsatını bizlere sunuyor.

Bu paragrafta da son aklıma gelen şey olarak birinci cilt ve ikinci ciltte gözlemlediğim farkları sunacağım.1. Ciltte daha deli bir Don Quijote vardır,maceraya daha istekli arzulu.İkinci ciltte ise daha sakin daha akıllı.Birinci cildin mizahi yönü daha ağır basıyordu,felsefi tarafı da.İkinci ciltte ise olaylar daha durgundu ve felsefi alt yapı daha azdı.Hikayeler de daha azdıçBuradan yazarın yorulmuş olduğunu çıkardım biraz.Birinci ciltte daha aptal daha komik ve paragöz bir Sancho Panza vardı İkinci ciltte ise daha ciddi ama paraya daha az tamah eden bir sancho Panza vardı.

Neyse benden bu kadar.Okuyan herkese teşekkürler.Çok fazla yazmış gibi görünmeme rağmen kitabı yeni bitirmenin verdiği kafa karışıklığı ile bir çok detayı atladım ve kısa yoldan anlatamadım.Size naçizane tavsiyem bu kitabı kesinlikle okumanız..Hiç sıkılmadan okuyacağınızdan eminim ve sürekli kahkaha atacağınızdan..Bu yüzden toplu yerlerde okumaya kalkışmayın,aniden güldüğünüzde deli zannedebilirler :) İyi günler...

Nurhan Işkın, Don Quijote'yi inceledi.
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Don Kişot'un yarı gerçek yarı hayali savaşlarını dünyada beğenmeyen yokturdur sanırım. Bana göre yazılmış ve yazılacak olan kitaplar arasında en iyilerden biri olma özelliğini daha çok uzun yıllar koruyacak...

Ahmet Arif Sevinç, Don Kişot'u inceledi.
25 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kahramanımız 16. yüzyılda ispanya manço eyaletinde yaşayan "kesada"adlı bir soyludur.Fakat bu soylu kişi, pek öyle varlıklı biri değildi.Köy sınırları içinde birkaç parça tarla ile tepenin üstünde yükselen şato, biçimde inşa edilmiş evi, tüm varlığı oluşturuyordu kesada sürekli olarak şövalyelik üzerinde romanlar okuyordu.Bu romanlarla aklını kaçırmıştı kendini devler ülkesinde sanıyordu ve kendini bekleyem bir prensesin onu beklediğini sanıyodu.

Çı₺Kırıldım, Don Kişot'u inceledi.
 07 Ara 2017 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dünyanın en iyi kurgu eseridir.

Don Kişot -asıl adı Alonso- dünya edebiyatında öyküden romana geçişin ilk adımıdır. Cervantes, Don Kişot'la modern romanın kurucusu olmuştur.

Cervantes'in maksadı aslında bu ipe sapa gelmez şövalye romanlarıyla adamakıllı dalga geçmektir.
Hayal ile gerçek dünyanın genellikle iç içe anlatıldığı romanda komik birçok öge bulunmaktadır.

Dili oldukça açık, sade ve anlaşılırdır. Genelde cümleler uzundur.
Roman, yaşlı şövalye Don Kişot'un atı ve uşağı Sancho ile birlikte yaşadığı serüveni anlatır.
Don Kişot, okuduğu romantik çağ şövalyelerinin romanlarından etkilenerek bu kurumun yeniden canlandırılması için yola çıkar. Ancak ideali ile kendi gerçekliği arasında trajikomik bir uçurum vardır.

Cervantes'i anlatan bir sunuş yazısında şu cümlerler yer almaktadır. İnsan hayatında üç kez Don Kişot okumalıdır. Kahkahaların bolca dudaklara fırlayıp duyguları harekete geçireceği gençlikte, mantığın hakim olmaya başladığı orta yaşta ve her şeye felsefe açısından baktığı ihtiyarlıkta.

DUA, Don Kişot'u inceledi.
 01 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Spoiler İçerir.

İlkokul zamanlarından okuduğum her küçük kızın aşığı olduğu
kahraman sovalye hikayelerinin bulunduğu kitaptır. Büyüyünce tekrar okuyacağım demiştim ve okudum.

Nazlı Demir, Don Quijote'yi inceledi.
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitabı okumayan günlük hayatta bir çok kez kullanılan kitaptan alıntılar, benzetimler, imgeleri anlayamazlar. Don Kişot insanın içindeki deliyi sevmesini sağlayan bir kitap. Üstünde konuşulacak çok şey var. Cervantes olağanüstü bir yazar..
Bknz. Şebnem Ferah - Değirmenler

lokman, Don Kişot'u inceledi.
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

İnsanı büyüleyen olağanüstü bir kitap.Uslubu yazıldığı çağa göre oldukça ileri bir teknikle yazılmış.Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.İyi okumalar...:)

Don Kişot, insanların olayları olduğu gibi değil de kendi arzu ve ihtiraslarına göre anladıklarını gösteren bir eserdir.
Hayalperest, macera peşinde koşan, gerçek dünyadan uzak, idealleri olan bir tiptir. Hiçbir olayı olduğu gibi görmeyip, onu hep kendi arzu ve görüş açısına göre yorumlayarak bir hayal dünyasında yaşamaktadır.
İnsanların yardımına koşmak, onlara biraz adalet getirmek ateşiyle yanmaktadır. Cervantes, iki zıt tipi yan yana getirerek, ruh ve madde ikiliğini veya insanoğlunun iyi ve kötü yanlarını simgelemiştir. Hareket halinde göstererek insan doğasının karışıklığını, derinliğini anlatmıştır.
Cervantes 'in kısa yaşam öyküsünü başyapıtı"Don Kişot" için söylenmiş bir sözle bitirelim: " İnsan, hayatın üç kez Don kişot'u okumalıdır. Kahkahanın kolayca dudaklara fırlayıp duyguları harekete geçireceği gençlikte, mantığın hâkim olmaya başladığı orta yaşta ve her şeye felsefe açısından bakıldığı ihtiyarlıkta."

enesbayram, Don Kişot'u inceledi.
06 Oca 18:08 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı Yusuf arkadaşımın tavsiyesiyle okumaya başladım.Sanırım ki herkes gibi bende kitabın başlarında hiçbir şey anlamadım.Belki de anlamak istemedim??Kim bilir.Bunu küçüklüğümde de okudum sanırım.Ondan biraz aklımda kalmış.Neyse iyi ki Yusuf arkadaşımın incelemesini gördüm ve bu kitabın öylesine yazılmış bir kitap olmadığını anladım.Dünya klasikleri arasına girmiş bir kitap...Yani anlayacağınız bu kitabı anlat anlat bitiremeyiz.Kitabın bazı yerlerinde güldüm bazen kitaptaki kahramanlara hak vererek Don Kişot'un deli olduğunu söyledim bazende bulunduğu durumdan dolayı ona karşı içimde güzel bir his oluştu.Onun zihninde oluşturduğu hayaller sanırım kimsenin aklına gelmez.Şövalye kitapları okuya okuya her şeyi şövalye kanunlarına göre görüyordu.Mesela hanları şato,un değirmenlerini dev gibi görüyordu.İçimden bunun tımarhaneye kapatmaları gerektiğini söyledim.Ama bir yandan da ona kızamıyordum.Çünkü düştüğü durumları bir görseniz pardon okusanız :) çok iyi olur.Sonunda yaşanan olaylarla neredeyse ağlayacaktım.Bunu da okuduğunuzda öğrenirsiniz.Kitap çok güzeldi okumanızı tavsiye ederim.Unutmadan söyleyeyim dedim.İncelemesi içinde Yusuf arkadaşıma teşekkür ederim.

Bütün İncelemeleri Göster