Murat Demir

Murat Demir

YazarÇevirmen
8.2/10
147 Kişi
·
241
Okunma
·
1
Beğeni
·
740
Gösterim
Adı:
Murat Demir
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Tunceli,Elazığ, 1987
Aslen Tuncelili (Hozat) olup,1987 yılında Elazığ’da doğdu. İlk ve orta öğretim hayatını Elazığ Mehmetçik İlk ve Orta Öğretim Okulu’nda tamamladı. Lise öğrenimini Elazığ Fatih Lisesi’nde 2004 yılında tamamladı.

2009 yılında Kahraman Mehmet Bey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde, üniversite öğrenimine başladı ama çeşitli nedenlerden dolayı aynı yıl içinde üniversite öğrenimine son verdi.
Ben kaç şehir öteden geldim biliyor musun?
Kaç şehri arşınladım da geldim
Sen şimdi
Sırtını dön ve git diyorsun
Eyvallah
Sırtımı döner yüreğimi alır giderim
Sen kal şehrinde
Ben uzaklara sonsuzluklar şehrine de giderim
Hatta bir şehri yeniden inşa ederim
Elinin değmediği
Yüreğin kokmayan
Ayak izlerinin olmadığı bir şehri..
Kaç kalp kırılmış
Aşk için yazılmış kaç ömür kalkmıştır rafa
Koca yürekli kaç sevda kalmıştır dağların altında
Yine de bitmez ki ömür bitmeden
Sever sever sever insan canı gönülden
Aşk bir kemanın sesi gibidir
Telleri kırılsa da sesi kalır kulaklarında..
" -Sen kuşları uçarken mi seversin,
Yoksa bir kafeste ya da bir insanın avucunda, özgürlüklerine can çekiştirerek mi??"

"- Uçarken tabi ki."

"-İyi! Bir daha tutma kolumdan,
Bırak da kuşlar uçsun."
248 syf.
Öncelikle felsefe ve iktisat bilimlerine ilgi duymuyorsanız okurken fazlaca sıkılabilirsiniz. Aksi halde kapitalizmin ruhunu Protestan ahlakı üzerinden enfes bir şekilde açıklayan bir kitap. Kitabı kapitalizmi anlamak için okuyacak olanlara ise ; kitap kapitalizmden çok Protestan ahlakının temeli ve tarihine yer vermiş ve kapitalizme bundan sonra değinmiş. İyi okumalar.
352 syf.
·Beğendi·8/10
En sevdiğim kısmıdır "Kadınlar Üzerine" bölümünde geçer: Şunu söyledi demir mıknatısa "En çok senden nefret ediyorum çektiğin için. Fakat kendine çekecek kadar güçlü olmadığın için.
304 syf.
·3 günde·6/10
Cennet İlahi Komedya'nın üçüncü ve son bölümüdür. Dante cenneti dokuz kat olarak tasarlamış ve dokuzuncu kata yaratıcı Tanrı'yı yerleştirmiş. Burada ruhları göz alıcı derece kamaşan ışık saçan varlıklar olarak tasvir ediyor. Cehennem ve Araf'ta çeşitli zorluklarla karşılaşan Dante; Cennet'te inanc, umut, sevgi konusunda kendisini ispat etmek zorunda kalıyor. Dante Cennet'e biraz bilimsellik de katarak katları gezegenlere ve gökyüzü olaylarına göre tasarliyor. İlk devindirinciye yani Tanrı' ya yaklaştıkça sözcükleri de belleği de yetersiz kalıyor ve Dante yolculuğuna burada son veriyor.
304 syf.
·8/10
İlahi komedya'nın ilk bölümü olan Cehennem beni en etkileyen kitabı oldu Dante'nin. Cehennem çukuru iç içe geçmiş dokuz daireden olusuyor ve her dairede ayrı bir günah işlemiş olanlar cezalandırılıyor. Aşağıya doğru inildikçe de ceza ağırlaşıyor. Gerek bu dairelerin tasviri, gerek verilen cezalar, çekilen çilelerin anlatımı olsun Dante hayalgücüne ve kurgusuna hayran bıraktırıyor.
Dip not olarak şunu da soylemeden geçemeyeceğim; yaşamı boyunca ne kadar sevemediği insan varsa Dante hepsine cehennemde bir rol vermiş.
200 syf.
·9/10
Artık sizlerden ayrılma zamanımın yaklaştığını biliyorum.
Şimdi yolumuza gidelim; yani ben ölmeye, siz yaşamaya...
Sizce hangisi daha iyi? Hiç kuşku yok ki bunu ancak Tanrı bilebilir...
352 syf.
·21 günde·Puan vermedi
Nietzsche nin bu manidar kitabında toplumuzda eski haliyle kabul görmüş zerdüştlük kavramının dışında bir nevi zerdüştlüğü kendi içinde yaşayıp yorumlamasını kitaba aktarması ayrı bir hava katmış. Bu durumu gerek kendi felsefik sözleriyle gereksede zerdüştlüğün inanç çağrısının gereğini kullanarak başrole yoğun anlam yüklemesi takdire şayan konumunda. Tabi ki kitabı okumadan önce bu düşünce ve inanç sistemi hakkında bilgi birikimi olan birinin kitabı bitirmesinin ardından farklı bir düşüncenin ilk adımını kitapta attığını farkedecek ve yenç bir düşünce tarzının başlarında hayata yeni bir bakış açısına sahip olacaktır. Kendi düşünce ve gerekli kıldığı sistemik yapısını zerdüştün ağzıyla aktarmaya çalıştığı kitabında güzel örnekler bulmanız çok ve bunları anlamanız için bir an zerdüşt bir anda olsa Nietzsche olmanız koşulu öne sürülmüş kitapta. Tekrar okumanız için herkes ve hiçkimse bir kitap
352 syf.
·11 günde·9/10
Bu eseri okuması biraz zahmetli.

