Mitat Enç

Mitat Enç

Yazar
8.0/10
88 Kişi
·
286
Okunma
·
12
Beğeni
·
2.227
Gösterim
Adı:
Mitat Enç
Unvan:
Türk Doçent Doktor ve Pedagog
Doğum:
Gaziantep, 1909
Ölüm:
Yalova, 1991
Mitat Enç, (d. 1909 Gaziantep - ö. 1991 Yalova) Türk Doçent Doktor ve pedagogdur.

Dedesi Mehmet Mazlum efendi Antep'in önde gelen avukatlarından, babası Emin Mazlm Enç ise tanınmış iş adamlarındandır. Annesi Zeliha Hanım, kent belediye başkanı Lütfi Güceyli'nin büyük kızıydı. Antep Savaşı yüzünden kesintiye uğrayan ilköğretimini 1923'de bitirmiş, ortaöğretim için İstanbul Erkek Lisesi'ne yatılı olarak girmiştir. 1929 yılında lise öğrenimini tamamlayıp İstanbul Darülfünun Hukuk Fakültesi'ne yazılmıştır.

Birinci sınıfın sonunda sınavlara hazırlanırken gözlerinden hastalanmış ve öğrenimini bırakmak zorunda kalmıştır. Üç yıldan fazla İstanbul ve Viyana Sağlık kurumlarında şifa aradıktan sonra sakatlığını kabullenmek zorunda kalmış ikinci kez Viyana'da iken Viyana Yüksek Pedagoji Enstitüsü'nde özürlü çocukların eğitimi konusunda yeniden eğitime başlamış ve iki yıl sonra da T.C. Sağlık Bakanlığı'na bırakılan bir burstan faydalanarak, öğrenimini sürdürmek içim ABD'ye gitmiştir. Colombia Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden 1936'da lisans, 1939'da ise yüksek lisans diplomasını alarak Türkiye'ye dönmüştür.

1940 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Gazi Eğitim Enstitüsü'ne "Marazi Ruhiyat" okutmak üzere atanmıştır. 1942'de İngilizce Öğretmeni Sabahat Enç ie evlenmiştir. 1950'de özürlü çocuklar için okul açmakla görevlendirilmiş, Ankara Körler Okulu'nun kurucu müdürlüğünü üstlenmiştir. Aynı yılın başında Altınokta Körler Eğitim ve Kalkındırma Derneği'ni (ANKEK)kurmuştur. 1952 yılında bu alana personel yetiştirmek için Gazi Eğitim'de "Özel Eğitim" bölümünü kurmuş ve üç yıl bölüm başkanlığı yapmıştır.

1956'da Ford Vakfı bursundan faydalanarak doktora yapmak üzere ABD'de Illinoise Üniversitesi'ne gitmiş ve 1958'de çalışmlaarına tamalayarak tekrar Türkiye'ye dönmüştür. 1958-60 arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin kurucu dekanlığına atanmıştır. 1960'da MEB Talim Terbiye Kurulu üyeliğine tayin edilmiştir.

1965'te Ankara Üniversitesi'nde kurulan Eğitim Fakültesi'ne geçerek Özel Öğretim Bölümü'nü kurmuştur. 1977'de emekli oluncaya kadar bu bölümün başkanlığını üstlenmiştir.

