Yazar
Necati Güngör

Necati Güngör

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.9
27 Kişi
89
Okunma
3
Beğeni
666
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Malatya, 1949
Yaşamı
1949’da Malatya’da doğan Necati Güngör, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduğu yıllarda yayımlanan öyküleriyle edebiyat çevrelerinde ilgi gördü. 1979’da Sevgi Ekmektir’le Türk Dil Kurumu Hikâye Ödülü’nü, 1990’da Sinema Kuşu Sevgilim’le Ömer Seyfettin Öykü Ödülü’nü aldı. Öykülerinde ayrıntıyı önemseyen, sıcak bir dil kullanan Güngör, özellikle ilk kitaplarında hep Anadolu insanlarını anlattı. Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü’nün yanı sıra Türkiye Jokey Kulübü’nce Yılın Röportajcısı ödülüne değer görüldü (1990). Özel ilgi alanı İstanbul’un çeşitli semtlerini tarihsel açıdan, nostaljik bir duyarlılıkla anlattığı yazılarını, Bir Taşralının İstanbul Nostaljisi (1990) adlı kitabında topladı.Bu Sevda Ölmek (1983), Unutulmaz Bir Kadın Resmi (1986), İyiler Genç Ölür(1998), Hikâyemde Hayvan Var (2002) ve Üsküdar’a Gidelim (2003) adlı öykü kitapları bulunan yazar, çocuklar için Babamın Sedefli Çakısı (1990), Masal Kuşu(1992) ve Papatya Gelin (2004) adlı kitapları yazdı. Ayrıca, Safiye Ayla’nın Anıları(1996), Son Kadınlar (2002, röportaj) ve Oğuz Türkleri’nin Hikâyesi: Dedem Korkut’tan Öyküler (2004) gibi yapıtları da ilgi çeken yapıtlarındandır.
Nazan Türk
Annem Babam Malatya'yı inceledi.
232 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Malatya
Eğmence  Godafa mişmiş Teze(yeni) Yeri(yürü) Tahtınbek Sitil Guymak Serpene Hışhamur olmak Pirpirim Guşgana Çağa Çömçe Bibi Hozelek Deyin Beddualar : Turemiyesice,tahtaya tökülesice...... Annem Babam Malatya ,yazar-arastirmaci Necati Güngör'un kendi çocukluk-gençlik anılarından yola çıkarak yazdığı anı-tarih niteliğinde çok hoş bir kitap. Memleketim olması nedeniyle de çok keyifle okudum. Bazı yerlerde çok güldüm bazı yerlerde gözlerim doldu. Yazarın dili ,anlatimi cok duygusal. Anlattığı bazı yerler ,olaylar çok tanıdık geldi, bazı şeyleri bu kitapla öğrendim. Malatya cok kozmopolit bir şehirdir. Her dinden her etnik kökenden insanların yaşadığı bir yer olmuş. Bu yüzden kültürler, yemekler, diller birbirine karışmış. Örneğin yukarıda yazdığım "Malatyaca" diyebileceğim bu dilde Türkçe, Kürtçe, Ermenice sözcükler var. Üniversite yıllarımda Yeşilyurt(Çırmıhtı) ağzı üzerine bir tez hazırlamıştım. Yine üniversitede gördüğüm Türkmence dersi den yola  çıkarak  özellikle Yesilyurt'un merkezinde konuşulan Türkçe ile büyük benzerlikler taşıdığını görmüştüm. Meğer rahmetlik anneannem Türkmence konuşurmuş. Malatya Ovası, üzüm bağları, meyve bahçeleri ile sulak bir bereketli bir yerken maalesef şimdi beton bloklarla dolmus. Biz de apartman dikmek modernleşmek anlamına geliyor ne yazık ki. Oysa eskiden herkesin bahçeli, kuyulu en fazla iki üç katlı cumbalı evleri vardı. Anneannem ve babaannemin evi böyleydi. Ne yazık ki belediye babaannemin evini yıktı daha sonra. Tatillerde gittiğimizde avlusunda,bahçelerinde kuzenlerimizle sürekli oyunlar oynadığımız yerlerdi. Insanlar kanaatkardi  . Tandir ekmeginin arasina bahceden kopardigin soğanı ya da maydanozu koyar yerdin . Derme suyu tertemiz akardı, suyu buz gibiydi . Gencler çimmeye giderdi. Bazen babam bizi sokardı suya. Şu o kadar soğuk ve ben o kadar zayiftim ki tir tir titrerdim Bu arada Derme adı deyr-i mesih'ten gelirmiş. Hz. Isa'nin yolu buradan gecmis.Yani Isa'nin yolu. Zamanla halk ağzında derme olmuş.Hasan dedemin evinde kış damı vardı . Sahne gibi bir bölüm vardı.Merdivenle çıkılırdı . Biz orada sürekli şarkıcılık oynardık. Kış damı buzdolabının olmadigi dönemlerde büyük ihtiyacmıs. Işte bu kitap ben de hem Malatya ve özellikle Yeşilyurt ile ilgili pek çokşeyi  hatırlattı. Yemekleri,dili,bahçeleri siyasetçileri,sanatçıları, çok kimlikli yapısıyla çok farklı bir kentti. Ancak şimdilerde iç göç nedeniyle kentin yapısı çok değişmiş . Iki sene önce gittiğimde çok değişmiş, çok farklı,çok yabancı buldum kenti. Tek degismeyen Yeşilyurt ve bahçeleriydi. Ya da daha az degisen diyelim.
Annem Babam Malatya
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
EMRE YAMAN
İstanbul Öyküleri Antolojisi'yi inceledi.
248 syf.
·
16 günde
·
7/10 puan
Belki İstanbul'da yaşıyorsunuz belkide İstanbul'da bir kaç defa bulundunuz. Ancak İstanbul'u seçme öykülerden okumadığınızı tahmin ediyorum. Bu kitap size bu konuda kaynak olabilecek bir kitap. Başta kitabı hazırlayan Jale Sancak, Sait Faik Abasıyanık, Tezer Özlü, Murathan Mungan, Selim İleri ve daha nicelerinden İstanbul'u ve İstanbul'daki yaşanmışlıkları okuyacaksınız. Her yazarın kendine has üslubu, dil ve anlatımı sizde her öyküde farklı bir tat bırakacak. Öykülerin içinde kaybolacağınız bir eser.
İstanbul Öyküleri Antolojisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Dilan Demir
Bir Hikaye Yaz İçinde İnsan Olsun'u inceledi.
104 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Insanlık Gelip Çalarsa Kapınızı
Bir Hikaye Yaz İçinde İnsan Olsun kitabı yeni sene için aldığım başlığıyla dikkatimi çeken içeriğinden de memnun kalacağımı düşündüğüm bir kitaptı öyle de oldu zaten . 10 farklı öyküden oluşan bu eser 10 yaş ve üzeri bireyler için gerek içeriğiyle gerek diliyle gayet uygundur. Çocuk dostlarım adına onlara gönül rahatlığıyla önerebilmek için okuduğum ve saatler içerisinde keyifle biten öykülerden oluşan harika bir eserdi. Kitapta ebeveynlerin takınmış olduğu çok kıymetli tutumlar ve hayata dair duyguların varlığından özenle bahsediliyor çocukları yüreklendirmek, umut etmelerini sağlamak vb. Örneğin ;umut hayatın daima içinde var olan her ne yaşanırsa yaşansın asla kaybedilmemesi gereken en özel duygudur. Unutmamak gerekir ki umudu kesmek de umut ister. İnsan kazanmanın bir ev kazanmaktan çok daha kıymetli olduğu gibi bir sürü örneklerle dolu olan bir kitabın fikrimce ebeveynlere mesajı, paylaşma duygusuna sahip olan insanlar çocuklarına aslında fark etmeden en büyük zenginliği kazandırırlar. Elimde okuduğum bir eser varken ara verip bu esere dalıp bitirmek benim suçum değil yazarımız çok iyi bir öykü yazarı..
Bir Hikaye Yaz İçinde İnsan Olsun
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Mihri.Lâl
Bir Hikaye Yaz İçinde İnsan Olsun'u inceledi.
104 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
5.sınıf düzeyindeki öğrencilere önerebileceğim bir kitap. Kitabın başlığı ve kapağı dikkat çekicidir. İçinde 10 tane öykü yer almaktadır. Konular: '' insanlık, iyilik, yardımseverlik''tir. Yazar, çocuklara iyiliğin; büyük küçük olsun fark etmeyeceği küçük iyiliklerin bile büyük değişimler yaratabileceğini, insanın insana muhtaçlığını duyumsatmaya çalışmıştır.
Bir Hikaye Yaz İçinde İnsan Olsun
OKUYACAKLARIMA EKLE
2