Mina Urgan

Yazar 8,4/10 · 454 Oy · 7 kitap · 1615 okunma ·  208 beğeni
BİROL COŞKUN, bir alıntı ekledi.
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Başladığım kitabı, kötü de olsa bitirmek huyundan Fethi Naci'nin bir sözü sayesinde kurtuldum: "Karpuzu kestin. Baktın ki kabak. Gene de zorla yiyecek misin o karpuzu?" demiş Fethi Naci.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 146)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 146)
BİROL COŞKUN, bir alıntı ekledi.
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir insan ne denli üstün zekalı ve bilgili olursa olsun, eğer duyarlılıktan yoksunsa; kafa açısından görkemli bir dev, duygu açısından zavallı bir cüceyse, ben neyleyim böyle bir adamın dostluğunu?

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 82)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 82)
Katre-i Matem, bir alıntı ekledi.
 14 Ağu 2015

Bellek
Belleğim de hiç güçlü değildir. Bunun nedeni, birçok şeyi kafamdan tamamiyle silmek istememdir belki de. Çünkü bizi derinden yaralayan olayları hiç anmamak, tümüyle unutmak, daha doğrusu unutmuş gibi davranmak zorundayız yaşamaya devam edebilmek için.

Bir Dinozorun Anıları, Mina UrganBir Dinozorun Anıları, Mina Urgan
Kafkaslı, bir alıntı ekledi.
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hiçbir makinaya, hiçbir elektronik cihaza karşı değilim. Yeter ki, onlar insanları değil, insanlar onları kullanabilsin."

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 42 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 42 - Yapı Kredi Yayınları)
Çiğdem Aksoy Kahraman, bir alıntı ekledi.
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben tarafsız değilim. Açık seçik taraf tutuyorum. Yobazlığa karşıyım, ırkçılığa karşıyım, gericiliğe karşıyım. İnsanların sömürülmesine ve savaşa karşıyım. Sosyalizmden, sevgiden, kardeşlikten, aydınlıktan yanayım.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 35)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 35)
Başak Yılmaz, bir alıntı ekledi.
10 Nis 2017

Televizyona karşı olduğumu sanmayın. Hiçbir makinaya, hiçbir elektronik cihaza karşı değilim. Yeter ki, onlar insanları değil, insanlar onları kullanabilsin. Doğru dürüst yayın yapan, iyi konserler, güzel filmler, ilginç belgeseller, aptalca olmayan siyasal konuşmalar ve tartışmalar sunan aklı başında bir televizyon ne kadar yararlı bir şey olurdu.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 42)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 42)
Damla Taşkın, bir alıntı ekledi.
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bernard Shaw, yaşını açıkca söyleyen bir kadından korkulması gerektiğini; çünkü bunu açıklayan bir kadının her şeyi açıklayabileceğini söyler.."

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 12)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 12)
Nilay ada, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Başladığım kitabı, kötü de olsa bitirmek huyundan Fethi Naci'nin bir sözü sayesinde kurtuldum. "Karpuzu kestin. Baktın ki kabak.Gene de zorla yiyecek misin o karpuzu?"

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 146)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 146)
Tomris, bir alıntı ekledi.
 15 May 11:16 · Kitabı okuyor · Beğendi

Bir toplum cinsel yasaklardan ve baskılardan ne denli kurtulmuş olursa olsun,her yerde gizli yada açık genelevler vardır.Hele Amsterdam gibi bir liman kentinde genelevlerin bulunması çok doğaldır.Ne var ki bu mahalle iki nedenden ötürü beni çok tedirgin etti.Birinci neden kadınların bir kasap dükkanının cemâkanına kancalarla asılan et parçaları gibi,gözler önünde sergilenmesiydi.İkinci nedense birinciden çok daha fazla beni tedirgin ediyordu;satışa çıkarılan bütün kadınlar arasında kuzeyli tipli yani beyaz tenli sarı saçlı mavi gözlü bir tek kadın yoktu.Hepsi esmerdi.Bazıları kara tenli afrikalılar yada simsiyah saçlı çekik gözlü asyalılardı.Varlıklı Avrupanın kadınları değil üçüncü dünya ülkelerinin yada eski sömürgelerin zavallı yoksul kadınlarıydı satışa çıkarılanlar
.Amsterdam kerhaneleri bu et ticaretini vitrinlerde sergilerken,ırkçılığın korkunçluğunu ve ekonomik düzenin çirkinliğini de gözler önüne seriyordu sanki.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 197)Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 197)
gökçe c., bir alıntı ekledi.
04 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"..sürekli olarak kişisel mutluluk peşinden koşmak, bir kepazelikten başka bir şey değildir. Böyle bir dünyada, bunca felaket, bunca yoksulluk, bunca haksızlık ortasında, ancak inekler kadar kafasız ve duyarsız olanlar -yani gerçekten insan sayılamayacak yaratıklar- kişisel açıdan mutlu olabilirler."

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 58)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 58)
Cansu Karakoç, bir alıntı ekledi.
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Psikolojik açıdan kadın erkek ayrımını tamamiyle yanlış buluyorum. Çünkü gerçek bir insan kadın ve erkeğin uyumlu bir karışımıdır.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 122)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 122)
nalân, bir alıntı ekledi.
 20 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Yaşamım boyunca birçok yanılgıya düştüm. Bana çok acı çektiren yanlış işler yaptım. Hiçbirinden pişman değilim; çünkü yapılması gereken yanlışlardı bunlar. O yanlışları ancak yaptıktan sonra onlardan kurtulabilirdim.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 47 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 47 - Yapı Kredi Yayınları)
Esther. Sema, bir alıntı ekledi.
06 May 15:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnsan artık yazamıyorsa, canına kıyması daha iyi olur."

Virginia Woolf, Mina Urgan (Sayfa 46 - YKY-9. Baskı/ Mart 2018( Virginia Woolf))Virginia Woolf, Mina Urgan (Sayfa 46 - YKY-9. Baskı/ Mart 2018( Virginia Woolf))
BİROL COŞKUN, bir alıntı ekledi.
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yalnızlıkların en kötüsü, başkalarının arasında çekilen yalnızlıktır.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 68)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 68)
Tomris, bir alıntı ekledi.
25 Nis 08:43 · Kitabı okuyor · Beğendi

Yeni yapılan anıtlar arasında,bir tanesi çok duygulandırdı beni.1964’de Paris’ e gidişimde,Abidin Dino beni hemen oraya götürmüştü.Ne yazık ki,Paris’e giden yurttaşlarımın çoğu,bu anıtın farkında bile değiller.Nehrin üstünde ki Ile de la Cite yi bir gemiye benzetmiştim.Bu anıt o geminin en kıç ucundadır.Merdivenle inilen bir mahzendir orası.Mahzenin demir parmaklıklarından,nehrin bulanık suları görülür.İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin toplama kamplarında ölen ikiyüzbinden fazla Fransızın adları,küçük seramik parçalarına yazılıp ,zemini kaplar...

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 140)Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 140)