Mustafa Necati Bursalı

Mustafa Necati Bursalı

Yazar
9.0/10
630 Kişi
·
2.345
Okunma
·
161
Beğeni
·
10037
Gösterim
Adı:
Mustafa Necati Bursalı
Unvan:
Türk Şair, Yazar, Hattat
Doğum:
Alaca, Kavak, Samsun, 1941
Ölüm:
Yeniköy, Sarıyer, İstanbul, 28 Eylül 2009
1941 yılında Samsun’un Kavak ilçesinin Alaca köyünde doğdu. Küçük yaşta öksüz kaldı. İlkokulu ve hafızlığını aynı köyde bitirdi. Merzifon ve İstanbul’da Kur’an-ı Kerim hıfzı çalıştı. İstanbul'da ilk dinlediği üstad Abdurrahman Gürses oldu. İmamlıkla beraber yazı hayatı da başladı. Hat sanatına ilgi duyarak Hamit Aytaç’tan icazet aldı. 1965’te Osman Reis Camii imam hatipliğine tayin edildi. 1988’de emekliye ayrıldı. Yazı ve şiirleri Yeni Asya ve İslam gazete ve dergilerinde çıktı. 1965 yılından bu yana 50'den fazla eser yazdı. 28 Eylül 2009 tarihinde İstanbul’da Sarıyer Yeniköy'deki evinde vefat etti.
Senin bir suçun yok, ey zindan arkadaşım. Çünkü ben, bir fâniden yardım istedim ve o sebeple zindan derdiyle müptelâ kılındım..
Mustafa Necati Bursalı
Sayfa 215 - Medrese-i Yusufiyye
231 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Selamlar.
Öncelikle söylemeyelim ki Mustafa Necati Bursalı 'nın güzel anlatımıyla sayfaları nasıl çevirdiğinizi anlamıyorsunuz.
Biraz kitabı özetleyeyim bari
Kitabın ilk bölümü nerdeyse tamamen "Kıygar" adında ki gencin alnındaki muhammed-i nuru doğru insana geçirmek için bir rüya uğruna çöllere düştüğünü uzun uğraş da olsa rüyasın da ki kızı bulup onunla evlenğini anlatıyor. İlk bölüm böyle ikinci bölüm ise Hz. Amine ( Radıyallahu Anha ) 'nin anne ve babasının hikayesi son üçüncü bölümde Hz. Amine ( Radıyallahu Anha ) anlatılmaya başlanıyor.
Kitabın üç bölümünde üçünden birer tane alıntıyla incelememi bitircem :)

"Önünden bir ırmak akıyordu. Köpük köpük çağlayan sular yüksek kayalardan aşağı düştükçe billûr katreler yüzüne sıçrıyordu. Her damla sonra bir çağlayan olup onu yutuyordu. Irmağın kenarı söğüt ağaçlarıyla doluydu, mis gibi mis gibi bir koku etrafa yayılmıştı. Çiçekler, çemenler içinde ceylanlar otluyordu."
Sayfa 64.

"Zaman ırmağı hikmet çağıltılariyle akmış, nice asırlar, nice devirler gelip geçmişti. Artık cihan başka bir cihandı.
Artık insan bir başka insandı.
Artık dudaklar hep kilitliydi."
Sayfa 77.

"Göz ırmağı yine akıyordu. Ne kadar gayret gösterdi ise de başaramamıştı. Bu acıya bir baba yüreği nasıl dayansındı....."
Sayfa 184.

" Hz. Amine ( Radıyallahu Anha ) dünyadan gitmişti. Ner varki, dünya durdukça adı ile yaşayacak ve hayırla yâd edilecekti. SELAM ONA..."
Sayfa 231.
Okuduğunuz için teşekkürler :)
416 syf.
·Beğendi·10/10
Hz Ömer (ra) " Adalet Mülkün Temelidir."
Nasıl yüce bir gönül nasıl bir adalet anlayışı nasıl bir tevazu, olamaz diyeceksiniz.
Ewet var, Hz Ömer (ra) ve bu kitabı okuyunca biz adaleti bilmiyoruz bu sistem Adil değil diyeceksiniz neden mi?
Hasta olduğu için yataklara düşen Hz Ömer (ra) hekim çağırır muayene olur hekim bal yemesini söyler ama evinde bal yoktur devletin hazinesinde vardır bütün herkesi toplar ve 1 kaşık bal için hepsinden helallik ve izin ister.
288 syf.
·26 günde·Puan vermedi
Mustafa Necati Bursalı her kesime hitap eden, sade, akıcı ve hatta şiirsel bir üslupla, büyük bir edeple bu güzide eseri kaleme almış. 4 halife serisi olarak isimlendirdiği bu serinin ilk kitabı benden geçerli not aldı. Inşallah devam eden kitapları da okuyacağım. Tek eksikliği açıkçası buradaki kitap kurdu arkadaşlar için sade anlatımı olan, cümlelerin bazen devriksel şekilde dizelenip açıkçası sözü uzatması:)
Bir de genel hatlarıyla bilgi verilmiş olup benim gibi detaylı bilgi almak isterseniz beklediğiniz ilmi deryayı bulamayabilirsiniz. Ancak temel bilgileri hem tekrarlamak hem de edebî bir üslupla dinlemek adına bu eseri yine de tavsiye ederim sizlere.
İyi okumalar.
288 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Mustafa Necati Bursalı'nın En Büyük Teslimyet ve Sıddıkiyet örneği Hz.Ebu Bekir(r.a) hayatını kaleme aldığı bu eserinde,akıcı üslubuyla ve şiirsel anlatımlarıyla o hayatı birebir yaşatma hissiyatı veriyor. 4 halife serisinin ilk kitabı benden geçerli not aldı diğer 3 kitabıda okuyacağım inşeAllah. O yaşantıyı tekrar edip bilgi tazelemek için güzel bir eser. Gönlüm rahat bir şekilde tavsiye edebilirim. İYİ OKUMALAR..
Verâ
Verâ Hz. Hatice-i Kübrâ (Radıyallahu Anha)'ı inceledi.
272 syf.
·10/10
İslam'ın ilk annesi, ilk zevce, ümmetin ilk müslümanı, ilk mü'mine...

Bu kitap iki kısımdan oluşmakta. Birinci kısım Hz.Hatice'nin anne ve babasının izdivacından başlayarak 15 yaşına kadar ki yaşadıklarını ele almış. Bu kısım daha çok roman tarzında anlatılmış, o devrin bozuk ve yürekler yakan halini çok iyi şekilde tasvir etmiş.

İkinci kısım daha çok tarihi kaynaklara dayalı bilgilerle devam etmiş.

Hz. Hatice'nin Efendimiz (sav) ile izdivacını 40 yaşındayken gerçekleştirmiştir. Ve bu süreden itibaren vefat edinceye kadar maddi ve manevi her zaman ve her koşulda Efendimiz'e (sav) hep destek olmuştur.İlk vahiy geldiğinde Efendimiz Hz Hatice'nin yanına koştu, ilk ümmet, ilk mü'mine O oldu. Kâfirlerin her türlü işkencesine Efendimizle birlikte göğüs gerdi.

Hz. Hatice Efendimiz'e (sav) 25 yıl zevcelik etmiştir. Bütün varlığıyla ve ruhuyla Efendimiz'e bağlanan ve seven, Hz. Ali ve Hz. Fâtıma 'ya en sıcak annelik kucağını açan, bizzat Allah'ın getirdiği selama nail olan, cennetle müjdelenen bu büyük ve ulvi kadın 65 yaşında fani aleme gözlerini kapamıştır.

Hz. Hatice öyle fazilet sahibidir ki bütün ömrü boyunca Efendimiz sav onu hep hayırla yad etmiş. Onun iyiliklerini ve faziletlerini hep anmıştır. Hz. Hatice biz kadınlara büyük bir örnektir. İslam büyüklerinin bu konudaki ölçüsü şöyledir:
" Kadınların erlerine hizmet , muhabbet ve izzet göstermeleri Hz. Hatice'nin sünnetidir."

Kitabı çok çok çok beğendim arkadaşlar göz yaşları içinde okudum. Dili çok akıcıydı. Birini ne kadar tanırsak o kadar çok severiz o yüzden tanımak,sevmek isteyenlere ve merak edenlere mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum.
192 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Yeni bir yazar daha keşfetmenin mutluluğu içindeyim. Kitabı akıcı sıkmadan okurlarına sunmuş. Peygamber hayatlarını anlatan olsun bu şekilde kişi hayatları okumak yeni okuma zevklerim arasına yer edindi. Karşıma bu şekilde sıkmadan eserlerini bizlere sunan yazarlar oldukça daha çok okuyacağım anlaşılan. Kesinlikle tavsiyemdir.
568 syf.
·10/10
Hazreti Muhammed Mustafa Aleyyisselam efendimizin hayatını en akıcı ve akıllardan ziyade gönüllere hitap edecek bir dil ile yazılmış kıymetli hayatının ve tüm vahiylerin gelişi anlatan muazzam bir eser...
224 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Peygamber Efendimiz (Sav) tarafından cennetle müjdelenen 10 sahabe. Bu sahabelere Aşere-i Mübeşşere denir.
Hz. Ebu Bekr (ö. 634),
Hz. Ömer (ö. 643)
Hz. Osman (ö. 655)
Hz. Ali (ö. 660)
Hz. Abdurrahman b. Avf (ö. 652)
Hz. Ebu Ubeyde b. el-Cerrah (ö. 639)
Hz. Talha b. Ubeydullah (ö. 656)
Hz. Zubeyr b. Avvam (ö. 656)
Hz. Sa'd b. Ebi Vakkas (ö. 674)
Hz. Said b. Zeyd (ö. 671).

Hepsi ayrı bir ufuk.. ALLAH bizleri onların şefaatine nail eylesin..
854 syf.
·10/10
Kitabın baskısı, kapağı ve sayfa kalitesi gerçekten harika. İçerik olarakta çok iyi. Günümüz türkçesiyle yazılması büyük avantaj, yabancı kelimeler çok çok az. İmla hataları biraz fazla ama anlatılmak istenen anlaşılıyor ve neticede maksat hasıl oluyor.
286 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Hakkinda " İnsanların bana en sevgilisi Âişe'dir" Hadis-i Şerif'i buyrulan müminlerin annesi...

Hem Ebubekir efendimizin kızı, hem de Rasulallah efendimizin en sevdiği hanımı olan Hz Âişe hakkında bilmediğim çok şey varmış dedim bu kitabı okuduğumda. Özellikle hanımların okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Necati Bursalı
Unvan:
Türk Şair, Yazar, Hattat
Doğum:
Alaca, Kavak, Samsun, 1941
Ölüm:
Yeniköy, Sarıyer, İstanbul, 28 Eylül 2009
1941 yılında Samsun’un Kavak ilçesinin Alaca köyünde doğdu. Küçük yaşta öksüz kaldı. İlkokulu ve hafızlığını aynı köyde bitirdi. Merzifon ve İstanbul’da Kur’an-ı Kerim hıfzı çalıştı. İstanbul'da ilk dinlediği üstad Abdurrahman Gürses oldu. İmamlıkla beraber yazı hayatı da başladı. Hat sanatına ilgi duyarak Hamit Aytaç’tan icazet aldı. 1965’te Osman Reis Camii imam hatipliğine tayin edildi. 1988’de emekliye ayrıldı. Yazı ve şiirleri Yeni Asya ve İslam gazete ve dergilerinde çıktı. 1965 yılından bu yana 50'den fazla eser yazdı. 28 Eylül 2009 tarihinde İstanbul’da Sarıyer Yeniköy'deki evinde vefat etti.

Yazar istatistikleri

  • 161 okur beğendi.
  • 2.345 okur okudu.
  • 112 okur okuyor.
  • 1.324 okur okuyacak.
  • 25 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları