Nicolae Jorga

Nicolae JorgaYenilmez Türk yazarı
Yazar
7.4/10
66 Kişi
259
Okunma
30
Beğeni
3.081
Gösterim

Nicolae Jorga Kimdir?

1895'te Bükreş Üniversitesi'nde dünya tarihi profesörü oldu. 1902-05 arasında milliyetçi Sămănătorul (Tohum) dergisinin editörlüğünü yaptı. Geschichte des rümänischen Volkes (1905; Rumen Halkının Tarihi) ve Geschichte des osmanischen Reiches (1908-12, 5 cilt; Osmanlı İmparatorluğu Tarihi) adlı kitapları ve haçlı seferleri üzerine incelemeleriyle kısa sürede büyük ün kazandı. Osmanlı Devleti'nin "Bizans'tan sonra Bizans" demek olduğu gibi, daha sonra Türkmilliyetçi tarihçilerinin çok karşı çıkacağı bir tezi ortaya attığı. 1921'de Fontenay-aux-Roses Rumen Okulu'nu açtı. 1922'de Sorbonne'da öğretim üyesi oldu. Yaş'tan parlamentoya seçildiği 1907'den başlayarak ülke politikasında önemli rol oynadı ve Ulusal Demokrat Parti'yi (Partidul Naționalist-Democrat) kurdu. Meclis başkanlığı yaptıktan sonra 1931-32 yıllarında başbakan ve eğitim bakanı olarak görev yaptı. 1939'da Senato başkanı oldu. Çok üretken bir araştırmacı olan Iorga, 1933'e gelindiğinde yüzlerce makale ve kitap yazmış, Vălenii de Munte'de bir halk üniversitesi (1908) ile Güneydoğu Avrupa Enstitüsü'nü (1913) kurmuş ve çok sayıda dergi çıkarmıştır. Öte yandan milliyetçi görüşlerini dile getirdiği yazıları ve konferanslarıyla ülkenin düşünsel yaşamını derinden etkiledi. Eski bir öğrencisi olan ve 1930'da sürgünden dönerek tahta çıkan Kral II. Carol yönetimini destekledi. Kasım 1940'ta, karşıtı olduğu faşist Demir Muhafızlarörgütü militanları tarafından öldürüldü. En önemli yapıtı 10 ciltlik Istoria Românilor (1936-39; Rumen Tarihi), olan Iorga, Venedik, Osmanlı İmparatorluğu ve Haçlı Seferleri tarihleriyle de ilgilenmiştir. Şiirler, genelde tarihi kişilerden esinlenen kırka yakın oyun (Constantin Brâncoveanu, 1914), bir özyaşamöyküsü (Mes horizons; Une vie d'homme telle qu'elle fut, 1934), Prensées (1911) adlı bir yapıt ve gezi öyküleri de yazmıştır. Derin bilgisi, değişik dönemlere ait Rumen edebiyat tarihi kitaplarında ve Histoire des littératures romaniques (1920) adlı bir yapıtta somut olarak görülür. Yapıtlarından biri Türkçede İstanbul'un Zaptı Hakkında İhmal Edlmiş Bir Kaynak (1948) başlığıyla yayımlanmıştır.
Unvan:
Rumen Tarihçi, Akademisyen, Yazar, Şair ve Devlet Adamı
Doğum:
Botoşani, Romanya, 18 Haziran 1871
Ölüm:
Strejnicu, Romanya, 28 Kasım 1940

Okurlar

30 okur beğendi.
259 okur okudu.
22 okur okuyor.
196 okur okuyacak.
14 okur yarım bıraktı.

Nicolae Jorga Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Ancak kısa bir süre sonra Ispanya yine meydan okuyacak ve deniz savaşı yeniden başlayacaktı.
Sayfa 232Kitabı okudu
Kafkasya'nin beyleri, ihtişamlı şah unvanlarına rağmen, muzaffer Osmanli'ya tabi olduklarını ilan etmekte gecikmediler. Tebriz Şehri, Gürcü mimarlar tarafından tahkim edildi.
Ve tıpkı eski zamanlarda olduğu gibi koca ordudan tek bir gürültü, tek bir ses bile çıkmıyordu.
Yaşlı ve yıllardır gut (nikris) hastalığından muzdarip Sultan Süleyman için yeni bir sefer artık onur meselesi ve önlenemez siyasi bir gereklilik hâline gelmişti.
Sayfa 185Kitabı okudu
1554 yılında Sultan Süleyman Kudüs'e yönelecekmiş gibi görünüyordu, ama Iran Şahı'nin hazırlıkları onu gitmekten alıkoydu. Neticede Iran'a bir sefer düzenlemeye kararlı idi.
Sayfa 251Kitabı okudu

Nicolae Jorga İletileri

Tümünü gör
Fatih, ne XII. Karl karakterinde bir hayalci ne de Napolyon gibi insanüstü büyüklükte bir ütopyacıydı. Aksine, sürekli geliştirdiği hırslı bir ruha sahipti; zihni ise hep keskin ve sakindi. Herşeyi yok edip bir canavarın bıraktığı izler gibi ardında devasa harabeler bırakarak şöhret kazanmak değildi amacı; aksine sistematik bir şekilde tüm zamanlarda kalıcı olacak eserler yaratmak istiyordu. İnce ama dayanıklı, çelik gibi vücudu, Güney'in güneşi altındaki yakıcı ovalarında, Kuzey'in dağlarının içinden geçilmez ormanlarında, her türlü tehlikeyi, yorgunluğu ve iklimden kaynaklanan zorlukları aşmasına yardımcı oluyordu. Sanki büyük bir planlama, yorulmadan her gün çalışma, önemli karar arifesinde kendine güveni barındıran bir sakinlikle, insan gücünü tasarruflu kullanıp, insan kanı akıtmaktan kaçınarak, uyum içinde bir devlet kurmak için çaba göstermek ve imparatorlara yakışır bir eseri var etmek için yaratılmıştı.
Nicolae Jorga
Nicolae Jorga
Osmanlı İmparatorluğu Tarihi
Osmanlı İmparatorluğu Tarihi
Haydi Bismillah... 5 setli kitaba başladık bakalım. Ne zamana biter...

Nicolae Jorga Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
261 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Jorga , Kanuni'yi " Hiçbir Osmanlı Sultani, Osman Bey'in halefi, padişah ve halife olarak sahip olduğu bilinci , onun kadar ihtişamla taşımadır " şeklinde değerlendirir.
Muhteşem Kanuni
Muhteşem KanuniNicolae Jorga · Karar & Yeditepe Yayınevi · 201679 okunma
2356 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
53 günde okudu
Okuması uzun zaman alsa da Osmanlı tarihine yönelik temel eserlerden biri diyebilirim. Tabii bunu okurken başka çalışmalarla da desteklemeli.. Genel bilgilerimizin aksine oldukça farklı bilgiler edindiğim bir külliyat.
Osmanlı İmparatorluğu Tarihi
Osmanlı İmparatorluğu TarihiNicolae Jorga · Yeditepe Yayınları · 200547 okunma
280 syf.
7/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Yabancı bir yazarın kaleminden Osmanlı Sultanını okumak güzeldi. İstanbul’un geçti denilince aklıma gelen klasik hikayelerden hariç diğer tarafta neler olmuş, Avrupa nasıl karışmış, Fatih Sultan Mehmet neler yapmış okumak güzeldi. Aşırı ayrıntı vardı.
Büyük Türk
Büyük TürkNicolae Jorga · Yeditepe Yayınevi · 200744 okunma