Mümtaz'er Türköne

Yazar 6,7/10 · 7 Oy · 7 kitap · 24 okunma ·  0 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

0 okur beğendi.
7 puanlama · 0 alıntı
0 haber · 876 gösterim
24 okur kitaplarını okudu.
30 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Mümtaz'er Türköne'nin Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mümtaz'er Türköne'nin Biyografisi

Mümtaz'er Türköne, (d. 1956 İstanbul), öğretim görevlisi ve köşe yazarı.

1956 yılında İstanbul'da doğdu. 1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin İdari Şubesinden mezun oldu. Aynı fakültede 1986'da master, 1990'da doktora ünvanı aldı. 1993 yılında doçent oldu. Şu an Fatih Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde ve Fatih Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak çalışıyor.

1980 öncesinde milliyetçi görüşleriyle tanınan Türköne şu anda Zaman Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapıyor. 1980 askeri darbesinden sonra tutuklan Türköne Ankara Mamak cezaevinde yatmıştır, bu dönemde ağır işkencelere maruz kalmıştır. Yazar, şu anda Tanzimat dönemi siyasî fikirler üzerine çalışmayı sürdürüyor. Aynı zamanda 2007 yılında TRT 1'de gazeteci Emre Aköz ve spiker Tülay Tüzün ile Gündeme Dair isimli tartışma programı yapmıştır.

Yaklaşık 1.5 yıldır gazeteci Faruk Mercan ile birlikte Endaze adlı tartışma programını hazırlamaktadır.

12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul milletvekili aday adayı olmuştur. Ancak AK Parti tarafından milletvekilliğine aday gösterilmemiştir.

21 Aralık 2011 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Prof. Mümtaz’er Türköne, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliklerine getirilmiştir. Göreve getirildikten sonra Atatürkçülük ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından tepki alan Türköne, 5 Ocak 2012 tarihinde görevinden istifa etmiştir.

İlk eşi Doç. Dr. Mualla Kavuncu, ikinci eşi ise Özlem Piltanoğlu Türköne idi. Özlem Piltanoğlu'ndan da ayrılmıştır.

Mümtaz'er Türköne sözleri ve alıntıları Alıntı Ekle

Henüz alıntı eklenmedi.

Mümtaz'er Türköne kitap incelemeleri

Aysun, Siyaset'i inceledi.
05 Oca 20:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kamu yonetimi/siyaset bilimi/uluslararasi ilişkiler okuyan herkesin, bu kitabı okusa da okumasa da kütüphanesinde bulundurması gerekiyor :) yazarın şahsını konu dışında tutarsak kitap kült bir eser ve ilgililerinin sayfa sayisindan korkmadan mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum.