Nergishan Tekin

Nergishan Tekin

Yazar
6.8/10
9 Kişi
·
18
Okunma
·
0
Beğeni
·
814
Gösterim
Hüseyin Nihal Atsız daha çok "Atsız" imzasını kullanmıştır. Bu soyadının anlamı, Göktürkler çağında henüz cemiyete karşı olduğu hizmeti yapamamış ve bir "ad" taşımaya hak kazanamamış gençlerin durumuna verilen sıfattır.
İsmet Tümtürk'e göre Hüseyin Nihal'in bu soyadını almasının iki sebebi bulunmaktadır: Birincisi Göktürk çağına duyduğu hayranlık ikincisi ise soyadı kanununun çıktığı dönemde birçok insanın "değmediği hâlde" "tantanalı" soyadılar aldığını düşünerek tepki duymasıdır.
Soyadının "adsız" değil "atsız" olmasının sebebini de Muzaffer Eriş, eski Türkiye lehçesinde "d" şeklinde söylenen bir sözün Doğu Türk lehçelerinde "t" şeklinde söylemesine ve Hüseyin Nihal'in bu biçimi tercih etmesine dayandırmaktadır.
Fikirler iş hâline geldiği zaman manalıdır. Buna ülkü deriz. İş hâline gelmeyecek fikirler ise ham hayalden başka bir şey değildir.
"Bir toplulukta aşağılık duygusu başladı mı, artık dışarıdan gelen her şeye hayranlıkla bakılır. Milletin aydınları, profesörleri, gazetecileri baştanbaşa dalkavuk ve riyakar olursa, bir topluluk hak ve hakikat uğruna şehit veremez duruma düşerse artık ona kabul ettirilmeyecek batık kalmaz."

-Atsız
Nergishan Tekin
Sayfa 49 - Kariyer
Haydi artık dinsin bütün ızdırapların,
Ufuklardan şanlı bir gün doğacak yarın
Güzellikle, sıcaklıkla ve ihtişamla...
İçeriğinde çok tartışılan 'Mustafa Kemal mi? İsmet mi?' tartışmalarına bir açıklık getirilmeye çalışılmış fakat gazete manşetleri kullanılmamış bu yüzden eksiği var, yeni bilgiye ulaşılınabilir mi? Kadir Mısıroğlu'na tebrik mektubu ele alınmamış, Rıza Nur'un özel sayıları yazılmamış.. Bunlara rağmen doyurucu bir eser.
Atsız Ata hakkında bilgi sahibi olunabilecek daha naif ve edebi kaynaklar mevcuttur. Kaba bir uslupla anlatılmış bu eser çok tavsiye edilecek bir kaynak değil malesef.
Emir Timur un hakkın da çok fazla bilgi verilmekte tuzukat-ı Timur dan da bilgiler aktarılmış ıbn arabşah yersiz yere aşağılayıcı sözler sarf etsede kitap bitince hakikat gün yüzüne çıkacaktır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nergishan Tekin
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 18 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.