Mustafa Ulusoy

Yazar 8,3/10 · 440 Oy · 8 kitap · 1559 okunma ·  167 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

167 okur beğendi.
440 puanlama · 782 alıntı
1 haber · 6.512 gösterim
1.559 okur kitaplarını okudu.
544 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
43 okur kitaplarını şu anda okuyor.
31 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Mustafa Ulusoy'un Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mustafa Ulusoy'un Biyografisi

1965 yılında Sungurlu'da doğdu.
Temel eğitimini Sungurlu'da, lise öğrenimini Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi'nde tamamladı.

1982'de girdiği İÜ Çapa Tıp Fakültesini 1988' de bitirdi.

1993 yılında psikiyatri uzmanı oldu.

1999 yılından beri, kendi ofisinde terapilerini sürdürmektedir. Mustafa Ulusoy'un temel çalışma alanı Kognitif ve Varoluşçu Psikoterapilerdir.

Çeşitli dergilerde deneme yazıları yayınlanan Ulusoy'un ulusal ve uluslararası kongrelere sunduğu, özellikle kognitif psikoterapiyle ilgili bir dizi mesleki çalışması vardır. Ülke içinde ve dışında, psikiyatri dergilerinde makaleleri yayınlanmıştır.

Nietzsche ve Babaannem ve Yakınlık adlı iki deneme kitabının, Ay Terapisi isimli öykü kitabının ve aşk konusunda farklı açılımlarıyla adından söz ettiren insanın temel acıları üçlemesinin ilki Aynalar Koridorunda Aşk isimli romanın yazarıdır. Mustafa Ulusoy'un insanın temel acıları üçlemesinin ikincisi olan Giderken Bana Bir Şeyler Söyle isimli romanı ise yazarın halen yayınlanmış son kitabıdır.

Ulusoy editörlüğünü İbrahim Abu-Rabi'nin yaptığı ve Suny Press (State University of New York Press) tarafından Amerikada ingilizce olarak yayınlanan "Spiritual Dimensions of Bediuzzaman Said Nursi's Risale-i Nur" adlı kitabın yazarlarından biridir.

Fotoğrafçılığa ve sinemaya özel ilgisi olan Mustafa Ulusoy TVNET de Film Şeridi isimli programın yapımcılığını ve sunuculuğunu sürdürmektedir. (Film şeridi programının videoları http://www.tvnet.tv.tr adresinden izlenebilmektedir)

Ulusoy ayrıca Zaman gazetesinin Cuma ekinde köşe yazarıdır.

Mustafa Ulusoy'un Kitapları Kitap Ekle

2. Giderken Bana Bir Şeyler Söyle (İnsanın Temel Acıları Üçlemesi 2)
8,7/ 10  (81 Oy) ·  264 Okunma
4. Ay Terapisi (Terapi Öyküleri)
7,8/ 10  (54 Oy) ·  204 Okunma
8,4/ 10  (37 Oy) ·  155 Okunma
Seyid Ahmet GÜLTEKİN, bir alıntı ekledi.
18 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanın insana uzanan eli ne kadar da kısaymış.

Hayat Apartmanı, Mustafa Ulusoy (Sayfa 45 - KapıYayınevi)Hayat Apartmanı, Mustafa Ulusoy (Sayfa 45 - KapıYayınevi)
sueda reyyan, bir alıntı ekledi.
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kadın üzgün olduğunu söylemiş ve bağışlanmayı dilemiş. 'O kadar çabuk değil. Şimdi eve git. Çatıya bir yastık çıkar, onu bıçakla yar ve sonra bana dön.' Kadın söyleneni yapıp Pedere dönmüş. 'Yastığı bıçakla parçaladın mı? ' diye sormuş Peder. 'Evet parçaladım demiş kadın. 'Peki sonuç ne oldu?' 'Tüyler' demiş kadın, 'tüyler' diye tekrar etmiş. 'Yastığın içindeki tüyler her yöne uçuştu.' Peder: ' Şimdi geri gidip rüzgarla dağılan tüylerin hepsini toplamanı istiyorum. ' Ama ' demiş kadın ' bunu yapamam. Nereye gittiklerini bilmiyorum. Rüzgar onları her yöne savurdu. 'İşte' demiş Peder 'bu dedikodudur...'

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa UlusoyDünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy
Damla, bir alıntı ekledi.
14 Şub 20:06 · Puan vermedi

İnsan bir şeysiz yapamıyorsa onun bağımlısı olmuştur

Hayat Apartmanı, Mustafa Ulusoy (Sayfa 15)Hayat Apartmanı, Mustafa Ulusoy (Sayfa 15)
Nur-AL, bir alıntı ekledi.
14 Mar 2015

Göz yaşarır, kalp hüzünlenir fakat biz Rabbimizin razı olmayacağı bir şey söylemeyiz.

Giderken Bana Bir Şeyler Söyle, Mustafa UlusoyGiderken Bana Bir Şeyler Söyle, Mustafa Ulusoy
Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
09 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Birinin beni anlamasına öyle çok ihtiyacım var ki...

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 55 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 55 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)
Nur-AL, bir alıntı ekledi.
14 Mar 2015

İster küçük, ister büyük olsun, her aşkın üzerine ölümün gölgesi düşmüyor mu?

Giderken Bana Bir Şeyler Söyle, Mustafa UlusoyGiderken Bana Bir Şeyler Söyle, Mustafa Ulusoy
Özlemnd, bir alıntı ekledi.
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

" Ben size yetmez miyim?"
Kur'ân, 39:36

"... De ki: Allah bana yeter."
Kur'ân, 39:38

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 319)Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 319)
Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Süratle içi boşalıyordu insanların. İnsanlar can havliyle yiyeceklere saldırıyor, deli gibi alışveriş yapıyor, göz açıp kapayıncaya kadar âşık oluyor, pat diye bağlanıyor ve daha ne olduğunu anlamadan da ayrılıyorlardı.

Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 142 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)Aynalar Koridorunda Aşk, Mustafa Ulusoy (Sayfa 142 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)
Bütün Alıntıları Göster

Mustafa Ulusoy kitap incelemeleri

Özlemnd, Aynalar Koridorunda Aşk'ı inceledi.
 03 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

" Aynalar Koridorunda Aşk Mustafa Ulusoy'un okuduğum ilk kitabı hiç sıkılmadan okudum. Ancak birçok sayfasında "Benlik ve Varoluş kelimesinin sürekli dile getirilmesi biraz beni yordu."

" Kırmızı, Sarı ve Gri, ruhumuzdaki acıların farkı renkleri her üç karakterinde ayrı bir terapisi var, onların dilinden ancak Dr. Mavi anlardı onların başlarından, neler geçtiğini hiç sıkılmadan, dinler. Onların dertlerine hep çare bulur. Bir an bende kendimi Dr. Mavi'nin yanında bulmak istedim hastalarına sürekli bir çözüm aramak için bir kuş gibi çırpınırdı. Aslında kitabın ismine göre değil bir aşk yaşanılmıyor. Sadece her üçüsüde terk edilmişlerdi. Bu roman aşkı kaybedip kendini bulanların hikâyesidir."

"Kitabı size tavsiye ediyorum tabiki siz bilirsiniz ama okumaktan bir şey kaybetmezsiniz keyifli okumalar diliyorum."

Bir psikiyatristin psikoterapi seanslarının roman tarzında anlatıldığı, karakterlerini ise renklerle isimlendirirerek hastalarına Kırmızı-Sarı-Gri, kendine Mavi ve gönül dostuna Beyaz isimlerini verip ve Kafe Mentale' de dostuyla hemdem olan, bence pek çok insanın ruh dünyasına ayna tutacak okunmaya değer bir kitap...

Sümeyye Ev, Nietzsche ve Babaannem'i inceledi.
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Ne kadar da geç kalmışım bu kitabı okumakla.. Her insanın kendini bulacağı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Eksikliklerimi tamamlayabilmem için harika yöntemler ve düşünceler edindim. Kesinlikle tavsiye ederim.

Âmine Derya Samast, Ay Terapisi'yi inceledi.
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Ay hakikaten bir terapi ögesiymiş."

"İyi ki almış ve iyi ki okumuşum."

dedirtti..

Salih Çermik, Aynalar Koridorunda Aşk'ı inceledi.
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

Mustafa Ulusoy'u ilk kez okudum. Aynalar Koridorunda Aşk kitabı psikolojik bir roman. Biraz yorucu. Sıkça tekrarlanan kelimeler sıkıyor bazen. Hemen hemen her sayfada 'imge' ve 'varoluş' kelimeleri var. Kitabın anlatmak istediği mesaj bana göre, 'Her insan var olduğu için değerlidir.' ifadesi. Kitap konu olarak değer ve sevgiyi anlatmakta. Kitabın adı Aynalar Koridorunda Değerli Olma Duygusu ya da Aynalar Koridorunda Sevgi olsaydı daha da kitabı yansıtan bir isim olurdu. İsminde 'aşk' kelimesinin geçmesi içeriğe göre ağır kalmış. Okunabilir elbette ama isme göre hareket edilmemeli. Yazarın bazı çıkarımlarında 'Aynı hissi duymuştum kendimde.' dediğim olduğu gibi 'Çok abartılı.' dediğim de oldu. Aslında içimizde olan duyguları anlatmış yazar. Ancak ifade ettiğim gibi 'Aşk' öyle böyle bir kavram olmadığından daha kaliteli bir eser beklerdim.

Peace, Nietzsche ve Babaannem'i inceledi.
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bedensel ve ruhsal rahatsızlıklara bakıp acziyeti görmek, cisme bakıp Rahman'ı görmek ve her bölümde akla "Allah'ı bulan neyi kaybeder ve O'nu kaybeden neyi kazanır"sözünü getiren okunması tavsiye edilir kitap...

Vakit sıkıntımdan dolayı günlere yayarak okuma fırsatım oldu bu kitabı. Gün gün azar azar okumak daha faydalı oldu sanki benim için. Karşımda sorularıma cevap veren bir uzman buldum sanki okurken. Kitabın türü deneme ama her bölüm ayrı bir seans tadında. Yazarın Psikiyatri Uzmanı olmasından kaynaklı sanırım bu durum. Bana göre bu basit bir kişisel gelişim kitabı değil. Farkındalık kazanmada bir merhale belki. Farkındalık kazanmak; hayatın, kendinin ve seni Yaratan'ın farkına varabilmek. Pek mühim bir mesele...

"İnsanların sevmek gibi bir dertleri yoktu sanki. Sevilmek istiyorlardı sadece. Değerli olduğunu hissedemeyen bir insan, gerçekten sevemez; daima sevilmek ister."

Kitabın yazarı Mustafa Ulusoy, aslında bir psikiyatrist. Kitap da Dr. Mavi ile Kırmızı isimli bir kızın terapi seanslarındaki konuşmaları etrafında ilerliyor. Bir de Beyaz, Gri ve Sarı isimli sorunlu karakterler var.

Özellikle "Narsistleşmiş benlik” kavramı uzun uzun örneklendirilerek anlatılmış bu kitapta.
Kitabı beğendim ,bunun yanında kaygıların çözümü olarak, bazı dini kavramların tek çare olarak sunulması belki tek kusuru olabilirdi kitabın.

Şeyda, Giderken Bana Bir Şeyler Söyle'yi inceledi.
 16 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yıllar önce kitaplığıma aldığım bu güzide kitap psikolojik tahlilleriyle bende yeni ufuklar açtı. Yazar kitaptaki her bir karakteri tek tek tahlil ediyor ve bence o karakterlerden herhangi biri bize cuk diye oturuyor. Kitapta en sevdigim sey 'muhayyile' sözüydu :) yazar o kadar guzel kullanıyor ki bu kelimeyi cok hosuma gitti.

Derya Sara, Ay Terapisi'yi inceledi.
17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Ay terapisi farklı bir terapi türü ama hemen hemen hepimiz bu terapiyi kendimize yapıyoruz. Arada gözlerimizi mehtaba dikip ayın güzelliğine yaratıcısın güzelliğine kapılıp ruhumuzu genişletiyoruz. Bunun farkına varmak için bu kitap okunmalı tavsiye ederim. Ay herdaim yanımızda bunun farkına varmak yetiyor.

Bütün İncelemeleri Göster