Naşide Gökbudak

Naşide Gökbudak

Yazar
8.4/10
830 Kişi
·
3.316
Okunma
·
164
Beğeni
·
9288
Gösterim
Adı:
Naşide Gökbudak
Unvan:
Yazar
Doğum:
Elazığ, 1937
1937 yılında Elazığ ilinin Perçenç (Akça Kiraz) köyünde doğdu. Lise tahsilini Elazığ Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okurken eğitimini bazı ailevi sebeplerden ötürü yarım bırakmak zorunda kaldı. İstanbul’a yerleşti. Halen yaşamına İstanbul'da devam eden Gökbudak evli iki çocuk ve üç torun sahibi.
Kitapları:

Sıdıka Hanım-2003
Asıl Adı Atiye-2005
Miralayın Kızı Süreyya-2005
Ben Eşkıya Değilim-2005
Bana Allahaısmarladık Deme(şiir)-2005
Perina'nın Hikayesi-2006
Şelale'nin Bez Bebeği-2006
Hümeyra-2007
Feraye-2008
Bu romanı, oturduğu koltuktan kalkmasını bilmeyen, bu uğurda milletinin mutluluğunu ve geleceğini tehlikeye atan, çeşitli yollarla demokrasiye karşı savaşan, "halkım" dediği insanların ölümlerine sebep olan liderlere atfediyorum.
Saksıdaki çiçeğin bile yaşamak için ilgiye,sevgiye ihtiyacı varken;bir çocuğun sadece karnının doyması,sıcak bir evinin olması sağlıklı büyümesi için yeterli mi?
Biliyor musun? İki şeyin önüne bent çekilmez. Bir zamanın, bir de aşkın. Azgın suların bile yönünü değiştirirsin. Çok zor olsa da... Ama ne zamanı, ne de aşkı durdurabilirsin. Ne kadar yanlış yönde olursa olsun!
“En kötü durum da bu olsa gerek, İnsanın gayesinin, ümitlerinin olmaması. Yetişebilecekleri bir yer olmazsa, insanlar niye çabalasınlar ki, ”
269 syf.
Aziz Bey Hadisesi'nden (#26735443) sonra Perina'yı okumak..Aziz bey gibi Şimâl 'in tabiriyle '' Mendebur'' bir ana karakterden sonra güzel,nazik,alımlı, akıllı , becerikli insacıl,iyi huylu Perina... İster istemez okuru etkiliyor. Grandüşeş olarak dünyaya gözlerini aç, altın kaşıklarla beslen , kim olduklarını bilmediğin bir ailede, ölmüş olan evladın bedeninde yaşama tutunmaya gayret et. Bu da yetmezmiş gibi taaa Rusya'dan kalk seni hak etmeyen bir adamın peşinden Elazığ'ın bir köyüne gel de çocuklarını yaşatmak adına bu hayata katlan. Katlan katlanmasına tüm yaşadığın olumsuzluklarda bile kalbindeki aşkını unutma..
İster grandüşeş ol Rusya 'da , istersen bir köyde tarlada çalışan bir kadın. İstekler de pek değişiklik göstermiyor. Belki de ben öyle anladım.Özgür ruhlu erkekleri seviyor kadınlar. Serseri ruhlu , çılgın adamları sevip, kalbini aydınlatan erkeklere tapıyorlar. Bir kadının ruhuna dokunduğunda onu etkilersiniz ve o size bunu sormaz, izin istemez.Erkeklerin umursamadıkları hatta farkında bile olmadıkları, detaylar kadınlar için belirleyici olmuştur hep. Küçücük bir davranış, minicik bir söz, bakış, el sallayış ve en önemlisi sıcak bir sarılma gibi… Bir yerlere kazır kadın tüm bu küçük detayları, aklının not defterinde hiç üşenmeden yer edinirler bir bir..Günlük hayatta ise ise çok farklı kriterleri vardır kadının . Kabul edilebilir bir dış görünüşün yanında zeka ve yetenek bunlardan ikisi. Bir erkek yolunu bilirse bir kadını zekasıyla veya yetenekleriyle tahrik edip kendine hayran bırakabilir. Dürüstlük ister kadın , kadın olduğunu hissetmek ister şefkat ister. Çok şey değil aslında değil mi:)))
