Muhammed Emin Yıldırım

Muhammed Emin Yıldırım

YazarÇevirmen
9.4/10
362 Kişi
·
1.052
Okunma
·
297
Beğeni
·
14.428
Gösterim
Adı:
Muhammed Emin Yıldırım
Unvan:
Siyer Araştırmaları Uzmanı
Doğum:
Erzurum Horasan, 1973
1973 Erzurum, Horasan’da doğdu. İlk, orta ve liseyi memleketi Erzurum’da bitirdi ve sonra İstanbul’a geldi. Hem o yıllarda ve hem de sonrasında medrese ilim tahsiline başladı ve devam ettirdi. 1999 yılından sonra Mısır’da İslami ilimler - Arapça’yı kapsayan ve 5 yıl boyunca sürecek olan çalışmalarla başladı. O yıllardan önce İstanbul’da bir vakıf şubesinde islami çalışmalara başlamıştı. 1999 yılından beri Hizmet vakfında bu çalışmalar devam etmektedir. Genel ağırlıklı olarak siyer ve sahabe üzerine çalışmalar yapmaktadır.
"Ya Rabbi! Beni sevgi yorgunu yapma ! İlk günden son güne sevgimin istikametini şaşırtma! İlk günün heyecan ve aşkını yüreğimden eksik etme !" (Amin)
Kur'an'a muhatap olan insan, herşeyi okumakla mükeleftir.
1- Kur'an'ı Kerim ( Ayetü'l- Mestura )
2- Kainat ( Ayetü'l-Tekvin )
3- İnsan ( Ayetü'l-Enfüse )
4- Zaman ( Ayetü'l-Hadisat )
Kur’an;
yol bulmak isteyenlerin bir yol haritası,
yönünü arayanların pusulasıdır.
بِسْــــــــــــــــــــــالَّذِي خَلَقَنِي فَهُوَ يَهْدِينِ
إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ
Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır.
Hucurat,13
-Kur'an'da en çok geçen kelime: Allah (cc) 2617 defa geçmektedir.
-Allah (cc) lafzının her ayette geçtiği tek sure: Mücadele
-Kur'an- Kerim'de en çok ismi geçen Peygamber: Hz. Musa , 136 defa.
-Kur'an- Kerim'de en fazla bahsi geçen kavim İsrailoğullarıdır.
-Kur'an- Kerim'in en fazla üzerinde durduğu konu,Tevhid dir.
Kur'an;
uyuşuk bedenleri hareketlendiren,insanlığa
yepyeni bir kan ve aksiyon kazandıran ilahi
bir nimettir.
198 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Peygamberimiz (sav) kesinlikle mükemmel bir insandır ki çoğu insan da bunun farkında. Onunla (sav) ilgili kitaplar okumak çok güzel ama insan Onunla(sav) ilgili kitaplar okurken kendi hakkında paniğe kapılıp, yanlışlarının olup olmadığını, Ona (sav) komşu veya ona yakın bir derecede olabileceğininin bu ihtimal ile birlikte olamayacağının endişesine düşer. Şahsen bana böyle oldu. Belki de bu benim suçumdur. Belki de Peygamberimizi(sav) sahabe gibi sevmiyorumdur. İşte benim de bu kitabı okumadan önce sahabe gibi sevmenin ne olduğunu bilmediğim için, sahabe gibi sevmeye çaba göstermiyordum. Ama bu kitap bana bunu öğretti. Sahabe gibi sevmek; onun için herşeyini feda edebilmektir( anneni, babanı, kardeşini, çocuğunu, malını, mülkünü,canını...), onun yaptıklarını yapmaktır, onun yapma dediğini yapmamaktır, ondan gelenlere sahip çıkmaktır,onu tüm dünyaya duyurmaktır... Sahabe gibi sevmek ona komşu olmaya çalışmak, onu görmek için canını feda etmektir.
Evet sahabe gibi sevmek bunları ve nicelerini yapmaktır. Ama biz (ben de dahil olmak üzere) bunları yapabiliyormuyuz diye düşünmeliyiz. İşte bu kitap bana sevgiyi öğretti ve bana Peygamberimizi (sav) sevmek konusunda beni düşündürdü. Bu sayede umarım hepimiz "Sahabe Gibi Sevebiliriz. "
294 syf.
·9/10
13 bölümden oluşan kitap,gerçekten Muhammed Emin YILDIRIM hocamız tarafından ilmi anlamda çok güzel hazırlanmış.Önce ayetler ve konu ile ilgili Hadis-i Şerifler,örnek ve ibretlik şahsiyetler,Kur'anı Kerim in EN' leri ve benim en çok hoşuma giden bir bölümü de var ki;
Kur'an Şahitleri...
Güzel bir şekilde ders niteliğinde hazırlanmış.
Bu alanda okumak isteyen dostlara tavsiye edilir.
Sözün sonu;
'' Allahım' Kur'an-ı göğsümün nuru,gönlümün baharı,hüzün ve kederimin kalkmasının vesilesi kıl...!
248 syf.
Rabbimizin razı olduğu bir hayat sürmek için çabalıyoruz. Kulluğun en ideal en güzel halini elbetteki Efendimizin sav yaşantısından öğrenmekteyiz. Bu bağlamda siyerin bizim için ehemmiyeti elbetteki ortadadır. Siyer bağımsız bir ilim olarak ele alınmadığı için siyer öğrenme süreci için de elimizde usül kitapları yoktur. Bu ihtiyaç sebebiyle ortaya çıkarılmış bir eserdir bu kitap.
Kitabımız toplam dört bölümden oluşmaktadır:
Neden Siyer Öğrenmeliyiz
Nasıl Siyer Öğrenmeliyiz
Siyer'i Nasıl Okumalıyız
Siyer Kaynakları
Bu başlıklarda sıkıcı olmayan ama kisa da tutulamayan incelemeler yapılmış, her bir alt başlık güzel örneklerle açıklanmıştır. Kitapta geçen bilgiler ayetler hadis-i şeriflerin kaynaklari dipnotta gösterilmiştir. Hatta bazen dipnotlar sayfanın yarısını kaplamıştır. (Bu konuda hassasiyet gösterilmesi beni gercekten sevindiriyor)
Özellikle Nasıl Siyer Okumaliyiz ana başlığı altında Siyer Üzerinden Kur'an'i, Kur'an Üzerinden Siyer'i okumak alt başlığında "Kur'an'a Göre Peygamberimizin (sas) Hayatı" olarak Peygamberimizin hayatına dair ayetler konularına göre kategorize edilerek verilmiştir.
Kitap içerisinde verilen birçok örnek konulan başlıkların ne kadar haklı olduğunu gözler önüne seriyor. Ben okuduğum için gerçekten memnun oldum. Umarım bu alanda çalışmalar ve yol gösterenler artar.
221 syf.
Peygamber Efendimız neden eğitim yuvası olarak Erkam'ın evini seçmiştir... Erkam'ın evi gibi evler oluşturma çabasında olanlar için güzel ipuçları vardır. Tavsiye ederim
198 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
ب


Öncelikle kitaba nasıl başladığımı anlatmak istiyorum . Ramazan'a az bir zaman kala kitabı elime aldım ve okumaya başladım kitabın kapağını her açtığımda kısa bir süre sonra bırakmak durumunda kaldım bir türlü oturup adamakıllı okuyamadım . Tevafuk bu ya demek ki kitabı okumak için Ramazan'ın mübarek atmosferine ihtiyaç duyuyormuşum . Kitabı okudum okudum ve dedim ki Eyvah! Sevgi iddası yüzüne vuralanlardan olursak? Her sahabe de hedefimin ne kadar yüksek benimse ne az çabaladığımı düşündüm . Onlarla aynı cennete gidebilmek nasıl bir hayal dedim sonra 'Kişi sevdiği ile beraberdir' hadisi şerifi ilaç oldu müjde oldu . Bir kitap kapağını kapattığınızda 'şimdi ben ne yapayım, nerden başlayayım?' diye sordurmuyorsa size boşuna vakit harcadınız demektir. Fakat bu kitabı okuduğunuzda belki bir kaç on sayfa sonra soruyorsunuz kendinize nasıl yapayım nerden başlayayım diye . Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek duasıyla ..
271 syf.
·10/10
Spoiler içerir

Rusya'da işçi ve köylü kesimin kötü koşullarda çalışıp yoksulluktan perişan olduğu dönemde Pavel adlı gencin bu mücadeleyle tanışması ve annesini de nasıl adım adım bu mücadeleye sürüklemesini anlatan kitap. Ev hanımı olan annenin devrimcilik öyküsü çok güzel işlenmiş.
294 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Zamanımızın büyük bir derdi, devasız bir hastalığı var TESLİMİYET(SİZLİK); eskiden büyüklerimiz neye dayanarak sorgulamadan inanıp iman etmiş diye düşünüyorum çünkü günümüzde İNANÇ öyle çetrefilli bir duruma girmiş ki Müslümanım diyen insanlar kendi arasında 40’a bölünmüş ve farz olan ibadetleri, helalleri ve haramları kendi görüş ve fikirlerine uyarlayarak İSLAM dinini törpülüyorlar. Millet neye/kime güveneceğini şaşırmış :(( Rabbim bizi yanlışa sapmaktan muhafaza etsin ve herhangi bir konuda sapıklığa düşmüş isek tez zaman da uyandırsın. Bize bir elçi gönderdi sapıtmamak ve şaşmamak için O’nun yolundan gider ve hayatını kendinize örnek alır iseniz kurtuluşa erersiniz buyurdu konu ile ilgili ayet ‘’Şüphesiz, sizden Allah’a ve Ahiret gününe kavuşmayı uman ve Allah’ı çokça analar için, Allah’ın Peygamberinde güzel bir örnek vardır’’ (Ahzab Suresi 21. Ayet)

Peki, Allah’ın Peygamberini ne için tanımalıyız?
İlk sebebi yukarda ki Ayeti Kerime’de geçen EMİR gereği, yani Rabbimiz bizden O’nu tanımamızı istediği için. Yapmamız gereken ilk iş sağlam bir kaynaktan Efendimiz (s.a.v) hayatını okumak öğrenmek. İkinci sebebi ise bir Müslüman olarak nasıl yaşamamız gerektiğini öğrenmek, bu sadece ibadetler için değil O’nu hayatımızın her anına katabilmek için zaten siyerler de ve hadisler buda aşikardır. Yiyip içmemizden tutun nasıl konuşacağımıza nasıl hareket edeceğimize kadar en güzel ahlaki davranışların derlemesidir siyer. Diğer bir sebep ise bu en önemlisi bence , KURAN-I KERİM’ i anlamak için Kuran ve siyer ne alaka düşünen yoktur herhalde çünkü Kuranı Kerim’de verilen hüküm ayetlerinin bir çoğunun indirildiği zaman ne için ve hangi durum için olduğu Siyer-i Nebi de geçmektedir. Örneğin Miraç, Fil vakası, Uhud savaşı ve daha ayetlerde ismi geçen kısaca değinilen olaylar Siyer-i Nebi de geçmektedir, bu nedenle tefsir veya meali Efendimizin hayatını bilmeden okumak bir çok ayeti anlama konusunda yetersiz olcaktır.

İşte bu kitap Siyer-i Nebinin hayatımızdaki önemini, neden okumamız gerektiğini anlatıyor ve bunu Ayetler ve hadisler ile desteklemekte. Her sayfasında yazdığı şeylerin dayanağı olarak hadisleri Ayetleri ve Alimlerin görüşlerini dipnot olarak geçiyor. Videoları ile desteklenince anlaması ve kalıcılığı daha çok oluyor. Muhabbetle kalın…
198 syf.
·10/10
Bu kitabı "Sahabe Gibi Sevmek" adlı bir kampta okumuştum. Özellikle Muhammed Emin hocanın videoları ile birlikte okuyunca kitap üzerinizde daha çok etki bırakıyor ve kitapta okuduklarınızı videolarla pekiştirdiğiniz için bilgileri ayrıntılı şekilde ezberlemiş oluyorsunuz. Kitap bana "ben ne yapıyorum ya? Kevser'in başında beni bir Adam(sav) hasretle beklerken nedir benim bu dünyaya meyilim?" dedirtti.
198 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Elimden bırakamadığım müthiş bir kitap...
Kitabı okurken çok yerde duygulandım sahabe efendilerimizin sevgilerini okudukça için coştu ama kendime bakınca utandım...
Bizi görmediği halde bize kardeşim diyen peygamberin ümmeti olarak halime utandım ...
Allah bizi peygamberimizim kardeşim dediği sınıfa dahil etsin ve ayaklarınızı İslam üzere sabit kılsın . Amin

Allah bu çalışması için Muhammed Emin hocaya hayırla mükâfat landırsın
Allah ondan razı olsun
Herkese bu kitabı öneririm
144 syf.
·Beğendi
Risalet davasının annesi,hanımların sultanı Hz.Hatice ra.“Ya Rabbi, n’olur beni gelecek olan o peygambere yakın eyle” diye dua eden ve o duayı yaşayan sadakatle,büyük bir bağlılıkla,aşkla,hürmetle sevmenin nedemek olduğunu bize anlatan fedakar zevce..Mükemmel bi anlatım..Muhammed Emin Yıldırım'ın sohbetleri ayrı kitapları ayrı akıcı,dinleyende okuyanda sıkılmaz kanaatimce.Müslüman bir kadın nasıl olmalı sorusunun cevabını öğrenmek isteyenler alıp okusunlar vakit kaybetmeden.

Yazarın biyografisi

Adı:
Muhammed Emin Yıldırım
Unvan:
Siyer Araştırmaları Uzmanı
Doğum:
Erzurum Horasan, 1973
1973 Erzurum, Horasan’da doğdu. İlk, orta ve liseyi memleketi Erzurum’da bitirdi ve sonra İstanbul’a geldi. Hem o yıllarda ve hem de sonrasında medrese ilim tahsiline başladı ve devam ettirdi. 1999 yılından sonra Mısır’da İslami ilimler - Arapça’yı kapsayan ve 5 yıl boyunca sürecek olan çalışmalarla başladı. O yıllardan önce İstanbul’da bir vakıf şubesinde islami çalışmalara başlamıştı. 1999 yılından beri Hizmet vakfında bu çalışmalar devam etmektedir. Genel ağırlıklı olarak siyer ve sahabe üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 297 okur beğendi.
  • 1.052 okur okudu.
  • 98 okur okuyor.
  • 804 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları