Nedim Gürsel

Yazar 6,4/10 · 53 Oy · 29 kitap · 135 okunma ·  9 beğeni
Fatih ~, bir alıntı ekledi.
20 Tem 2017

"Beni sev ya da benden nefret et, ikisi de benim yararıma. Seversen hep kalbinde olurum. Nefret edersen hep aklında."

Aragon, Nedim GürselAragon, Nedim Gürsel
Cemre Kara, bir alıntı ekledi.
 04 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Şehirler, gülüm, caddeleriyle değil anıtını diktiği şairleriyle büyük oluyor.

Şeytan, Melek ve Komünist, Nedim Gürsel (Sayfa 76)Şeytan, Melek ve Komünist, Nedim Gürsel (Sayfa 76)
mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kurban Bayramında Dedenizin Aldığı Koç
Yalnız sana sokulur, seni sahiplenirdi, ama dedenle büyükannene biraz uzak dururdu. Onlara kafa tuttuğu, boynuz vurduğu olurdu kimi zaman, sana asla. Sonra, bayram gelip çattığında ağlamana, bağırıp çağırmana aldırmadan bahçenin dibinde keserlerdi. Kahrolurdun! Koçun kanı toprağa akar, derisini yüzen kasap sanki sana çalardı bıçağı, senin canın yanar, senin kanın akar, senin derin yüzülürdü. Küserdin herkese. Herkes orada olurdu bayramda, annenle baban, teyzelerin. Eve yılda bir uğrayan hayırsız amcan bile. Onların varlığı avunman için yeterli değildi. İlle deden gelecek, başını okşayıp teselli edecek seni, ille aynı şeyi, her kurban bayramında anlattığı öyküyü anlatacak. İbrahim'e gökten bir koç inmeseydi onun yerine senin kurban edileceğini söyleyecek. Sen de gözyaşlarını silip kara kara düşünecek, derin bir iç çekişten sonra dedene hak verecek, Allah'a koçu gönderdiği için şükredeceksin. Yoksa sen yatacaktın bıçağın altına, senin kelleni kesecekler, ciğerinden kebap bağırsaklarından mumbar yapacaklardı. Hep böyle olur, her bayramda dedenin alıp getirdiği, kendi ellerinle besleyip okşadığın, alıştığın, erkek kardeşinmiş gibi bağlandığın koç senin yerine kurban edilir, ciğerin kebap etinden surra işkembesinden çorba bağırsaklarından mumbar yapılır, bir kısmı evde yendikten sonra artanı fakir fukaraya dağıtılırdı. Koçtan geriye, büyükannenle üzerine uzanıp açık pencereden yıldızlara baktığın sedirdeki pösteki kalırdı yadigâr.

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 37 - Doğan Kitap)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 37 - Doğan Kitap)
_bayanhiçkimse_, bir alıntı ekledi.
17 Şub 22:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Hayat mutlak bir yalnızlıkta uzun konuşmalarmış, yeni fark ettim bunu."

Yüzbaşının Oğlu, Nedim Gürsel (Sayfa 136)Yüzbaşının Oğlu, Nedim Gürsel (Sayfa 136)
mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Uzza, Taştan Olan Sen Gittin Artık Kanlı Canlı, Sakallı Putlarımız Var...
Evet, telaffuz etmeden önce dikkatle tartmalı sözcükleri. Yoksa kendi ağırlığınca günahları tartılır mizanda. Bu "mizan" da ne demekse. Hiç duymamıştım. Sonra Kureyş'ten Muhammed adında biri çıktı, Allah'ın bizden yüce olduğunu söylemeye, yaymaya başladı. O'na eş koşulamayacağımızı, mahşer gününde mizan kurulup herkesin bu dünyada işlediklerinin tartılacağını, Allah'ı bir sayanların, yalnızca O'na kulluk edenlerin cennete, bize tapan, bize kurban kesenlerin cehenneme gideceklerini vaat etti durdu. İnsanoğlu öldükten sonra, bedeni toprak olduktan sonra dirilmesi mümkünmüş gibi. Bize gelince, biz başkayız. Onlar gelir geçer, biz bu dağlar durdukça, bu güneş tepemizde parladıkça kalırız. Muhammed'in ağzından bal akıyormuş diyorlar. Onu dinleyen bizden yüz çeviriyormuş. Yalan! Ben Kureyş'i bilirim. Bizden başkasına gönül indirmez onlar. Muhammed'in ağzından o güne dek hiç duyulmamış, büyülü sözcükler dökülüyormuş, öyle diyorlar. o da şair olmasın!

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 51 - Doğan Kitap)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 51 - Doğan Kitap)
Nesli, bir alıntı ekledi.
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tanrı yeryüzünü yaratmadan önce yemyeşil bir töz yaratmış, sonra bu töz su olup akmaya, Tanrı korkusundan yücelip taşmaya başlamıştı ya, işte o suyun üzerinde beliren ilk toprak olduğundan adı ''Ümmü'l-Kura'' yani yerler anasıdır.Bedenin tam ortasında bir göbek, belki meme ucudur. Tanrı ''Kün!' diye buyurduğunda, kaf nuna değer değmez ilk olan, çevresindeki dağlarla mıhlanıp sağlamlaştırılan ece kenttir.

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 16)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 16)
Nesli, bir alıntı ekledi.
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Âmine'den son peygamber, milyonlarca Müslüman'ın sevgilisi, adını, daha doğrusu sayısız adlarını her anışta ''Sallallahu Aleyhi ve Sellem'' diyerek ona olan bağlılıklarını dile getirdikleri Muhammed Mustafa Ahmed el Mahi doğdu. Ne var ki babası Abdullah oğlunu göremedi. Karısı hamileyken Suriye'ye giden bir kervanın sorumluluklarını yüklenmiş, dönüşte hastalanarak Yesrib'de Hakk'ın rahmetine kavuşmuştu. Aslında çocukken kavuşacaktı bu rahmete, babası onu Allah'a kurban etmeye kalkışmıştı çünkü, tıpkı Hazreti İbrahim gibi, Allah'ın ona genç yaşta bağışladığı on oğlundan en küçüğünü Kabe'de, Hubel'in kırmızı akikten putunun ayakları dibinde boğazlamaya hazırdı.
Neyse ki, bu kez Allah bir koç göndereceğine çocuğunun annesi Fatma'yı soktu devreye.

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 72)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 72)
mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ağzına biber sürseler yine iyi, cehennemliktin vesselam. Sol omzundaki günah meleği çalışmaktan, harıl harıl günahlarını yazmaktan yorgun düşmüştü artık, yediğin naneler, karıştırdığın haltlar değil boyunu, Sipil Dağı'nı bile aşmıştı.

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 248 - Doğan Kitap)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 248 - Doğan Kitap)
Ahmet Leman, bir alıntı ekledi.
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Deprem çok şiddetliyse sarsıntı ölçerlerin durmayacağını kim öne sürebilir!

Uzun Sürmüş Bir Yaz, Nedim GürselUzun Sürmüş Bir Yaz, Nedim Gürsel
Nesli, bir alıntı ekledi.
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aslında uykudayken de canınız alınabilir, ölmezsiniz. Sonra eceliniz gelinceye dek her sabah Tanrı sizi yeniden diriltir. İsa'yı dirilttiği gibi. Savaşta arapları öldüren deden Allah'ın tüm Müslümanların canını geceleri alıp gündüz iade ettiğine inanıyor, korkunun ecele faydası olmadığını biliyordu.Ama Tanrının verdiği canı almaktan da çekinmiyordu.

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 35)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 35)
Nesli, bir alıntı ekledi.
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tanrı İbrahim'i sınamak istedi ya da bir an İsmail yanında, kendi katında olsun istedi, kim bilir. O her şeye kadir değil mi? Hem esirgeyip bağışlayan, hem de müntakim olan değil mi? İbrahim'in günahı neydi ki Tanrı ondan öç almak istesin? Bunu bilmiyoruz. Ama İbrahim'e oğlu İsmail'i kendine kurban etmesini buyurduğunu biliyoruz. Veren de O, alan da; kim ne karışır.

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 35)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 35)
mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
 05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Lat Putu, Kabe'ye Geldikten Sonra Dile Gelmiş
Taif yeşil bir cennetti, burası karanlık ve sıcak bir cehennem. Hicaz'ın bostanı denilen o yeşil vadiden sonra yeni yerimi yadırgamadım desem yalan olur. İbrahim'in soyundan gelenlerden başka ne bekleyebilirdim! Görünüşte hayranlar bana, önümde secde edip tapıyorlar. Onlar için bu dünya ile öbürü arasında bir yerdeyim, bir köprüyüm belki. Ya da Allah'a ulaşmanın bir aracı. Ama yalnızca görünüşte öyle. Gerçekte içlerinden birinin, buraya beni görmeye, makamıma yüz sürmeye gelen hacıların güvenliğinden sorumlu Abdulmuttalib'in yüzünü çoktan başka yere çevirdiğini, beni yok saydığını, hatta varlığımdan bile tedirgin olduğunu biliyorum. Artık biliyorum. Hacılardan çekinmese İbrahim'in izinden gidecek o da, kendine yeni bir Tanrı, tek bir Tanrı bulup ona sığınacak. Ona teslim olacak. Her şeyi bileni gören ve işiten Allah'ın yanında bize gerek kalmayacağını seziyor.

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 19 - Doğan Kitap)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 19 - Doğan Kitap)
_bayanhiçkimse_, bir alıntı ekledi.
17 Şub 22:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Allah annenin kalan ömrünü sana bağışlasın yavrum" dediğini anımsıyorum.O gün bugündür annemin hayatını gasp ettiğim, bir bakıma onu, kendi hayatımın uzaması için bizzat öldürdüğüm duygusuna kapıldığımı, hâlâ bu vehimle yaşadığımı itiraf etmeliyim.

Yüzbaşının Oğlu, Nedim Gürsel (Sayfa 22)Yüzbaşının Oğlu, Nedim Gürsel (Sayfa 22)
Ahmet Leman, bir alıntı ekledi.
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Insan tek başına bir yerde otururken biraz dünyanın dışına itilmiş gibi duyuyor kendini. Hele dışarda kalabalık akıp gidiyor, bulutlar rüzgârda hızla dağılıyorsa.

Uzun Sürmüş Bir Yaz, Nedim Gürsel (Sayfa 23)Uzun Sürmüş Bir Yaz, Nedim Gürsel (Sayfa 23)
mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gerçekte sana şah damarından da yakın olan cehennemdi, cennet değil. Allah hiç değil.

Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 162 - Doğan Kitap)Allah'ın Kızları, Nedim Gürsel (Sayfa 162 - Doğan Kitap)
4 /