Mitat Enç

Yazar 8,0/10 · 45 Oy · 5 kitap · 131 okunma ·  6 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

6 okur beğendi.
45 puanlama · 33 alıntı
0 haber · 1.960 gösterim
131 okur kitaplarını okudu.
45 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
13 okur kitaplarını şu anda okuyor.
13 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Mitat Enç'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mitat Enç'in Biyografisi

Mitat Enç, (d. 1909 Gaziantep - ö. 1991 Yalova) Türk Doçent Doktor ve pedagogdur.

Dedesi Mehmet Mazlum efendi Antep'in önde gelen avukatlarından, babası Emin Mazlm Enç ise tanınmış iş adamlarındandır. Annesi Zeliha Hanım, kent belediye başkanı Lütfi Güceyli'nin büyük kızıydı. Antep Savaşı yüzünden kesintiye uğrayan ilköğretimini 1923'de bitirmiş, ortaöğretim için İstanbul Erkek Lisesi'ne yatılı olarak girmiştir. 1929 yılında lise öğrenimini tamamlayıp İstanbul Darülfünun Hukuk Fakültesi'ne yazılmıştır.

Birinci sınıfın sonunda sınavlara hazırlanırken gözlerinden hastalanmış ve öğrenimini bırakmak zorunda kalmıştır. Üç yıldan fazla İstanbul ve Viyana Sağlık kurumlarında şifa aradıktan sonra sakatlığını kabullenmek zorunda kalmış ikinci kez Viyana'da iken Viyana Yüksek Pedagoji Enstitüsü'nde özürlü çocukların eğitimi konusunda yeniden eğitime başlamış ve iki yıl sonra da T.C. Sağlık Bakanlığı'na bırakılan bir burstan faydalanarak, öğrenimini sürdürmek içim ABD'ye gitmiştir. Colombia Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden 1936'da lisans, 1939'da ise yüksek lisans diplomasını alarak Türkiye'ye dönmüştür.

1940 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Gazi Eğitim Enstitüsü'ne "Marazi Ruhiyat" okutmak üzere atanmıştır. 1942'de İngilizce Öğretmeni Sabahat Enç ie evlenmiştir. 1950'de özürlü çocuklar için okul açmakla görevlendirilmiş, Ankara Körler Okulu'nun kurucu müdürlüğünü üstlenmiştir. Aynı yılın başında Altınokta Körler Eğitim ve Kalkındırma Derneği'ni (ANKEK)kurmuştur. 1952 yılında bu alana personel yetiştirmek için Gazi Eğitim'de "Özel Eğitim" bölümünü kurmuş ve üç yıl bölüm başkanlığı yapmıştır.

1956'da Ford Vakfı bursundan faydalanarak doktora yapmak üzere ABD'de Illinoise Üniversitesi'ne gitmiş ve 1958'de çalışmlaarına tamalayarak tekrar Türkiye'ye dönmüştür. 1958-60 arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin kurucu dekanlığına atanmıştır. 1960'da MEB Talim Terbiye Kurulu üyeliğine tayin edilmiştir.

1965'te Ankara Üniversitesi'nde kurulan Eğitim Fakültesi'ne geçerek Özel Öğretim Bölümü'nü kurmuştur. 1977'de emekli oluncaya kadar bu bölümün başkanlığını üstlenmiştir.

Büyüğü kız, küçüğü erkek iki çocuk sahibi olmuştur. Doç. Dr. Mitat Enç, emekli olduktan sonra Yalova’ya yerleşmiştir. Mithat Enç, 1991 yılında yaşamını yitirmiştir.
Atarlı Bayan, bir alıntı ekledi.
21 Mar 19:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ancak teşekkürlerimin en büyüğü babama ; benim babam olduğu için...

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 342 - ötüken yayınları)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 342 - ötüken yayınları)
Atarlı Bayan, bir alıntı ekledi.
07 Mar 16:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Biz kaybımızı gülümseyerek karşılarız, o da öteki dünyada daha mutlu olur."

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 119 - Ötüken Yayınları)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 119 - Ötüken Yayınları)
Atarlı Bayan, bir alıntı ekledi.
21 Mar 19:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonra bir de insan sesinin kimliği var.

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 131 - Ötüken Yayınları)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 131 - Ötüken Yayınları)
Atarlı Bayan, bir alıntı ekledi.
07 Mar 16:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...anımsadıklarımız, gerçekten yaşadıklarımız olmaktan çok, yaşamış olmayı dilediklerimizin biçimini alır.

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 10 - Ötüken Yayınları)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 10 - Ötüken Yayınları)
Atarlı Bayan, bir alıntı ekledi.
17 Mar 00:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Varlık ve mutluluğu başkaları ile paylaşmak insanlık görevidir...

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 121 - ötüken yayınları)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 121 - ötüken yayınları)
Gürkan GÜN, bir alıntı ekledi.
19 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kale yıkıntısındaydım.Sarsılıp sallanan taş yığınlarına tutunarak yarı göçük bir burcun tepesine tırmanmaya çabalıyordum.Ben doruğa erişmek için didindikçe o da benden kaçmaya çabalıyordu sanki..

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 44)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 44)
Atarlı Bayan, bir alıntı ekledi.
21 Mar 19:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İlk buluşmada erkek öpmeye kalkarsa kızılır. Beni bu kadar kolay mı sandı diye... Ama bu girişimde bulunmayanlara daha çok içerlenir, hiç mi etkileyemedim onu diye..."

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 188 - ötüken yayınları)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 188 - ötüken yayınları)
Afranur Çetin, bir alıntı ekledi.
08 Eyl 2017

Nedense insan akşamı bulmadan öğlen ne yediğini unutur da, yıllar öncesi yaşanan bazı anılar renk ve canlılıklarından fazla bir şey kaybetmez.

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 13)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 13)
Deniz Barut, bir alıntı ekledi.
22 Nis 01:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanları canavarlaşmaya iten en büyük kaynak, çevrelerinde kolayca sömürüp kullanabilecekleri, kendilerinden güçsüz varlıkların bulunuşudur.

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 269 - Ötüken)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 269 - Ötüken)
Nidanur, bir alıntı ekledi.
08 May 22:13 · Kitabı okudu

Gözlerimi kaybettiğim günden bu yana beni en çok çöküntüye sürükleyen okumak istediğim bir şeyi elimde evirip çevirerek yardım edecek birini aramak oldu.

Bitmeyen Gece, Mitat EnçBitmeyen Gece, Mitat Enç
Bütün Alıntıları Göster
Ülkü Uçgun, Bitmeyen Gece'yi inceledi.
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ülkemizde engelli vatandaşların engellerini ortadan kaldırmaya çalışan, Ankara Körler Okulunun kurucusu , kendisi de bir görme engelli olan Mithat Enç'in hepimize örnek olması gereken hayat hikayesi. Hayatı ve eğitimi sorgulatan bir kitap...

FURKAN KARADAYI, Bitmeyen Gece'yi inceledi.
13 Oca 18:11 · Kitabı okudu · 12 günde · 7/10 puan

Yazar Mitat Enç,kendi hayatı üzerinden göremeyen insanların yaşadıklarını, özel eğitime ihtiyaç duyan bireyler için yaptıklarını ve yapılması gerekenleri anlatmaktadır. Mitat Enç üniversite yıllarında kör olmuştur. Önce kabullenemez fakat sonraları bununla yaşamayı ve mücadele etmeyi öğrenir. Tedavi için zaten yurtdışına gider ve bu ve benzeri bir takım vesilelerle engellilerle ilgili eğitimler alır ve Türkiyede bu alanın öncülüğünü yapmaya çalışır. Bu uğurda çalışırken yetkililerin ve toplumun özel eğitime muhtaç bireylere bakış açısını, bürokratik sorunları ve eğitimdeki eksiklikleri görmüş ve bahsetmiştir. Kitap sadece bunlardan ibaret değildir. Yazar, tedavi ve eğitim amacıyla sık sık Avrupa ve Amerika gittiği için bu ülkelerdeki eğitime ve günlük yaşama dair gözlemleri de kayda değerdir. Ayrıca kitabı okurken yazarın 1909 yılında doğduğunu ve anlattığı şeylerin çoğunun 1930-1955 yılları arasında olduğunu hatırdan çıkarmamak, anlatılanları ve yaşananları küçümsememek için önemlidir.

YASİN YILMAZ, Uzun Çarşının Uluları'ı inceledi.
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Uzun Çarşının Uluları kitabı içine en az onlarca roman ve film sığacak yoğunlukta masalsı bir kitap. Gaziantep'in geçmişine, Anadolu insanının geçmişine farklı pencerelerden çok güzel bir bakış sağlıyor.

Mêrxwas, Bitmeyen Gece'yi inceledi.
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kişinin geleceğini düşünmesi, tasarlaması ve ona yön vermesi gerekir. ancak bu gelecek, doğuşumuz gibi gücümüz dışında kalan bir zaman dilimine, ne dilersek dileyelim bildiği yönde akıp gitmektedir. Öyleyse yapılacak en akıllı iş, elde kalan sermayeyi en iyi şekilde kullanmaktadır. (diyor yazar) kitaptan çıkarmamız gereken belli birtakım şeylerin başında insanın şartlar ne olursa olsun hayallerinden, hedeflerinden, ideallerinden vazgeçmemesini ve bütün olumsuzluklara rağmen insanın mücadeleci olması gerektiğini daha iyi anlarsınız.

büşra kurt, Bitmeyen Gece'yi inceledi.
27 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Özel egitim dersi hocamızın tavsiyesi ile okuduğum ama okumasaydim hayatta kaçırdığım şeylerden olacağına inandığım kitap. Mitah hoca hayatını bir su gibi anlatmış; hiç duraksamadan adeta bir filmi önümüze serer gibi samimiyetle. Sabrina, yaptıklarına, durmayısina, hayatı utandirircasina yürüyüşüne hayran oldum. Tekrar açıp okumak istediğim kitaplar arasına girdi.

Hukuk fakültesinde okurken gözlerini kaybedip yaşamının bundan sonrasını görme engelli bireylere adayan Mitat Enç'in otobiyografisi.Özel eğitim hocamızın tavsiyesiyle okuduğum kitap bana çok şey öğretti. Bu kitap hayatta her şeyin mümkün olduğunu, imkansız diye bir şey olmadığını gösterdi.

Üniversite yıllarımda sahafları dolaşmayı cok severdim. O dönem Nihat Genç okumayı severdim Leman dergisine yazdığı güzel yazıları nedeniyle. Şimdiki militarist ve küfürbaz hali yerine daha özgün ve özgürlükçü bakışıyla kaleme alırdı yazılarını. Sahafları dolaşırken elime Uzun Çarşının Uluları kitabı geldi. Merakla açıp okudum ilk sayfaları. İlginç bir dil ve anlatım vardı. Biraz da şaşırarak aldım kitabı çünkü ilk kez görüyordum Nihat Genç'in bu kitabını.
Eve gidip okuduğumda ise aldığım haz beni yeni bir şaşkınlığa sürükledi. Kitabın kapak sayfasında Nihat Genç değil Mitat Enç yazıyordu. Zihnimizin tuhaf tamamalamaları sayesinde yeni ve oldukça değerli bir eserle tanışmış oldum. Yazarın hayatını okuduğumda ise muhabbetim daha da arttı kitaba. Mitat Enç'in görme özürlü olduğunu ögenince buruk bir tatla okudum kitabi. Müteşekkirim kendisine böylesi değerli bir eseri bize hediye ettiği için.
Mitat Enç; İmam Baba, Hapoba, Karabey, Kız Ali, Gelin Emine, Fotinli Mehmet Efendi gibi sıradan insanların hikayelerini, akıcı ve merak uyandırıcı bir üslupla anlatır. Hikayeler Antep'te geçer. Antep'e olan merakım sevgim bu kitapla daha da artmıştır.Karakterler, Antep şivesi ile o kadar canlı bir sekilde sunulur ki orda yaşıyormuş hissini verir.
Böylesi değerli bir kitabın bu kadar az okunmasına üzüldüm. Keşfedilmeyi bekleyen bir şaheser Uzun Çarşının Uluları lütfen okuyun ve kitaplığınızda bulundurun.

Mesut Yayla, Bitmeyen Gece'yi inceledi.
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir engel olarak bildigimiz görememe duyusunu saglikliyken gunden gune nasıl yitirdigini ve bu süreçte hem Turkiye'de hem de Avrupa'da bu duruma nasıl bakıldığını, ayni zamanda böyle bir engeli dahi olsa Turkiye'de ilk sayılacak işleri başaran birinin hayatını okumak herkese hayattaki hedefleri konusunda cesaret verecek bir roman.

Sıla Yalçın, Bitmeyen Gece'yi inceledi.
12 Kas 2017 · Kitabı okudu

hocaların ittirip kaktırmasıyla okumak zorunda olduğum bir kitaptı benim için. 12 yaşındaki bir bireyin bu kitaptan bir ders alıp insanlara farklı gözlerle bakmasını sağlayamadılar ancak 6 sene sonra bile kitaptaki o tertemiz betimleme zihnimde yerinde, keyfinde. kitabı şimdi daha iyi anlıyorum. daha net anlatılanlar veya anlatılmak istenenler şimdi. Amma ve lakin ilginç, farklı bir kitap mı? hayır. okunmalı mı? evet. dedim ya mis gibi tertemiz bir içim su gibi kitap. zararı yok yararı sağlam. harbiden. tavsiye ederim, okuyun.

aysun sakalli, Bitmeyen Gece'yi inceledi.
 26 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabi lise ya da ortaokul yillarimda okumuştum. Kapagi cok sıkıcı yazilar da cok küçüktu ama "Bakayim bi nasil ne anlatiyor ki acaba? " diye baslamistim; ama sardi kitap ; kör olan bir gencin öyküsünü anlatıyordu. İlerledikçe hayat dersi vermeye bana cok sey katmaya başladı. Daha sonra üniversitede tekrar okudum ve galiba ne zaman kendimi güçsüz hissetsem tekrar okuyacağım. Insallah çocuklarıma da okutacağım..

Bütün İncelemeleri Göster