Mustafa Çay

Mustafa Çay

Yazar
7.4/10
114 Kişi
·
363
Okunma
·
18
Beğeni
·
2.631
Gösterim
Adı:
Mustafa Çay
Unvan:
Yazar
Hayatın insanlara sunulmuş bir armağan olduğunu söyleyen yazar, uzun süre bilgisayar sektöründe değişik firmalarda görev yaptı. Asıl mesleği işletmecilik olan Çay, daha sonra tekstil kimyevi maddeleri ve işletmecilik görevlerinde bulundu. Dinamik ve başarıyı yakalamak amaçlı bir yaşamı olan Mustafa Çay, en büyük hobisinin yazmak olduğunu ifade etmekte.
Sürekli fazla kilolarından şikayet eden bir kadın vardı. Kendisine hep "25 kilo vermeliyim, 25 kilo fazlalığımdan kurtulmalıyım" der dururdu. Günün birinde bir trafik kazası geçirdi ve bir bacağını kaybetti. Bacağı tam 25 kiloydu!
176 syf.
·2 günde·6/10
ETİK Mİ?!!

“Dinle Sebastian” tahminen 3-4 yıl önce kitapyurdu.com’da kampanyalı bir kitapken istediğim bir kitap. Okuyacağım kitaplar arasına koymuştum. Güzel bir kapağı vardı. Ayrıca kitabın tanıtımında yer alan “Dünyada ilk defa subliminal mesaj veren kitap” ifadesinin yer alması dikkatimi çekti. Bir kitap nasıl bir subliminal mesaj verebilirdi merak ettim doğrusu.

Kitabı okumak bugüne kısmetmiş. Bu aralar malum ramazan ayında olduğumuz için daha çok kitaplığımda yer alan beni zihin olarak yormayacak kitapları tercih ediyorum. Bu sebeple bu kitabı da okumaya başladım.

Kitap deneme kategorisinde basılmış. Fakat bir denemeden daha çok bir kişisel gelişim kitabı. İnsanın hayatında daha mutlu olabilmesi için yapılması gerekenleri bir bir sıralamış. Piyasadaki kişisel gelişim kitaplarından biraz farklı olmuş. Ben şahsım olarak bugüne kadar hatırı sayılır kişisel gelişim kitabı okudum. Bu tarz kitapların bireye kazandırdığı hiçbir şey yok diye düşünüyorum. Bazı kitapları okuyunca verilen bilgilerden hayatımızın değişeceği hissine kapılabiliyoruz ama kitabı bitirdikten sonra bunların hiçbiri hafımızda kalmıyor. Davranışlarımıza etki etmiyor. Bu kitapta bu tarz bir kitap diyebilirim. Rahatlıkla bir günde hatta birkaç saat içinde bitireceğiniz okurken sizde hafif bir edebi haz bırakacak bir kitap. Peki, para verip alıp okumaya değer mi? Sanmıyorum. Fakat depresyondaysanız ya da psikolojiniz hafif dumanlıysa bu yüzden hafif nefes darlığı çekiyorsanız bu kitap size nefes aldırabilir. Fakat benim şuan ki ruh halim gibi mutluysanız. Sadece altını çizeceğiniz birkaç satır olur, o kadar.

“Subliminal mesaj” kısmına gelince. Yazarın subliminal mesaj dediği şey. Bazı olumlu kelimelerin olumsuz cümle yapısı içinde kalın ve büyük puntolarla yazılması.
Örneğin “ Yaşadıklarından öğrendiğin şeyler var ve bazen bu öğrendiklerin öylesine kıymetlidir ki; onlara ulaşmak adına acı çekmeyi göze alabilirsin.” Şeklindeki bir cümle verilmiş ve bu cümledeki “ulaş” ve “göze al” ifadeleri kalın ve büyün puntlarla yazılmış. Bu şekilde baya bir kelimeye dikkat çekilmiş: Yürü, bul, karar ver, geride bırak, arın, sonsuzluğa uzan, kanatlanıp uç, yol göster, inan, Kabuğunu kır vb.
Bu kullanım tarzı -bir harfi kalın ve büyük puntolarla yazmak- o kelimeye dikkat çekme amacı taşır. Subliminal mesaj ise bilinçaltı mesajı olarak tanımlanır. Reklamcılıkta kullanılan bir yöntem olan subliminal mesaj başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. ( Sözlük)
Yani görüldüğü gibi o an fark edilmemesi ve insanın istemi dışında anlamasıyla olur. Peki, kitapta özellikle dikkat çekilen bir şey “Subliminal mesaj” olabilir mi?

Olmazsa bunu böyle piyasaya sunmak ne kadar etik olur?
160 syf.
·10/10
Bu kitabı okuyan sayısının az olduğunu gördükten sonra bayağı üzüldüm. Günümüzde kişisel gelişim kitaplarına olan rağbet artıyor lakin okuduklarımız genelde tıp yada nöroloji eğitimi almamış kişilerin biraz abartarak bizi mutlu etmeye çalışmasından ibaret olan yazılardan oluşuyor.
Kitabın yazarı doktor ve aynı zamanda Nörolog dur. Muhtemelen şu zamanlarda Profesör olmuştur. Size beyin ile alakalı neredeyse her şeyi bilimsel olarak kanıtları ve tomografi görüntüleri ile anlatıyor. Bir rötgen görüntüsü koyuyor ve işte aşık olduğunuzda şuradaki hücreler ısınıyor tarzı benzetmeler yapıyor.
İlginiz var ise kesinlikle okumanız gereken bir kitaptır.
Lepisma Saccharina
Lepisma Saccharina Bilincim Sana Söylüyorum, Bilinçaltım Sen Anla'yı inceledi.
160 syf.
·10/10
Kesinlikle insanın hergun içinde bulunan telkinleri olumlamalari okuması gerekiyor önce olaylara örnek verip daha sonra kendimize söyleyip inanmamız gereken şeylerin anlatımı tek kelimeyle mükemmeldi.
160 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Hayatını kendin için olumlu yapman için telkinler veriyor...Pozitif düşünceli olman için baya uzun telkinler bunlar bilinçaltımıza baya yerleşsin de negatifliğe hiç yer kalmasın dercesine...Kendinizle ve içinizle bir yüzleşme aslında bu kitap...Ya kendin kazanacaksın ya da içindeki negatif düşünceler...
196 syf.
·Beğendi
İnsanın adeta mutsuz olmak icin elinden geleni yaptığı,mutlu olmak içinse kılını bile kıpırdatmadığı anlatılıyor...Her gün her an beynimizi zehirli düşüncelerle doldurup tabir-i caizse kendimizi hasta ettiğimiz,yaşadığımız kötü olayları beynimizde yüz kere hatta milyon kere düşünüp tekrar tekrar üzüldüğümüz vurgulanıyor...Bunlardan kaçınmamız gerektiği,aslında hayatı zorlaştıranın biz olduğundan bahsediliyor...
2015 syf.
·1 günde·Beğendi·4/10
Kitaba genel olarak baktığımda o kadar çok "ben,ben,ben" var ki bir insan kendini bu kadar severken zıvanadan çıkabilir. Kaş yapayım derken göz çıkarabilir. Her şey ölçüsünde olmalı. Bir kişinin kendini haddinden fazla sevmesi de başkalarını severken de ölçüsü olmalı. "Ederinden fazla değer kişiyi soytarı eder" denir ya bu durum gerçekleşebilir. Bir kişi doğalsa doğaldır. Gereksiz doğallıklar kişiyi yapaylaştırır. Sahte maskeler taktırır. Bu yüzden kitabı okurken temkinli okudum hep. Diğer açıdan bakarsan özgüven pompalanması çok. Gerekli ölçülere dikkat edilerek okunabilir. İyi okumalar!

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Çay
Unvan:
Yazar
Hayatın insanlara sunulmuş bir armağan olduğunu söyleyen yazar, uzun süre bilgisayar sektöründe değişik firmalarda görev yaptı. Asıl mesleği işletmecilik olan Çay, daha sonra tekstil kimyevi maddeleri ve işletmecilik görevlerinde bulundu. Dinamik ve başarıyı yakalamak amaçlı bir yaşamı olan Mustafa Çay, en büyük hobisinin yazmak olduğunu ifade etmekte.

Yazar istatistikleri

  • 18 okur beğendi.
  • 363 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 190 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.