Nancy Grossman

Nancy Grossman

Yazar
7.4/10
16 Kişi
·
64
Okunma
·
2
Beğeni
·
688
Gösterim
Hepimiz hata yaparız ama yaptığın hatadan sonra nasıl hareket ettiğin senin nasıl bir insan olduğunu gösterir.
Sanki ben küçük bir dünyadayım, ama bir de benim göremediğim, bu küçük dünyamı çevreleyen başka büyük bir dünya var. İşte, sonunda o büyük dünyaya girmeme ızin veriliyor
Ve seçimini ne olursa olsun, bunu asla bir erkek için yapma. Burada Joshua için kalma ve eve de Daniel için dönme. Seçimini kendin için yap.
435 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Son zamanlarda sanal dünyadan sıkıldıysanız heryerde sosyal medyayı likelama takipleşme ve birbirini ifsalama haberlerinden sıkıldıysanız bide reading slump dönemine girip hafif çerezlik tarzında bisey okumak istiyorsanız tam size göre bir kitap hemde amish kültürüne de yaklaşmışsınız demektir.
Gerçi herkesin az çok amishlerle ile ilgili bilgisi vardır. Ama kısaca bahsetmek gerekirse amish kendini dış dünyaya kapamış eski kültürlerini yaşayışlarını devam ettiren teknolojiden uzak yaşayan bir toplum kitapta da bu konuyu işleniyor.
Kitabın konuşu kısaca şu 16 yaşında amish yaşam tarzında büyümüş ve dış dünyaya meraklı bir kızın kısa bir yaşamından bahsediyor.amishlerin Rumspringa dönemi dediği bir dönemde bir ailenin yanına bakıcı olarak gidiyor ve burada bir takım olaylar yaşıyor yani aslında o yaş grubunun yaptığı tarzdaki şeyler.Rumspringa dönemi amishlerin 16 17 yaşlarındaki gençlerin normal hayatta bir süre geçirip hiç görmedikleri ve yaşamadıkları bir hayatı kısaca gözlemlemesi ve sonunda da bir karar vermesi ya amish olacaksın yada dışlanacaksın karakterimiz de bu dönemi herşeyiyle yaşıyor. Biraz araştırdım Gerçekten de halen bu yaşam tarzı devam ediyor ve gerçekte de halen uyguladıkları bir şey.
Kitap tam bir gençlik romanı aslında dili de o kadar sade ki kitap anlayamadığım kadar hızlı bitti.Sanırım yine kitap arkası özete bakarak aldığıma pişmanlık yaşıyorum.Ama kitap fena değil tavsiye ederim.iyi okumalar..
430 syf.
·12 günde·6/10
Aslında kitabın konusu güzeldi. Yazarın dili hoşuma gitmedi. Karakterleri tam yansıtamadı. Eliza’nın sinirlendiğinde sinirinin hemen geçmesi, Rachel’in olanları hemen affetmesi, Josh’un Eliza’nın gitmesine hiçbir tepki göstermemesi... Bunlar okuma hevesimi kıran şeylerdi. Kitapları yarım bıraktığımda kendimi kötü hissetmiyor olsaydım kesinlikle yarım kalmış bir kitap olurdu.
430 syf.
·11 günde·Beğendi·4/10
Beklentimin bir hayli üzerinde bir kitaptı. Açıkçası Amishleri daha önce hiç duymamıştım ve kitabı okurken bu beni epey şaşırttı. Diledikleri kadar toplumdan uzak olmadıklarını ünlü bilgin "google"ın yardımıyla öğrenme imkanı buldum. Tabii benim minik araştırmam ve yazarın anlattığı şekli ne kadar doğru ve içinde yaşayan insanların düşünceleriyle ne kadar paralel bilemiyorum.

Eliza, bu toplumun içinde doğmuş ve büyümüş bir ergen. Uzak Ülke ya da İngilizlerin Yaşadığı Yer olarak bildiği dünyaya karşı her Amish ergeni gibi gizli bir merakı var. Belki onunki arkadaşlarından bir parça daha fazla çünkü daha önce ailesinde uzak ülkeye gidip orada yaşama imkanı bulmuş kişiler mevcut. Ve yaşadığı toplumun değişmez kurallarını kabul etmeden önce orayı görmek, o dünyanın nasıl bir yer olduğunu öğrenmek istiyor. Bu amacı sadece o topluma özel bir olay olmaktan çıkarıp geniş bir perspektiften baktığımızda ergenlik, buna ait sorunlar, ait olma arzusu ve kimlik bulma çabaları üzerine güzel bir başlangıç yapıyor yazar. Genel hatlarıyla da sevdiğim bir kitap. Redaksiyon biraz kaliteyi düşürmüş ama çok da korkunç değildi. Sadece bazı detaylar çok fazla havada kalmıştı.

