Mustafa İslamoğlu

Yazar 8,3/10 · 171 Oy · 65 kitap · 1033 okunma ·  93 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

93 okur beğendi.
171 puanlama · 127 alıntı
0 haber · 4.954 gösterim
1.033 okur kitaplarını okudu.
497 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
24 okur kitaplarını şu anda okuyor.
13 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mustafa İslamoğlu'nun Biyografisi

Mustafa İslamoğlu, (d. 28 Ekim 1960, Develi, Kayseri) Türk ilâhiyatçı, şâir. Edebiyat, İslam hukuku, İslam tarihi, tefsir gibi alanlarda çalışmalar yapmış, çeşitli eserler vermiştir.

Yaşamı

Mustafa İslamoğlu, 28 Ekim 1960 senesinde Kayseri'nin bir ilçesi olan Develi'de dünyaya geldi. İlk ve orta eğitimini doğduğu ilçede yaptı. Kendisi ilk hocasının babası olduğunu, ilk Arapça ve temel İslami ilimlerini ondan aldığını söyler. Yüksek öğrenimine, ilk önce Kayseri Yüksek İslam Enstitüsü'nde başlamış, akâbinde İlâhiyat Fakültesi'nde, daha sonra da Kahire'de, El-Ezher Üniversitesi'nde İslam Hukuku Fakültesi'nde sürdürmüştür.

Yazı hayatına edebiyatla başlamış, ilk makalelerini 1980'de Milli Gazete'de, daha sonra 1982-83 yılları arasında Yeni Devir gazetesinde yayınlamıştır. Edebi ürünlerini ise Mavera, Aylık Dergi ve Dergâh gibi yayın organlarında yayımlamış ve üniversiteler arası şiir yarışması birincilik ve ikincilik ödülleri almıştır.

Mustafa İslamoğlu'nun şiirlerinden oluşan ilk kitabı Heyelan, 1987 yılında Aylık Dergi Yayınları tarafından yayınlandı. 1989 yılında ise İslami hareket önderleriyle yaptığı söyleşiler Öncülerle Konuşmalar adı altında kitaplaştırıldı.

Kahire'de eğitim için bulunduğu yıllarda bir yandan İslami araştırmalarda bulunmuş, bir yandan da dersler vermiştir. Burada, 1990 yılında İmamlar ve Sultanlar adlı İslam tarihinin ilk 150 yılını ele alan eleştirel tarih niteliğindeki ve kendisinin ilk araştırma ürünü olan eserini vermiştir. Aynı yıl, Yürek Devleti adıyla İslami Hareket Eleştirisi'ni de içinde barındıran ilk denemesini kaleme aldı ve aynı dönem Mısırlı yazar Safinaz Kazım'ın fi Mez'eleti's-Sufur vel Hicab adlı eserini, Kadının Özgürlüğü adıyla tercüme ederek ilk çevirisini de yayımlamış oldu. İlk cildini Kahire'de diğer ciltlerini Türkiye'de kaleme aldığı Anadolu İslami Hareketleri (şimdiki adıyla:İslami Hareketler ve Kıyamlar Tarihi) serisini 1991-93 yılları arasında peşi peşine yayımlamıştır. Bu serinin ilk cildini Hasan Ali el-Beyyumi ile birlikte Arapça'ya çevirmiştir.

1993'de İman adlı eserini ve 1994 yılında geniş kapsamlı bir eleştiri niteliğindeki araştırma eseri olan Yahudileşme Temayülü adlı eserini verdi. Seminer notlarından oluşan Tavsiyeler I ve Tavsiyeler II de bu tarihlerde yayınlandı(1995-1998).

Kahire-Mekke hattında yazdığı şiirlerini Yasin adlı kitabında 1991 yılında toplamış, 1996 yılında ise tüm şiirlerini Divan adlı eserinde bir araya getirmiştir. Kahire'de verdiği tefsir derslerini bir konulu tefsir örneği olan Adayış Risalesi başlığı altında kitaplaştırmıştır.

