Natalie Babbitt

Natalie Babbitt

Yazar
8.1/10
428 Kişi
·
1.141
Okunma
·
6
Beğeni
·
2048
Gösterim
Adı:
Natalie Babbitt
Unvan:
Amerikalı Yazar ve Çocuk Kitapları Çizgi Ustası
Doğum:
Dayton, Ohio, Amerika Birleşik Devletleri, 23 Temmuz 1932
"Eğer insanlar bu dünyada bir yer kaplıyorlarsa faydalı bir şeyler yapmaları gerektiğini düşünüyorum."
Natalie Babbitt
Sayfa 87 - İş Bankası/6.basım
“Çevremizdeki tüm bu şeylerin ne olduğunu
biliyor musun, Winnie?” dedi Angus neredeyse
fısıltıyla. “Hayat. Hareket eden, büyüyen,
gelişen, bir dakika bile değişmeden duramayan
hayat.
Natalie Babbitt
Sayfa 70 - Kültür yayınları
Neden bir kafese
kapatılmayı kabul edesin ki? Keşke senin yerinde ben olsaydım, öyle dışarıda dolaşıp
canımın istediğini yapsaydım. Tek başıma
bahçeden dışarı çıkmama bile izin vermiyorlar,
biliyor musun? Burada böyle oturursam hiçbir
zaman önemli işler başaramam.
Natalie Babbitt
Sayfa 16 - Kültür yayınları
... ; müzik kutusunun kısacık melodisi yeniden çalmaya başladı ve onlarla birlikte yavaş yavaş uzaklaşıp duyulmaz oldu.

— SON —
“Hiçbir şey ölmeseydi ne kadar iyi olurdu.”

“Ah, bilemiyorum,” dedi Miles. “Düşünsene sayıları ne kadar çok artardı, biz insanlar da öyle çoğalırdık ki, bu dünyada adım atacak yer kalmazdı ve birbirimizi ezmeye başlardık.”
“Bir gün,” dedi Miles, “önemli bir şeyler
yapmanın yolunu bulacağım.”
Winnie başını salladı, o da aynı şeyi istiyordu.
“Benim bu işe nasıl baktığımı sorarsan,” dedi
Miles, “babam ve diğerleri gibi saklanıp
gizlenmenin iyi bir şey olmadığını
söyleyebilirim. Sadece kendi zevkini
düşünmenin de iyi bir şey olduğunu
sanmıyorum. Eğer insanlar bu dünyada bir yer
kaplıyorlarsa faydalı bir şeyler yapmaları
gerektiğini düşünüyorum.”
Natalie Babbitt
Sayfa 102 - Kültür yayınları
Sana yüz dört
yaşındayım dediğimde doğru söylüyordum.
Ama aslında on yedi yaşındayım. Galiba
dünyanın sonuna kadar da on yedi yaşında
kalacağım.
Natalie Babbitt
Sayfa 44 - Kültür yayınları
108 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Masal okumayı sevenler burada mı?

Öncelikle söze kitap hakkında okuyabileceğiniz eleştirilerden bahsederek başlatmak istiyorum. Bazı incelemelerde kitabın çok sade olduğu, betimlemeden yoksun olduğu, düşündürücü pek bir yanının olmadığı gibi eleştiriler okudum. Evet doğrudur, çünkü bu bir çocuk kitabı; o yüzden yetişkin kitaplarının içerdiği bazı nitelikleri taşımıyor. Çocukların okumasını sağlamak için akıcı ve olaya yönelik olması gerekiyor. Aslında 10 yaşındaki çocuğun okuması gereken bir kitabı 30 yaşında okursanız, elbette ki yetişkinler için yazılmış bir kitaptan aldığınız zevki almazsınız. O yüzden, okurken bunun çocuklar için yazılmış bir masal olduğunu göz ardı etmemek gerek diye düşünüyorum.
Şunu da belirtmeyim ki 30 yaşın üstünde olmama rağmen, çocuk kitaplarını ve özellikle masalları çok sevdiğim için, bu kitabı da çok sevdim.
Hikaye, 10 yaşındaki Winnie'nin, bir pınardan su içerek ölümsüz olan bir aileyle tanışmasıyla başlıyor. Neden insanların ölümsüz olmaması gerektiğini çocuklara uygun bir dille anlatan, aile ve dostluk kavramını inceleyen, maceralı bir kitap.
Elbette ki, okuduğu kitaplarda edebi bir haz arayan, betimlemeler isteyen ve aklını meşgul edecek okumalar yapmayı seven yetişkin kitapseverlere önermiyorum. (Tabii ki bu yetişkin kitapseverler, bu kitabı çocuklarına ya da çevrelerindeki çocuklara hediye edebilirler.) Ama eğer masalları seviyorsanız ve çocuk kitaplarına aşinaysanız mutlaka okumanız gerektiğini düşünüyorum.
Sevgiler. :)
108 syf.
·Beğendi·8/10
Treegap kasabasındaki korunun içinde suyunu içenin ölümsüz olduğu bir pınar var. Tuck ailesi farkında olmadan bu sudan içiyor ve ölümsüz hale geliyorlar. Daha sonra Fosterların tek kızı olan Winnie de bu pınarı keşfediyor ve pınardan su içmek istiyor. Ancak Tuck ailesi ölümsüzlüğün iyi bir şey olmadığını ona anlatmaya çalışıyor. Güzel betimlemelerle insanı sıkmayan, çabucak okunabilecek bir kitap.
139 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Bir gençlik romanı olmasına rağmen son derece akıcı üslubuyla masal tadında su gibi akıp gitmesiyse cabası oldukça beğendim zaman zaman hüzünlendim kısa sürede tükettim bence fazlasıyla okumaya değer.
139 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bana göre kitap dediğin, okurken herhangi bir cümle başında ve veya ortasında gözlerinizi kapattığınızda, hayalinizde okumaya devam edebildiğin ya da hikayeyi bir filim seyreder gibi canlandırabildiğin yazı dizisidir.Bu standartta bir kitap sanatın kendisidir ve böyle bir kitabı coşkuyla okur,nasıl sonuna geldiğinizi anlamazsınız. Bittiğinde ise, vay be dersiniz.Ne yazık ki "Ölümsüz Aile" öyle kitap değil.
139 syf.
·Puan vermedi
On iki, on üç yaşlarındayken arkadaşımla birlikte, her sayfasını heyecanla çevirerek okuduğumuz bir kitaptı. Elbette bir çocuğun kitaplara yüklediği anlamlar daha bir başkadır, o zamanlar çok sevmiş, çok benimsemiş ve bitince çok üzülmüştüm.
Kitabın adından da anlaşılacağı üzere ölümsüz bir aileyi konu alıyor kitabımız. Winnie adındaki karakterimizin yolu da bir gün bu ölümsüz aileyle kesişiyor. Ve bakın sizce Winnie de onlar gibi ölümsüz olmayı mı seçiyor, yoksa ölmeyi mi?
Elbette bu, yazarımızın kendi kafasında kurgulamış olduğu gerçek dışı bir olay. Bu yüzden mantıklı şeyler beklemek yersiz olacaktır. Yazarımız bize vermek istediği mesajı öyküleştirerek anlatmak istemiş. Bize vermek istediği mesaj ise şu:
"Ölüm de hayatın bir parçasıdır."
Aslında içeriği tahmin edilebilir olan bir kitap, bu yüzden beklentimizi çok fazla yüksek tutmayalım derim. Ama hem akıcı anlatımıyla, hem de ilgi çekici içeriğiyle sürükleyici bir çocuk klasiği. Almasını bilene güzel mesajlar veriyor. Özellikle
çocuklarımızın ufkunu genişleteceğini düşünüyorum. Okunmalı ve çocuklarımıza da okutulmalı diye düşünüyorum.
139 syf.
Kitabı okurken anladım ki, uzun süre önce filmini izlemiştim. Ama filmi kitaba göre değiştirilmiş tabi. Yani en azından filmini hatırladığım kadarıyla, şimdi kitabı okurken oldukça farklılık var. Son incelemelerimde oldukça fazla spoi vermişim. Bu yüzden bu kitapta spoi vermeyeceğim. İsmiyle tamamen uyumlu bir kitap. İçimi ısıttı ve severek okudum. İki saat dolmadan okunabilecek, basit bir dille yazılmış, basit isimler kullanılmış sade bir kitap.
108 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kısacık, harika bir kitap. 100 temel eser arasında yerini almış sanki çocuk kitabı ama bana kalırsa mutlaka yetişkinlerin de okuması gereken bir kitap.
108 syf.
·1 günde·Puan vermedi
10 yıl önce okuduğum bir kitaptı ve bugün tekrar okudum. Bir kitabı farklı yıllarda okumak hissettirdiği şeyler açısından çok farkediyor.
Kitabın konusu şöyle ki ormanda bir pınar var ve bu pınardan su içilmesiyle kişiler ölümsüzlüğe kavuşuyor. Bu sudan içen bir aile var ama içinde bulundukları ölümsüzlükten hoşnut değiller ve suyun böyle bir özelliği olduğunu kimsenin bilmesini istemiyorlar. Tabi işler istedikleri gibi olmuyor ve suyun bulunduğu korunun sahibi küçük kız bu sırrı öğreniyor. Bundan sonra yaşadıkları olaylar bence klasik kitaplardaki gidişattan farklı olarak beklenmedik olaylarla gidiyor. Ve beklenmedik bir son var.
Masal tadında olduğu için okurken benim çok hoşuma gitti.
Aslında hayatın normal seyrinde akmasının, yaşlanmanın, hatta bir süre sonra hayatın son bulmasının ne kadar kıymetli olduğunun farkına vardırıyor diyebilirim.

İyi okumalar :)
139 syf.
·2 günde·8/10
Kesinlikle az okunmuş bu kitap. Çocuk kalbi-Şeker Portakalı-Mutlu Prens-Küçük PRens-Küçük Kara Balık gibi kitapların bu denli okunduğu yerde Ölümsüz ailede kesinlikle okunmalı. 7'den 70'a okunabilir. Özellikle ölümsüz hayali olan çocuklar ve gençler okuyabilir. Yaş ilerledikçe belki aldığınız keyif azalabilir ama 7-8den aşağıya düşmeyeceksiniz. Ölümsüzlüğün olmaması gerektiğini Güzel bir hikayeyle açıklıyor. Sonunu ben ayrı beğendim onuda belirtmek isterim.Bence bu incelemeyi gören herkesin okuması kütüphaneye koyması gerek. Çünkü yarın öbür gün çocuklarınız ölümsüzlüğe hayran duyarsa bu kitabı verirsiniz. İyi okumalar

Yazarın biyografisi

Adı:
Natalie Babbitt
Unvan:
Amerikalı Yazar ve Çocuk Kitapları Çizgi Ustası
Doğum:
Dayton, Ohio, Amerika Birleşik Devletleri, 23 Temmuz 1932

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 1.141 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 293 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.