Nalan Güven

Nalan Güven

YazarEditör
8.0/10
26 Kişi
·
73
Okunma
·
3
Beğeni
·
1.133
Gösterim
Adı:
Nalan Güven
Unvan:
Yazar
Doğum:
İstanbul, 1966
Nalan Güven, 1966 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaöğretimini Erenköy Kız Lisesi’nde tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 20 yıl boyunca özel bir şirkette çalıştı. Ortaokul yıllarından itibaren yazmakta olduğu şiir ve öyküleri çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlandı.

İlk romanı “Ayten” 2011 yılında okuyucu ile buluştu. “Ayten” birçok kadın için örnek alınabilecek hikâyesinde; kadın olmanın gururunu, kadın olmanın dayanılmaz ağırlığını taşıyarak derin bir aşkın da izini sürmektedir. Tek başına hayatta kalma cesaretini gösteren ve yaşadıklarının bedelini ödemeyi göze alan Ayten’in umut saçan ışığı, gerçek aşkı yeniden sorgulatmaktadır. Ayten, günaha saklanmış bir sevda masalıdır.
Yazarın “Aşk Ölümdür” adlı romanı ile birlikte “Sevdanın Adı Bulut” isimli şiir kitabı 2012 yılında yayımlandı. “Aşk Ölümdür” aşk için yola çıkan değil aşk ile yollarda savrulan bir Melek hikâyesidir. Kitap okurunu; hep gitmek istenilen ama bir türlü gidilemeyen iç dünyaya doğru yolculuğa çıkarır.
“Aşk aramanız gereken değil, hep içinizde gizlenendir…”
“Aşk Ölümdür”ün kahramanı Bulut’a yazılmış şiirler, “Sevdanın Adı Bulut” ile kitaplaştırılmıştır. Böylelikle romanda anlatılan öykü şiirler ile pekiştirilerek, okur çift taraflı okuma serüvenine davet edilmektedir.
“Aşk ölümdür, çünkü aşk, vazgeçmektir her şeyden…”

“Erkek Severse” romanı ile erkeğin kalbindeki aşkı gözler önüne serdi… Yarım kalmış hikayelerin aslına içimizi ne kadar acıttığını ve kaybetmenin de Aşk’a dair olduğunu yazdı. “Bilir misiniz Anka Kuşu’nun hikâyesini? Kendi küllerinden yeniden doğabilmeyi anlatır…”


Yazar, kitaplarının yanı sıra yazın alanındaki çalışmalarını şahsi bloğunda, internet sitelerinde ve edebiyat-kültür-sanat dergilerinde sürdürmektedir. Ayrıca sanatın çeşitli kollarına da ilgi duymaktadır. Üniversite yıllarından itibaren amatörce katıldığı Klasik Türk Sanat Musikisi faaliyetlerini halen bir musiki derneğinin üyesi olarak devam ettirmektedir. Ayrıca yağlı boya resim çalışmaları mevcuttur. Nalan Güven evli ve bir çocuk annesidir.
"Diyorsun ki, gözyaşların niçin gül rengine boyandı? Mademki sordun neden olduğunu dosdoğru anlatayım sana. Sevdanın kanlı yaşı gönlüme dökülüyor, sonra... Başımdan coşkunlaşarak gözlerimden taşıyor."
Bir rüzgar esintisi ile canlanıyor bitti sandıklarım...Bitenlerden başlıyor hecelerim ...Bakıyorum ben aynı yerdeyim ...Hiçbir yere getmemişim ...
Hayat herkese türlü şekilde acılar pay etmiş. Sadece en büyük felaketlerin kendi başımıza geldiğini sanan bizler , hiç ummadığımız bir zaman başka birinin acısına şahit olduğumuzda aslında yalnız olmadığımızı fark ediyoruz .Yaşam adaletli bir sınav belki de. Kim neyi, ne zaman ve nasıl yaşayacağını bilmiyor. Ama illaki yaşıyor...
Aklımın isyanlarına gem vuruyor hatıralar
Ne zaman suskunlaşsa bu deli yürek
Ne zaman vursa azgın çırpınışlarını duvarlarına
Şimdi yok olmak vakti
Gecenin matem siyahında...
Ve ben seni dinlerken anlaşılır oluyor
" Bir Yusuf Masalı "...
" Ismarlama bir hayatın bırakılışı "...
Uzak bir şehrin tenha kuytusuna çekiliyorum
Bilmediğim insanların hayatlarına girip
Gözlerinde yolculuğa çıkıyorum..
208 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
“Ey Ademoğlu;
Sen aşkı yanlış anladın.
Yüreğine dön bak!
Asıl sahibi bulacaksın...”
.
Tam da ihtiyacım olan anda beni bulan bir kitap. Meğer ben maneviyattan ne çok uzaklaşmışım. Dünya işlerine verdiğim ehemmiyet boyumu aşmış, ben altında boğulduğumun bile farkında değilmişim. Dün gece rüyamda sufi dervişlerle buluştum, benim için hesaplaşmalı bir geceydi. Konuşmak isteyip bir türlü konuşamadığım, kendi boğuk seslerimle aniden uyandığım bir gece geçirdim. Kitaptan öyle etkilenmişim, öyle yüreğimle okumuşum ki bu rüyayı ona yoruyorum. Başkasının hikâyesinde kendimi buldum. Elif rüyalar içinde rüya görerek Hz. Şems, Hz Mevlânâ, Şeyh-i Ekber, İbrahim Edhem gibi evliyaları dinleyerek geçmişi ile hesaplaşıp, her şeyin bir sebebi olduğunun ayırdına varıyor. Benim içinde önümde bir yol açılıyor. Kendimi suçlamaktan vazgeçip, affetmem gerektiğini görüyorum.
“Bilirim çok yara almışsın. Kararmış geçmişin sayfaları. Fakat yok sayamazsın sana ait olanları. İncinmek biz kullara mahsus. Küsmek de. Üç günden fazlası ise zarardır bedenine, ruhuna, imanına. Affedeceksin. Toprak altında kalıp da çürümeyen beden yoktur. Sen onu çürütüp yeniden can verecek olanın hatırına affedeceksin. Çünkü bilmiyorsun gerçeği.”
Altını çizmeye kıyamadım. Ama bol bol notlar aldım. Değerli yazarımız @nalanguven7 ‘e ne kadar teşekkür etsem azdır. Tüm satırları yüreğime dokundu.
“İmtihan zordur. Sorular bitmez. Birini geçsen ötekine ayağın takılır. Düştüğün yerden kalkmaktır aslolan; yola devam etmektir. Bizler yolcuyuz. Yolun sonu nereye varır belli değil. Yola sona ermek için değil yolu gitmek için koyuluruz. Önümüze taş koyarlar, ardımıza kuyu kazarlar. Üç karış toprağa sığarız bilmezler. Biz de bilmeyiz... Ne çok bilinmezin içindeyiz lakin bilmediğimizi bilmeyiz. Nerde insan var orda sır var. Sır ki aynanın içini göstermez. Ancak kendini görürsün baktığında. O sırra erişmek, çoğu zaman aynayı un ufak etmekten geçer. Sır ortaya çıktıktan sonra ise tekrar aynı hâle getiremezsin zamanı.”
208 syf.
·6 günde·9/10 puan
gönülkapısındabirelif
.
.
Merhaba Arkadaşlar
O kadar naif bir dille yazılmış ki kitap gerçekten nasıl akıp gittiğini anliyamadim...
Kitabın ana karakteri Elif'in bir anda karanlıktan aydınlıkta kendini bulması ile başladı hikâye...
Benim hikayemde sanırım kitabın kapağını açmakla başladı.
Elif ile birlikte bende kendimi buldum sanki.
Kitabın içindeki insanın kendini sorgulaması ,kendi benliği ile bulusmasi Mevlânâ ve Şems-i Tebrizi 'nin sözleri ,kısa hikâyeleri ile desteklenmiş .
Ve bunlari o kadar güzel harmanlamış ki yazarımız inanın çok beğendim...
Kensinlikle tavsiye ederim
Elif ile bu yolda yürümek isteyenler okumalı
Yazarın @nalanguven7 kalemi daim okuru bol olsun inşallah
.
.
#
208 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okurken altı çizilecek, üstünde düşünülecek cümleler ile dolu bir kitap.. Çizmediğim yer kalmadı diyebilirim.. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve sanırım son olmayacak..
Hz. Mevlana kılavuzluğunda, içsel yolcuğun iyi bir şekilde anlatılmış, tarif edilmiş.. Ruhumu aşırı derece besledi diyebilirim.. Kitap akıcı bir dile sahip.. İçinde bir çok güzel bilginin barındığı harika bir roman olmuş..
Kesinlikle tavsiye ederim..

Okuyun.. Okutun..
208 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hayatında herşey yerli yerinde görünen Elif adında genç bir kadının içindeki boşluğu dolduracak kaynağı keşfetme hikayesi anlatılıyor bu kitapta. Hz. Mevlana, Hz. Şems, Şeyh-i Ekber, İbrahim Ethem Hz. gibi evliyalardan gelen hikmetlerle geçmişiyle hesaplaşıyor ve yaşanan her şeyin bir sebebi olduğunu anlıyor Elif..

