Mustafa Çay

Yazar 7,1/10 · 59 Oy · 15 kitap · 118 okunma ·  8 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

8 okur beğendi.
59 puanlama · 137 alıntı
0 haber · 1.834 gösterim
118 okur kitaplarını okudu.
69 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
4 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Mustafa Çay'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mustafa Çay'ın Biyografisi

Hayatın insanlara sunulmuş bir armağan olduğunu söyleyen yazar, uzun süre bilgisayar sektöründe değişik firmalarda görev yaptı. Asıl mesleği işletmecilik olan Çay, daha sonra tekstil kimyevi maddeleri ve işletmecilik görevlerinde bulundu. Dinamik ve başarıyı yakalamak amaçlı bir yaşamı olan Mustafa Çay, en büyük hobisinin yazmak olduğunu ifade etmekte.

Mustafa Çay'ın Kitapları Kitap Ekle

6,1/ 10  (21 Oy) ·  41 Okunma
4. Söyle Sebastian (Hayatın Geri Vitesi Bozuktur!)
7,4/ 10  (7 Oy) ·  12 Okunma
6. Ol (Sen "Ol" Dersin ve Olur!)
7,5/ 10  (2 Oy) ·  4 Okunma
8. Hayvan Olmak Günahtır ((Bir Bilgelik Ansiklopedisi))
7,0/ 10  (1 Oy) ·  3 Okunma
10. Devlerin Dansı (Irak'ta Türkiye, Abd, İran Savaşı)
8,7/ 10  (3 Oy) ·  3 Okunma
13. Yobazite (Dünyanın En Büyük Hastalığı)
6,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
Hüseyin DEMİR, bir alıntı ekledi.
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Dağları yerinden oynatmak daha kolaydır, anlamak istemeyen bir insana bir şeyleri anlatmaktan.

Dinle Sebastian, Mustafa ÇayDinle Sebastian, Mustafa Çay
Hüseyin DEMİR, bir alıntı ekledi.
07 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Uzak denilen yer, yüreğinin hissetmediği her yerdir...

Dinle Sebastian, Mustafa ÇayDinle Sebastian, Mustafa Çay
Qəmər_, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

...çoçuklar bilgedir.Çünkü onların yüreği,henüz zehirli düşüncelerle kirletilmemiştir...

Bir Yudum Hayat NLP, Mustafa Çay (Sayfa 10 - Çay yayınları)Bir Yudum Hayat NLP, Mustafa Çay (Sayfa 10 - Çay yayınları)
Hüseyin DEMİR, bir alıntı ekledi.
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Eğer sevgiyle damıtılmış bir yüreği olsaydı insanların, bu dünyanın nasıl bir yer olacağını çok merak ediyorum.

Dinle Sebastian, Mustafa ÇayDinle Sebastian, Mustafa Çay
Qəmər_, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

...öğrenmişti yaşamın tüm yükünü tek başına taşımak zorunda olduğunu.

Bir Yudum Hayat NLP, Mustafa Çay (Sayfa 10 - Çay yayınları)Bir Yudum Hayat NLP, Mustafa Çay (Sayfa 10 - Çay yayınları)
Bütün Alıntıları Göster
Hüseyin DEMİR, Dinle Sebastian'ı inceledi.
 10 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

ETİK Mİ?!!

“Dinle Sebastian” tahminen 3-4 yıl önce kitapyurdu.com’da kampanyalı bir kitapken istediğim bir kitap. Okuyacağım kitaplar arasına koymuştum. Güzel bir kapağı vardı. Ayrıca kitabın tanıtımında yer alan “Dünyada ilk defa subliminal mesaj veren kitap” ifadesinin yer alması dikkatimi çekti. Bir kitap nasıl bir subliminal mesaj verebilirdi merak ettim doğrusu.

Kitabı okumak bugüne kısmetmiş. Bu aralar malum ramazan ayında olduğumuz için daha çok kitaplığımda yer alan beni zihin olarak yormayacak kitapları tercih ediyorum. Bu sebeple bu kitabı da okumaya başladım.

Kitap deneme kategorisinde basılmış. Fakat bir denemeden daha çok bir kişisel gelişim kitabı. İnsanın hayatında daha mutlu olabilmesi için yapılması gerekenleri bir bir sıralamış. Piyasadaki kişisel gelişim kitaplarından biraz farklı olmuş. Ben şahsım olarak bugüne kadar hatırı sayılır kişisel gelişim kitabı okudum. Bu tarz kitapların bireye kazandırdığı hiçbir şey yok diye düşünüyorum. Bazı kitapları okuyunca verilen bilgilerden hayatımızın değişeceği hissine kapılabiliyoruz ama kitabı bitirdikten sonra bunların hiçbiri hafımızda kalmıyor. Davranışlarımıza etki etmiyor. Bu kitapta bu tarz bir kitap diyebilirim. Rahatlıkla bir günde hatta birkaç saat içinde bitireceğiniz okurken sizde hafif bir edebi haz bırakacak bir kitap. Peki, para verip alıp okumaya değer mi? Sanmıyorum. Fakat depresyondaysanız ya da psikolojiniz hafif dumanlıysa bu yüzden hafif nefes darlığı çekiyorsanız bu kitap size nefes aldırabilir. Fakat benim şuan ki ruh halim gibi mutluysanız. Sadece altını çizeceğiniz birkaç satır olur, o kadar.

“Subliminal mesaj” kısmına gelince. Yazarın subliminal mesaj dediği şey. Bazı olumlu kelimelerin olumsuz cümle yapısı içinde kalın ve büyük puntolarla yazılması.
Örneğin “ Yaşadıklarından öğrendiğin şeyler var ve bazen bu öğrendiklerin öylesine kıymetlidir ki; onlara ulaşmak adına acı çekmeyi göze alabilirsin.” Şeklindeki bir cümle verilmiş ve bu cümledeki “ulaş” ve “göze al” ifadeleri kalın ve büyün puntlarla yazılmış. Bu şekilde baya bir kelimeye dikkat çekilmiş: Yürü, bul, karar ver, geride bırak, arın, sonsuzluğa uzan, kanatlanıp uç, yol göster, inan, Kabuğunu kır vb.
Bu kullanım tarzı -bir harfi kalın ve büyük puntolarla yazmak- o kelimeye dikkat çekme amacı taşır. Subliminal mesaj ise bilinçaltı mesajı olarak tanımlanır. Reklamcılıkta kullanılan bir yöntem olan subliminal mesaj başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. ( Sözlük)
Yani görüldüğü gibi o an fark edilmemesi ve insanın istemi dışında anlamasıyla olur. Peki, kitapta özellikle dikkat çekilen bir şey “Subliminal mesaj” olabilir mi?

Olmazsa bunu böyle piyasaya sunmak ne kadar etik olur?

kitap bildiğin ''bencilliği'' ögütlüyor hayatın merkezine kendini koyup dünyanın etrafında döndüğünü hayal etmeyi, karşındakine hıııımmmm sen kim köpek! muamelesi yapmayı falan... bi bölümde şöyle bir satır çıktı karşıma ciddi ciddi yazmış bunu ''Kendini çok seviyor, ancak yine de “Acaba sevmediğim bir tarafım var mı?” diye kendine soruyor da olabilirsin. '' hadi ya, kim yapar böyle bir saçmalığı? neyse yinede biz '' bu kendini gazlama kitabından '' ne kadar faydalanabildimize bakalım. adamcagız ugraşmış yazmış. buda bir emek..

Metin Özdemir, Bilincim Sana Söylüyorum, Bilinçaltım Sen Anla'yı inceledi.
 18 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 4/10 puan

Kitaba genel olarak baktığımda o kadar çok "ben,ben,ben" var ki bir insan kendini bu kadar severken zıvanadan çıkabilir. Kaş yapayım derken göz çıkarabilir. Her şey ölçüsünde olmalı. Bir kişinin kendini haddinden fazla sevmesi de başkalarını severken de ölçüsü olmalı. "Ederinden fazla değer kişiyi soytarı eder" denir ya bu durum gerçekleşebilir. Bir kişi doğalsa doğaldır. Gereksiz doğallıklar kişiyi yapaylaştırır. Sahte maskeler taktırır. Bu yüzden kitabı okurken temkinli okudum hep. Diğer açıdan bakarsan özgüven pompalanması çok. Gerekli ölçülere dikkat edilerek okunabilir. İyi okumalar!

Selin, Zehirli Düşünceler'i inceledi.
15 Mar 00:33 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanın adeta mutsuz olmak icin elinden geleni yaptığı,mutlu olmak içinse kılını bile kıpırdatmadığı anlatılıyor...Her gün her an beynimizi zehirli düşüncelerle doldurup tabir-i caizse kendimizi hasta ettiğimiz,yaşadığımız kötü olayları beynimizde yüz kere hatta milyon kere düşünüp tekrar tekrar üzüldüğümüz vurgulanıyor...Bunlardan kaçınmamız gerektiği,aslında hayatı zorlaştıranın biz olduğundan bahsediliyor...

Şah Şkr, Dinle Sebastian'ı inceledi.
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabı okumaya başladığınızda bir saatte bitirebilirsiniz. Sizinle konuşuyormuş havasında yazılmış. Size günlük hayata dair yapmanız gerekenlerle ilgili mesajlar veriyor. Çok aşırı büyük beklentilerle olmamak kaydıyla alınıp okunabilir. Ben sevdim bir sonraki kitabı Söyle Sebastian 'ı da aldım okuyorum.

Oku, Dinle Sebastian'ı inceledi.
07 Oca 14:50 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Nur Yerlitaş'ın Sebastian diye haykırmasının milletin bilinçaltına işlemiş olması mı subniminal mesaj olarak bize sunuluyor? Satış tekniği olarak başarılı denebilir. Peki ya deneme olarak? Sanmıyorum. "Bu kitap hayatınızı değiştirecek" sloganı ile okuyucuya ulaşıyor ama sonuç birkaç saatlik okuma sonrası sabun köpüğü gibi zihinden akıp gitmesi. Hobi olarak yine okuyun ama beklentiniz minimum olması şartıyla...

esra yılmaz, Dinle Sebastian'ı inceledi.
09 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Beyazıt kitap fuarında kapağıyla dikkatimi çekti bi de şu ''sebastian'' :D neyse o zamanlar sınava hazırlanıyorum .E birinin beni gazlaması lazım.aldım, iyiydi , hoştu, farklıydı bir kere.bakmayın benim 4 güne bitirdiğime okusan bi solukta bitiverir.yani okunur mu okunur.eksisi olmaz hatta biraz daha bu tarz yazılardan etkilenen biriyseniz katkısını görürsünüz.çok uzattım.iyi okumalar..

Şah Şkr, Söyle Sebastian'ı inceledi.
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Değişik tarzda bir kişisel gelişim kitabı. Okurken insanı sıkmıyor, çok rahat ve hızlı okunabiliyor. İçinde çok güzel sözler ve mesajlar var. Severek okudum bu tar kitap okumak isteyenlere tavsiye olunur.

RJ, Dinle Sebastian'ı inceledi.
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bir kitabı ararken aradığımı bulamayınca gözümü iliştiği için kapıp çıkmıştım kütüphaneden.
Sıradan bir kişisel gelişim kitabı.Onu yap,bunu yap,sen güçlüsün fikri temelde.Diğer kitaplardan farklı kısmı sen diye hitap etmek yerine Sebastian demiş.Onu yap Sebastian,bunu yapma Sebastian.Yani kişisel gelişim kitaplarını pek sevmiyorum ben.İlle de okumak istiyorsam,bu şekilde emir cümleleriyle anlatmak yerine, demek istediğini olay örgüsü içine koyan eserler kendini daha fazla okutuyor bana göre.
Normal hayatta bile arkadaşlarımın karşıma geçip,sen güçlüsün,sen yaparsın gibi sözleri bana pek etki etmiyor.Bu tip sözleri insanların sırf bir şey yapmış olmak için sarf ettiğini hissederim hep.Bu yüzden bana duygu yüklü olmaktan ziyade,sorumlulukla yapılmış bir iş izlenimi veriyorlar.Bir an önce bitse diye geçiriyorum içimden.Kitabı bitirince içimden ''Bitti mi ?Bittiyse gidiyorum ben.'' demek geldi.
Kişisel gelişim sizde benim aksime,olumlu etki yapıyorsa düşünebilirsiniz.

Deniz ATAÇ, Dinle Sebastian'ı inceledi.
24 Oca 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Kitap 176 sayfa ama yarısından fazlası kağıt israfı, 50 sayfalık bir kitabı nasıl 176 sayfaya yayarım ve kağıt israfı yaparım adlı deneme olmalıymış asıl adı... Yazar deneme olarak çıkartmış kitabı lakin, denemeseymiş bunu, vaktime de, ağaçlara da, parama da yazık oldu :(

Bütün İncelemeleri Göster