Büyüğü kız, küçüğü erkek iki çocuk sahibi olmuştur. Doç. Dr. Mitat Enç, emekli olduktan sonra Yalova’ya yerleşmiştir. Mithat Enç, 1991 yılında yaşamını yitirmiştir.
"Efendim beşeri hayvanattan ayıran akıldır,akıl. Akılla insanoğlu her şeyin çaresini, her derdin devasını bulur."
Ancak teşekkürlerimin en büyüğü babama ; benim babam olduğu için...
Mitat Enç
Sayfa 342 - ötüken yayınları
-Nasıl bir yermiş bu Amerika?
-Burada gündüzken orada gece olurmuş.
-Ben seni düşünürken sen uykuda olacaksın.
-Sen bizi düşünürken de biz uykuda olacağız.
Mitat Enç
Sayfa 117 - Ötüken yayınları
"Biz kaybımızı gülümseyerek karşılarız, o da öteki dünyada daha mutlu olur."
Mitat Enç
Sayfa 119 - Ötüken Yayınları
" Evlât, hani bizim dilde 'suç kürk olmuş da kimse giymek istememiş' derler.
Mitat Enç
Sayfa 167 - Ötüken yayınları
Ne gidenleri geri çağırabilir, ne de peşlerinden yetişebilirdim. Artık yollarımız ayrılmıştı.
Mitat Enç
Sayfa 54 - Ötüken yayınları
...anımsadıklarımız, gerçekten yaşadıklarımız olmaktan çok, yaşamış olmayı dilediklerimizin biçimini alır.
Mitat Enç
Sayfa 10 - Ötüken Yayınları
342 syf.
·Beğendi·9/10
Ülkemizde engelli vatandaşların engellerini ortadan kaldırmaya çalışan, Ankara Körler Okulunun kurucusu , kendisi de bir görme engelli olan Mithat Enç'in hepimize örnek olması gereken hayat hikayesi. Hayatı ve eğitimi sorgulatan bir kitap...
311 syf.
Üniversite yıllarımda sahafları dolaşmayı cok severdim. O dönem Nihat Genç okumayı severdim Leman dergisine yazdığı güzel yazıları nedeniyle. Şimdiki militarist ve küfürbaz hali yerine daha özgün ve özgürlükçü bakışıyla kaleme alırdı yazılarını. Sahafları dolaşırken elime Uzun Çarşının Uluları kitabı geldi. Merakla açıp okudum ilk sayfaları. İlginç bir dil ve anlatım vardı. Biraz da şaşırarak aldım kitabı çünkü ilk kez görüyordum Nihat Genç'in bu kitabını.
Eve gidip okuduğumda ise aldığım haz beni yeni bir şaşkınlığa sürükledi. Kitabın kapak sayfasında Nihat Genç değil Mitat Enç yazıyordu. Zihnimizin tuhaf tamamalamaları sayesinde yeni ve oldukça değerli bir eserle tanışmış oldum. Yazarın hayatını okuduğumda ise muhabbetim daha da arttı kitaba. Mitat Enç'in görme özürlü olduğunu ögenince buruk bir tatla okudum kitabi. Müteşekkirim kendisine böylesi değerli bir eseri bize hediye ettiği için.
Mitat Enç; İmam Baba, Hapoba, Karabey, Kız Ali, Gelin Emine, Fotinli Mehmet Efendi gibi sıradan insanların hikayelerini, akıcı ve merak uyandırıcı bir üslupla anlatır. Hikayeler Antep'te geçer. Antep'e olan merakım sevgim bu kitapla daha da artmıştır.Karakterler, Antep şivesi ile o kadar canlı bir sekilde sunulur ki orda yaşıyormuş hissini verir.
Böylesi değerli bir kitabın bu kadar az okunmasına üzüldüm. Keşfedilmeyi bekleyen bir şaheser Uzun Çarşının Uluları lütfen okuyun ve kitaplığınızda bulundurun.
342 syf.
·12 günde·7/10
Yazar Mitat Enç,kendi hayatı üzerinden göremeyen insanların yaşadıklarını, özel eğitime ihtiyaç duyan bireyler için yaptıklarını ve yapılması gerekenleri anlatmaktadır. Mitat Enç üniversite yıllarında kör olmuştur. Önce kabullenemez fakat sonraları bununla yaşamayı ve mücadele etmeyi öğrenir. Tedavi için zaten yurtdışına gider ve bu ve benzeri bir takım vesilelerle engellilerle ilgili eğitimler alır ve Türkiyede bu alanın öncülüğünü yapmaya çalışır. Bu uğurda çalışırken yetkililerin ve toplumun özel eğitime muhtaç bireylere bakış açısını, bürokratik sorunları ve eğitimdeki eksiklikleri görmüş ve bahsetmiştir. Kitap sadece bunlardan ibaret değildir. Yazar, tedavi ve eğitim amacıyla sık sık Avrupa ve Amerika gittiği için bu ülkelerdeki eğitime ve günlük yaşama dair gözlemleri de kayda değerdir. Ayrıca kitabı okurken yazarın 1909 yılında doğduğunu ve anlattığı şeylerin çoğunun 1930-1955 yılları arasında olduğunu hatırdan çıkarmamak, anlatılanları ve yaşananları küçümsememek için önemlidir.
