Muazzez İlmiye Çığ

Muazzez İlmiye ÇığKur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni yazarı
Yazar
8.5/10
2.636 Kişi
11,2bin
Okunma
1.079
Beğeni
32,5bin
Görüntülenme

Hakkında

Muazzez İlmiye Çığ, (20 Haziran 1914, Bursa), Türk sümerolog. Biyografi Ailesi köken olarak Kırımlı göçmenlerden olup babası Kırım'dan Amasya, Merzifon'a, annesi ise Kırım'dan Bursa'ya göçmüştür. Ailesi İzmir'de yaşamaktayken, 15 Mayıs 1919 tarihinde meydana gelen İzmir'in işgali ardından daha güvenli bir yer olan Çorum'a yerleşti. Eğitim ve kariyer İlkokula Çorum'da başladı. Daha sonra ailece Bursa'ya taşındılar. Bursa'da özel bir okul olan Bizim Mektep'te Fransızca ve keman dersleri aldı. 1926'da sınavla Bursa Kız Muallim Mektebi'ne (Bursa Kız Öğretmen Okulu) girdi. 1931 yılında mezun oldu ve babasının da öğretmenlik yapmakta olduğu Eskişehir'e tayin oldu. Eskişehir'de öğretmenlik mesleğini dört buçuk yıl yaptı. 15 Şubat 1936 tarihinde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Hititoloji bölümüne kaydoldu. Nazi Almanyası'ndan Türkiye'ye iltica etmiş olan ve Ankara Üniversitesi'nde dersler veren Prof. Dr. Hans Gustav Guterbock'dan Hitit Dili ve Kültürü derslerini, Prof. Dr. Benno Landsberger'den Sümer ve Akad Dilleri ve Mezopotamya Kültürü derslerini aldı. 1940 yılında Ankara Üniversitesinden mezun olduktan sonra İstanbul Eski Şark Eserleri Müzesi Çiviyazılı Belgeler Arşivine uzman olarak atandı. Aynı yıl Kemal Çığ ile evlenmişti. Müzede çalıştığı 31 yıl boyunca meslektaşı Hatice Kızılay ve Dr. F. R. Kraus ile birlikte müzenin deposunda bulunan Sümer, Akad ve Hitit dillerinde yazılmış on binlerce tableti temizleyip, sınıflandırıp numaralandırdı, 74.000 tabletten oluşan çivi yazılı belgeler arşivini oluşturdu, 3.000 tabletin kopyasını yapıp katalog halinde yayımladı. 1957'de Münih'teki Oryantalistler Kongresi'ne katıldı. 1960'da Heidelberg Üniversitesi'nde altı aylık bir çalışma yaptı. 1965'de Roma'da sergilenen Hitit sergisini bu şehirden alarak Londra'ya götürdü. 1972'de emekliye ayrıldı. Emeklilikten sonra bir süre yurtdışında yaşayan Muazzez İlmiye Çığ, 1988'de Philadelphia'daki Asuroloji kongresine katıldı. Prof. Kramer'in History Begins at Sumer adlı kitabını Türkçeye çevirdi ve kitap 1990'da “Tarih Sümerle Başlar” adıyla Türk Tarih Kurumu tarafından yayımlandı. Kitabın çok ilgi görmesi üzerine 1993'te çocuklara yönelik Zaman Tüneliyle Sümerlere Yolculuk da dahil Sümer ve Hitit kültürlerini tanıtan 13 kitap yazdı.
Unvan:
Türk Sümerolog
Doğum:
Bursa, 20 Haziran 1914

Okurlar

1.079 okur beğendi.
11,2bin okur okudu.
277 okur okuyor.
6,2bin okur okuyacak.
108 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Nokta.
❝ Kadın isterse, her şeyi başarabilecek güce ve kudrete sahiptir. ❞
❝ Biz geleceği ya da geçmişi düşünürken, şu an elimizden kayıp gidiyor. ❞
Reklam
Kadın isterse, her şeyi başarabilecek güce ve kudrete sahiptir.
Yapın da görelim …
Ben Atatürk'ü eleştirenlere şunu söylüyorum: "Bugün hepinizin elinde O'nun elinde olan imkânlardan çok daha fazlası var. Daha iyisini yapın da görelim.
Günaydın Hayat
“Anlamlı bir hayat yaşadıktan sonra ne kadar yaşadığımızın bir önemi yok. Bana kalırsa insan yaşamının temel gayesi de bu kadar basit. Gece uyurken dingin hissettirecek, sabah uyanırken direnç ve enerji verecek duyguyu yakalamak. Yani yaşama tutunacağımız bir anlam yaratmak, dünyadaki yerimizin izini sürmek ve yaşama sebebimizi bulmak, kısaca yaşam dokuyabilmek.”
Dilara Günaydın

Dilara Günaydın

@dileyraa_art
·
05 Ocak 15:38
2024’de kitaplar ucuzlarsa hedefe ulaşırım.
2024 OKUMA HEDEFİ
28/60 kitap - %47 tamamlandı
28 kitap okudu
60 kitap
6,1bin sayfa
18 inceleme
156 alıntı
8 günde 1 kitap okumalı.
Reklam
🌿Merhabalar🌿 #188501228 E-KİTAPLAR Telegram E-kitaplar t.me/Pdf100000kitapa... Sayfama gelip bu iletiyi okuyorsan, bence kitap önererek yorumunu da ekleyebilirsin, şimdiden teşekkürler 🙏🙏 Her öneri birbirinden değerli benim için🥰 Değerli önerilerinizden oluşan kitap listesi;
1984
1984
5️⃣

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
116 syf.
5/10 puan verdi
Kafası bu kitap yüzünden karışık olan Müslümanlar, Toplanın!
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Okuyalı epey zaman oldu. Açıkçası bu kitabı incelemek isteği bu sitedeki incelemeleri okuyunca oluştu. İnceleyenlerin birçoğu uzun uzun açıklamak, örnekler vermek, neden desteklediğini anlatmak yerine adeta Muazzez Hanım’ın fanı gibi okunmalı, mükemmel şeklinde yorumlar yapıyor. O kadar garip, şişirilmiş inceleme
Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni
Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki KökeniMuazzez İlmiye Çığ · Kaynak Yayınları · 20064,104 okunma
116 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Muazzez İlmiye Çiğ olabildigince zor bir ise soyulup; Bugüne dek elde edilen yazılı kaynaklarla da bütün bir dünya tarihçileri tarafından günümüzde hararetle tartışılmakta olan bir konuya değiniyor ve Dinlerin, başta Mezopotamya olmak üzere, çeşitli kültürlerden gelen etkilerle bulundukları toplumun görüş, düşünüş, anlayış ve hayal gücüne göre şekillendigini ele almış. Her ne kadar Çığ'nin ve bu insanların ellerinde ,iddia ettikleri teorileri destekleyen pek çok su götürmez kanıt olsada, binlerce yıldır inanılmakta olan dinlerin asılsız çıkma ihtimalinin olduğunu insanlara anlatmak kolay değildir. Beni tatmin etti mi derseniz ; etti . En azından yazarın elinde sözlü kanıt değil de elle tutulur kanıt vardır... Ben inanamayi değil , bilmeyi yeğlerim:)) Son olarak ta : Muazzez İlmiye Çiğ'ye Sumer yolunu açarak bunları açığa çıkarma olanağını sağlayan ölümsüz Atam'ı bende şükranla anıyorum.
Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni
Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki KökeniMuazzez İlmiye Çığ · Kaynak Yayınları · 20064,104 okunma
116 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Cesaretin Var Mı Sorgulamaya?
Muazzez İlmiye Çığ bu kitabında Kuran, Tevrat ve İncil'de bulunan ayetlerle Sümer yazıtlarını karşılaştırıyor. Ayet numaraları, açıklamaları, tefsirleri ve Sümer Tabletlerindeki karşılıklarını ayrıntılı bir şekilde yazmış. Sümer Tabletlerinde Nuh Tufanından bahsetmiş, ilk insanın yaradılışı, neden kadının erkeğin kaburga kemiğinden yaratıldığı söylenir?, "Kadınlar sizin tarlanız istediğiniz gibi sürünüz" ayetinin Sümer Tabletlerindeki karşılığı İnanna'nın Aşkı'nın anlatıldığı kısımda geçiyor. Başka bir örnek başörtüsünün tarihi. Yahudiler Sümerliler'den alıyor, müslümanlar da yahudilerden... Bunun gibi bir çok ayet ve örneği var. Bunlar şuan aklıma gelenler. Bugüne kadar yaşadığınız ve inandığınız bir çok şeyi sorgulamaya cesaretiniz varsa okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Saygılarımla..
Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni
Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki KökeniMuazzez İlmiye Çığ · Kaynak Yayınları · 20064,104 okunma