Muhammed Emin Yıldırım

Muhammed Emin Yıldırım

9.4/10
225 Kişi
·
587
Okunma
·
177
Beğeni
·
12.905
Gösterim
Adı:
Muhammed Emin Yıldırım
Unvan:
Siyer Araştırmaları Uzmanı
Doğum:
Erzurum Horasan, 1973
1973 Erzurum, Horasan’da doğdu. İlk, orta ve liseyi memleketi Erzurum’da bitirdi ve sonra İstanbul’a geldi. Hem o yıllarda ve hem de sonrasında medrese ilim tahsiline başladı ve devam ettirdi. 1999 yılından sonra Mısır’da İslami ilimler - Arapça’yı kapsayan ve 5 yıl boyunca sürecek olan çalışmalarla başladı. O yıllardan önce İstanbul’da bir vakıf şubesinde islami çalışmalara başlamıştı. 1999 yılından beri Hizmet vakfında bu çalışmalar devam etmektedir. Genel ağırlıklı olarak siyer ve sahabe üzerine çalışmalar yapmaktadır.
"Ya Rabbi! Beni sevgi yorgunu yapma ! İlk günden son güne sevgimin istikametini şaşırtma! İlk günün heyecan ve aşkını yüreğimden eksik etme !" (Amin)
بِسْــــــــــــــــــــــالَّذِي خَلَقَنِي فَهُوَ يَهْدِينِ
إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ
Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır.
Hucurat,13
-Kur'an'da en çok geçen kelime: Allah (cc) 2617 defa geçmektedir.
-Allah (cc) lafzının her ayette geçtiği tek sure: Mücadele
-Kur'an- Kerim'de en çok ismi geçen Peygamber: Hz. Musa , 136 defa.
-Kur'an- Kerim'de en fazla bahsi geçen kavim İsrailoğullarıdır.
-Kur'an- Kerim'in en fazla üzerinde durduğu konu,Tevhid dir.
Hz.Pey (SAV) e sorulur; '' hangi amel daha üstündür?
''-Konan göçen kimsenin ameli! buyurmuştur.
''-Konana göçen ne demek diye sorulunca;
''-Kur'an Dostu! O Kur'an'ın başından sonuna ,sonundan başına gider;
hatmeder ve tekrar baştan okumaya başlar...

Darimi,Fezailü'l Kur'an,33
بِسْــــــــــــــــــــــالَّذِي خَلَقَنِي فَهُوَ يَهْدِينِ
وَعِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِينَ يَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا
Rahmân’ın ( has ) kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir.
Cahiller onlara laf attıkları zaman, “selâm!” der (geçer)ler.
Furkan,63
Efendimiz'i (sav) sevmek, sadece akıl ile değil; hem akıl hem kalp ile ama özellikle kalp ile mümkündür.
Çünkü Efendimiz, inanan bir insan için asla tarihte yaşayıp gitmiş, tatlı bir hatıraya dönüşmüş, efsanevi bir kişilik kazanarak hayatın dışına itilmiş biri değildir; olmamalıdır da...
“Biraz Arapça bilen bir kimse bir ayeti işittiği zaman derhal bir mana anlar ve anladığını zanneder, ben de söyleyebilirim gibi hayal eder, bir de bakar ki anlamamıştır. Çünkü nazmının her noktasında bir çok manalar fışkırmağa başlar. Onu taklit etmeye özendikçe yükselir, derinleşir, ölçüsü, ölçeği bulunamaz. Ayetten ayete birleştirmeye geçildikçe
zevki kat kat artar.”
(Elmalılı Hamdi Yazır)
Efendimiz'i (sav) sevmek, hissiyatın ve heyecanın konusu değil, imanın bir gereğidir.
Peygamberimiz (sav) kesinlikle mükemmel bir insandır ki çoğu insan da bunun farkında. Onunla (sav) ilgili kitaplar okumak çok güzel ama insan Onunla(sav) ilgili kitaplar okurken kendi hakkında paniğe kapılıp, yanlışlarının olup olmadığını, Ona (sav) komşu veya ona yakın bir derecede olabileceğininin bu ihtimal ile birlikte olamayacağının endişesine düşer. Şahsen bana böyle oldu. Belki de bu benim suçumdur. Belki de Peygamberimizi(sav) sahabe gibi sevmiyorumdur. İşte benim de bu kitabı okumadan önce sahabe gibi sevmenin ne olduğunu bilmediğim için, sahabe gibi sevmeye çaba göstermiyordum. Ama bu kitap bana bunu öğretti. Sahabe gibi sevmek; onun için herşeyini feda edebilmektir( anneni, babanı, kardeşini, çocuğunu, malını, mülkünü,canını...), onun yaptıklarını yapmaktır, onun yapma dediğini yapmamaktır, ondan gelenlere sahip çıkmaktır,onu tüm dünyaya duyurmaktır... Sahabe gibi sevmek ona komşu olmaya çalışmak, onu görmek için canını feda etmektir.
Evet sahabe gibi sevmek bunları ve nicelerini yapmaktır. Ama biz (ben de dahil olmak üzere) bunları yapabiliyormuyuz diye düşünmeliyiz. İşte bu kitap bana sevgiyi öğretti ve bana Peygamberimizi (sav) sevmek konusunda beni düşündürdü. Bu sayede umarım hepimiz "Sahabe Gibi Sevebiliriz. "
13 bölümden oluşan kitap,gerçekten Muhammed Emin YILDIRIM hocamız tarafından ilmi anlamda çok güzel hazırlanmış.Önce ayetler ve konu ile ilgili Hadis-i Şerifler,örnek ve ibretlik şahsiyetler,Kur'anı Kerim in EN' leri ve benim en çok hoşuma giden bir bölümü de var ki;
Kur'an Şahitleri...
Güzel bir şekilde ders niteliğinde hazırlanmış.
Bu alanda okumak isteyen dostlara tavsiye edilir.
Sözün sonu;
'' Allahım' Kur'an-ı göğsümün nuru,gönlümün baharı,hüzün ve kederimin kalkmasının vesilesi kıl...!
Rabbimizin razı olduğu bir hayat sürmek için çabalıyoruz. Kulluğun en ideal en güzel halini elbetteki Efendimizin sav yaşantısından öğrenmekteyiz. Bu bağlamda siyerin bizim için ehemmiyeti elbetteki ortadadır. Siyer bağımsız bir ilim olarak ele alınmadığı için siyer öğrenme süreci için de elimizde usül kitapları yoktur. Bu ihtiyaç sebebiyle ortaya çıkarılmış bir eserdir bu kitap.
Kitabımız toplam dört bölümden oluşmaktadır:
Neden Siyer Öğrenmeliyiz
Nasıl Siyer Öğrenmeliyiz
Siyer'i Nasıl Okumalıyız
Siyer Kaynakları
Bu başlıklarda sıkıcı olmayan ama kisa da tutulamayan incelemeler yapılmış, her bir alt başlık güzel örneklerle açıklanmıştır. Kitapta geçen bilgiler ayetler hadis-i şeriflerin kaynaklari dipnotta gösterilmiştir. Hatta bazen dipnotlar sayfanın yarısını kaplamıştır. (Bu konuda hassasiyet gösterilmesi beni gercekten sevindiriyor)
Özellikle Nasıl Siyer Okumaliyiz ana başlığı altında Siyer Üzerinden Kur'an'i, Kur'an Üzerinden Siyer'i okumak alt başlığında "Kur'an'a Göre Peygamberimizin (sas) Hayatı" olarak Peygamberimizin hayatına dair ayetler konularına göre kategorize edilerek verilmiştir.
Kitap içerisinde verilen birçok örnek konulan başlıkların ne kadar haklı olduğunu gözler önüne seriyor. Ben okuduğum için gerçekten memnun oldum. Umarım bu alanda çalışmalar ve yol gösterenler artar.
Peygamber Efendimız neden eğitim yuvası olarak Erkam'ın evini seçmiştir... Erkam'ın evi gibi evler oluşturma çabasında olanlar için güzel ipuçları vardır. Tavsiye ederim
ب


Öncelikle kitaba nasıl başladığımı anlatmak istiyorum . Ramazan'a az bir zaman kala kitabı elime aldım ve okumaya başladım kitabın kapağını her açtığımda kısa bir süre sonra bırakmak durumunda kaldım bir türlü oturup adamakıllı okuyamadım . Tevafuk bu ya demek ki kitabı okumak için Ramazan'ın mübarek atmosferine ihtiyaç duyuyormuşum . Kitabı okudum okudum ve dedim ki Eyvah! Sevgi iddası yüzüne vuralanlardan olursak? Her sahabe de hedefimin ne kadar yüksek benimse ne az çabaladığımı düşündüm . Onlarla aynı cennete gidebilmek nasıl bir hayal dedim sonra 'Kişi sevdiği ile beraberdir' hadisi şerifi ilaç oldu müjde oldu . Bir kitap kapağını kapattığınızda 'şimdi ben ne yapayım, nerden başlayayım?' diye sordurmuyorsa size boşuna vakit harcadınız demektir. Fakat bu kitabı okuduğunuzda belki bir kaç on sayfa sonra soruyorsunuz kendinize nasıl yapayım nerden başlayayım diye . Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek duasıyla ..
Bu kitabı "Sahabe Gibi Sevmek" adlı bir kampta okumuştum. Özellikle Muhammed Emin hocanın videoları ile birlikte okuyunca kitap üzerinizde daha çok etki bırakıyor ve kitapta okuduklarınızı videolarla pekiştirdiğiniz için bilgileri ayrıntılı şekilde ezberlemiş oluyorsunuz. Kitap bana "ben ne yapıyorum ya? Kevser'in başında beni bir Adam(sav) hasretle beklerken nedir benim bu dünyaya meyilim?" dedirtti.
Elimden bırakamadığım müthiş bir kitap...
Kitabı okurken çok yerde duygulandım sahabe efendilerimizin sevgilerini okudukça için coştu ama kendime bakınca utandım...
Bizi görmediği halde bize kardeşim diyen peygamberin ümmeti olarak halime utandım ...
Allah bizi peygamberimizim kardeşim dediği sınıfa dahil etsin ve ayaklarınızı İslam üzere sabit kılsın . Amin

Allah bu çalışması için Muhammed Emin hocaya hayırla mükâfat landırsın
Allah ondan razı olsun
Herkese bu kitabı öneririm
Risalet davasının annesi,hanımların sultanı Hz.Hatice ra.“Ya Rabbi, n’olur beni gelecek olan o peygambere yakın eyle” diye dua eden ve o duayı yaşayan sadakatle,büyük bir bağlılıkla,aşkla,hürmetle sevmenin nedemek olduğunu bize anlatan fedakar zevce..Mükemmel bi anlatım..Muhammed Emin Yıldırım'ın sohbetleri ayrı kitapları ayrı akıcı,dinleyende okuyanda sıkılmaz kanaatimce.Müslüman bir kadın nasıl olmalı sorusunun cevabını öğrenmek isteyenler alıp okusunlar vakit kaybetmeden.
Sahabe efendilerimizin Peygamberimize(sav) olan sevgisini çok hoş ifadelerle bizlere yazarımız açıklıyor.. Gerçekten Peygamberimizi(sav) Sahabe(rhum) gibi sevip sayarsak ve ona benzemek için çaba gösterirsek hayatımızdaki değişikleri ve hayatımıza kattığımız o düzeni ziyadesiyle hissedeceğiz...
Muhammed Emin Yıldırım'ın kaleminden, gün içerisinde başladığım ve bitirdiğim bir eser.. Sahabe iklimi serisinin 3. kitabı.. Okuyucusunu sahabe iklimine doğru yola çıkaran, kendinizi kâh Uhud'da sahabilerin arasında; kafire, müşrike karşı savaşırken bulacağınız, kâh Bedir'de Muhammed-i Nur'un havasını soluyacağınız, kesinlikle okunması gereken bir seri.. Cahiliye'nin karanlığından, Asr-ı saadetin nurani aydınlığına.. Hayatta iken cennetle müjdelenen 10 sahabiden biri Talha b. Ubeydullah.. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Muhammed Emin Yıldırım
Unvan:
Siyer Araştırmaları Uzmanı
Doğum:
Erzurum Horasan, 1973
1973 Erzurum, Horasan’da doğdu. İlk, orta ve liseyi memleketi Erzurum’da bitirdi ve sonra İstanbul’a geldi. Hem o yıllarda ve hem de sonrasında medrese ilim tahsiline başladı ve devam ettirdi. 1999 yılından sonra Mısır’da İslami ilimler - Arapça’yı kapsayan ve 5 yıl boyunca sürecek olan çalışmalarla başladı. O yıllardan önce İstanbul’da bir vakıf şubesinde islami çalışmalara başlamıştı. 1999 yılından beri Hizmet vakfında bu çalışmalar devam etmektedir. Genel ağırlıklı olarak siyer ve sahabe üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 177 okur beğendi.
  • 587 okur okudu.
  • 38 okur okuyor.
  • 408 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları