Nikola Tesla

Nikola Tesla

Yazar
8.4/10
948 Kişi
·
2.871
Okunma
·
548
Beğeni
·
14,7bin
Gösterim
Adı:
Nikola Tesla
Unvan:
Sırp-Amerikalı Mucit, Fizikçi ve Elektrofizik Uzmanı
Doğum:
Smiljan, Hırvatistan, 10 Temmuz 1856
Ölüm:
New York, ABD, 7 Ocak 1943
Zamanın Ötesindeki Deha

Sırp - Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. Aslında dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla 'kökünden' değiştirebilecek birçok 'kullanılan ve kullanılmayan' deneye/buluşa da imza atmasına rağmen, ders kitaplarında adı nadiren geçer. Özellikle 'elektriğin kablosuz taşınabilmesi' gibi bir buluşu ve bunu kanıtlaması onun ne kadar benzersiz bir mucit olduğunu açıklar. Thomas Edison ile arasında amansız bir bilimsel mücadele geçmiştir. Elektrik üzerine yaptığı sayısız deneyler ve buluşlar vardır. 7 Ocak 1943 itibarıyla, yirmi altı ülkede kendisine ait üç yüze yakın patenti bulunmaktaydı.
İnsanların büyük çoğunluğu etraflarında ve içlerinde neler olup bittiğinden hiçbir şekilde haberdar değiller ve sırf bu yüzden milyonlarcası hastalıklara yakalanıp erkenden ölüyorlar.
144 syf.
·3 günde·10/10
Ne diye başlasam ki… Bu zamana kadar Tesla hakkında o kadar şey duymuştum ki; elektriğin, akımın mucidi, yüzlerce patentin sahibi ( Kendisine ait olan 700 patent ile en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir.) , Edison’un başta arkadaşı ama sonra düşmanı… Ama gel gelelim bu kadar detaylı ve inceden inceye düşüncelerini irdeleyen bir kitap okuyacağımı düşünmeden, giriştiğim bu eserden çok etkilendiğimi belirtmek isterim.

Aylak Adam Yayınları’nın aforizmalar serisinde bulunan bu eser 143 sayfadan oluşuyor. Her sayfada Tesla’nın dahiyene düşüncelerini ve fikirlerini kısa kısa bizlere anlatmasından oluşuyor.

Yazardan söz ederken aynı zamanda konuları da irdeleyecek olacağım için ayrı bir paragraf açmıyorum. Öncelikle bu kadar azimli, çalışkan ve insanlık adına ama insanüstü çabalarla çalışan bir bilim insanı ile tanıştım. Fikirlerini ve cümlelerini çok çok beğendim ayrıca da etkilendim. İleri görüşlülükte çığır açmış resmen. Kadınlara üstünlük tanıyan ve ileride kadınların dünyayı egemenliği altına alacağından baya bir söz etmiş. Açık fikirli olmak üzerine çok güzel sözleri var. Cehalet ile ilgili bir çok alıntı paylaştım. Şu alıntı gerçekten çok iyi:

“Günümüzde dünyanın en medeni ülkeleri gelirlerinin azami kısmını savaşa harcarken eğitime asgari bir pay ayırmaktadırlar. Yirmi birinci yüzyıl bu düzeni tepetaklak edecektir. Cehaletle savaşmak, savaş meydanında ölmekten daha görkemli olacaktır. Yeni bilimsel gerçeklerin keşfi diplomatların çekişmelerinden daha önemli bulunacaktır. “

Bir bilim adamının nasıl olması gerektiğini anlamak için Nicola Tesla’nın hayatını anlamak yeterli olacaktır. Azimle düşünüp denemiş. Hayatını bilme adamış bir kişilik. Elektriğe ve akıma aşık bir dahi. Sırp bir milliyetçi. Ama bir o kadar da Amerikancı. 21. yy hakkında çok büyük düşünceleri var.

Cep telefonlarından, uçaklara, savaş gemilerinden, denizaltılara, radarlara, floresan, aydınlatma, ozon yöneticisi, radyo, jeneratör, motor, ses frekanslarına sayamadığım ve akımın başka yerlere taşınmasına hatta ve hatta okyanustaki suyun buharlaştırılıp; bulut olup istenilen tarım alanına yağmur olarak yağdırılmasını bile yazmış. HAARP teknolojisinin temellerini Tesla atmış. Gerçekten insanüstü bir kişilik. Nobel ödülünü kabul etmemiş dünyada tek kişidir.

Edison ile atışmalarını ve onun stilini eleştiren Tesla; ilk tanışmalarının nasıl olduğunu ve sonradan sonraya onun yanlışlarını yüzüne vurmuş. Tesla ile Edison' un hikayesini de internette bulabilirsiniz. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Gerçekten çok etkileyici bir eser oldu benim için. İnsanlık adına çalışan bu bilim insanı sonradan ABD’de bir otel odasında ölü bulunması da çok kötü olmuş. FBI tarafından kaçırılıp, projelerinin çalınması ve birlikte çalışıp nükleer çalışmalar önerisinde bulunulması da ayrı bir muamma.

Kesinlikle tavsiye ediyorum. Hayatını da öğrenmenizi isterim. İnternette binlerce doküman var bu konuda. Kitabı da gayet uygun fiyatta. Bir bakıma kişisel gelişim kitabı gibi içeriğe sahip bu kitabı sizlerinde okumasını isterim. Kapanışı azimle ilgili bu güzel alıntı ile tamamlamak isterim...

"Başarmak için çok az bir şansı olsa bile gece gündüz yılmadan çalışılmalı. Gelişimin büyüklüğünü belirleyen işin niceliği değil niteliğidir."
256 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Giriş Not: Çocukları lütfen kendi yetenek ve istekleriniz üzerine yönlendirmeyin. Yetenek ve isteklerine göre yönlendirin.

“Çocuklar boyama kitabı değildir, 
onları en sevdiğin renge boyayamazsın."

{ Uçurtma avcısı - Khaled Hosseini }


Ailesi Nikola Tesla'yı papaz olma yolunda zorlamışlar. Devamlı baskı oluşturmuşlar. Bunu aldırış etmeyen Nikola Tesla tanıdığımız mucit yolunda ilerlemiş. İyiki ilerlemiş.

Niko Tesla'nın babasının doğuştan filozof, şair, yazar tarzı biri olması Nikola Tesla'yı etkilemiş, geliştirmiş, düşündürmüş katkı sağlamıştır.

Annesi köklü bir aileden gelmiştir. Annesinin babası hem de büyük babası tarım alanında geliştirici araç gereç mucitler ortaya koymuştur.

Nikola Tesla çocukluktan gelen hastalık mı denir? özel güç mü denir? Bilmiyorum ama doktora gitmiş psikolojik desdek almış fakat hepsi sonuçsuz kalmış çare bulunamamıştır. Nikola Tesla kafasında herhangi bir şey düşündüğünde soyut olan düşünceler somut olarak gözler önüne geldiğini yazmıştır. Hayatı boyunca bundan kötü yönde etkilenmiştir.

17 yaşına kadar kafasında seyahatler ettiğini. Yeni yerler, şehirler ve ülkeleri aklındaki düşünceleriyle gezdiğini söylüyor. Çok ilginç gerçekten.

Hayatı boyunca bu olaydan kötü etkilenmiş olabilir fakat Nikola Tesla bunu iyi yönde kullanmıştır. Mucit olma yolunda kafasında oluşturduğu fikirleri fazla deneyler yapmadan hatta tek bir düşünme ile hiç bir şeye dokunmadan geliştirip mükemmelleştirmiştir. Tek seferde somut haline geçirmiş ve olumlu sonuçlar almıştır.

Nikola Tesla bizler gibi okuduğu kitaplardan etkilendiği yazarlar olmuş ve bu yazarlardan özgüven almıştır. Korktuğu kaçındığı noktaları okuduğu yazarlar sayesinde etkilenip korkularının üstüne üstüne gitmiştir.

Genç yaşta 2 defa boğulmaktan kendi bilimsel görüşü soyut düşünceyi somuta aktarmasıyla kurtulmuştur.

Covid-19 gibi o yüzyıllarda ki virüs hastalığı çıkmıştır. Nikola Tesla'ya bulaşan virüs Nikola Tesla'yı 1.5 yıl kötü etkilemiştir. Deneylerden geri ve uzak durmasına sebep olmuştur.

İleride düşünceleri ve fikirlerini somuta tamamen bilime dayalı olarak aktarmış icatlar, buluşlar gerçekleştirmiştir.

Nikola Tesla'nın kulakları normal insanlara göre 13 kat daha iyi duyabildiğini ve bu sebepten dolayı 50 km uzaklıktan geçen trenin sesini duyduğunu söylüyor. Kendi komşuları veya 1-2 sokak aşağısında gerçekleşen küçük seslerini duyabiliyormuş. Çok iyi bir şey diyeceksiniz biliyorum ama Nikola Tesla genellikle geceler boyu uyuyamadığı işkenceler içinde uyuya kaldığını söylüyor.

Nikola Tesla belli zaman geçtikten sonra kendini kanıtlamaya ve insanların dikkatimi çekmeye başlar başlamaz belli şirketlerle anlaşmıştır. Şirketlerle anlaşmasının sebebi Nikola Tesla'nın kendini geliştirmek için bireysel imkânı olmamasıdır. Parası olmadığı için alamadığı, bulamadığı imkanı, tesisatı şirket sayesinde elde etmiştir.

Edison'la tanışmıştır. Edison, Nikola Tesla'ya bu zamana kadar çalıştığım en iyi asistansın övgülerinde bulunmuştur.

Ben genel noktalarına değindim ve anlattım. Nikola Tesla " İnsan enerjisini arttırmanın üç yolu" adlı çalışmasını kitapta yazmıştır. Düşünceleri o kadar güzel ki beni çok etkiledi. 1800 yıllarının sonlarında yaptığı çalışmaları, görüşleri abartısız harikulade. O yıllara göre bakış açısı ve azimle sürekli bazı ülkeler arası gezmesi ve sürekli öğrendiklerini bildiklerini somut hale getirmesi gözler önüne sermesi bu gün onun buluşlarının temelleri ile gelişime açılmıştır.

Kitap bilimsel bilgi olarak içeriği yorucu olarak asla düşünmeyin. Nikola Tesla bilimsel bakış açısını ve buluşlarını kelimelerle çok sürükleyici bir dille anlatmıştır.

Ben genellikle kişisel gelişim odaklı kitapları, bakış açısı kazandıracak kitapları daha çok seviyorum. Sizlerin de bu kitabı okumasını tavsiye ederim.

