Muhammed Hamidullah Prof. Dr. Muhammed Hamidullah

Yazar 9,0/10 · 44 Oy · 16 kitap · 170 okunma ·  43 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Muhammed Hamidullah
 • Yazarın Tam Adı:
  Prof. Dr. Muhammed Hamidullah
 • Unvan:
  İslam dünyası'nda tanınmış son dönem hadis bilginlerinden
 • Doğum:
  Haydarabad 1908
 • Ölüm:
  Florida, Amerika Birleşik Devletleri 19 Aralık 2002
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

43 okur beğendi.
44 puanlama · 22 alıntı
0 haber · 2.725 gösterim
170 okur kitaplarını okudu.
139 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
13 okur kitaplarını şu anda okuyor.
9 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Muhammed Hamidullah'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Muhammed Hamidullah'ın Biyografisi

Muhammed Hamidullah (d. 1908, Haydarabad - ö. 2002, Florida), İslam dünyası'nda tanınmış son dönem hadis bilginlerinden birisidir.

İlk öğrenimini Haydarabad'da tamamladıktan sonra, yine bu kentteki hukuk fakültesini bitirdi. Fakat İslami bilimlere özellikle de siyer ilmine olan merakından dolayı 1936'da Paris Üniversitesi'nde bu konuda eğitim aldı. Daha sonra Almanya'nın Tübingen Üniversitesi'ne kaydolarak "devletlerarası İslam hukuku" alanında ikinci bir doktora çalışması daha yaptı.

1947'de Paris'e yerleşerek ders vermeye başladı. Akademik çevrelerdeki ünü giderek arttı ve ders vermek için Fransa dışındaki ülkelere gitmeye başladı. 1950'li yıllarda Türkiye'ye gelerek İstanbul Üniversitesi Edebiyat ve Hukuk fakültelerinde ve İzmir, Ankara, Konya üniversitelerinde dersler verdi.

Hamidullah’ın Türkçe’ye çevrilerek yayımlanan başlıca eserleri şunlardır: İslam’a Giriş (1961), Hz. Peygamber’in Savaşları (1962), İslâm’ın Hukuk İlmine Yardımları (1962), İslâm’da Devlet İdaresi (1963), İmam-ı Azam ve Eseri (1963), Modern İktisat ve İslâm (1963), İslâm Fıkhı ve Roma Hukuku (1964), Kur’an-ı Kerim Tarihi (1965), İslâm Peygamberi (1966, 2 cilt), Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahifa-i Hemmam b. Münebbih (1967), Resulullah Muhammed (1973), İslâm Hukuku Etüdleri (1984), İslâm Müesseselerine Giriş (1984), İslâm, Bilim ve Felsefe (1990), İlk İslâm Devleti (1992), İslâm’ın Doğuşu (1997), Hz. Peygamberin Altı Orijinal Diplomatik Mektubu (1998), İslâm Anayasa Hukuku (1998), El Vesaiku’s-Siyasiyye (1998), İslâm Tarihine Giriş (1999).

Muhammed Hamidullah'ın Kitapları Kitap Ekle

13. İslam Anayasa Hukuku (Bütün Eserleri - 5)
9,0/ 10  (2 Oy) ·  4 Okunma
Cemile Cömert, bir alıntı ekledi.
 13 Mar 19:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Namaz Bahsi
Tâbir caiz ise mü'min hiç bir maddi sembol olmadan, her şeyin üstünde olan Allah'a ruhanî bir seyahatle seyahat eder.

İslam'a Giriş, Muhammed Hamidullah (Sayfa 102 - undefined)İslam'a Giriş, Muhammed Hamidullah (Sayfa 102 - undefined)
Sâirfilmenâm, bir alıntı ekledi.
07 Mar 12:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bi'setin 13. Yılında, Medine'ye hicretten hemen sonra
Hz. Peygamber, ilk olarak, Mekkeli muhacirler ile Medineli Evs ve Hazrec kabilelerinden Ensar arasında kardeşlik bağları kurdu (İbn Hişam, 344). Böylece, kökünden ayrılmışların, yeniden eski durumlarına nasıl döbecekleri sorunu çözümlendi. Buradaki kardeşliğin temeli, "anlaşmalı kardeşlik"ti ki, bir mülke birlikte sahip oluyor ve her ikisinin emeklerinin kazancı, ortak sermayede toplanıyordu. Hatta birbirlerinden miras alıyor, geleneğe göre mirasçı olması gereken akrabaları dışta bırakıyorlardı (Taberi Tefsiri, 8/75. âyetin yorumunda). Yönetim de bu gerçeği göz önene alıyor, askeri bir sefer için gönüllü seçerken iki anlaşmalı kardeşten yalnız birini seçiyor; diğeri orada kalarak her iki aileye göz kulak oluyordu.

Hz. Peygamber'in Savaşları, Muhammed Hamidullah (Sayfa 27 - Beyan Yayınları)Hz. Peygamber'in Savaşları, Muhammed Hamidullah (Sayfa 27 - Beyan Yayınları)
Sâirfilmenâm, bir alıntı ekledi.
07 Mar 16:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Allah her konuda güzellik ve iyilikle hareket etmemizi emretmektedir; öyleyse öldürürken bile, en güzel biçimde öldürünüz." (Müslim, Sahih, 34/57)

Hz. Peygamber'in Savaşları, Muhammed Hamidullah (Sayfa 48 - Beyan Yayınları)Hz. Peygamber'in Savaşları, Muhammed Hamidullah (Sayfa 48 - Beyan Yayınları)
Mihemedê NOJDAR, bir alıntı ekledi.
14 Oca 18:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Karanlıktan aydınlığa böyle birdenbire geçişe, bundan önceki çağların hiçbirinde rastlanmaz. Rivayete göre, İslamın doğduğu günlerde Mekke'de okuma yazma bilenlerin sayısı 17 kişiden fazla değildi.

Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn Münebbih, Muhammed Hamidullah (Sayfa 22 - Beyan)Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn Münebbih, Muhammed Hamidullah (Sayfa 22 - Beyan)
Afra, bir alıntı ekledi.
 28 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gazaliye göre gösteriş insanın kendi kendine tapması, dolayısıyla Allaha ortak koşmasıdır.

İslam'a Giriş, Muhammed Hamidullah (Sayfa 125 - Beyan Yayınları)İslam'a Giriş, Muhammed Hamidullah (Sayfa 125 - Beyan Yayınları)
Mihemedê NOJDAR, bir alıntı ekledi.
20 Oca 09:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ebu Hureyre
Ebu Hureyre dedi: insanlar bana (kusur bulmak kastıyla) derler ki, Ebu Hureyre çok hadis rivayet ediyor. Mekkeli (muhacir) kardeşlerimiz çarşıda alışverişle ve (Medineli) Ensar kardeşlerimiz ziraat ve bahçıvanlıkla meşguller iken, Ebu Hureyre karnının (açlıktan) kazınmasını düşünmeden Allah'ın Resulü'nün yanında ayrılmadı. Başkaları Kendi işleriyle meşgul iken, o onunla beraberdi bilmediği şeyleri öğreniyordu.
Buhari 3:42

Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn Münebbih, Muhammed Hamidullah (Sayfa 65 - Beyan)Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn Münebbih, Muhammed Hamidullah (Sayfa 65 - Beyan)
Mihemedê NOJDAR, bir alıntı ekledi.
 21 Oca 19:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Eskiden hoparlör yok nasıl yüzlerce insana anlatıyorlardı?
Merakımın cevabını buldum:
Buhari de derslerini dinleyenlerin arasına konulan üç kişi vasıtasıyla cümle cümle, kelime kelime duyururdu. - bu kişiler o zamanın ses büyütücüleri/hoparlörleri idiler-

Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn Münebbih, Muhammed Hamidullah (Sayfa 187 - undefined)Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn Münebbih, Muhammed Hamidullah (Sayfa 187 - undefined)
Mihemedê NOJDAR, bir alıntı ekledi.
 20 Oca 12:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sahife-i Hemmam'dan Alıntılar
21-Resulullah (s.a.v) buyurdu: Bana itaat eden Allah'a itaat etmiş olur, bana karşı asi olan Allah'a da asi olmuş olur...

Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn Münebbih, Muhammed Hamidullah (Sayfa 117 - undefined)Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn Münebbih, Muhammed Hamidullah (Sayfa 117 - undefined)
Mihemedê NOJDAR, bir alıntı ekledi.
14 Oca 18:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yani Hadisler 200 yıl sonra yazılmamış!
Genç ve alim dostum Mustafa Azmi Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellemin ashabından 50'sinin gelecek nesillere yazılı olarak hadis bıraktıklarını açık ve reddi mümkün olmayan delillerle ispat etmiştir

Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn Münebbih, Muhammed Hamidullah (Sayfa 12 - Beyan)Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn Münebbih, Muhammed Hamidullah (Sayfa 12 - Beyan)
Mihemedê NOJDAR, bir alıntı ekledi.
15 Oca 23:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Meşhur Hanefi fıkıhçısı Şems'ül Eimme es-serahsi şöyle yazar :
Rivayet edilir ki, İranlılar Selman-ı Farisi 'ye bir mektup yazdılar ve ondan Fatiha suresinin çevirisini göndermesini istediler bu suretle o insanlar dilleri Arapça metne alaşıncaya kadar Fatiha suresinin çevirisini okudular. "
Es-sarahsi mebsut

Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn Münebbih, Muhammed Hamidullah (Sayfa 43 - Beyan)Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn Münebbih, Muhammed Hamidullah (Sayfa 43 - Beyan)
Bütün Alıntıları Göster

Muhammed Hamidullah ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.