Dolambaçlı metaforlarla sunduğu için üzerine kafa yormak gerekiyor, diğer taraftan, Nietzche’nin sert kabuğu ve asi, dik, yıkıcı tavrını “insanca pek insanca” yorumlamaya çalışmak da zor, zira anlattığı her şeyi haklı bulurken bu bakış açısı ve acımasız duruşunu bu güne kadar öğrendiklerinizle sindirmeye çalışmak hazımsızlık yaratıyor!

Yeni şeyler yaratmak için, var olanı yıkmak gerektiğini söylüyor…

Nietzche, durmadan anlatıyor, durmadan kavga ediyor, insanlığın yarattığı zavallı, avam, dayanılmaz her türlü “küçük düşünce”yi red ediyor, yıkıyor, parçalıyor!

Çünkü bir amacı var tüm hayatın, “Üstinsan” olmak!
Üst insan olmak ve bunu yakalamak için insanın kendinde aşması gereken her türlü küçüklüğü yıkmak gerektiğini söylüyor.
Dediğim gibi okunması güç ama okunulmasi gereken bir eser.

Tüm bunları kitabında yarattığı “Zerdüşt”ün buyrukları ile dile getiriyor, aslında bu kitapta Nietzche, tabir yerindeyse, kendi din kitabını yazıyor, inançsızlıktan doğan… Daha doğrusu sadece ‘kendine inanmak’tan yola çıkan..
240 syf.
·8/10
Dante 'nin rehberi Vergilius ile beraber yaptığı Cehennem Araf Cennet yolculugunda Araf ' ı anlattığı bu kitap cehennem ve cennet arasında bir köprü gorevi görüyor.
Araf, Cennet ile Cehennem arasında, her katında yedi ölümcül günahı işleyenlerin arınarak Cennet’e gitmek için ıstırap çektikleri yedi katlı bir dağ olarak ele alınmış kitapda.Bu günahlarda yukarıya çıkıldıkça çekilen ıstırabın derecesi azalırken, uhrevi arınma bir kerte daha artarak gerçekleşir. 
Araf 'ın 7. Katinda cennete kavuşulur.
Ve Dante ' nin bu yolculukta rehberi olan Vergilius bu gorevi Beatrice devreder ve Dante Cennetteki yolculuguna Beatrice ile devam eder