Kitabı A101'den 4 TL aldım.
Kitabı 4 günde okudum.
Kitap belki 400 bakış açısı kazandırdı..
Kısa günün kârı :)
140 syf.
·Beğendi·8/10
Eğer ki bu ülkede üniversiteler de Tesla mi yoksa Edison mu diye tartışma çıkarsa o zaman gençler aydınlık yarınlar için tartışıyor derim.Güçlerin arasında kaybolan bir dahi
144 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Nikola Tesla'nın dilinden icatlarının anlatıldığı hemde kısa bir yaşam öyküsü özelliğinde iyi bir kitap. Özellikle Vladimir Pistalo'nun yazdığı Nikola Tesla kitabından sonra keyifle okunuyor. Tesla'nın, küçük yaşlarda tasarladığı ilginç bir o kadar da ilgi çekici icatlarını da kendi sözleri ile okumak benim için oldukça keyif verici oldu.
112 syf.
Tesla... Hayran olduğum bir dahi... Bu onunla ilgili okuduğum ikinci kitabım. Zamanının ötesindeki icatları ve düşüncelerini okudukça ağzımı açık bırakıyor. Şu an kullandığımız akıllı telefonların, sürdüğümüz arabaların, jeneratörlerin vb. teknolojilerin temellerinde Tesla'nın icatları yatıyor.
Ya ünlü Tesla bobini? İnsanoğlunun cimriliği yüzünden hiçbir zaman kullanıma sunamadığı bir proje olarak kalmış. "Dünyanın her yerinde herkes enerji kaynaklarına bedava ulaşabilmelidir." diyen Tesla, bütün dünyaya bedava ve kablosuz elektrik ulaştırabilecek bir icat geliştirmiş. Ancak "Tesla Bobini" adını verdiği icat bedava elektrik anlamına geldiği için, elektrik şirketleri bunu kullandırtmamışlar. Nikola Tesla'nın kendi icatlarını anlattığı bu kitap gerçekten çok güzeldi ve Tesla hayranlığımı arttırdı.
160 syf.
·2 günde·9/10
Vladimir Pistalo Nikola Tesla (1856-1943) kitabından yaklaşık iki sene sonra okuduğum içerisinde Nikola Tesla'nın aile hayatı ve sözlerini barındıran kitap insana ilham veren bir kitaptır. Sırp kökenli fizikçi ve elektrofizik uzmanı olan ve günümüzde birçok şeyin alt yapısını (wireless,röntgen,elektron mikroskobu) hazırladığı halde kitaplarda ismi çok geçmeyen zamanın ilerisinde olan bir bilim insanıdır. Tesla'yı tanımak için okumanız gerek kitaplardan olan Aforizmalar kitabında çocukluğu, gençken kumar tutkusu olduğu ve bilim insanı olma yolunda annesinin desteğinin olduğu kendi sözleriyle geçerken genç hali ve olgunluk halinin dışında Amerika'da Fakirlik içinde öldüğü Wyndham New Yorker Hotel'deki duvar yazısı da kitapta gösterilmektedir.
160 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Nikola TESLA'nın eserlerinden derlenmiş muazzam fikirlerin, saptamaların , bilimsel verilerin ve de geleceğe dair çok başarılı tahminlerin olduğu müthiş bir kitap. TESLA'nın karakteri çok etkileyici . Düşüncelerine olan inancındaki kararlılık müthiş , hiçbir cümlesinde tereddüt yok . Kitaptaki her cümle ayrı ayrı alıntılanabilir.Şiddetle tavsiye ederim,üzerinizde muazzam bir etki bırakacak.Bu şahsiyeti okumam gerektiği ile ilgili tavsiye veren arkadaşlara da teşekkür ediyorum.
140 syf.
·21 günde·Puan vermedi
20. Yüzyılın en büyük mucidi Nikola Tesla'nın kendi ağzından 1919 yılında Electrical Experimenter dergisinde altı bölüm olarak yayımlanan otobiyografisinden oluşmakta "İcatlarım ve Hayatım" kitabı..
İçerik: Tesla'nın iç yaşantısını sunduğu gibi, bir mucidin bedeni ve ruhunun nasıl çalıştığını da anlatıyor.
Günümüzde kullandığımız çoğu elektronik aletlerin projesini o günlerden düşünüp tasarlıyor, evrensel dünyaca kullanılabilecek icatlar yapıyor, bunların bazıları başkalarına mal edilmiş, kimisi hayata geçirilmiş, pek çoğu ise algıların üstünde olduğu için ilgi görmemiş.. Kişilik olarak takıntılı obsesif ve fobileri olan biri , çok kez ölüm tehlikesi atlatıyor..
Alternatif akımlı elektrik sistemi, kablosuz iletişim, radyo, Tesla bobini, transformatör, dönen manyetik alan, büyük iletici teleotomatlar başlıca icatları...
Elektronik alet edevat, saat tamiratı yaparak geçimimize katkı sağlayan babam, devreler yaparak motor eğitimini uçak motorlarıyla perçimleyen, abim, elektrik elektronikte kart sistemleri yazılımlar yaparak çeşitli otomasyon sistemlerinde insanlığın hayatını kolaylaştıran oğlum, ee çocukluktan beri bi yakınlığım varmış benimde elektrikle değil mi? Okumak için nedenimi soruyorsanız..
112 syf.
·10/10
Nikola Tesla' nın kendisinin tüm yönlerini anlatmış olduğu kitaptır. Kitapta Tesla' nın hem icatlarına hem de kişiliğine yer verilmiştir. Tesla' nın mesleğim açısından ayrı bir yeri olduğu için bu kitabı zevkle okudum. Herkese tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nikola Tesla
Unvan:
Sırp-Amerikalı Mucit, Fizikçi ve Elektrofizik Uzmanı
Doğum:
Smiljan, Hırvatistan, 10 Temmuz 1856
Ölüm:
New York, ABD, 7 Ocak 1943
Zamanın Ötesindeki Deha

Sırp - Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. Aslında dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla 'kökünden' değiştirebilecek birçok 'kullanılan ve kullanılmayan' deneye/buluşa da imza atmasına rağmen, ders kitaplarında adı nadiren geçer. Özellikle 'elektriğin kablosuz taşınabilmesi' gibi bir buluşu ve bunu kanıtlaması onun ne kadar benzersiz bir mucit olduğunu açıklar. Thomas Edison ile arasında amansız bir bilimsel mücadele geçmiştir. Elektrik üzerine yaptığı sayısız deneyler ve buluşlar vardır. 7 Ocak 1943 itibarıyla, yirmi altı ülkede kendisine ait üç yüze yakın patenti bulunmaktaydı.

Yazar istatistikleri

  • 548 okur beğendi.
  • 2.871 okur okudu.
  • 76 okur okuyor.
  • 2.559 okur okuyacak.
  • 33 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları