Necdet Sakaoğlu

Necdet Sakaoğlu

YazarÇevirmenEditör
8.4/10
50 Kişi
·
151
Okunma
·
14
Beğeni
·
1319
Gösterim
Adı:
Necdet Sakaoğlu
Unvan:
Türk Tarihçi, Öğretmen, Yazar
Doğum:
Divriği, Sivas, Türkiye, 29 Eylül 1939
Divriği Atatürk İlkokulu'nu (1951), Nuri Demirağ ortaokulu (1954), İttihatçı Sivas valisi Muammer Bey'in yaptırdığı şatovari bir öğretmen okulunu (1957) ve en son olarak da, İstanbul Çapa'daki kitabesinde adı "Dârül-Muallimat-ı Aliye" olan Eğitim Enstitüsü'nü bitirmiştir.

Tarih, folklor ve edebiyat alanlarında araştırmaları vardır.
Ertuğrul Bey’in büyük oğulları Anadolu’ya gelmeden evvel doğmuşlardır.Osman ise Anadolu’ya geldikten sonra, Söğüt ilinde doğmuştur.
Tarihçilerin ortak görüşüne göre Osman Bey, babası Ertuğrul’un 90 yaşlarında ölümünden sonra Kayı Boyu Beyliği için amcası Dündar’la mücadele etti.Boyun uluları Dündar Bey’den yana olmalarına karşılık yiğitleri Osman Bey’i destekledi.Osman Bey, doksanlık Dündar Bey’i akınlarına karşı çıktığı bahanesiyle bir ok atarak öldürdü.Şayet Osmanlı Devleti’nin kuruluş tarihi bu olayla ilgiliyse Osmanlılar’ da taht uğruna cinayet işlenmesi de daha ilk günden gelenek olmuş demektir.
Eski zamanlarda en büyük veba salgınlarından birisi 2. Mahmud döneminde 1812'li yılların İstanbul'unda geçmiş. Diyar-ı Rum o zaman nasıldı bilemiyorum. İzmir'den gelen bir ticaret gemisinden yayıldığı düşünülen veba Beyoğlu, Kurtuluş semtlerinden gayrı müslimlerin yoğun olduğu Fener ve Kumkapı semtlerine sıçramış. Bu salgında bütün önlemlere rağmen günlük 1000-1500 cenaze çıkıyormuş. Sokaklar ölülerden geçilmez olmuş.

2. Mahmud salgının bekar odalarından yayıldığı gerekçesiyle Galata'nın arka mahallelerini ve meşhur melekgirmez mahallesini yıktırıyor. Salgın ancak karın yağışıyla duruyor.
Osman Gazi’nin iki eşinden Edebalı kızı Bala Hatun,Alâeddin Ali Bey’in, Ömer Bey ( Türkmen) kızı Mal Hatun da Orhan Bey’in annesi olarak bilinir.
Nicolas de Nicolay’ın 1551-1552 ‘deki saptamalarına göre o dönemde kadınların sokağa çıkmaları pek enderdi.Bu nedenle de kadınlara “güneş görmezler “ deniyordu.
Dallam Ustanın yapıtı ve bir sanat harikası olan saatli orgu; çanları, melek ve kuş figürleri nedeniyle “Bunu yapan Tanrılık taşlamış!” diyerek parçalatıp yaktırması ne denli mutaassıp olduğuna kanıttır.
(Sultan 1.Ahmed)
Şu bir gerçek ki Osmanlı sultanlarının yaşamları ifrat-tefrit eğilimlerine son derece açıktır.İstenirse , en beceriksiz ve yetersiz olanını bile söz gelimi dindarlığını, iyilikseverliğini, hoşgörüsünü anıp yüceltmenin bir kolayı bulanabileceği gibi, amaç kötülemekse en başarılıları bile siyaseti yaşantısı ve zaafları bugünün ölçüleriyle irdelenerek olumsuz çizgilere çekilebilir.
600 syf.
·10/10
Kitap 36 Osmanlı padişahının hayatını doğumlarından başlayıp şehzadelikleri,aldıkları eğitimler,yaptıkları önemli önemsiz tüm işler,tahta çıktıktan sonraki padişahlıkları dönemi ölene kadar yaşam serüvenlerini, tamamen Türk tarihinin birinci elden kaynak olarak tescillenmiş ,onaylanmış,kabul edilmiş vakanüvislerce
kaleme alınmış resmi tarih kaynaklarından derlenmiş değerli ve bir tarih öğretmeninin başucu kitabı temelindedir.Mesela Aşıkpaşazade nin tarihi.Kitab ın dili osmanlıca kelimelerin bolca kullanıldığı akıcı bir dile sahiptir.Tarih sitelerinde ya da milyonlarca takipçisi olan onedio gibi ilgi çekici konularda bilgiler veren sosyal medyaya fazlasıyla kaynaklık eden bir kitap..Necdet Sakaoğlu nun hazırladığı bu eserin sadeleştirilmemiş haliyle okunmasını tavsiye ederek tek başına Osmanlı tarihine vakıf olmanızı sağlayacağını belirtmeliyim.
550 syf.
·263 günde·Beğendi·9/10
Uzun bir sürede bitirdiğim ama tadı damağımda müthiş bir tat bırakan, harikulade bir eser yazmış yazar. Osmanlı tarihine ilgisi olan herkesin mutlaka okuması gereken, biraz detayların olduğu ama okuyucu olarak bundan zevk duyacağınız bir şaheser. Okuma imkanınız olduğunda mutlaka okumaya çalışın ne kadar zaman aldığını önemsemeden. İyi okumalar dilerim.
550 syf.
·23 günde
Görünen o ki 23 günde bitirdiğim bu kısa biyografilerden oluşan kitaptan her güne bir veya iki padişahın hayatını sığdırmışım. Osmanlı tarihi sadece sultanların tarihi değil, aynı zamanda o tarihin içinde yaşayan insanların, ülkelerin, halkların bir tarihi. Tarih okumak için illaki şövenist olmak gerekmiyor. Zaten şövenist ve aşırı taraflı duygularla okunan tarih pek bir tarih okumasına benzemiyor. Tarih okumak, bir ideolojiyi anakronizm uygulayarak tarihi çarpıtmak olmamalı. Fakat ne yazıktır ki Türkiye'de bu konu etrafında dönen tartışmaların birçoğunu bilimsel tarafsızlık değil ideolojik ön yargılar belirliyor. Bugün herkesin kendi ideolojisine göre kafasında kurguladığı bir Osmanlı var. Peki kafamızda kurguladığımız bu Osmanlı tarihi belgelere uygun düşüyor mu? İşte bunun için tarihi son zamanlarda yaygın hale gelen dizilerden değil bu alanda yazılmış değerli kaynaklardan okumak, öğrenmek icap ediyor. Ben bu anlamda Necdet Sakaoğlu'nun çalışmasını çok değerli buldum. Hiçbir şekilde tarafsızlığını yitirmediği kanaatindeyim. Okurken kimi yerlerde bir İhsan Oktay Anar romanı okuyormuşçasına keyf aldım.

Favori padişahlarım ise kesinlikle:

Bilgisi ve kültürüyle Fatih Sultan Mehmet
Adalete verdiği önemle Kanuni Sultan Süleyman
Cesareti ve kararlılığıyla 4. Murat
İnce ve hassas ruhuyla 3. Ahmet
Yenilikçiliğiyle 2. Mahmut
Özgürlüğe ve insan haklarına verdiği değerle Abdulmecit
Eğitime verdiği değerle Sultan 2. Abdulhamid oldular.
600 syf.
·Beğendi·9/10
Zamanımızda insan üstü ya da evliya gibi gösterilmeye çalışılan diğer taraftan bazı kesimlerce yabancı tohumu denilerek yerden yere vurulan otuz altı Osmanlı padişahını oldukça objektif ve duru bir anlatımla vermiş olan yazarın bu eserini ben çok beğendim.Padişahların yönetimleri,savaşlar seferler,kendilerinin fiziksel görünüşü,huyu suyu,eşleri,çocukları vb.konularda kaynaklara dayanarak ortaya koyulan bu eser okunmaya değer.
Kitap Osmanlı padişahlarının kısa biyografilerinden oluşuyor. Şuan I.Murat zamanını yeni bitirdim ve kitapla ilgili söyleyebileceğim başlıca şey kitabın gerçekten objektif ve dönemin güçlü kaynaklarından yararlanılarak yazıldığıdır. İçtenlikle tavsiye ediyorum ideolojilerden uzak, gerçek Osmanlıyı okumak için çok doğru bir kaynak.
600 syf.
·88 günde·8/10
Osmanlı tarihine yeni başlayanlar için biraz ağır kaçabilir ancak padişahlar ve yaşadıkları dönemler hakkında kısa ve doyurucu bilgiler almak istiyorsanız gayet yeterli bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Necdet Sakaoğlu
Unvan:
Türk Tarihçi, Öğretmen, Yazar
Doğum:
Divriği, Sivas, Türkiye, 29 Eylül 1939
Divriği Atatürk İlkokulu'nu (1951), Nuri Demirağ ortaokulu (1954), İttihatçı Sivas valisi Muammer Bey'in yaptırdığı şatovari bir öğretmen okulunu (1957) ve en son olarak da, İstanbul Çapa'daki kitabesinde adı "Dârül-Muallimat-ı Aliye" olan Eğitim Enstitüsü'nü bitirmiştir.

Tarih, folklor ve edebiyat alanlarında araştırmaları vardır.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur beğendi.
  • 151 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 149 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.