Mihaly Csikszentmihalyi

Mihaly Csikszentmihalyi

Yazar
9.0/10
6 Kişi
·
23
Okunma
·
2
Beğeni
·
822
Gösterim
Adı:
Mihaly Csikszentmihalyi
Unvan:
Macar psikolog
Doğum:
Rijeka, Hırvatistan, 29 Eylül 1934
Rekabetin meydan okuması uyarıcı ve eğlenceli olabilir. Ama rakibi yenmek zihnimizde en iyi performansı sergilemekten daha önemli hâle geliyorsa o zaman haz kaybolmaya başlar. Rekabet sadece kişinin becelerilerini mükemmelleştirme aracı olduğunda haz verir; kendi başına bir amaç olduğunda artık eğlenceli değildir.
Varlık, güç ve seks insanların çabalarına yön veren ana hedefler haline gelir ama hayat kalitesi bu şekilde arttırılamaz.
2300 yıl önce Aristo mutluluğu aradığımızı iddia etti ve 2300 yıl sonunda bu konuda herhangi bir gelişme kaydettiğimiz iddia edilemez.
Aynı partide dışa dönük kişi diğerleriyle etkileşim kurmaya çalışır ve bundan zevk alır, başarılı bir kişi faydalı iş bağlantıları peşindedir ve paranoyak olan ise sakınması gereken tehlike işaretlerini arar. Dikkat, sayısız şekilde harcanabilir ve bu biçimler hayatı ya daha zengin ya da daha acınası yapar.
İnsanların talihsizlikten fayda sağlamalarını veya sefil bir duruma düşmelerini belirleyen şey sıkıntıya nasıl yanıt verdikleridir.
Ufuk açıcı bir kitap. Altını çizerek okuyacaksınız. Basit kişisel gelişim kitabı zannedilebilir ama alakası yok. Tespitleri hayatınıza yön verebilecek kadar güçlü. Okuyunuz efenim :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Mihaly Csikszentmihalyi
Unvan:
Macar psikolog
Doğum:
Rijeka, Hırvatistan, 29 Eylül 1934

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 52 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.