Kaç sene yaşayacağımızın garantisi yok, bir selaya bakıyor vedamız. Nereden nereye götürecek hayat bizi, yarınımızda bekleyenler kimler neler bilemiyoruz. Ne idim ne oldum ne olacağım prensibini yitirmeden , kimseyi kırmadan kırmalarına müsaade etmeden yaşamın tadını çıkarmalı.
https://www.youtube.com/watch?v=65MZBrBJw7E Keyifli okumalar...
269 syf.
·13 günde·9/10
İlk defa bir Naşide Gökbudak kitabı okuyorum. Çok beğendiğimi söylemek istiyorum. Özellikle bu hikayenin gerçek oluşu beni çok etkiledi. Böyle bir hayat yaşamak ne zor olmalı..
İçeriğine girmek istemiyorum aslında çünkü tüm hikayeyi anlatmaktan korkuyorum. :)
Bu kitapla aşkı, acıyı, aile sevgisini, katlanmayı hissedeceksiniz.
Keyifli okumalar, ben çok beğendim.
353 syf.
·2 günde·7/10
Mihrimah ve Mimar Sinan'ın eşsiz ve umutsuz aşkını çok güzel kurgulanmış yazar. Her ne kadar tarihle karışık kurgu olsa da çok önemli bazı olayları kendisine ters düştüğü için (bunu yazarın kendisi de itiraf etmiş) değiştirme gereği duymuş olsa da sonuçta tarih kitabı
değil kurgu üzerine yazılan bir kitap. Umarım bu kurguyu yarın öbür gün bizim önümüze gerçekmiş gibi sermezler. Kafa dağıtmak için okunacak kitaplardan.
296 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatın içinden 8 kadın... Hepsinin farklı, hüzünlü hikayesi var. Aslında kitap bizleri bize anlatıyor. Naşide Hanım'ın her zaman ki muhteşem gözlemleri kitap da dile geliyor. Herkesin mutlaka kendinden bir parça bulacağı, okumanızı tavsiye edebileceğim bir kitap.... Sevgiyle kalın.
350 syf.
·Beğendi·10/10
Sıdıka Hanım'ın da hikayesi yaşanmış bir hikayeden.... İnsanın içine çöküyor, mutluluk neden bu kadar zor bir uğraşı bu tür kitaplarda daha fazla sorgulanıyor. Mutlaka okuyun. Sevgiyle kalın...
337 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kurtuluş savaşı sırasında yaşanmış gerçek bir aşk hikayesi ... Bir çok okuduğum kitapta Atatürk’ün övülüp isimsiz kahramanlardan bahsedilmemesine çok kızardım .Bu kitapta her iki tarafa da yer verilmiş .
İşgal altında bir ülke... Çarıksız, çorapsız olan Mehmedi üşümesin diye kışın ortasında koyunlarını kırpan, yünlerinden kıyafetler yapan, elinde avucunda ne varsa cepheye gönderen, tüm dünyanın kabul ettiği eşsiz bir lidere gönülden bağlı olan kahraman bir halk.. Bugünlere onlar sayesinde geldiniz hepsinin ruhu şad olsun...
isimsiz kahramanların unutulmaması için bence okunması gereken bir kitap
#alıntı
“Üzerinde yaşayan insanların kimliği, topraklara veya ağaçlara yansımıyor. Keşke yansısaydı. Doğa, insanlar kadar sahtekâr değil. Öyle olabilseydi, ne karakterde olduğunu hemen çözebilirdik.”
378 syf.
Naşide Gökbudak'ın ilkkez bir kitabını okudum çok akıcı ve sürükleyici, yazarın tarzını sevdim ama bu kitabı okurken gerim gerim gerildim (Çatı) adlı kitaba yaptığım incelemede de belirtmiştim ensest ilişkiler beni fazlaca rahassız ediyor bu kitabı aldığımda içinden böyle bir konu çıkacağı aklımın ucuna gelmemişti ve daha ilk sayfalarda beni içine aldığı için ana konuya geldiğinde sinir krizi geçirerek devam ettim, evet yarımda bırakabilirdim ama bir kitabı yarım bırakmaktan nefret ediyorum ve işin aslı kitabın sonuna kadar belki kardeş değillerdir diye umut ettim ama kitap bittiğinde hayal kırıklığına uğradım
neyse sonuç olarak okudum ve bitti evet yazarı, anlatımını,akıcılığını sevdim ama yazarın bu kitabını tavsiye etmiyorum eminimki diğer kitaplarıda akıcılık konusunda bunun gibidir merak eden varsa diğer kitaplarından başlasınlar ben yanlış bir seçim yaptım.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Sırma'dan içimizden biri. Hala günümüzde sorguladığımız DEVLET BABA'yı arıyor. Canı yanıyor, hem de çok fazla. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Sevgiyle kalın.
337 syf.
·Beğendi·10/10
Birgün gelir ve kütüphanenin yolunu tutar Derya her zamanki gibi gidecek ve bir kitap alıp okuyacaktı...belki hayal kırıklığı olacaktı belki de dünyasına dahil olacaktı...Ama bu sefer tek bir farkla yanında okumayı hiç sevmeyen arkadaşı ile beraber gidecekti
Onuda aynı kitabı almaya ikna ederek Feraye ile tanıştıracaktı...Sonuç olarak Naşide Gökbudak'ın kaleminden Feraye kütühpaneye bir can kazandırmıştı
Kesinlikle Hukuk elli yazarların ellerinde çok ayrı bir tat var.Okumayan varsa hemen okumalı zaten sonu gelmeyen bir dizi kitap olduğu için kendinizi Miralayın kızı Süreyyada bulacaksınız Ben hatırlıyorumda battaniyemin altında gece gece elimden bırakamadığım kitap yüzünden kıkır kıkır gülerdim keyifli okumalar
321 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Naşide Gökbudağın Süreyya diye bir kitabını okudum ve bütün kitaplarını almaya karar verdim.Bulduğum kitabını aldım.Marketin biri kapısının önüne indirimli kitap doldurmuş.Göz gezdirirken üç adet ince kitap dikkatimi çekti.Diğerlerine nazaran ince olduğundan kimsenin dikkatini çekmemiş.Naşide Gökbudağın üç kitabı ve ikisi bende yok.Hazine bulmuş gibi kaptım kitapları biri Hümeyraydı.Beğendiğim yazarlar var ama her kitabı aynı güzellikte olmuyor.Bu yazarın okuduğum altıncı kitabı ve hepside bir birinden güzel.Hümeyra bir aşk hikayesi.Tavsiye ederim,okuyun.

Yazarın biyografisi

Adı:
Naşide Gökbudak
Unvan:
Yazar
Doğum:
Elazığ, 1937
1937 yılında Elazığ ilinin Perçenç (Akça Kiraz) köyünde doğdu. Lise tahsilini Elazığ Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okurken eğitimini bazı ailevi sebeplerden ötürü yarım bırakmak zorunda kaldı. İstanbul’a yerleşti. Halen yaşamına İstanbul'da devam eden Gökbudak evli iki çocuk ve üç torun sahibi.
Kitapları:

Sıdıka Hanım-2003
Asıl Adı Atiye-2005
Miralayın Kızı Süreyya-2005
Ben Eşkıya Değilim-2005
Bana Allahaısmarladık Deme(şiir)-2005
Perina'nın Hikayesi-2006
Şelale'nin Bez Bebeği-2006
Hümeyra-2007
Feraye-2008

Yazar istatistikleri

  • 164 okur beğendi.
  • 3.316 okur okudu.
  • 26 okur okuyor.
  • 882 okur okuyacak.
  • 16 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları