1000Kitap Logosu
Neşe Doster

Neşe Doster

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
7 Kişi
21
Okunma
1
Beğeni
1.134
Gösterim
Unvan
Türk yazar
Doğum
Kars
Yaşamı
Kars''ta doğdu. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü''nü bitirdi. Öğretmen, yönetici, danışman ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. Eğitim, kültür, kadın, toplumsal sorunlar, Cumhuriyet ve Atatürk konularında inceleme ve araştırmaları bulunan Doster''in yazıları; başta Cumhuriyet gazetesi olmak üzere, çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmakta. Sivil toplum örgütlerinin ve eğitim kurumlarının konferans, panel, sempozyum ve özel günlerine konuşmacı olarak katılmakta olan yazarın, Öğretmenin Günlüğü ile Kemalizmde ve Kemalizm Sonrasında Türk Kadını adlı kitapları bulunmakta.
192 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bazı yerlerde tekrara düşülmüşse de oldukça akıcı ve hayat hikayesi nedeniyle merak uyandıran güzel bir biyografiydi. Tavsiye ederim. Tekrara düşülmesinin nedeni bence yazarın özellikle o noktalarda çok etkilenmiş olması. Celile hn ın eşinin kaleme aldığı "Bir Fenerbahçe Vardı" isimli kitabı da temin ettim, onu da keyifle okuyacağımı düşünüyorum.
Celile
9.0/10
· 4 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
192 syf.
·
10/10 puan
Soluk soluğa okudum Celile'yi. Hayal ettim o zamanları, hayal edebildiğim kadar. Bu zamanlarda ne kadar farklı olduğunu şaşırarak okudum. Hiç bitmese dediklerimden Celile. Neşe Doster'in de kalemine sağlık, güzel anlatımıyla bu güzel hayata bir can da o vermiş. Ben e-kitap olarak okudum. Herkese şiddetle tavsiye ediyorum.
Celile
9.0/10
· 4 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
320 syf.
Akici ve daraltmayan guzel ve guncel bir inceleme/arastirma kitabi olmus. Cok alinti yapilabilen oldukca emek harcanmis bir eser oldugunu okudukca daha iyi anliyorum. Sahsim adina konusursam zaten kadina yonelik siddet her zaman dikkat ettigim ve bilincli oldugum bir konuydu fakat bazi sayfalarda o kadar net yargilanilmis ve itham edilmis ki o kisimlardan dolayi genel puani dusurmek zorunda kalabilirsiniz. Mesela syf 44 sonu 45 basi "Tam da burada kulaga küpe niyetine takalacak bir oneriye ne dersiniz? Yaşam kavgasında kararli oldugunuz surece, size istemeden de olsa yer açılıyor. Aksi halde hiçbir erkek yanında başarılı, güçlu, özgüven sahibi bir kadına tahammül edemiyor. Bunların dışinda bir de bilgi, espri, düşünce derinligi olan kadına hiç katlanamiyor. " Şeklinde belirtilen kisim oldukca yanlis ve hic katilmiyorum. Cagdas erdemli bir erkek esinin, kiz arkadasinin, annesinin, ablasinin, kiz kardesinin, teyzesinin vs... ve tum kadinlarin basarili, guclu, özgüven sahibi, espirili ve dusunceli olmasini isteyecektir aksi halde medeni olamayacaktir. Fakat yazar hicbir erkek seklinde belirterek karsi cinse saldiran bir tavir takinarak, soyledigi onermedeki tahammul sinirina uyamayan bir kisi gibi davraniyor. Belki mizaci boyledir, belki bu satirlar yazilirken bazi seylerin etkisinde kalmis olabilir seklinde yorumlayip gectim fakat sunu da belirteyim bu sekilde kaba dusunup sert ve kesin ifadeler kullanan bir yazarin kitabina devam etmesem de olur seklinde dusunurken 1-2 sayfa gecmistir. Ilk kabullenmedigim yazidan dolayi da boyle hukum verilmez deyip okumaya devam ediyorum. Katilmadigim ve abartildigini dusundugum bir kac konu olsa da genellikle çoğu onermelere ve ifadelere katiliyorum zira bu bilincte bir kisi oldugum icin yazarla ayni seyleri zaten dusunuyormusum. Kadina siddet, kadin haklari, esitlik gibi konulara ilgi duyanlarin, inceleme/arastirma okurlarinin sevecegi ; muhafazakar kesimin hoslanmayacagi ; yobazlarin , gericilerin nefret edecegi bir kitap olacagini dusunuyorum.
Çilenin Coğrafyası Yok
Okuyacaklarıma Ekle
3