1992 yılının Ekim ayından beri başlattığı tefsir dersleri, 15 yıldır devam etmekte ve bu dersler adlı siteden canlı olarak izlenebilmektedir.Tefsir Dersi Yine 1998'de başlayan Tefsiru-l-Kur'an Te'vilu'l-furkan adlı görüntülü ve sesli tefsir projesinde bugüne kadar 170'den fazla ders yayımlamıştır. Proje, Kur'an'ın tamamının görüntülü olarak tefsirini hedeflemiş ve 2008 yılında tamamlanmıştır.

Görüntülü tefsir ile birlikte başlayan Gerekçeli Meal adı verilen Kuran'ın Türkçe tercüme çalışması da yukarıdaki projeyle eş zamanlı olarak yürütülmüş ve aynı tarihte tamamlanmıştır.

Mustafa İslamoğlu, kimilerinde halen yazmaya devam ettiği Anadolu'da Vakit, Selam, Ribat, Yeni Şafak, Meydan, Aylık Dergi, Özgün Duruş gibi gazete ve dergilerde yayınlanan makaleleriniMakalat, Şafak Yazıları, Dağarcık, Yokluğunda Düşülmüş Notlar, Savaş Kesmeyen Sözler, Sözün Gücü mü, Gücün Sözü mü, Yerliler ve Yersizler, Ayetlerin Işığında isimleriyle kitaplaştırmıştır. Ayrıca kendisiyle yapılan söyleşiler, Söyleşiler I ve Bir Yaradan Kurşun Çıkarır Gibi adlarıyla yayımlandı.

Mustafa İslamoğlu, bir gazetede yazdığı makale nedeniyle 1 yıl ve Ankara'da kapalı bir forumda sunduğu Kürt Sorununa Islami Çözüm başlıklı tebliğinden dolayı 1,5 yıl olmak üzere toplam 2,5 yıllık Gölcük Cezaevi'nde başlayan mahkumiyetini, Ankara Yarıaçık Cezaevi'nde tamamlamıştır. Cezaevinde çok zor şartlar altında Macar Oryantalist Ignaz Goldziher'in De Richtungen der İslamichen Koranauslegung adlı eserini, Arapça tercümesinden Türkçeye çevirdi. 1997 yılında Human Rights Watch Helmann-Hammet 1997 ödülünü aldı.

Yazarın bunlardan başka II. Uluslararası Fetih Sempozyumu'nda sunduğu tebliğ, 1997 yılında Yürek Fethi adıyla kitaplaştı. Mekke'de kaleme aldığı Hac Risalesi 1998'de yayımlandı. Aralık 2000 tarihinde dini çevrelerde hayli ses getiren eseri Üç Muhammed'i yayımladı. Amerika/Atlanta'da verdiği seminerler, 2001'de Hayatın Yeniden İnşası İçin adıyla yayımlandı.Bunu 2000 yılında yayımladığı Ne Yapmalı-Nasıl Yapmalı-Kiminle Yapmalı adlı eseri takip etti. Yazar, 1983 yılında kaleme aldığı Seyrani adlı ilk edebi kitap çalışmasını 2002'de yayımladı. Allah: Tanımak-Bilmek-Anlamak adlı eser, yazarın yayımlanmış son kitabıdır. Yazar, İslami İlimler Akademisi'nde tefsir usulü dersleri vermekte ve Anadolu'da Vakit gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Ayrıca yazarın konferans, seminer, hutbe ve konuşmalarından oluşan onlarca görüntülü eseri bulunmaktadır.

Yazar, evli ve beş çocuk babasıdır.

Mustafa İslamoğlu'nun Kitapları Kitap Ekle

2. Üç Muhammed (İki Tasavvur Bir Gerçek)
8,1/ 10  (21 Oy) ·  84 Okunma
15. Tavsiyeler - 2 (Şahsiyetli Bir Aileye Doğru)
8,5/ 10  (2 Oy) ·  21 Okunma
17. Yaratılış ve Evrim (Kur'an ve Tabiat Ayetleri Işığında)
9,0/ 10  (3 Oy) ·  17 Okunma
6,0/ 10  (1 Oy) ·  15 Okunma
19. Tesettür Yazıları (Yazılar Serisi 2)
9,0/ 10  (1 Oy) ·  13 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Ayşenur, bir alıntı ekledi.
27 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir İsrail'li diplomat Londra'da saldırıya uğrar bunun adı terörizmdir. Bir yıl içersinde (1988) tek silahı çakıl taşları olan tam 327 Filistin'li çocuk İsrail askerleri tarafından öldürülmüştür. Bunun adı düzeni sağlamadır. Buna karşılık aynı yıl çoğunluğu çocuklara kurşun sıkan asker olmak üzere ölen İsrailli sayısı 8'dir ve bunun adı da İslamcı terördür.!!!!

Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 202 - Denge yayınları)Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 202 - Denge yayınları)
Mesut Altınok, bir alıntı ekledi.
22 Şub 23:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahlak
Doğruyu doğru yerde, doğru zamanda ve doğru bir üslupla söylemezsen, o doğruya zulmetmiş olursun.

Tavsiyeler - 1, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 35 - Düşün Yayıncılık)Tavsiyeler - 1, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 35 - Düşün Yayıncılık)
Ayşenur, bir alıntı ekledi.
27 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yürekler arası eskiden var olan yollar kullanılmaya kullanılmaya unutulmuş, yeni yollar açılmamış, hatta yürekler arasına modern çağ, modern Berlin duvarları ve Çin setleri inşa etmiştir. Yürekler arasına inşa edilen tüm modern engellerin harcı da ideolojiler olmuştur.

Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 40 - denge yayınları)Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 40 - denge yayınları)
Mesut Altınok, bir alıntı ekledi.
26 Şub 15:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şefkat
Aklı iptal eden kalpten, imanın önüne geçen akıldan, düşünceyi hadım eden duygudan, duyguyu yok sayan düşünceden, faydasız bilgiden, ahmağın dostluğundan, cahilin önderliğinden, zalimin liderliğinden Allah'a sığınınız.

Tavsiyeler - 1, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 84 - Düşün Yayıncılık)Tavsiyeler - 1, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 84 - Düşün Yayıncılık)
Şimal, bir alıntı ekledi.
 13 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bazı tarihçiler, Hz.İsa'yı Romalılara şikayet eden hain havarisi İskaryot'a Yahuda denilmesinin sebebi olarak, hem bu boya mensup olması hem de Hz. İsa'ya ihanet etmesini gösterir. Ya da İsrailoğulları içerisinde ister fert, ister toplum, kim ihanet ederse ona ''Yahuda gibi hain'' anlamına ''Yahudi'' denmiştir.
Ünlü Redhouse lügatı'' Yahudi'' nin manasını ''arkadaşına ihanet eden kimse''olarak verir.

Yahudileşme Temayülü, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 13 - denge)Yahudileşme Temayülü, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 13 - denge)
Mesut Altınok, bir alıntı ekledi.
 23 Şub 22:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mü'min ve Zaman
Modern uygarlık "akşamcıdır". İnsanları gece yarısı yatırıp kuşluk vakti kaldırır. İslam medeniyeti ise "sabahçıdır", seher medeniyetidir. Müslüman güneşi üzerine doğdurmaz, aksine güneşin üzerine kendisi doğar. Bilir ki güneşi üzerine doğduranın o günü ölmüştür.

Tavsiyeler - 1, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 73 - Düşün Yayıncılık)Tavsiyeler - 1, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 73 - Düşün Yayıncılık)
Bütün Alıntıları Göster