342 syf.
·8 günde
Hukuk fakültesinde okurken gözlerini kaybedip yaşamının bundan sonrasını görme engelli bireylere adayan Mitat Enç'in otobiyografisi.Özel eğitim hocamızın tavsiyesiyle okuduğum kitap bana çok şey öğretti. Bu kitap hayatta her şeyin mümkün olduğunu, imkansız diye bir şey olmadığını gösterdi.
311 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Uzun Çarşının Uluları kitabı içine en az onlarca roman ve film sığacak yoğunlukta masalsı bir kitap. Gaziantep'in geçmişine, Anadolu insanının geçmişine farklı pencerelerden çok güzel bir bakış sağlıyor.
311 syf.
Merhabalar , Uzun Çarşının Uluları kitabı benim Mitat Enç ile tanişmama vesile olan ilk kitaptır . Minik öykülerden oluşan dili oldukça akıcı ve samimi olan bir öykü kitabı Uzun Çarşının Uluları. İlk hikaye beni çok etkilemişti aktar musa efendi gerçekten hayretler içinde kalmıştım son cümlesinde. Ama şunu da fark ettim hikayelerin sonu hep ölüm . Neden hep ölüm ? Birde şu hikaye çok dikkatimi çekmişti 'kuyucu kör hafız' bu hikayede ben yazarı gördüm veya öyle hissettim çünkü yazar da görme engelliydi . O sayfaları okurken Mitat beyin o ruh halini yansıttığını çaresizliğini anladim ama o çareyi yine kendinde bulmuş hayattan vazgeçmemiş .
Evet sevgili okur kesinlikle tavsiye ettiğim bir kitap en azından hayattan kesitleri görebilirsin hayatın gerçeklerini görebilirsin . Farklı diyarlar farklı insanlar taniyacaksın
342 syf.
·10/10
Özel egitim dersi hocamızın tavsiyesi ile okuduğum ama okumasaydim hayatta kaçırdığım şeylerden olacağına inandığım kitap. Mitah hoca hayatını bir su gibi anlatmış; hiç duraksamadan adeta bir filmi önümüze serer gibi samimiyetle. Sabrina, yaptıklarına, durmayısina, hayatı utandirircasina yürüyüşüne hayran oldum. Tekrar açıp okumak istediğim kitaplar arasına girdi.
342 syf.
·Puan vermedi
Milli Eğitim Bakanlığı' nın seminer döneminde öğretmenlere tavsiye ettiği 40 kitap arasındaydı bu kitap isminden dolayı merak ettim ve hemen okumaya başladım. iyi ki de okumuşum. Kitabın yazarı olan Mitat Enç kendi yaşamını anlatıyor.Şimdi burda olayların ayrıntısına girip spoiler vermek istemiyorum ama siz de okuduğunuzda Mitat Enç in özel eğitim konusunda ne kadar emek verdiğiniz ve ne kadar zor yollardan geçerek özel eğitim konusunda adımlar attığını göreceksiniz.Kendisinin fiziki olarak hayatı kararmış ama gözleri kararsıkça zihni açılmış resmen ve bütün görme ,konuşma engellilere ışık olmaya karar vermiş asla pes etmemiş.Kendisine sonsuz saygı duyuyorum verdiği çabadan dolayı keşke değeri zamanında bilinseymiş.
342 syf.
·Beğendi·9/10
Bir engel olarak bildigimiz görememe duyusunu saglikliyken gunden gune nasıl yitirdigini ve bu süreçte hem Turkiye'de hem de Avrupa'da bu duruma nasıl bakıldığını, ayni zamanda böyle bir engeli dahi olsa Turkiye'de ilk sayılacak işleri başaran birinin hayatını okumak herkese hayattaki hedefleri konusunda cesaret verecek bir roman.
237 syf.
·Beğendi
'Selamlık Sohbetleri' Antep'in Fransızlar tarafından işgalini ve kurtuluşunu anlatır. Antep deyince de akıllara Karayılan, Kilisli Kartal Bey, Şehit Kamil ve tabii ki Şahin Bey gelir.

Analım 'Şahin Beyi' Yavuz Bülent Bakiler'in şiiriyle:

"Bu kaçıncı kurşundur, bu kaçıncı bismillâh
Bu kaçıncı ölüdür
Bir türkü söylenir siperlerde her sabah
Vurun Antepliler namus günüdür!

Ben Antepli'yim Şahin'im ağam
Mavzer omzuma yük
Ben yumruklarımla dövüşeceğim
Yumruklarım memleket kadar büyük."

Yazarın biyografisi

Adı:
Mitat Enç
Unvan:
Türk Doçent Doktor ve Pedagog
Doğum:
Gaziantep, 1909
Ölüm:
Yalova, 1991
Mitat Enç, (d. 1909 Gaziantep - ö. 1991 Yalova) Türk Doçent Doktor ve pedagogdur.

Dedesi Mehmet Mazlum efendi Antep'in önde gelen avukatlarından, babası Emin Mazlm Enç ise tanınmış iş adamlarındandır. Annesi Zeliha Hanım, kent belediye başkanı Lütfi Güceyli'nin büyük kızıydı. Antep Savaşı yüzünden kesintiye uğrayan ilköğretimini 1923'de bitirmiş, ortaöğretim için İstanbul Erkek Lisesi'ne yatılı olarak girmiştir. 1929 yılında lise öğrenimini tamamlayıp İstanbul Darülfünun Hukuk Fakültesi'ne yazılmıştır.

Birinci sınıfın sonunda sınavlara hazırlanırken gözlerinden hastalanmış ve öğrenimini bırakmak zorunda kalmıştır. Üç yıldan fazla İstanbul ve Viyana Sağlık kurumlarında şifa aradıktan sonra sakatlığını kabullenmek zorunda kalmış ikinci kez Viyana'da iken Viyana Yüksek Pedagoji Enstitüsü'nde özürlü çocukların eğitimi konusunda yeniden eğitime başlamış ve iki yıl sonra da T.C. Sağlık Bakanlığı'na bırakılan bir burstan faydalanarak, öğrenimini sürdürmek içim ABD'ye gitmiştir. Colombia Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden 1936'da lisans, 1939'da ise yüksek lisans diplomasını alarak Türkiye'ye dönmüştür.

1940 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Gazi Eğitim Enstitüsü'ne "Marazi Ruhiyat" okutmak üzere atanmıştır. 1942'de İngilizce Öğretmeni Sabahat Enç ie evlenmiştir. 1950'de özürlü çocuklar için okul açmakla görevlendirilmiş, Ankara Körler Okulu'nun kurucu müdürlüğünü üstlenmiştir. Aynı yılın başında Altınokta Körler Eğitim ve Kalkındırma Derneği'ni (ANKEK)kurmuştur. 1952 yılında bu alana personel yetiştirmek için Gazi Eğitim'de "Özel Eğitim" bölümünü kurmuş ve üç yıl bölüm başkanlığı yapmıştır.

1956'da Ford Vakfı bursundan faydalanarak doktora yapmak üzere ABD'de Illinoise Üniversitesi'ne gitmiş ve 1958'de çalışmlaarına tamalayarak tekrar Türkiye'ye dönmüştür. 1958-60 arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin kurucu dekanlığına atanmıştır. 1960'da MEB Talim Terbiye Kurulu üyeliğine tayin edilmiştir.

1965'te Ankara Üniversitesi'nde kurulan Eğitim Fakültesi'ne geçerek Özel Öğretim Bölümü'nü kurmuştur. 1977'de emekli oluncaya kadar bu bölümün başkanlığını üstlenmiştir.

Büyüğü kız, küçüğü erkek iki çocuk sahibi olmuştur. Doç. Dr. Mitat Enç, emekli olduktan sonra Yalova’ya yerleşmiştir. Mithat Enç, 1991 yılında yaşamını yitirmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 286 okur okudu.
  • 20 okur okuyor.
  • 91 okur okuyacak.
  • 21 okur yarım bıraktı.