Necati Göksel

Necati Göksel

Yazar
8.4/10
33 Kişi
·
71
Okunma
·
3
Beğeni
·
1.621
Gösterim
Adı:
Necati Göksel
Unvan:
Türk Yazar, Televizyon Programcısı, Yönetmen
Doğum:
Yozgat, 7 Aralık 1965
7 Aralık 1965 tarihinde doğdu. Marmara Üniv. İkt.Ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü'nden 1987 yılında mezun oldu. 1988 Yılından beri TRT İstanbul Televizyonunda Program yapımcısı ve yönetmen olarak çalışmakta.

İlgi duyduğu konular: Sinema sanatı, kent biyografileri, kent fotoğrafları ve kartpostalları, seyahatnameler,arkeoloji (geçmiş kültür ve uygarlıklar), grafik sanatlar ve öyküler.

Doğal olarak, bilgisayar ve internet de vazgeçemeyeceği ilgi alanları arasındadır.

"Gece Kahvesi"ni TRT bünyesinde gerçekleştirdiği ilk özgün tasarımı ve gelecekte gerçekleştireceklerinin ilk adımı olarak görüyor.
"Melekler burada,aramızda şeytanlar da öyle.Aslında çoğumuz kendisinin ne olduğunu bilmeden yaşayıp,ölüyor"
"Çiçekler koptukları ağaçtan özgürlüğe uçarken, kar taneleri gibi mesut ve ölümden habersizdiler."
Bir noktaya odaklanır ve dikkatle bakarsanız, bir süre sonra hiç kimsenin fark etmediği şeyler görebilirsiniz... Hatta bazen hiç ummadığınız bir insanın ağzından dünyanın tüm anlamsızlığını özetleyen bir cümle duyabilirsiniz. Belki, söylediği cümlenin ağırlığının farkında değildir ama bir yere odaklanmış, gözlemlemiş ve fark etmiştir. Bu yüzden hiç kimseyi hafife almamak gerekir.
Elini avuçlarımın arasına aldım. “Bir amacım var, biliyorsun” dedim: “Sen!” Gülümsedi, “elinde tuttuğun şey amaç olamaz, sevgilim,” dedi.
Belki benden yazar bile olmaz. Sait Faik mi, Orhan Veli mi, biri demiş; Boğaz'daki bütün balık isimlerini bilmeden yazar olunmaz diye. Say deseniz on tane balık sayabilir miyim bilmiyorum.
Necati Göksel
Sayfa 22 - Altın kitaplar
Hayat tuzaklarla dolu bir yoldur.Üstüne basmadan tuzak nerede bilemezsin.Tuzağa basabilirsin ama seni alaşağı etmesine izin vermemelisin.
İnanmak nedir yahu? Kanıt olmadan kafadan birşey kurmak demek. Çünkü inanmak arkası her tür saçmalıkla doldurulmaya müsait bir konu.
Necati Göksel
Sayfa 189 - Altın Kitaplar
"İçinde bulunduğum zaman benimkisi değildi. Benim zamanım parçalanmıştı ve ben başkalarının biçimlediği bir zamanı yaşıyordum. Çabam, parçaları yapıştırıp yeniden kendi zamanıma dönmek içindi."
222 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kafam Bozuk, benzerine nadir rastlanabilecek bir roman. O kadar çok katman barındırıyor ki, eminim okurların hepsi bu katmanların farkına varamayacaklardır. Klasik bir polisiye değil, çünkü kitabın kahramanı da bir yazar ve okura alttan alta polisiyenin nasıl yazılacağını, kurgunun nasıl oluşturulacağının ipuçlarını veriyor. Aynı zamanda öylesine alaycı ki, tüm bu kurallarla da zaman zaman kafa buluyor. Felsefi dokundurmaları çok ilginç. Öte yandan kitabın kahramanı tüm dürüstlüğüyle size açılmışken, kitabın esas yazarının marifetiyle onun da hafiften takıntılı (obsesif) olduğunu hissediyorsunuz. Diğer taraftan günümüz dünyasının bir çok sorununa değiniyor. Özelde ise Türkiye'nin rantlaşma ve doğayı yok ederek kendi köküne kibrit suyu dökmesinin hikayesini de anlatıyor. Kitap post modern bir tarzda yazılmış. Fark edebilenler için çok zeki bir roman. Hatta yazar zeki okur istediğini belirtme gereği bile duymuş. Roman, okuduğum yüzlerce kitap içerisinde en sıra dışı olanlardan. Çok beğendim.
240 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
#kafambozuk #necatigöksel #223syf #okurken #tavsiyekitap #tavsiye
Kapağında da yazdığı gibi kötü ve uğursuz insanlarla tekinsiz karşılaşmalar yaşayan kendi de bir o kadar tekinsiz olan kahramanımız Ayaz'ı sevdim; felsefeye düşkünlüğünü, açık sözlülüğünü, kadınları sevişini, kıvrak zekasını, en sevdiklerine karşı bile ketum kalabilmesini..kafası bozuklar kafasını bozduğunda bambaşka bir insana dönüşürken, bir zeka küpünün aynı renkteki yüzlerini bir araya getirme çabası içinde hissettirdi bana kendimi. Bir devam kitabı havasında, heyecanla son buldu. Yazar @necatigoksel in okuduğum 5. kitabı sanırım..ve okuyucusunu şaşırtmayı sevdiğini düşünüyorum artık :) Polisiye seviyorsanız, okumalısınız..Seversiniz..Tavsiyemdir!
400 syf.
·153 günde·Beğendi·Puan vermedi
Orhan ve Klara'nın hikayesi anlatılıyor
Orhan, İstanbul'da mimarlık okuyan zeki yakışıklı ve hayalleri olan bir genç ailesi Almanya da yaşıyor yaz tatilinde tatil için ailesinin yanına 3 aylığına gidiyor
Klara ise, Alman asıllı mimarlık okuyan güzel bir kız .. Orhan ile tanıştıklarında ikisi de çok benzer yönleri olduklarını anlıyorlar, birbirlerine delicesine aşık oluyorlar. Orhan Türkiye'ye dönmeden önce Klara'ya evlenme teklifi ediyor ve nişanlanıyorlar.
Her gün mektuplaşan çift yılbaşından sonra Klara Orhan'dan hiç mektup alamaz oluyor ve Orhan'ın babası ile Türkiye'ye gelip Orhan'ı arayıp bulmaya çalışıyorlar uzun bir arayıştan sonra Orhan'ı bir hastane de buluyorlar
Devamını size bırakıyorum.
İyi okumalar..
280 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Ah Metin ah, neler geldi başına, parasızlık seni nerelere sürükledi... Son zamanlarda okuduğum en güzel romanlardan sadece birisi. Kesinlikle ve kesinlikle okumalısınız.
240 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Komiser Ayaz Baturun gözünden baktığımız hayatta iyi ve kötü kavramlarının gerçekliğini sorguladığım bir kitaptı.
Salt polisiye kitap kurgusunun içine, felsefe ve psıkolojık tahlilleri bol bi labirentte çıkışı aramak gibiydi kitabın sonuna ulaşmak.
Hani meşhur bir söz vardır; etrafımızda kimse olmadığını bilseniz yinede iyilik yaparmısınız?
Komiser Ayaz da tamda bu sözün karşılığı bir sarkaç ta kendi içinde yaptıgı eylemlerin mantığını anlatıyor.
okudugum ilğinc kitaplar listesine yeni bir kitap daha eklendi.
264 syf.
·Beğendi·9/10
Güzel bir roman, dinlerin ortak yanlarını vurgulayan birleştirici, sürükleyici ve heyecanlı bir kitap. Türkiye topraklarında geçmesi daha da ilgi çekici kıldı benim için
240 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Bir arkadaş başka bir mecrada demiş ki, "Bir kitap okudun, etkilendin. Bahset bundan, taniyorsan yazarina da söyle. Söylemek yetmez, iki satir yaz bunu bir yerde, duysun okusun insanlar, metin hak ettiği okura kavuşsun. Bu işin hakkı budur." Ben de işin hakkını vermek amacıyla Türk Polisiye Okuma Turu ilk kitabi olan #kafambozuk hakkında iki kelam etmek istiyorum.

Kafam Bozuk, okuduğum dördüncü @necatigoksel kitabi. Metin Kara Dizisi'nden daha önce okuduğum Hayat Askıda ve Gece Gündüz gibi bu romanda da Necati ağabeyin toplumsal yapımız üzerine sert eleştirilerini, insanlar hakkındaki net tespitlerini okuyoruz. Normalde kurgu romanlarda, hele hele polisiyede felsefe yapılmasına, (tam nasıl deniyor bilemiyorum) aforizma gibi kısa tespit metinleriyle olgular hakkında çok şey anlatılmasına uyuz olan ben ( sanırım kendim beceremediğimden) Necati Ağabeyin bu üslubunu hep beğenmişimdir.
Ukala komisere daha ilk kitaptan ayar olduğum da doğrudur, ancak sürükleyici kurgusu, güncel yaşantımız ve toplumsal halimiz hakkındaki net gözlemleri, kadın-erkek ilişkisi hakkındaki sağlam tüyoları ile Kafam Bozuk, iyi bir polisiye.
240 syf.
·3 günde·9/10
Bir romanı tamamen kahramanın ağzından yazmanın -bu romanda anti-kahraman demem daha doğru- ve romandaki her detayı da başarıyla aktarmanın çok kolay olmadığını düşünüyorum. Necati Göksel bunu hakkıyla yerine getirmiş. Eski komiser Ayaz bana göre bir anti-kahraman. Bir anti-kahramanı okuyucuya sevdirmek de, en az onun ağzından hikayeyi anlatmak kadar zorlu bir iş bence. Buna rağmen, tadından yenmeyecek bir karakter ortaya konmuş. Aslında hikayeye giren tüm karakterler ince ince işlenmiş, romanın sonlarına doğru çözülmeye başlayan gizemler için olaylar hiçbir açık vermeksizin okuyucuya aktarılmış. Küçük felsefi göndermeler ise hiç abartılmadan karakterin alaycı kişiliğine yedirildiği için romanın tuzu biberi olmuş. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Necati Göksel
Unvan:
Türk Yazar, Televizyon Programcısı, Yönetmen
Doğum:
Yozgat, 7 Aralık 1965
7 Aralık 1965 tarihinde doğdu. Marmara Üniv. İkt.Ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü'nden 1987 yılında mezun oldu. 1988 Yılından beri TRT İstanbul Televizyonunda Program yapımcısı ve yönetmen olarak çalışmakta.

İlgi duyduğu konular: Sinema sanatı, kent biyografileri, kent fotoğrafları ve kartpostalları, seyahatnameler,arkeoloji (geçmiş kültür ve uygarlıklar), grafik sanatlar ve öyküler.

Doğal olarak, bilgisayar ve internet de vazgeçemeyeceği ilgi alanları arasındadır.

"Gece Kahvesi"ni TRT bünyesinde gerçekleştirdiği ilk özgün tasarımı ve gelecekte gerçekleştireceklerinin ilk adımı olarak görüyor.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 71 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 55 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.