Eliza uzak ülkeye gidiyor ve çok sorunsuz, misafir gibi bir hayat yaşıyor. Bir ay misafir olursun yahut iki ay, ne bileyim. Ama esaslı bir soruna ve uzak ülkenin yani bizim yaşadığımız dünyanın gerçek sorunlarına hiç temas etmiyor. Temaşa ettiği anlarda da deve kuşu misali kaçmayı yeğliyor. Evsiz insanların yaşadığı bir dünyada var olmak yerine onları yok sayıp kendi küçük toplumunda yaşamak gibi. Bu tarz örnekler amaca ne denli hizmet etmiş, tartışılır.

Bunun yanında başlangıçta kitabın amacının biraz hakikati sorgulamak olması gerektiğini düşünüyordum. Amish toplumu var, tamam. Bu şekilde bir hayat yaşıyorlar, tamam. Bu topluluğun içine girdiğinde kuralları kabul etmiş oluyorsun, tamam. Ortada kendini gerçek dünyadan soyutlayan ve bir nevi diğerlerini dışlayan bir toplum var, tamam. Eliza da burada yaşıyor ve diğerlerini merak ediyor, tamam. Ama bu kız hiç kendine şunu sormuyor: Neden tek bir doğru yok? Hakikatin değişmezliği olduğuna inanan biriyim. Bir şey varsa vardır, yoksa yoktur. Amishlerin yaşam tarzından uzaklaşmak isteyen bir ergen var ama bir kere bile kendine şunu sormuyor: Bizim bu yaptıklarımız gerçekten doğru mu? Bize öğretilen her şey en ufak bir sorgu bile yapılmadan kabul edilebilecek hakikatler mi? Öyleyse neden iki ayrı dünya var? Ben bu sorunun bir kerecik olsun düşünülmesi gerektiği kanısındayım. Aksi halde uzak ülkeye gitmesi tamamen gereksiz bir olay olarak kalıyor.

Bunun yanında daha birçok ufak şey vardı kafama takılan ve kitaptan soğutan. Eliza ailesini çok seviyor mesela ama başı sıkışana kadar onları hatırlamıyor bile. Ya da ne bileyim aşık olduğunu iddia ediyor ama yaptığı davranışların ne kadar çelişkili olduğu bir ona mektup yazıp bir bunu aramasından belli. Ya da yazarın sürekli ev işi yapma yükümlülüğü olan kadın karakterler yazması mesela. Amishlerin geleneği böyle, tamam ama uzak ülke dediği bölgede de durum aynıydı. Yani Eliza bir kere bile kendi toplumunda yaptıklarından farklı bir şey yapmıyor aslında. Evi temizliyor, çocuk bakıyor ve yorgan dikiyor. Biraz araştırma yapmasını, meslekleri irdelemesini, bir şeyler yapmaya çalışmasını çok uzun süre bekledim ama özetlersek Eliza'nın uzak ülkedeki yaşamı disney filmi gibi geçiyor. Bir ailenin yanına yerleş, yakışıklı bir oğlanla tanış, flört et, aptalca bir şey yapıp kork ve kaç. Dediğim gibi kitap benim gözümde kendi amacına yeterince hizmet etmiyor.

Tavsiye eder miyim? Pek de değil. Belki farklı bir kitap okumak isteyen ve okuyacak bir şey bulamayan arkadaşlara?
435 syf.
·Puan vermedi
Farklı kültürlerle ve yaşam biçimlerine ilgi duyuyorsanız, kesinlikle okumalısınız. Yazarın anlatımı sade ve akıcı. Kitaplarda Amish'ler denilen bir kabileden bahsediliyor. Buradaki genç bir kızın, daha doğrusu hayatında hiç kot pantolon giymemiş, makyaj yapmamış, telefon görmemiş ve müzik dinlememiş bir genç kızın hayatından bahsediliyor. Eğlenceli ve öğretici bir kitap.
435 syf.
·6/10
Bir amish kızının , amish halkının hayatını anlatıyordu. Bayağı uzun bir zaman önce okumuştum ama kitabı beğendiğimi hatırlıyorum. Tavsiye edebilirim. 10 üzerinden puan verecek olursam 6

Yazarın biyografisi

Adı:
Nancy Grossman
Unvan:
Öğretmen,yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 64 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 24 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.