Murat Yalçın

Murat Yalçın

YazarDerleyen
6.3/10
23 Kişi
·
51
Okunma
·
5
Beğeni
·
1.670
Gösterim
Adı:
Murat Yalçın
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, 1970
Murat Yalçın (d. 1970, İstanbul), öykücü ve Kitap-lık dergisinin editörü.

İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü bitirdi. 1997 yılından beri Yapı Kredi Yayınlarında çalışıyor, 2000 yılından beri Kitap-lık Dergisi editörü. Aşkımumya (1995), Hafif Metro Günleri (1998), İma Kılavuzu (2003), Şen Saat (2006), Kesik Hava (2009), Kontrol Kalemi (2011), Karga Zarif (2012) yayımlanmış kitaplarıdır.
"Baylar, yemin ederim, her şeyi fazlasıyla anlamak bir hastalıktır; hem de tam anlamıyla, gerçek bir hastalık."
Dostoyevski'nin Yeraltından Notlar'ı, Kafka'nın Değişim'i, Rilke'nin Malte'si ne çok yormuşlardı beni.
Boğaz'da otursaydım anlatacak bunca insanım ve vukuatım olur muydu? Hikâye her yerde elbet olurdu; ama belki bu kadar bizden olamazdı. Ah aziz İstanbul, ben sana bir tepeden değil, bayağı aşağı makamlardan baktım hep; ama her durumda güzeldin.
Ayşe Kilimci
Bir anne ve babanın çocuklarına olan güzel muhabbetinin,sevginin göstergesiydi çocuğuna verdiği isim.
Karıncayı bile incitmem deme,
Bile’den incinir karınca...
Söz söylemek irfan ister,
Anlamak insan...
(Fuzuli)
120 syf.
·3 günde·7/10
Bu kitap ismiyle ilgimi çekti. Bence ilgi çekmeyecek gibi de değil. Murat Yalçın bir edebiyat dergisinde editörlük yaparken kendisine gelen mektuplardan yola çıkarak onlara benzer mektuplar yazmış. İçlerinde o kadar farklı ve ilginç olanlar vardı ki çok zevk alarak okudum. Kitabın arka kapağında dediği gibi “Editöre daha çok kitap okuması gerektiğini önerenlerden sen benim kim olduğumu biliyor musunculara, sponsor arayışı içindeki profesyonel okurdan kırgın şaire, içini editöre dökenler…” vb. onlarca farklı insanla karşılaşmak için okuyabilirsiniz. Ayrıca bu kitaptan noktalı virgülün mucidinin Aldus Manutius olduğunu öğrendim.

Kitabın ayrıntılı yorumuna blogumdan ulaşabilirsiniz.
106 syf.
·72 günde·Puan vermedi
Ben de metro yolculukları sırasında okudum. Deneme tadında bir kitap. Çok çok başarılı olduğunu söyleyemesem de kelime oyunu sevenler için tavsiye edebilirim.
352 syf.
·Beğendi·6/10
Yaklaşık 3 hafta önce Kayseri terminalinde yarım saat kadar sonra çıkacak olduğum Ankara yolculuğum için bir kitap arıyordum. Yolda okumalık keyifli sakin yormayan ve fazla imgesel olmayan bir kitap diye geçiriyordum içimden. O sırada oldukca kibar kitapcı arkadaşım muhtemelen beklerken sıkıntıdan okumakta olduğu kitabı bana uzattı. Yolcuk sırasında okunabilecek en isabetli kitaplardan dedi. Elime alıp pek de inceleme fırsatı sunmadan kendime tamam madem siz öyle diyorsunuz alayım dedim ve alıp otobüsümdeki yerime yerlestim. Sahiden de kitap tam bir yolculuk kitabıydı. Bir yazarın gündelik yaşamında karsılastıgı kisiler, ceşitli konulardaki fikirleri, okudugu kitaplar ya da olaylar karsısında aklından geçenleri yazdıgı notlar, bu notların hikayesi, hikayelerin hikayaleri gibi tam tamına 1000 notu eğlenerek okudum. Kitabı neredeyse yarılamıstım ki Aşti de buldum kendimi. Diğer yarısını da dönüste bitirdim. Benim içim hayata dair minik bakış açıları geliştirmemi sağlayan bir katkısı oldu. Ve kitabı güzel bir yolculuğa benzetmem mümkün sanırım.
144 syf.
·7/10
Kitap 10 öyküden oluşur kimi uzun kimisi kederli öyküler.kahkahanın ve gözyaşının birbirine karıştığı hikayeler..kaleminde yerel soyleyişlere de küfür,deyimlere yer verir.kalabaliklar içinde yalnız kalan insanların öyküsü...
332 syf.
·28 günde·Beğendi·10/10
"Betonlaşmış bir sokağın anısı bile olamaz" diyen, kitaptaki yazarlardan biri olan Ara Güler'in, Rumelihisarı'ndaki Amiral Fahri Engin Sokağı için yazdığı kısacık yazıda (kitabın kapağında bu sokağın çok güzel bir fotoğrafı var) çoğunluk İstanbul sokaklarının ne yazık ki makûs talihinin bir özetini yapıyor. Önemli sayıda sakinlerinin en az birkaç kuşaktır yaşadığı, kişilikli, tarzı olan mamur sokakların sayısın hızla azaldığı İstanbul şehrini daha iyi anlamak için okunmalı. Böyle bir kitap tür açısından belki tektir. Başka dilde, başka şehirler için sokakların böyle tefsilatlı anlatıldığı bir kitap var mıdır bilmiyorum. Bu kitabın her sayfasında anlatılan sokağın kendisi kadar, yazarının kurguladığı bir hikâyeyi, izlenimi ya da bir anıyı da okuyorsunuz. Belki bu açıdan, bazı metinler sokak temalı hikâye gibi de okunabilir. Bazıları ise dönemsel bir tasviri de içerirken, daha çok şehir tarihinden kesitler sunuyor. Kimi metinler masalsı tınılar içeriyor. Diğerleri ise okuyucu nasıl isterse o kıvama giriyor. İstanbul'u sevenlerin -özellikle hayalindeki platonik sevgili gibi bu şehri özleyenlerin- mutlaka okuması gereken bir kitap.
120 syf.
·10 günde·3/10
Murat Yalçın’ın okuduğum ilk kitabı.Kitap bir dergi editörüne yazılan kurmaca mektuplardan oluşuyor.Mektuplarda kimi zaman içten bir öykü yayınlama isteği kimi zaman daha ilk yazısı yayınlanmadan telif derdine düşen okur ya da yazarların mektuplarına şahitlik ediyorsunuz.Kitap genel anlamda akıcı.Ben böyle kitapları genelde yol kitabı olarak düşünüyorum.Zaten bu kitabıda işe gidip gelirken yolda bitirdim.Kısa bölümlerden oluştuğu ve çok yoğun imgesel bir anlatım olmadığı için gayet rahatlıkla yolda okumak için terci edilebilecek bir kitap.Ben mizahi yönü biraz daha güçlü olur diye beklemiştim.Açıkçası çok öyle olmadı.Bilmiyorum belki benim beklentim çok yüksek olduğu içinde olabilir.Dediğim gibi yol için atıştırmalık tadında okunabilecek bir kitap.
332 syf.
·Beğendi·9/10
Lokum gibi okunan, İlginç bir kitap. Harika bir yazı topluluğu. Bircok kısa öykü, makale, anı.... bu kitap için yazılmış. Ben bastan sona değil rastgele açıp okudum! .
Kitap hakkinda ilginc bir inceleme de var....
https://www.google.de/...0jSIoR4fxGWJHKK2WikK
120 syf.
·9/10
Murat Yalçın ve çalıştığı kuruma gelen mailler. Bu mailler bizim içimizden yazılmış. Çok düşündüren maillerde var çok güldüren maillerde. Okuyun farkına varın farklı bir millet olduğumuzun.

Yazarın biyografisi

Adı:
Murat Yalçın
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, 1970
Murat Yalçın (d. 1970, İstanbul), öykücü ve Kitap-lık dergisinin editörü.

İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü bitirdi. 1997 yılından beri Yapı Kredi Yayınlarında çalışıyor, 2000 yılından beri Kitap-lık Dergisi editörü. Aşkımumya (1995), Hafif Metro Günleri (1998), İma Kılavuzu (2003), Şen Saat (2006), Kesik Hava (2009), Kontrol Kalemi (2011), Karga Zarif (2012) yayımlanmış kitaplarıdır.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 51 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 43 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.