Araf, Dante’nin de söylediği gibi, “Hem yerin hem göğün elinden çıkmış kutsal bir manzumedir.”
240 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Dante'nin İlahi Komedyası'nın Araf bölümü; Cennet ile Cehennem arasındaki köprüyü temsil ediyor. Cehennem'den Cennet'e giden bir değişimim göstergesi "Araf" süreci. Cehennem'in dibinden Araf'ın dağlarına tırmandıkça günahlar azalacak ve zirvesinde Cennet'e kavuşulacaktır. 7 katlı olan Araf'ın 7. katından sonra Cennet'e kavuşulur.
240 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
14.yüzyılın ilk yarısında kaleme alınmış, İtalyan ve dünya edebiyatının baş yapıtı olan epik şiirin 2.bölümüyle devam ediyoruz.İlahi Komedya dediğiniz zaman her zamanki gibi nesli tükenmek bilmeyen malum yobaz çevrelerde ilahi şeylerle dalga mı geçilirmiş düşüncesi egemen olsa da tam tersi olarak Dante, burada bize ölüm sonrasını özellikle de cehennemi anlatıyor-ki burada Araf’tan bahsediliyor-. Büyük ve evrensel bir şair…Aşk şiirleri ve felsefe yazıları yazan bir insan…Ama tabi ki ülkemizin de klasik sorunlarından biri olan yaşam evriminde o da aktif(önüne gelene atlayan),durgun(evlenince durulan) ve dini(günahlarının af olması için namaza başlayan) yaşam tarzlarını benimsemiştir.Yazar bile böylesine karmaşıkken aslında İlahi Komedya’yı anlamak da bir o kadar zor oluyor.Yani evet, kitabı satın alır okursunuz ama sadece okursunuz.Nasıl ki Nutuk’dan önce 20.yy başlarında Osmanlı’dan İnkılap Tarihine kadar ki süreci iyi bilmek gerekiyor; işte bu da öyle bir şey.13 ve 14.yüzyılları iyi bilmek gerekiyor.Güzel sanatlar tarihini az çok bilmek gerekiyor.Hiç değilse bile kitapda adı geçenleri araştırıp, öğrenerek kitabı tekrar okumak gerekiyor.Biliyorum, gerekiyor da gerekiyor.Alt tarafı bir kitap okuyacaktık konuyu aldın nerelere getirdin…Demeyin işte…Öyle olmuyor çünkü.Avrupa’da bir Alman, Rus kültürünü öğreniyor; bir Rus, Fransız kültürünü öğreniyor.Hem de bunları okulda ders olarak görüyor.İşte bu yüzden biz Avrupa’ya uyum sağlayamayız, çünkü adamların kültürünü bilmiyoruz.Neden anlatıyorum çünkü biz de Araf’tayız.Cehennem ile Cennet arasında kalmış ama cenneti haketmiş ruhların cennete olan yolculuğu.Allah, herkesin üzerinde eşit haklara sahip olan yaratıcıdır.Ona bizimle diyenlerin sayısı arttıkça onun varlığı insanlık nezdinde daha da çoğalır ve kabul edilir.Ama ne yazık ki bizim toplumumuzda bizimlesin diyenlerin sayısı arttıkça insanlar üzerindeki etkisi dünya nimetleri gibi azalmaktadır.Kibir ve hasetlerimizden kurtulamadığımız müddetçe maalesef Araf’tan çıkmamız da pek olası görünmüyor.Biz insanlar göksel etkilerden daha çok Tanrısal kudretin etkisi altındayızdır.Bu bizlerin tam bir serbestlik içerisinde olmamıza engel değildir; zira Tanrının kanunlarına uymak veya uymamak bizlerin elindedir.Tanrı’nın kanunlarına pek de fazla uymayan biri olarak ifade etmeliyim ki iyi davranışlarım gibi fena davranışlarımın da sorumluluğunu Tanrıya yüklemiyorum.Çünkü böyle bir şey imkansızdır.Bizler istemek gibi bir iradeye sahibiz ve bu da tercihlerimizin sorumluluğunu Allah’a yükleyemeyeceğimiz anlamına gelir; her bitki kendini tohumundan belli eder değil mi!

Yazarın biyografisi

Adı:
Murat Demir
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Tunceli,Elazığ, 1987
Aslen Tuncelili (Hozat) olup,1987 yılında Elazığ’da doğdu. İlk ve orta öğretim hayatını Elazığ Mehmetçik İlk ve Orta Öğretim Okulu’nda tamamladı. Lise öğrenimini Elazığ Fatih Lisesi’nde 2004 yılında tamamladı.

2009 yılında Kahraman Mehmet Bey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde, üniversite öğrenimine başladı ama çeşitli nedenlerden dolayı aynı yıl içinde üniversite öğrenimine son verdi.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 241 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 237 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.