1000Kitap Logosu
Murat Yalçın
Murat Yalçın
Murat Yalçın

Murat Yalçın

Yazar
Derleyen
Editör
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
6,1bin Kişi
22,9bin
Okunma
18
Beğeni
3.162
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
İstanbul, 1970
Yaşamı
Murat Yalçın (d. 1970, İstanbul), öykücü ve Kitap-lık dergisinin editörü. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü bitirdi. 1997 yılından beri Yapı Kredi Yayınlarında çalışıyor, 2000 yılından beri Kitap-lık Dergisi editörü. Aşkımumya (1995), Hafif Metro Günleri (1998), İma Kılavuzu (2003), Şen Saat (2006), Kesik Hava (2009), Kontrol Kalemi (2011), Karga Zarif (2012) yayımlanmış kitaplarıdır.
Vakti Garîbe Âlemi Muhal
Yeraltına Mektuplar'ı inceledi.
336 syf.
·
7 günde
·
Puan vermedi
"El-mürasle nısf'ul muvasele" diye çok sevdiğim bir Arap sözü vardır. Mektuplaşmak, kavuşmanın yarısıdır der. Ama ya ölülere mektup yazıyorsak!? Ölülere kavuşmak ancak ölmek iledir, o halde ölülere mektup yazmanın başka bir anlamı olmalı! Kütüphanemdeki kitapların birçoğu ölü yazarlara ait. Tesadüf değil elbette bu. Bir tercih. Ölülere yazmak fikri parlak gibi duruyor. Süleyman Nazif'in ahirettekiler ile mektuplaşmalarını hatırlıyorum. Muhali okumak câlib-i dikkat okur için. Ben de bu yüzden aldım kitabı kütüphane rafından. Yazılan mektuplarda genel olarak neden yazdıklarını da not etmiş yazarlar. Hayranlık, dostluk, özlem, itiraf... Arada ölüm perdesi gerili olduğu ve muhatabın okuma imkanı olmadığı gibi için üslup seçiminde farklılıklar vardı yazarlar arasında. Kimisi dünyada da beraber olduğu edebiyatçılara anılarından bahsetmiş, kimisi hiç tanışmadığı ama hayranlık duyduğu yazarlara kütüphanesinde kaç cilt kitabı olduğunu duyurmuş. Ama hep mazide kalanlara, hâli ve şimdiki zamanı şikayet var yazılan mektup satırlarında... Şairlere yazılan mektuplar daha şairine geldi bana. Daha bir rahat okudum. Hiç tanımadığım isimlerin, yine hiç tanımadığım isimlere yazdıkları mektuplar ise yorucuydu. İtiraf edeyim bazı mektupları bir ikiparagraf okuyup geçtim. Edip Cansever şanslıymış, en çok ona yazılmış...Hamdi Tanpınara, Necip Fazıla, Cahit Zarifoğluna mektuplar vardı. Yahya Kemal, Ahmet Haşim neden kimsenin aklına gelmemiş anlayamadım. Kendi kitaplığma bakınca mektup yazmak için kimi tercih ederdim diye düşündüm. Sanırım Hamdi Yazır'a yazardım. Bu bir tercih elbette. Nurettin Topçu, Erol Güngör, Yılmaz Öztuna, Ahmet Mithat Efendi, Ziyanur Aksun, Filibeli Ahmet Hilmi, Samiha Ayverdi, Mehmet Akif, Ali Şeriatî...daha birçokları.. İnsan sevdiğine yazar. Bir kez daha düşününce yazmak bir cür'et gerektirir. Sohbetlerinde bulunmak da sanırım kâfi gelirdi bana. Siz yazacak olsanız ölmüş kalemlerden kime yazardınız?
Yeraltına Mektuplar
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
BKM KİTAP
Sponsorlu
Seven sevdiğine kitap hediye etsin
SEVMEK GÜZELDİR!😻💛 Baktık ki sosyal medyada " seven sevdiğine kitap hediye etmeli " deniliyor. Biz de bu isteklere çok hak veriyoruz! Sevgilinize, kankanıza, iş arkadaşınıza, çocuğunuza, annenize kısacası sevdiğiniz herkese hediye edebileceğiniz kitap önerileri hazırladık. Hemen bkmkitap.com'u veya mağazalarını ziyaret edebilir, sevdiklerinizin yüzünü güldürebilirsiniz. Ayrıca, sizin de önerebileceğiniz kitaplar varsa hemen yorumlara ekleyin. Biz de listemizde paylaşalım!📚🧚🏻‍♀️ Listeyi İncelemek İçin; bkmkitap.com/seven-sevdigine-kit...
293