Nedim Gürsel

Nedim GürselBoğazkesen: Fatih'in Romanı yazarı
Yazar
Çevirmen
7.1/10
321 Kişi
1.197
Okunma
74
Beğeni
8,7bin
Gösterim

Nedim Gürsel Yorumları ve İncelemeleri

Nedim Gürsel yorumları ve incelemelerini, Nedim Gürsel kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Nedim Gürsel puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
232 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Kitap, Voltaire'in. Candide ya da iyimserlik eserindeki kahramanın aşık olması ve aşık olduğu kızın İstanbul'a götürüldüğünü öğrenmesi üzerine ,aşık olduğu kızı bulmak için İstanbul'a doğru yola çıkmasıyla başlıyor. Tesadüf bu ya kahramanımız İstanbul'a doğru harket eden gemide devrik padişah III.Ahmad'le karşılaşıp sohbet etme fırsatını buluyor.Dolayısıyla gerek padişahtan ,gerekse etrafta karşılaştığı pek çok insandan Osmanlı tarihi ve hanedanlığı ile ilgili pek çok şey öğreniyor. Dolayısıyla eserimiz Voltaire'in kahramanının sevdiği kadın Cunegond'u aramasından çok bu arayış sırasında Osmanlı ile haşır neşir oluşu ,Osmanlı tarihi ,Osmanlı kültürü ,Lale Devri,Patrona Halil İsyanı,Madam Montegue,Komp De Bonnival gibi pek çok şahıs ve konuya değiniyor. Eser bir roman olması itibariyle tarihi konuları işlerken bilgi yükleme kaygısıyla yazılmamış, ancak her bir kısımda Osmanlı ile ilgili anektodlar yer almış. Yazar eserinde tarihi konuları işlerken romanlaştırdığı ve bunu yaparken mümkün olduğu kadar gerçeklere sadık kalmaya çalıştığını belirtmiş.Roman olması ve belki de tarihi konuları sıkıcılıktan kurtarması amacıyla espirili bir dil kullanılmaya gayret edildiyse de ben bu espirili dilin fazla uzatıldığını ve aşırıya kaçtığını düşündüm zaman zaman .Evet tarih okumalarından hoşlananlar için bakılabilir bir alternatif .
Aşk ve İsyan
Aşk ve İsyanNedim Gürsel · Doğan Kitap · 202020 okunma
340 syf.
·
Puan vermedi
Nazım Hikmet. Kendisi hakkında ne güzel bir şarkı sözü var: "Nazım Hikmet memleket, memleket Nazım Hikmet" diye. Büyük solcu, sosyalist hatta komünist. Memlekette rahat yüzü göremeyeceğini anlayınca eşi ve çocuğunu da bırakıp Rusya'ya kaçan büyük şair, üstat. Hakkında ne de övgü
Şeytan, Melek ve Komünist
Şeytan, Melek ve KomünistNedim Gürsel · Doğan Kitap · 2011123 okunma
116 syf.
8/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Dervişler
Anadoluda bulunmuş dervişlerin var oldukları kentlerde bu havayı soluyarak ,dervişlik serüvenlerini ünlenişlerini,hikayelerini sunuyor yazar bize.. Bildiklerinizin yanında ilk kez duyacağınız kişilerin de hem hikayelerini öğreniyor hem de o şehirlerde var oluyorsunuz..okunmalı
Yedi Dervişler
Yedi DervişlerNedim Gürsel · Doğan Kitap · 201318 okunma
160 syf.
·
Puan vermedi
Memento Mori! İnsanlık tarihini baştan sona değiştirecek bir cümle aslında. Tek sorunu Sapiensin başlangıç yıllarında doğmamış olması. Romalıların büyük bir zafer sonrası kutlamaları sırasında, bir kölenin Romalı İmparator Marcus Aurelius'a hatırlattığı hatta İmparator bu sözü kendisine sürekli hatırlatması emrini verdiği sırada doğmuş. İnsanlık tarihini baştan başa değiştiren bir içeriğe sahip bu cümle. Öyle ki insanlık sırf bu korkuyu, Ölüm Korkusunu, fark ettiği andan itibaren tüm canlı yaşamı değiştirmeye başlamış. Binlerce yılda gelişen bu farkındalık tabii ki kendini insan yaşamının her anına nüfuz ettirmiş. Nedim Gürsel, insanın ölümlü olduğunu hatırlaması sloganıyla -Memento Mori - hem içinde yaşadığımız Covidli yılları hem de edebiyata, özellikle edebiyatçıların bu kavramı kullandıkları eserlerine değiniyor. Dünya edebiyatından en önemli isimleri ağırlıyor bu kitapta. Kendi anılarını da eklemeyi ihmal etmiyor tabii. Mitolojiden, dine, kültüre, edebiyata...bu sloganın değindiği yerleri dikkate değer bir şekilde anlatmaya çalışıyor yazar. Bir deneme olarak öykü tadını da kazanıyor açıkçası. Öyle bir his veriyor.
Memento Mori
Memento MoriNedim Gürsel · Doğan Kitap · 202220 okunma
340 syf.
·
Puan vermedi
·
5 günde okudu
Önermiyorum... En az 150 karakter istiyor, inceleme için bunu da karakter dolsun diye yazıyorum. Nazım Hikmet in hayatını da ne kadar doğru anlattı şüphe doğrusu.
Şeytan, Melek ve Komünist
Şeytan, Melek ve KomünistNedim Gürsel · Doğan Kitap · 2011123 okunma
244 syf.
6/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Fatih'in romanı:Boğazkesen
İç içe geçmiş iki romandan oluşan Boğazkesen bir boyutunda Fatih'i, İstanbul'un Fethi'ni; diğer boyutunda ise yazarın romanını yazma sürecini, romanı yazarken kendisini bir yalının odasına kapatmasını, Deniz'e tanışmasını biraz da 12 Eylül'ü anlatıyor. Paris'te yaşayan, İstanbul'a tatile gelmiş, tatili bittiği halde İstanbul'da yalıda tek başına kalan yazarın tek bir amacı var o da Boğazkesen adını verdiği romanını bitirmek. Yazar, tarihe alışılagelmiş bir gözle bakmıyor ve öyle anlatmıyor. Romanı okuduğunuzda göreceksiniz yazar Fatih'i ihtiraslı, hırsına yenik düşen ve hatta oğlancı bir padişah şeklinde anlatıyor. Yer yer destansı, yer yer efsanevi anlatımları olan romanda benim en sevdiğim bölüm seyir katibi Nicolo'nun (içoğlanı ve Müslüman olunca Selim'in) günlüğüne aktardığı kendi izlenimleri ve hisleri oldu. Bazı bölümlerdeki üslup da Amin Maalouf'un Semerkant'ını hatırlattı. Bayılarak okudum diyemem ama gerek postmodernist özellikler taşıması gerek de sonunun nereye varacağını merak etmem romanı bitirmemi sağladı.
Boğazkesen: Fatih'in Romanı
Boğazkesen: Fatih'in RomanıNedim Gürsel · Doğan Kitap · 2007213 okunma
288 syf.
·
Puan vermedi
Allah'ın Kızları Nedim Gürsel'in çok sesli, bol sesli bir romanı. Kitap için çok sesli tanımı yapıldığında, kitabın güncel ve tarihsel dönemlere gidiş gelişleri göz önüne alınarak yapılıyor ama bence çok sesliliği, zamanın öncesi ve şimdisinden ziyade bu tarihler içerisinde olaylara konu
Allah'ın Kızları
Allah'ın KızlarıNedim Gürsel · Doğan Kitap · 2008139 okunma
244 syf.
1/10 puan verdi
Bir döneme damgasını vurmuş, başarılı, önemli insanların başarılarının hakkını vermeyen, yazarların sırf nasıl daha fazla okunurum endişesiyle ötede beride kalmış gereksiz bilgilerle donattıkları kitaplardan biri. Bu başarıları neden karalamaya çalışıyorlar hiç anlayamıyorum. Aynısını Mustafa Kemal Atatürk için de Can Dündar yapmıştı, filmleri ve belgeselleriyle.
Boğazkesen: Fatih'in Romanı
Boğazkesen: Fatih'in RomanıNedim Gürsel · Doğan Kitap · 2007213 okunma
128 syf.
·
Puan vermedi
Boğa güreşinde haykırılan "ole" ifadesinin Endülüsten yadigâr kaldığını söylesem. Hatta bu kelimenin Allah lafza-i celalinin zaman içinde dönüştüğünü söylesem? Nedim Gürsel ile daha önce gezi okumalarım çerçevesinde tanışmıştım. Sol, ama ehl-i kalem ve ehl-i dil. Sağın derine inen
Güneş'te Ölüm
Güneş'te ÖlümNedim Gürsel · Doğan Kitap · 200311 okunma
200 syf.
8/10 puan verdi
·
12 günde okudu
Nedim Gürsel’in İtalya’sına hoşgeldiniz
Bundan 4 sene önce bu kitabı okuduğumda ufaktan hayal kırıklığına uğramıştım, itiraf ediyorum. Bana umduğumu sunmamıştı çünkü. Yeterince araştırarak, hakkında yeterli bilgi edinerek de almamıştım kitabı şimdi doğruya doğru. İtalya’ya taşınacağım kesinleşince aldığım birkaç kitaptan biriydi.
Bana İtalya'yı Anlat
Bana İtalya'yı AnlatNedim Gürsel · Doğan Kitap · 201623 okunma
113 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.