Mustafa Akar

Mustafa Akar

YazarEditör
8.0/10
55 Kişi
·
169
Okunma
·
36
Beğeni
·
2877
Gösterim
Adı:
Mustafa Akar
Unvan:
Gazeteci--Şair
88 syf.
Bazı zamanlar takılıp düşüyorum, canım acıyor, kimseler ile paylaşamıyorum. Demek istediklerimi ben susayım onlar anlasın istiyorum. Acaba öyle mi avutuyorum kendimi ? Düştüğüm yerden kaldırılmak , duymak istediklerimi değil de hissedebildiklerimi hissettiren kimseler ile olmak istiyorum.
İşte tam da bu anlara takıldığım bir zamanda postacı kapımı çaldı ve elinde bir koli. Gerçi haberdarım artık telefonuma gelen sms ile kolimi anlık takip etme şansım var. Haberdar olamadığım , hayalini bile kurmayı beceremediğim husus ise kolinin muhteviyatı, yaşattığı mahcubiyet duygusu.
Koskocaman bir kalp kutu içerinde serpilmiş kuru çiçekler arasında kitaplar, özene bezene elde hazırlanmış defterler ve ne olduklarını açıklamak istemediğim onlarca hediye ( Eylül bağışla, talepler çok olur diye gizlilik esası uygulamak istiyorum).
Eylül Türk hediyenin zerafeti öylesine etkiledi ki beni bu yaşıma geldim hiçbir Allah’ın kulu kalp temalı bir hediye vermedi bana, sanırım benden kaynaklı bir sıkıntı:)
Her hecesini yüreğimin bir köşesine sabitleyip sakladığım mektup; ellerimi, kollarımı ve nefesimi aldı. Onlarca, yüzlerce binlerce kez teşekkür etsem de sevincimi anlatmamda yetersiz kalacak tüm minnettarlıklar.


‘’ nedir bi bir elin sıcaklığı
içimdeki bu fazla yıldızları söndüremedikten sonra
hatırlamak sözgelimi
temmuzda ilkyaz elmaları
martta mormenekşeleri
nisandaki hanımellerini hatırlayabilir mi’’


Yazmış Musatafa Akar ‘’Dunak ‘’ başlıklı şiirinde . Daha da çok çok güzel dizeleri var. Bir röportajında neden ‘’ Tenezzül ‘’ diye sorulduğunda verdiği cevaplar ise tam şaire yakışır bir kalitede;

‘’Ayrıca kitabın adını da merak ediyorum. Neden Tenezzül?

Çünkü neredeyse modern zamanlarda şiir yazmak tenezzülen bir hal aldı. İnsanlar şiire yaklaşırken artık isteksizler. Şuur dersen hak getire. Bu kavramların adı da değişti, değişiyor artık. Siz de kalkmışsınız bu ortamda şiir yazıp, insanlara da uzatıyorsunuz , al oku diye. Böyle bir şey.’’

Tenezzül???
Üyeliğim, bir kaç gün sonra beş yılı bitirip altıncı yıla giriyor. Daha kaç sene devam eder, ömrüm olur mu? Sabrım olur mu? Nasip olur mu ? Bilinmez.
Gerçi iki sene kadar bir ara vermişliğim var, sanki çok umursanmış gibi ‘’ Fare dağa küsmüş de dağın haberi olmamış’’ misali.

Hepimizin ayrı ayrı dünyaları var burası ise ortak bir dünya bizim için. Karşımdakini olduğu gibi kabul ederek duygusal sıkıntılar yaşamadan olmaya çalıştığım ortam.

Bu sitede bulunmaktan zevk aldığım anlar ve tanımaktan mutlu olduğum okurlar öyle çok ki ;
Mesela en zevk aldığım , ısrarla ve anlamsız mesajlar gönderip cevap vermediğim zaman ''Ukala'' yazan, ardından da bu kişilerce hiç bir açıklama yapmadan engellendiğim andır. Tenezzül etmediğim önyargısı oluşuyor nedensiz anlamsızca. Tam da bu zamanda , kendimi kraliçe gibi hissediyorum:))
Tenezzül edip takip edenler, takip edilip edilmediğini tenezzülsüzlük algısıyla takibi bırakanlar. Hazırlanan iletilerdeki listelere uygun görüp ismimi yazanlar, uygun görmeyip yazmayanlar.

Tesadüfen denk gelip tanıştıklarım, özellikle randevulaşıp buluştuklarım, telefonla görüştüklerim, birbirimize numaralarımızı verip bir kere bile mesajlaşmadıklarım .
Bazen günde defalarca kez görüştüklerim, sabah akşam dertleştiklerim bir anda iletişimimiz kesilse de gönülden kopmadığımıza inandıklarım.
Unutulmuş olsam da unutamadıklarım, baya bir zamandır buralarda olmayıp acaba geri geldi mi diye siteye her girişimde sayfasına umutla, özlemle baktıklarım.
Ahh çok erken gelmişim dünyaya, şimdi onun yaşında olmak vardı be dediklerim.
Geç kalmışım bir yirmi sene önce tanısaymışım tüh diye hayıflandıklarım.
Özelden yazıp, meraktan en azından bir fotoğrafımı görmek isteyip görünce hayal kırıklığı sonrası geri dönüş yapmayanlar.
Hani biraz daha muhabbet etmeye devam etsek , hiç birimiz masum değiliz kabul edelim aklımızda yüreğimizde onlarca fikir besleyip, (inkar edemem vazgeçemediğim muhteşem bir demodeliğim var )bir adım daha atmaktan ürperip , kaybolmaktan korkarak az ötede kalalım dediklerim.
Çocuklarım kadar sevdiklerim, akrabamdan öte gördüklerim .
Allah'ın sevgili kuluymuşum ki sevmeyi öğrendim de; Varlıklarından rahatsız olduğum, aynı ortamda bulunmaktan nefret etmeye kadar varan duygularımı yenmeme vesile olarak kendi nefis mücadelemi kazandıranlar.

Ama asıl haz; Nerelidir, hangi inanca sahiptir? Genç midir yaşlı mısır? Güzel midir çirkin midir? Diline, dinine , medeni haline, memleketine ya da mesleğine takılmadan deli gibi takip ettiğim, sürekli profiline girip öğreneceğim yeni neler var diye incelediğim, paylaşımlarına tekrar tekrar bakmaktan sıkılmadığım, mesaj atınca mutlu olduğum , cevap vermediğinde üzüldüğüm , yüzünü görmek için can attığım, sesini duymak için gün saydığım, hatta hayalimde canlandırdığım isim sayamayacağım, hele ki ufacık minicik güzel bir laf ederek günümün güzel geçmesine sebep olan , kendisinin bende bulunduğu yeri az çok bilen bir sürü dost var burada.

Tenezzülü eksiltip,
artan yürek dolusu dostluklarda buluşmak üzere ;
Keyifli okumalarınız olsun.
184 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
TÜRK ŞİİRİNİN GENİŞ UFKUNA GİRİŞ : KUDÜS

MELENKOLİ BATILIDIR, HÜZÜN DOĞULU

En güzel şeylerini tanıdım bu dünyanın,
Gençlik saatleri çoktan akıp geçmiştir..
Nisan, mayıs, haziran ıraklara uçmuştur..
Tükendim yeter gayri zevki yok yaşamanın..

Hölderlin

@mustafa_akar_ / Coğrafya Kederleri
64 syf.
·2 günde·9/10
Gayet keyifli ve bilgilendirici bir Aralık sayısı olmuş. Güncel edebiyat ile ilgili haberler, kitaplar, incelemeler üzerine bir çok bilgi var. 3 kitabı okumak için işaretletti. En azından incelemeye alacağım. Yerlilik sorununu ele alan bir sayı olmuş. Murakami incelemesi ve filmleri hakkında bilmediğim şeyler öğrendim. Filmlerini de izlemeye çalışacağım. Perec'in son daha doğrusu ilk romanının çıktığını yeni öğrendim. Martı Yayınları ise yeni baskılara geçmiş. Vesaire....

5 liraya güncel edebiyat hakkında bilgilendirici şeyler için Sabitfikir gerçekten ideal bir dergi.
64 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Şair/yazar Mustafa Akar'ın
dördüncü şiir kitabı
'hayatla ölüm arasında
şaşkın bir şiir kitabıdır' Berhayat..
Şair/yazar Mustafa Akar şiirlerini
dolaysız, net, geleneği olan,
yerli ve milli olanı dışlamayan ve oraya bakan,
annelerin de anlayabileceği,
süssüz, edebiyatsız, saf olmasını istiyor..
" Şiir bir şey söyler,
resim bir şey gösterir,
roman bir şey anlatır,
gazete yazısı-makale de bir düşünceyi ifade eder.. Ve
" Bir anlamda o süssüz hatta bilge şiirin peşindeyim..
Bir şekilde yaşadıklarım bana bunu öğretti.."
Ölüm ile hayat beraber ilerliyor şiirinde..
Mustafa Akar kardeşimize afiyet diliyorum..
104 syf.
·Puan vermedi
Siyasi bir kitap okumayayım bu sefer diye okumaya başladığım kitap.Fakat ilk sayfalarda Erbakan Hoca ile karşılaşmak, sanki hafızamı kaybetmişim de doğduğum mahalleye gidince herşey yerine oturmaya başlamış gibiydi...
104 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Güzel insanların güzel hikayeleri olurmuş ya öyle işte. Mustafa Akar bu kitabında kendi hikayelerinden karşılaştığı güzel insanlardan ve altı çizilesi cümlelerden bahsediyor.Güzel okunulası bir kitap tavsiye ederim.güzel insanlarla tanişmamınızı sağlayabilir.hoş sahici ve akıcı bir dil.
104 syf.
·103 günde·4/10
Bir kitap hiç mi gitmez. Parça parça. Siyasi Kitaplar okumayı severim ama bu siyasi de değil başka bir şeyde, buna rağmen partilerin ismi de var. Tuhaf bir kişiseldir, ilginç bir eleştirmeye çalışma çabası. Kitabın ismi kitabın kendinden çok daha anlamlı.
104 syf.
·Beğendi·10/10
Bir solukta okuduğum kitaplardan biridir. Çok farklı hikayelerden oluşuyor. Özellikle Milli Görüş hareketinin içinden birinin, dönemin olaylarını öyküleştirmesi etkiyici olmuş. Ayrıca yazarın İsmet Özel okumaları ve dönem içinde nasıl algılandığını çok güzel göstermiş.
184 syf.
·Beğendi
Şiirlerini severek okuduğum yazarın denemelerini de okumak güzel bir izlenim bıraktı ben de. Türkiye sorunlarına farklı açıdan bakabilmenin yanında Edebiyatın büyülü dünyasında gezintiye çıktığımı söyleyebilirim. Popüler kültürden, rüyalara, Âşık Garip Coğrafyası’ndan, şairin ‘Gökte yapılıp yere indirilen bir şehir’ dediği Kudüs’e, Türk şiirinden, yazarımızın da ‘klasik olmayı başarmış’ yazarlar arasına koyduğu Sevgili Mustafa Kutlu hikâyeciliğine ve daha bir sürü güzel konulara değindiği faydalı bir çalışma olmuş. Ufkunuzu genişletmek, Coğrafyanın kederli ve hüzünlü yanlarını bir de yazarımızdan dinlemek istiyorsanız okumanızı tavsiye ederim.
İyi okumalar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Akar
Unvan:
Gazeteci--Şair

Yazar istatistikleri

  • 36 okur beğendi.
  • 169 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 86 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.