Nebil Özgentürk

Yazar 7,0/10 · 8 Oy · 11 kitap · 21 okunma ·  6 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

6 okur beğendi.
8 puanlama · 6 alıntı
2 haber · 1.562 gösterim
21 okur kitaplarını okudu.
56 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Nebil Özgentürk'ün Biyografisi

1959 yılında Adana'da doğdu. 1981'de İzmir Ege Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi.

Gazeteciliğe üniversite dergilerinde muhabirlik ve fotoğrafçılık yaparak başladı.

Yedek subaylığını da İzmir'de yaptıktan sonra İzmir'den kopamadı.

Ve Günaydın Gazetesinin İzmir bürosunda polis, politika, haber muhabirlikleri yaptı.

Yaptığı işlerle dikkat çekerek İstanbul bürosuna çağırıldı.

Cemiyet ödülleri, Sedat Simavi ödülü gibi bir çok ödül aldı.

Daha sonra Sabah gazetesinde röportajları yayınlanmaya başladı.

1992 yılında Sabah gazetesinde her hafta yaptığı portre röportajlardan oluşan Bir Yudum İnsan kitabından yola çıkarak "Bir insan bir hayat" isimli kısa belgeselleri hazırlamaya başladı.

1997 yılında ise Bir Yudum İnsan programını hazırlayıp sunmaya başladı.

Ayrıca Rüzgara Karşı Yürüyenler adlı belgesel programa imza attı.

Bir Yudum İnsan programı 9 yıllık başarılı yayın hayatına CNN TÜRK kanalında devam etmektedir.

Ayrıca TV 8 kanalında Yaşamdan Dakikalar adlı kültür sanat programını hazırlamaya devam etmektedir.

Nebil Özgentürk'ün Kitapları Kitap Ekle

3. Bir Yudum İnsan (Nebil Özgentürk'le Bir Yudum İnsan Yolculukları 2)
10,0/ 10  (1 Oy) ·  4 Okunma
4. Unutulmayanlar (Nebil Özgentürk'le Bir Yudum İnsan Yolculukları 3)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  2 Okunma
5. İlk Durak (İstanbul'un Entelektüel Tarihinden Tanıklıklar)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
6. Yokuşu Tırmanan Ömür (Opet Mucizesi - DVD Hediyeli)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
7. Sessiz Gece Yazıları (Nebil Özgentürk'le Bir Yudum İnsan Yolculukları 5)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
10. Yıllar ve Yüzler (Nebil Özgentürk'le Bir Yudum İnsan Yolculukları 4)
0,0/ 10  (0 Oy)
11. Yeşilçam'ın Yolu (Nebil Özgentürk'le Bir Yudum İnsan Yolculukları 1)
0,0/ 10  (0 Oy)

Babam, Kore Savaşı'na gitmiş.. "Seni orada en çok ne mahvetti ?" diye sorulsa gözleri dolar, burun delikleri açılır, sesi titreyerek anlatmaya başlar :
"Küçücük bir çocuk vardı.. Koreli, 9-10 yaşlarında.. Bizim tugayın neşesi.. Adını Ali koymuştuk.. O yoksulluk, o savaş içinde minicik çocuk hayat derdine düşmüş.. Köylüler karaborsa yiyecek, içecek, ilaç bulması için yanına para veriyor ve onu tugaya yolluyor.. Askerlerden en çok kahve almaya geliyordu. Bir teneke kahve 60 dolardı..
"Türk Tugayı'ndan iki asker, 'Bize 60 dolar getir, sana kahve satacağız,' diyerek Ali'yi kandırıyorlar. Kahve mahve yok.. Ali'nin elinden parayı alıp, kemerle boğazını sıkıyorlar, sonra kasaturayla öldürüyorlar.. Minicik bedeni Kore'nin puslu, dertli, ıssız tepelerinde bulunduğunda mahvolduk, bittik, kirlendik..
"Korumaya diye gittiğimiz bütün Koreliler ayaklandı. Öğrenciler, yoksul ve güçsüz halk, tel örgülerin dibinde toplandı, pirinç saplarını yığıp ateşler yaktılar.. 'Katili bulun, cezası burada görülsün,' diye soruşturma başladı. Zavallı yavruyu en son biri, iki askerle birlikte tepeden inerken görmüş, uzaktan kim olduklarını seçememiş. Yalnız, adamın biri gülerken altın dişi parlamış. Tugayda ne kadar altın dişli varsa toplandı, işkence, dayak derken, biri itiraf etti.. Öldüren, merasim meydanında asıldı, Koreliler idamı seyretti, diğeri 20 yıl yedi.. O sırada ateşkes vardı. Bütün savaşanlar birbirini öldürmemek üzere söz vermişlerdi ama, bu söz Ali için geçerli değildi !.. "Amerikalılar, Fransızlar, bütün diğer milletler maaş olarak tonlarca para alıyordu. Bizim gibi fakir milletin askerine ayda 5 dolar veriliyordu. Hem de 'Kırmızı Dolar' !.. Kimse bilmez kırmızı doları. Bu dolar sadece Kore'de geçerliydi, başka bir yerde geçmez. Ben teğmendim, aylığım 25 kırmızı dolar. Yüzbaşınınki 35 filan. Yoksulla yoksulun kapışması.. Kriminoloji esasları ateşkes dinlemiyor..
(Karikatürist Meral Onat anlatmış)

Sessiz Gece Yazıları, Nebil ÖzgentürkSessiz Gece Yazıları, Nebil Özgentürk
Mehtappp, bir alıntı ekledi.
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sevmemek insanı mantıklı yapar, nefretse insanı aptallaştırır!

Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Sayfa 35 - Karakarga yayinlari)Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Sayfa 35 - Karakarga yayinlari)
Mehtappp, bir alıntı ekledi.
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aşk
Şimdi, hayat bana öğretti ki...
Sıkı dostluğu ve yüce arkadaşlığı, büyük dayanışmayı, müthiş beyin fırtınalarını, muhteşem tensel zamanları paylaştığın ama "özgür" olabildiğin şeydir aşk.
Pencere önü beklemeler, bağımlı hale gelmeler, bağımsız hale sokmalar değil!
Yani aşk, karşındaki kadın ya da erkekle birlikte olduğun özgür zamanlardır, ondan gayrı değil.

Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Sayfa 24 - Karakarga yayinlari)Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Sayfa 24 - Karakarga yayinlari)
Nihat Baş, bir alıntı ekledi.
 04 Oca 13:43

Umut dolusun güzel insan
Muharreme, Paskalyaya ,Ramazana, Şabata ve elbette herkesin
'en özel gününe' saygı duymaktır barış. Kadim bir kentte, paskalya zamanlarında Mehmet'in Yorgo'yu sessizce, gösterişten uzak ziyaret etmesidir. Ramazan akşamlarında, Hristo'nun Ahmet'le birlikte bir zeytine birlikte uzanmasıdır! Muharrem'de çan, ezan ve hazan seslerinin Agop'ta da ,İbrahim'de de, Eleni'de de, aynı hazzı, aynı güveni hissettirmesidir. Asırlık yalnızlık ve korkuların giderilmesi duygusuna erişilmesidir. ''Gavur'' kelimesinin suç sayılmasıdır.
İktidarların öncelik maddesinin, kendisinden olmayanlara saygıyı esas almasıdır.

Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Karakarga Yayınları)Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Karakarga Yayınları)
şule uzundere, bir alıntı ekledi.
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Metin Erksan, Aşık Veysel'in hayatını anlatan bir film yapar. Adını "Karanlık Dünya" koyar. Ama film sansüre uğrar. Önce adını "Dünya karanlık olmaz." diyerek "Aşık Veysel'in Hayatı" diye değiştirirler. Ayrıca filmde Veysel'in gözleri çiçek hastalığından dolayı çocukken kör oluyor ki gerçekten de öyle. Sansür kurulu "Kasabada doktor mu yokmuş, bu Türkiye'nin aleyhine olur, ülkemizde sağlık sorunu varmış zannedilir." gerekçesiyle bu sahneyi kaldırır ve yerine hemşirelerin, doktorların bolca olduğu ve büyük bir devlet hastanesinin bulunduğu bir sahne ekler. Hatta filmdeki hastane Sivrialan Devlet Hastanesi adını alır. Halbuki böyle bir hastane o yıllarda yoktur. Bu arada filmdeki doktorlar "Artık köyümüzde çiçek hastalığı olmayacak" diye konuşturulur. Yine filmde Veysel'in bir tarlada yürüme sahnesi vardır. Fonda buğdaylar görülmektedir ama kurul "30 santimlik buğday çekmişsiniz. Sanki ülkemizde tarım çok geriymiş gibi bir anlam çıkar. Bu sahneyi de çıkarın." der. Yerine, Amerikan filmlerinden alınmış 1 metre uzunluğunda buğdayların göründüğü ve 5-10 tane biçerdöver makinesinin bulunduğu bir sahne eklerler. Filmde köy kadınlarından biri çıplak ayakla dolaşmaktadır. Kurul, "Türk insanı çıplak ayakla dolaşmaz." diye bu sahneyi de çıkarır. Sonunda film bambaşka bir hale gelir.

Bir Yudum İnsan, Nebil ÖzgentürkBir Yudum İnsan, Nebil Özgentürk
Enes Akil AKBALIK, bir alıntı ekledi.
10 Ağu 2017

Ve Samandağ'da asırlardır iç içe, kardeşçe yaşayan Alevi ve Ortodoks'lar da çok iyi biliyorlar kahkaha ve gözyaşının farklı Tanrı'sı olmayacağını.

Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Sayfa 120 - Karakarga Yayınları)Babayani - Zamansız Yazılar, Nebil Özgentürk (Sayfa 120 - Karakarga Yayınları)

Nebil Özgentürk kitap incelemeleri

Henüz inceleme eklenmedi.