1000Kitap Logosu
Necati Mert
Necati Mert
Necati Mert

Necati Mert

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
29 Kişi
60
Okunma
7
Beğeni
1.065
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Adapazarı, 1945
Yaşamı
1945’te Adapazarı’nda doğdu. Öğrenimini 1968’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. Adapazarı Lisesi (1968-73) ve Adapazarı Ali Dilmen Lisesi’nde (1978-80) toplam yedi yıl edebiyat öğretmenliği, Hendek’te de on yıl (1993–2003) dershane öğretmenliği yaptı. 12 Mart dönemine rastlayan ilk öğretmenliği döneminde TCK 142. ve 312. maddelerine aykırı davranmak savıyla yargılandı, bir süre tutuklu kaldı. Sonuçlandırılamayan ve sonradan 1974 affı ile de düşecek olan bu dava nedeniyle “idari tahkikat”geçirdi ve “bakanlık emri”ne alındı. Bakanlık emrinde iken istifa edip kitap kırtasiye ticaretine başladı. Halen Adapazarı’nda bu işi sürdürmekte. İlk yazısı “Mustafa’nın Karesi” adlı bir hikâye: “Yansıma”, Temmuz 1972, Sayı: 7. Bunu aynı dergide ve daha sonra “Sanat ve Toplum”, “Sosyalist Kültür Ansiklopedisi”, “Yazko-Somut”, “Karşı”, “Yaba Öykü”, “Sakarya Ekonomi”, “Yeni Biçem”, “Düşlem”, “Üçüncü Öyküler”, “Bilgi”, “Kırklar” gibi yayınlarda başka öykülerle deneme, inceleme ve eleştiriler izledi. Ayrıca “Çarksuyu” adlı aylık siyasi haber-yorum, araştırma ve reklam gazetesi çıkardı (Ocak 1996-Mayıs 1996). “E”de “Öykü Noktası”nı yazdı (1999-2003). "Yeni Sakarya" gazetesinde köşe yazarlığı yaptı (2002-2012). Şimdilerde “Hece” ile “Heceöykü” dergilerinde yazmakta. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi tarafından “2011 Edebiyat Mevsimi Hikâye Büyük Ödülü”, Sakarya Üniversitesi tarafından da 9 Nisan 2012’de “Fahri Doktora” unvanı verilen Necati Mert Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği ve P.E.N. Yazarlar Derneği üyesi. Yayımlanmış kitapları: Gramofonlar, Radyolar, Teypler (Öyküler, 1979), Bir Bir Değilken (Masallar, 1979), Hindinin Biri (Masallar-Öyküler, 1980), Minnacık Bir Uçurum (Öyküler, 1994), Paytonun F’si (Deneme, 1995), Geceye Uçurulan Güvercinler (Öyküler,1996), Kapıdan İçeri Girmek (Deneme, 1997), Büyük Düğün (Oyun, 1998), Gönüller Küçüldü (Öyküler, 2002), Ömer Seyfettin: İslamcı, Milliyetçi ve Modernist Bir Yazar (İnceleme-Biyografi, 2004), Öykü Yazmak (Deneme, 2006), Adalı Sinağrit –Sait Faik- (Deneme, 2006), Hikâyem Adapazarı (Yaşantı-Tarih, 2008), Zamansız (Öyküler, 2011), Kelepir Sepet (Deneme, 2012), Bağ Çorbası (Deneme, 2012).
İnci
İstanbul Öyküleri'ni inceledi.
384 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
İstanbul konulu bir hikaye derlemesi olan "İstanbul Öyküleri" #okudumbitti. Selim İleri, Sevinç Çokum, Nazlı Eray, Mustafa Kutlu, Mustafa Çiftçi gibi 46 yazarın İstanbul merkezinde ele aldıkları hikayelerinden oluşuyor kitap. Çok farklı bakış açıları içeren hikayeler ve ünlü/ünsüz birçok farklı yazarın anlatımıyla adeta edebiyat şöleni oluşmuş. Kalemini merak ettiğim kişilerin de öykülerini okuyarak fikir sahibi oldum. Bu tarz derlemelerin edebiyat dünyası açısından çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Okurken çok keyif aldım, dilerim siz de beğenirsiniz. Ayrıca İstanbul'u Okuyorum Projesi'ne bir şekilde dahil olduysanız bu kitabı mutlaka öneririm. Herkese keyifli okumalar diliyorum.
İstanbul Öyküleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Kitapkurdu
Fincan Fincanla'yı inceledi.
149 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Sohbet tadında öyküler
Yazarımız ,öyküleri ile sıradan olaylara farklı bir pencereden bakmamızı sağlıyor.Çocuk eğitimin önemini,ailenin bu konudaki etkisini ve bireyin ruh halini etkileyen durumları akıcı ve samimi bir kurgu ile okuyucuya aktarıyor.Okura bazen kendini sorgulatırken,bazende dış dünyaya karşı empati yapmayı öğretiyor.Her halin yaşamın bir parçası olduğunu gösteriyor.Kurguda ince işçiliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor
Fincan Fincanla
8.7/10
· 7 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
62
Selim Baltacı
Öykü Yazmak'ı inceledi.
215 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Öykü yazmak
Kitap; öykü nasıl yazılırın gizli şifrelerini anlatmıyor. “Sağlam cümle , dilekçe için bile şart” mantığını anlatıyor ilk önce. Her konu başlığın da ayrı bir konuyu örnek öykülerle olmalı veya olmamalı diyerek izalı bir biçimde anlatarak gösteren bir “başucu kitabı” diyeceğim bir kitap. Yazar Necati Mert hocaya çok teşekkür ediyorum.
Öykü Yazmak
7.3/10
· 8 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Hayat Bu
Öykü Yazmak'ı inceledi.
215 syf.
·
8/10 puan
Okuma grubum ile bu haftalarda incelediğimiz değerli yazar #necatimert 'in #öyküyazmak adlı kitabını bir hikayeci olarak okumasam olmazdı doğrusu. Yılların öykücüsü usta #necatimert daha önce #hecedergisi 'nde yazdığı öykü incelemelerini eklemelerle bu eserde toplamış kitap ta ilk #heceyayınları 'ndan çıkmış. Eserde, kısaca öykülerin tarihçesinden başlayarak, bir öyküde bulunması gereken tüm öğeler örnekleriyle sıralanmış. Hatta hoca, dergiye gelen bazı hikayelerde nelere dikkat edildiğini de açık sözlülükle belirtmiş. Açıkçası; daha önce okuduğum #raybradbury 'nin #yazınsanatıveyaratıcıyazarlık kitabından daha öğretici ve yararlı buldum. Yeni akım yazarlar, #marguariteduras 'ın ve #ernesthemingway 'in yazmak üzerine kitaplarının yanına bu kitabı da koydum, yeri gelirse danışabilmek adına. Ülkemizde bu tür oldukça sınırlı ve doğası gereği didaktik ama üslubu yalın olan kitabı özellikle tüm yazar adaylarına ve hikaye aşığı okurlara tavsiye ediyorum...
Öykü Yazmak
7.3/10
· 8 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3