@nalanguven7 'e ait okuduğum ilk kitap ve gerçekten öyle güzel, öyle naif bir dille yazılmış ki akıp gidiyor.
Kaleminize, gönlünüze sağlık.
Elif ile tanışmak beni çok mutlu etti. Çok beğendim ve kesinlikle tavsiye ediyorum..
208 syf.
·2 günde
Yazarla tanışma kitabımdi #gonulkapisindabirelif Dün başlamıştım okumaya Elif ve Mine'nin hikayesini ve yavaş yavaş okudum hemen bitmesin diye Şeb-i Arus etkinlikleri için Mine, Elif'i ikna etmeye çalışır günübirlik gidip geleceklerini söyler. Elif ise Konya'da annesinin kabri olduğu halde o şehre gitmek istemez çünkü 11 yaşındayken annesi onu İstanbul otobüsüne bindirerek babası ve ablasının yanına göndermiştir ve bir daha da görusmemislerdir. Elif, annesiz büyüdüğü için ona hep kırgındır. Yaşamı boyunca evlenip kendisi de anne olduğu halde bir tarafı hep çocuk kalmıştır. O gün de Mine'nin teklifini kabul ettiğinde başına gelecekleri , yuzlesecegi gerçekleri bilmiyordu ancak yüreğinin sesini dinleyip arkadaşıyla Konya'ya gidiyor. Mevlana ve Şems-i Tebrizi Hazretlerinin hayatını, sözlerini, öğretilerini içeren kitapları okumayı seviyorsanız kesinlikle okunmalı #gonulkapisindabirelif
En sevdiğim karakter kesinlikle Asiye Hatun... Ahh der susarım kitabı okuyanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır... Ve erteleyip durdugum Konya gezisini İnşallah en kısa zamanda gerçekleştireceğim, kitaptan sonra daha arttı merakım insta: @burcunun_okuma_gunlugu
144 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap fuarında yazarıyla tanıştığım ve kitabın isminin hakkını veren bir içeriğe sahip eser. Bir erkek düşünün öyle seviyor ki kalbi ve aklı yer değiştiriyor ve sizi de aslında olmayan bir olaya sürüklüyor. Kitap çok basit gözüksede okudukça farklı bir boyuta sürükleyen gayet güzel bir eser.
208 syf.
·5 günde·8/10 puan
Arka kapak yazısı tüm içimdeki duyguları aktarmış aslında ️ Okurken memleketim Konya’yı okumak hayal etmek. Hz. Mevlana ve Şems Hazretlerini ziyaret etmek beni fazlasıyla duygulandırdı. Okurken buram buram kendi memleketimin kokusunu ve manevi aşkı içimde hissettim Yazar ile ilk tanışmam ve kalemini fevkalede buldum Çünkü çok yalın okurken sayfalar akıp gidiyor. Rüya içinde görülen rüyalar ana karakteriniz Elif’in ve sevdiklerinin hayatını bize öğretiyor. Tüylerimin diken diken olduğu yerlerde oldu,gözümden yaş gelen yerlerde. Okurken çok keyif aldım. Çok fazla kişi okumadan okuduğum içinde kendimi şanslı buldum İyi ki kitaplar var .. @timasyayingrubu
.
208 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Gönül Kapısında Bir Elif
.
.
Gönül kapısında bekleyen Elif gibi dimdik ve emrolunduğun gibi dosdoğru olunca açılır ancak kilitler.
.
.
Her sır kendi içimizde saklıymış.
Gerçek Aşk, şah damarımız kadar yakınmış.
Kelâmların en kâmil olanı, Kelâm-ı Aşk'mış...
.
.
Merhabalar
Ve bir harika kitabın daha sonuna geldim.Kitabın kısaca konusu, hayatında her şey yerli yerinde görünen bir genç kadının içindeki boşluğu dolduracak kaynağı bulma hikayesi anlatılıyor kitapta yani kısaca Elif'in hikayesi.Rüya mı gerçek mi bilemediği bir yolculuğa seyahet ediyor Hz.Şems, Hz.Mevlana gibi evliyalardan gelen hikmetlerle geçmişiyle hesaplaşmasını bitiriyor Elif, yaşanan her şeyin bir sebebi olduğu gerçeğine itimat ederek başka bir hâle geçiyor.Bize de bu güzel kitabı okumak düşüyor çok severek okudum iyi ki okudum sizlerde okuyun Elif'in dünyasına ortak olun.Her daim kitapla kalın.
208 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
|Gönül Kapısında Bir Elif|
.
.
.
.
|||
Nalan Güven’in ilk okuduğum eseri olan “Gönül Kapısında Bir Elif” romanı ile karşılaştığıma çok sevindim.
Eserdeki başkahramanlarımızdan Elif'in hayat öyküsü ile karşılaşıyoruz. Hayatındaki yaralardan, sıkıntılı günlerinden bahsedilirken aslında bizim de kendimize göre yaraları anlatmaktadır. Dışarıdan her şey güzel görünüyor olabilir ama kimsenin kimsenin içini bilmediği, yargılamanın göklere uzandığı bir dönemdeyiz. Belki de hep öyleydik.

Yazarımız kitabını; Mevlana, Şems-i Tebrizi'nin konularını işleyerek oluşturduğu Elif’in hikayesinin yanı sıra, Elif’in arkadaşı Mine'nin hayatından da bahsediyor. Maneviyatla yoğurup, hakikatleri fark ettirerek uzun bir yolculuğun adıdır Elif..
Görmek sadece bir şeyi farketmek içindir. İşini, gücünü, gezmeni, okumanı, taşımanı, sürmeni doğru olarak yapman için görmek gerekir. Ama bir de gönülden görmek vardır. Kalbinle gördüğün zaman hakikatler ile yaşıyorsun. Rotanı değiştiriyorsun.
   
Yaşadığımız zorluklar, sıkıntılar,kinler, inançlar, sabırlar, öfkeler.. Hayatımızı şekillendiren terimler. Manevi bir hayat oluşumunda bu terimlerden tek tek sıyrılıp veya bu terimleri yeniden hayatımıza yer ederek, hayatımızı şekillendiririz. Şekillendiren bu bağlarla maneviyatımızı güçlendirecek, fikir sahibi olarak, bakışımızı değiştirecek. İşte bu eserin bize kattığı; yeri geldi şiirler sundu, ilim ve takva konusunda ders verdi. Roman şeklinde de okurlara buluşturdu. Okurken keyif aldığım hatta ağladığım bir eser. Umarım sizler de aynı keyfi alırsınız. Kitap ve dua ile.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nalan Güven
Unvan:
Yazar
Doğum:
İstanbul, 1966
Nalan Güven, 1966 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaöğretimini Erenköy Kız Lisesi’nde tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 20 yıl boyunca özel bir şirkette çalıştı. Ortaokul yıllarından itibaren yazmakta olduğu şiir ve öyküleri çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlandı.

İlk romanı “Ayten” 2011 yılında okuyucu ile buluştu. “Ayten” birçok kadın için örnek alınabilecek hikâyesinde; kadın olmanın gururunu, kadın olmanın dayanılmaz ağırlığını taşıyarak derin bir aşkın da izini sürmektedir. Tek başına hayatta kalma cesaretini gösteren ve yaşadıklarının bedelini ödemeyi göze alan Ayten’in umut saçan ışığı, gerçek aşkı yeniden sorgulatmaktadır. Ayten, günaha saklanmış bir sevda masalıdır.
Yazarın “Aşk Ölümdür” adlı romanı ile birlikte “Sevdanın Adı Bulut” isimli şiir kitabı 2012 yılında yayımlandı. “Aşk Ölümdür” aşk için yola çıkan değil aşk ile yollarda savrulan bir Melek hikâyesidir. Kitap okurunu; hep gitmek istenilen ama bir türlü gidilemeyen iç dünyaya doğru yolculuğa çıkarır.
“Aşk aramanız gereken değil, hep içinizde gizlenendir…”
“Aşk Ölümdür”ün kahramanı Bulut’a yazılmış şiirler, “Sevdanın Adı Bulut” ile kitaplaştırılmıştır. Böylelikle romanda anlatılan öykü şiirler ile pekiştirilerek, okur çift taraflı okuma serüvenine davet edilmektedir.
“Aşk ölümdür, çünkü aşk, vazgeçmektir her şeyden…”

“Erkek Severse” romanı ile erkeğin kalbindeki aşkı gözler önüne serdi… Yarım kalmış hikayelerin aslına içimizi ne kadar acıttığını ve kaybetmenin de Aşk’a dair olduğunu yazdı. “Bilir misiniz Anka Kuşu’nun hikâyesini? Kendi küllerinden yeniden doğabilmeyi anlatır…”


Yazar, kitaplarının yanı sıra yazın alanındaki çalışmalarını şahsi bloğunda, internet sitelerinde ve edebiyat-kültür-sanat dergilerinde sürdürmektedir. Ayrıca sanatın çeşitli kollarına da ilgi duymaktadır. Üniversite yıllarından itibaren amatörce katıldığı Klasik Türk Sanat Musikisi faaliyetlerini halen bir musiki derneğinin üyesi olarak devam ettirmektedir. Ayrıca yağlı boya resim çalışmaları mevcuttur. Nalan Güven evli ve bir çocuk annesidir.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 73 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.