Muhammed Emin Yıldırım

Muhammed Emin Yıldırım

Yazar
9.5/10
2.144 Kişi
·
6,7bin
Okunma
·
1.347
Beğeni
·
26,1bin
Gösterim
Adı:
Muhammed Emin Yıldırım
Unvan:
Yazar
Doğum:
Horasan, Erzurum, Türkiye, 8 Mart 1973
Muhammed Emin Yıldırım, 8 Mart 1973 yılında Erzurum’un Horasan ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum'da tamamlayıp 1989 yılında İstanbul'a geldi.

Örgün eğitiminin yanında medreselerde Arapça ve Temel İslami İlimler alanlarında çeşitli dersler aldı.

M. Emin Yıldırım, 1999 yılından sonra 5 yıl Mısır’da İslami İlimler alanında çalışmalarda bulundu.

Muhammed Emin Yıldırım, Ekim 2010 yılında Siyer Vakfı’nı kurdu. Yıldırım, kuruluşunu 10 temel ilke üzerine oturttuğu Siyer Vakfı ile Hz. Muhammed’in (S.A.V) daha iyi bilinmesi, anlaşılması, tanınması, kavranması ve yaşanması için çalışmalarda bulunuyor.

Siyer alanında yapılan hizmetleri bir basamak daha yukarıya taşımak için Uluslararası Siyer Eğitim ve Araştırma Enstitüsünü kurdu.

Türkiye başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında siyer ve sahabilere özel programlara konuşmacı olarak katıldı.

İhtisas alanı ile ilgili 200'ü aşkın TV ve Radyo programına katıldı ve sohbetleri yayınlandı.

Siyer Vakfı’nın, Siyer Dersleri, Siyer Mektebi, 82 İl 82 Sahabi, Samed Medresesi, Suffa Meclisleri, Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması projelerine katkılarda bulundu.

Siyer Vakfı’nın 2020 yılını (Hicri 1441) “Aile Yılı” olarak ilan etmesiyle “En Büyük Nimet Aile” serlevhası altında halka açık konferanslarına devam etmektedir.

15 yıl olarak planlanan siyer derslerinin ikinci bölümü Sîret-i Enbiyâ dersleri başlığı altında 100 ders boyunca Hz. Âdem’den Hz. İsa’ya kadar gelen tüm peygamberlerin hayatlarını anlatmaktadır.

“Cennet Bizim Evimizde” programları ile aile kurumunu bilinçlendirici programlara konuşmacı olarak katıldı.

Muhammed Emin Yıldırım’ın bugüne kadar Siyer Yayınları’ndan çıkan 60’a yakın kitabı bulunmaktadır.

Siyer, Siyer Araştırmaları ve Siyer Çocuk dergilerinde yazıları yayımlandı.

Halen kurucusu olduğu Siyer Vakfı'nda ve çeşitli televizyon, radyo programlarında muhtelif başlıklarda sohbetleri devam etmektedir.

Muhammed Emin Yıldırım, Nezahat Hanım ile evli olup 3 çocuk babasıdır.
Evliliğin ibadet olmadığını söyleyebilecek birisi var mı?
Allah'ın emri ve Peygamberin (sas) kavlinden bahsediliyorsa orada ibadetten bahsediliyor demektir.
Muhammed Emin Yıldırım
Sayfa 15 - Siyer Yayınları
Cennetin şubesi olan evler nikahla temeli atılmış, muhabbetle harcı yoğrulmuş, merhametle sıvanmış, adaletle ayakta duran, saadetle korunan evlerdir.
198 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Peygamberimiz (sav) kesinlikle mükemmel bir insandır ki çoğu insan da bunun farkında. Onunla (sav) ilgili kitaplar okumak çok güzel ama insan Onunla(sav) ilgili kitaplar okurken kendi hakkında paniğe kapılıp, yanlışlarının olup olmadığını, Ona (sav) komşu veya ona yakın bir derecede olabileceğininin bu ihtimal ile birlikte olamayacağının endişesine düşer. Şahsen bana böyle oldu. Belki de bu benim suçumdur. Belki de Peygamberimizi(sav) sahabe gibi sevmiyorumdur. İşte benim de bu kitabı okumadan önce sahabe gibi sevmenin ne olduğunu bilmediğim için, sahabe gibi sevmeye çaba göstermiyordum. Ama bu kitap bana bunu öğretti. Sahabe gibi sevmek; onun için herşeyini feda edebilmektir( anneni, babanı, kardeşini, çocuğunu, malını, mülkünü,canını...), onun yaptıklarını yapmaktır, onun yapma dediğini yapmamaktır, ondan gelenlere sahip çıkmaktır,onu tüm dünyaya duyurmaktır... Sahabe gibi sevmek ona komşu olmaya çalışmak, onu görmek için canını feda etmektir.
Evet sahabe gibi sevmek bunları ve nicelerini yapmaktır. Ama biz (ben de dahil olmak üzere) bunları yapabiliyormuyuz diye düşünmeliyiz. İşte bu kitap bana sevgiyi öğretti ve bana Peygamberimizi (sav) sevmek konusunda beni düşündürdü. Bu sayede umarım hepimiz "Sahabe Gibi Sevebiliriz. "
180 syf.
·60 günde·10/10
Muhammed Emin Yıldırım hocamızın Muhteşem Ahlâk derslerinin kitaplaştırılması noktasında okuyucularımızdan gelen yoğun talep üzerine ilk bu kitapla "Bismillah" dedik. Bu kitabın başlangıç kitabı olmasındaki ana etken bu yılı "Aile Yılı" olarak ilan etmemizdi. Bu yüzden serinin ikinci kitabı "Aile Ahlâkı", üçüncü kitabı da "Çocuk Yetiştirme Ahlâkı" olacaktı.
Bu kitap ilk editörlük çalışmamdı. Bu görev bana verildiğinde çok büyük bir heyecanla birlikte çok büyük de bir endişe taşıyordum. Bu konuda kitabın hikayesi uzun ama 5-6 ay üzerinde çalışıp gerek kaynaklar noktasında, gerek ilaveler veya çıkarmalar noktasında epey uğraştık.
İlk editöryal çalışmam olmasından dolayı her baskısında epey düzeltmeler yaptık. Kitap çıktığında Elhamdülillah yoğun bir ilgiyle karşılandı. Çok kısa bir sürede (7-8 ay) 4 baskı yaptı. Birkaç güne 5. baskısını göndereceğiz inşallah. Kitap hakkında tashihleriniz veya eleştirileriniz olursa mutlaka mesaj yoluyla bekleriz.
Bu noktada Muhteşem Ahlâk serisinden de biraz bilgi vermek isterim. Normalde seriyi 10 kitap olarak planlamıştık ama konuları daha derli ele alma noktasında 12 veya 13 kitap şeklinde çıkmasının daha uygun olacağına karar verdik. Allah nasip ederse 1 aya kadar serinin üçüncü kitabını yayımlamayı düşünüyoruz. Rabbimizin yardımıyla 1-2 yıla kadar da seriyi tamamlamayı planlıyoruz inşallah.
Eksik ve kusur bizden, başarı ise Rabbimizdendir... Dua ile...
183 syf.
·3 günde·10/10
Siyer ve sahabe ile adı bütünleşmiş Muhammed Emin Yıldırım, bu alanda yine çok güzel bir eseri okuyucuyla buluşturdu, Allah kendisinden razı olsun.
Kitapta Abdullah isimli sekiz sahabi en çok öne çıkan bir özelliği ele alınarak anlatılmış. Bu sahabeler üzerinden sekiz kavrama dikkat çekilmiş ve Allah’a kul olabilmenin gereklilikleri vurgulanmış. Görünürde ince ve küçük bir kitap lakin manevi katkısı görüntüsüyle kesinlikle sınırlı değil. Beklentimin çok üstünde bir kitap oldu. Maneviyat dolu. Abdullah ismini adeta kişilikleriyle bütünleştirmiş bu kıymetli sekiz şahsiyeti daha yakından tanımak ve kulluğun şifrelerini öğrenmek için kitabı ertelemeden okumanızı öneririm
208 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kitap;

Dünyadaki Cennet: Aile
Cennetin Şubesi Evler
İbret Alınacak Evler
Evden Cennete Uzanan Köprü: Anne
Kur’an ve Sünnet Çerçevesinde Anne
Hakkı Ödenmeyecek Bir Hazine: Baba
Anne Babaya İhsan mi İtaat mi?
Rahman’dan Bir Bağ: Sıla-i Rahim
Akrabayla Münasebette Peygamber Örnekliği

başlıklarından oluşuyor.

Her başlık Resulullah Aleyhisselatu vesselamdan ve sahabeden örneklerle doyurucu hale getirilmiş.
Hayata geçirilebilecek pratik tavsiyeler mevcut.
Verilmek istenen mesaj net bir şekilde dikkate sunulmuş.

Konu itibariyle istifade oranı yüksek olabilecek bir kitap.
hiç.
hiç. Arslan Pençesi / Hamaset Kahramanı Sa'd b. Ebi Vakkas'ı inceledi.
166 syf.
·10/10
Muhammed Emin Yıldırım Hoca’nın 5 kitaplık Sahabe İklimi serisinin sonuncusuydu. Serinin devam etmesini isterdim. Çok faydalı bilgiler yer alıyor. Uzun uzun yazıpta sayfa sayısı çok olsun diye insanı sıkacak kadar gereksiz detaylara girmemiş tamamen olması gerektiği gibi yazmış kitapları. 5 kitaplık seri 5 günde bitti. Serinin her bir kitabını elinize alıp ilk sayfalarını okuyunca son sayfayı okumadan bırakamıyorsunuz zaten. Tavsiye ederim.
208 syf.
·Puan vermedi
Bismillah.
Kitap,muhteşem ahlak serisinin ikincisi.
Evlilik ahlakindan sonra geliyor.ve içerik olarak cennetin şubesi olarak değerlendirilen evler,anne babaya itaat,sıla i rahim gibi meselelerden oluşuyor.Toplum olarak kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyorken bu kitabın bize Kuran ve sünnetten sonra yol gösterici mahiyyette olacağını düşünüyorum.
Iyi okumalar..
Slh
Slh Suffa Meclisleri - Kur'an Dersleri'ni inceledi.
294 syf.
·9/10
13 bölümden oluşan kitap,gerçekten Muhammed Emin YILDIRIM hocamız tarafından ilmi anlamda çok güzel hazırlanmış.Önce ayetler ve konu ile ilgili Hadis-i Şerifler,örnek ve ibretlik şahsiyetler,Kur'anı Kerim in EN' leri ve benim en çok hoşuma giden bir bölümü de var ki;
Kur'an Şahitleri...
Güzel bir şekilde ders niteliğinde hazırlanmış.
Bu alanda okumak isteyen dostlara tavsiye edilir.
Sözün sonu;
'' Allahım' Kur'an-ı göğsümün nuru,gönlümün baharı,hüzün ve kederimin kalkmasının vesilesi kıl...!
198 syf.
·8 günde
Biz ki gerçekten iman etmiş kendini müslüman sanan zavallılarız..İman etmekle imanın tadına varmak arasında nasıl bir fark var? Ben bu kitabı okumadan önce sadece iman etmiş bir Müslüman olarak geçiniyordum. Peki bununla biter mi? Hani sevgi? Hani Aşk? Hani Muhabbet? Hiçbiri yok!
İmanın tadını almayınca ot gibi yaşayan müslümanlar olarak geçiniyoruz. Büyük bir nedeni ise Peygamber efendimizi anmamaktan geçiyor. Sözle değil tabiki. Öz ile.. Kalpten.. Sahabelerin sevgisinden bahsediyorum. O'nun aşkı ile nasıl yandıklarından. Canlarını hiç düşünmeden feda eden sahabelerden söz ediyorum. Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz, Ali, Hz, Osman, Hz. Hatice, Sümeyra, Nesibe.. Ve daha niceleri.. Onların peygambere olan sevgilerinden, aşklarından, ruhları bile secdede imiş. Gerçek imanın tadına varmanın yolu,peygamberi sahabe gibi sevmekten geçiyor. Onların mücadeleci ruhları, azimleri, aşklarını okudukça müslümanlığınızdan utanacaksınız. Zira ben utandım.
208 syf.
·124 günde·10/10
Muhteşem Ahlâk serisinin 2. kitabı. Yine 5-6 aylık uzun bir editöryal süreçten geçti. Kitabın birkaç cümleyle özeti şu olsa gerek: "Aile ahlâkını kuşandığımızda evimiz; dünyadaki cennet bahçelerinden bir bahçeye, aile ahlâkının farkında olmadığımız sürece de cehennem çukurlarından bir çukura dönüşecektir. Dolayısıyla bir müminin dünyadaki cenneti, ailesidir." Bu arada Muhteşem Ahlâk serisinin kitaplaştırılması serüveninin başlaması üzerinden neredeyse bir yıl geçmiş. Serinin işleyiş süreci hakkında da ufak bir bilgi vereyim. Kitap, sadece okunup redakte sürecinden geçmiyor. Bu seride hocanın yazmış olduğu notlarla birlikte derste kullandığı cümleleri birleştirerek bir kitap ortaya koymak gerekiyordu. Aslında kitapların uzun bir solukta hazırlanmasının cevabı da burada yatıyor olsa gerek. Yarım yıl içerisinde 10 kitap çıkarabilme hayalini kurarken 1 yılda ancak 2 kitap çıkabildi. Bazı yerler konu bütünlüğü çerçevesinde baştan yazılıyordu. Bazı yerler olduğu gibi çıkarılıyordu. Hocanın çok yüzeysel geçtiği yerlere eklemeler yapılıyordu. Bazı yerlere kaynak eklenmesi gerekiyordu. Yazım ve imla birliğini sağlamak için kuralları oturtmak gerekiyordu. Bu yüzden uzun soluklu bir taslak da hazırlamıştık. Velhasıl daha yolun az bir miktarını kat edebildik. Şu an Çocuk Yetiştirme Ahlâkı’na başlayalı hemen hemen 5-6 ay oldu. Yolun yarısından çoğunu geçebildik hamdolsun. İnşallah çok yakında tamamlamayı düşünüyoruz.
Dualarınızla seriyi tam olarak görmeyi Rabbim nasip eder inşallah hepimize :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Muhammed Emin Yıldırım
Unvan:
Yazar
Doğum:
Horasan, Erzurum, Türkiye, 8 Mart 1973
Muhammed Emin Yıldırım, 8 Mart 1973 yılında Erzurum’un Horasan ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum'da tamamlayıp 1989 yılında İstanbul'a geldi.

Örgün eğitiminin yanında medreselerde Arapça ve Temel İslami İlimler alanlarında çeşitli dersler aldı.

M. Emin Yıldırım, 1999 yılından sonra 5 yıl Mısır’da İslami İlimler alanında çalışmalarda bulundu.

Muhammed Emin Yıldırım, Ekim 2010 yılında Siyer Vakfı’nı kurdu. Yıldırım, kuruluşunu 10 temel ilke üzerine oturttuğu Siyer Vakfı ile Hz. Muhammed’in (S.A.V) daha iyi bilinmesi, anlaşılması, tanınması, kavranması ve yaşanması için çalışmalarda bulunuyor.

Siyer alanında yapılan hizmetleri bir basamak daha yukarıya taşımak için Uluslararası Siyer Eğitim ve Araştırma Enstitüsünü kurdu.

Türkiye başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında siyer ve sahabilere özel programlara konuşmacı olarak katıldı.

İhtisas alanı ile ilgili 200'ü aşkın TV ve Radyo programına katıldı ve sohbetleri yayınlandı.

Siyer Vakfı’nın, Siyer Dersleri, Siyer Mektebi, 82 İl 82 Sahabi, Samed Medresesi, Suffa Meclisleri, Âlemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması projelerine katkılarda bulundu.

Siyer Vakfı’nın 2020 yılını (Hicri 1441) “Aile Yılı” olarak ilan etmesiyle “En Büyük Nimet Aile” serlevhası altında halka açık konferanslarına devam etmektedir.

15 yıl olarak planlanan siyer derslerinin ikinci bölümü Sîret-i Enbiyâ dersleri başlığı altında 100 ders boyunca Hz. Âdem’den Hz. İsa’ya kadar gelen tüm peygamberlerin hayatlarını anlatmaktadır.

“Cennet Bizim Evimizde” programları ile aile kurumunu bilinçlendirici programlara konuşmacı olarak katıldı.

Muhammed Emin Yıldırım’ın bugüne kadar Siyer Yayınları’ndan çıkan 60’a yakın kitabı bulunmaktadır.

Siyer, Siyer Araştırmaları ve Siyer Çocuk dergilerinde yazıları yayımlandı.

Halen kurucusu olduğu Siyer Vakfı'nda ve çeşitli televizyon, radyo programlarında muhtelif başlıklarda sohbetleri devam etmektedir.

Muhammed Emin Yıldırım, Nezahat Hanım ile evli olup 3 çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 1.347 okur beğendi.
  • 6,7bin okur okudu.
  • 637 okur okuyor.
  • 4.270 okur okuyacak.
  • 70 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları