Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy

Yazar 8,9/10 · 71 Oy · 8 kitap · 180 okunma ·  24 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy
 • Unvan:
  Rus Devrimci, Demokrat, Materyalist Filozof, Eleştirmen ve Sosyalist
 • Doğum:
  Saratov 12 Temmuz 1828
 • Ölüm:
  17 Ekim 1889
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

24 okur beğendi.
71 puanlama · 45 alıntı
0 haber · 1.725 gösterim
180 okur kitaplarını okudu.
210 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
3 okur kitaplarını şu anda okuyor.
4 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy'in Biyografisi

1828 yılında Saratov'da doğdu. Bir rahip ailesinden olan Çernişevski, ilk eğitimini Saratov papaz okulunda gördü. 1846 yılında St. Petersburg Üniversitesi'ne girdi. Üniversite yıllarında, Avrupa'daki 1848 devrimlerinden sonra güçlenen Rus muhalif hareketi Çernişevski'yi kendisine çekti. Üniversite yılları (1846-1850) Çernişevski'nin kişisel gelişiminde önemli bir dönemi oluşturdu. Özellikle devrimci-materyalist dünya görüşünü bu dönemde kazanmış, toplumsal politik düşüncelerini bu yıllarda şekillendirmiştir. Üniversiteyi bitirdikten sonra kısa bir süre, doğup büyüdüğü kentte, bir okulda, öğretmenlik yaptı. 1854 yılında “Çağdaş” dergisiyle ilişkiye girdi. Bu dergide önce yazarlık, sonra da yönetmenlik yaptı. Çernişevski ve Nekrasev'in yönlendirdiği Çağdaş dergisi yazılarıyla devrimci-demokrat düşüncenin etkin olduğu dönemin toplumsal-politik mücadelesinin merkezinde yerini aldı. Dergi devrimci güçlerin büyük bölümünü çevresinde toplamıştı. Çernişevski 1855 yılında yayınladığı “Sanat ve Gerçeklik Arasındaki Estetik Bağıntıları” adlı yapıtında, idealist estetik anlayışını derin bir şekilde eleştirdi ve gerçekçi sanatın temel ilkelerini ortaya koydu. Çağdaş dergisi süreciyle düşüncelerini geliştiren ve sağlamlaştıran Çernişevski, artık diğer devrimci pratiklere daha çok eğilmeye başlamıştı. 1861 'de yazdığı “Köylülerin Efendiliği” adlı bir bildiriyle köylüleri Çarlığa karşı ayaklanmaya çağırdı. Bu yıllarda birçok makalesi Çarlık tarafından yasaklandı. 1859'da Herzen ile birlikte Rusya'daki devrimci güçlere bir eylem planı hazırlamak amacıyla Londra'ya gitti. Toprak sahiplerinin ve liberallerin, kendilerine uzlaşmaz eleştiriler yönelten Çernişevski'ye karşı nefretleri günden güne büyüyordu. Çarlık hükümetinin Çernişevski'nin çalışmalarını durdurmak için kesin karar vermesi üzerine, 1862'de yakalanarak Petropavlovsk Kalesi'ne kapatıldı. “Nasıl Yapmalı?” romanını da bu zindanda dört ay gibi kısa bir sürede yazdı. 1864'te, Çernişevski'nin halkın önünde pişmanlık belirtmesi için, Mitninskiy Alanı'nda Çar tarafından büyük bir tören düzenlendi. Çernişevski, otokrasinin beklediğinin aksine düşüncelerini savundu, pişmanlık belirtmeyi reddetti. Bunun üzerine Çarlık onu vatandaşlıktan çıkartıp, Sibirya'da 20 yıl kürek cezasına mahkum etti. Burada zorlu yaşam koşullarına karşın çalışmalarını sürdürdü. Tutsakken, devrimci mücadeleyi yeniden canlandırmak amacıyla “Başlangıç” (Prolog) adlı romanını yazdı. Bu romandan sonra 'yazması yasaklandı'. Bu yasağa rağmen takma adlarla yazı yazıp bunları devrimci çevrelere ulaştırmaya çalıştı. Zindandan çıktıktan sonra 1889'da doğduğu kent Saratov'a yerleşti. Çok geçmeden orada beyin kanamasından yaşamını yitirdi.

İnsanlara karşı böylesine kötü olduğun için sana dargınım; oysa insanlar sensin: Bu durumda nasıl oluyor da kendine karşı böylesine kötü olabiliyorsun?

Nasıl Yapmalı, Nikolay Gavriloviç ÇernişevskiyNasıl Yapmalı, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy
Bahar Acar, bir alıntı ekledi.
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... insan büyük bir yangından korkuya kapılmışsa doğruca yangın yerine koşup çalışmalı, içinde ne korku kalıyor ne bir şey!

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 155)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 155)
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Özgürlüğün olmadığı yerde mutluluk olmaz, ben de olmam.

Nasıl Yapmalı 2. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 175 - Evrensel)Nasıl Yapmalı 2. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 175 - Evrensel)
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
24 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ama ben öyle pohpohlamaların gerçek nedenini bilirim! Boyun eğmiş gibi görünürler, ama gönüllerde yatan egemen olmaktır...

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 157 - Evrensel)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 157 - Evrensel)
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Herkes başkaları için yargıda bulunurken kendini ölçüt olarak alır.

Nasıl Yapmalı 2. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 114 - Evrensel)Nasıl Yapmalı 2. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 114 - Evrensel)
Ateş Fedya, bir alıntı ekledi.
05 Nis 18:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnız birşey var Veroçka: kötüler Çeşit çeşittir. Kimi
kötü, dünyanın kötüye gitmesini ister, kimi kötü ise iyiye gitmesini;
çünkü böylesi onların çıkarınadır. Anneni alalım, örneğin: senin
okumuş, aydın bir kız olman onun çıkarınaydı. Verdiğin özel derslerin
paralarını cebine indiriyordu, bir. İkincisi ve daha önemlisi de senin
kendisine zengin bir damat getirmeni istiyordu, bunun için de senin
okumuş olman gerekiyordu. Gördüğün gibi düşünceleri kötüydü, ama bu
kötü düşüncelerden insanlar için yararlı şeyler çıktı. Örneğin sen çıktın!
Başka kötüler içinse durum farklıdır. Eğer Anna Petrovna senin annen
olsaydı, sanıyor musun ki seni okutur, aydın bir insan yapar, iyilik nedir
bilmeni, onu sevmeni sağlardı? Hayır! Senin iyi ve güzel herhangi bir şey
öğrenmene olanak tanımaz, seni bir bebek gibi yetiştirirdi. Öyle analara
bebek gibi kızlar gereklidir, çünkü onların kendileri bebektir ve işleri
güçleri bebeklerle bebek oynamaktır. Senin annene gelince, evet, kötü
bir insan, ama insan! Ve bu insana senin de insan olman gerekliydi,
bebek olman değil. Görüyor musun, kötüler nasıl çeşit çeşit
olabiliyormuş?

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 244)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 244)
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
24 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hiç kimse fedakarlık yapmaz; sahte bir anlayıştır bu, herkes kendisi için en iyisi neyse onu yapar.

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 163 - Evrensel)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 163 - Evrensel)
Bütün Alıntıları Göster

Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy kitap incelemeleri

DESTİNA ÖYKÜ, Nasıl Yapmalı 1. Cilt'i inceledi.
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okumam kadar kitap ile tanışmam ve farkına varmak da ilginçti. Kısaca anlatmam gerekirse Antalya ' da iş seyehatinde kaldığım otelde kitap okudugumu gören bir Rus turist ile sohbet ederken devamlı daha önce ki sohbetlerimde bana hep biraz ağızdan Puşkin demelerinden sıklıdığım için. ( yaklaşik 10 kişi ile sohbet etmişligim var bu konu ile ilgili daha hiç Dostoyevski ve Tolstoy diyeni duymadım ) Rus edebiyatında en çok sevdiğim yazarların isimlerini sayarken hep Ukraynalı yazarların isimlerini sayarken ( Mihail Bulgakov, Yavgeni Yeseni , Yevgeni Zamyatin) bir anda bu duruma sinirlenen Rus turist' in sinirden ağzından Çernişevski adının çıktığını duyunca ben bir an şaşırdım. İlk defa bir Rus turist daha önce adını hiç duymadigım bir Rus yazarın ismini söyledi. Hemen kitaplarını ve yazarı arastırinca " Nasıl Yapmalı? " kitabını okumaya karar verirdim.

ÇERNİŞEVSKİ Rusya ' da bir din adamının oğlu olarak o dönemde yaşadığı ülkenin sorunlarını ve problemlerini görerek kendi düşüncesi ile materyalist bir yaklaşımla ülkesinin sorunlarını yüksek sesle dile getirdiği için Çar tarafından tutuklanarak gönderildiği 4 Aralık 1862 ile 4 Nisan 1863 arasını kapsayan dört aylık sürede, Petropavlosk zindanında yazar.

Rusya 'nin o dönem yaşadığı sorunları , emeğinin karşılığını alamayan insanların problemlerini , çürümüş aile yapısında ki ebeveynlerin çocukları üzerinde ki etkilerini , toplumda bulunan kadınların görmezden gelinerek ikinci plana alınmasından dolayi toplum üzerinde ki etkilerini , Burjuvazim' in sosyal hayata etkisini, ülkesinin bu kaos ortamından kurtulmak için nasıl bir eylemde bulunmasını gerektiğini ülkede oluşan tüm aksaklıkları kitabın kadın kahramanlarından Vera Pavlovna ve onun etrafında gelişen Aşk, evlilik, aile yapısı ve o dönem gerçekçi bir anlatım üzerinden kendi düşüncesini anlatarak roman Ülkesinin ve ülkesinde yaşayan insanların yaşantisini etkileyen olaylar karşısında Nasıl Yapmalı ? Sorusuna cevaplar vererek anlatıyor.

Kitabın benim en çok hoşuma giden yerlerinden bir tanesi yazarın kitap ilerlerken müdahale edip okuyucu ile kurmuş olduğu monolog şeklinde kitap ile anlatmak istediği durumlarda atıf da bulunarak o dönemde edebiyat ve yazarlar üzerinden özellikle de yazmış olduklarından dolayi insanları etkiledi lerini düşündüğü yazarlara eleştiri anlamında atıfta bulunması ( Charles Dickens, Goethe, Gogol ) oldu.

Bir okuyucu olarak bizi Zaman zaman kendimizi en çok kaptırdığımız kitaplar, okuyucu olarak bizi karşı koymaya en azından okuduğumuzu tamamlamaya iten kitaplardır. Nasıl Yapmalı? Kitabını okurken okuyucu olarak kendi dallarimiz üzerinde, ama bir başkasının toprağında çiçek açarız gibi hissetmenize neden olacak ve hayata biraz daha farklı bir şekilde, derinlemesine bakmamizi sağlayacak bir kitap yazmış Nikolay Gavrolaviç Çernişevski...

mahmut gülgen, Nasıl Yapmalı 1. Cilt'i inceledi.
21 May 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okudum ama hiçbir şey anlamadım .Çok zor bir kitap ! Anlamak için çabalamak lazım ! İş kuracak bir kişinin nasıl büyümesi gerektiğine dair bir bölüm vardı .

Cevat Kelle, Nasıl Yapmalı'ı inceledi.
25 Nis 21:50 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

Önderim Sn.Osman PAMUKOĞLU'nun "mutlaka okunmalı" önerisi ile kitaplığıma dahil ettiğim ve okumaya başladığım kitap.

Çernişevki'nin 1862 yılında hapishanede dört ayda yazdığı "Nasıl Yapmalı" kitabı Lenin'de dahil olmak üzere pek çok radikal düşünürü etkilemiştir. Hatta kitabın Rus Devriminin dinamik altyapısını Marx'ın Kapital'inden daha fazla etkilediği söylenir.

Çernişevski kitabında, emekçiden, yoksuldan yana ütopik bir dünya çizmiş, baskıdan, yoksulluktan cehaletten kurtulmanın yollarının elbirliğiyle dürüst olmak, çalışmak ve sevmek olduğunu anlatmıştır.

ismail, Nasıl Yapmalı 1. Cilt'i inceledi.
15 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Lenin'i devrime giden yolda en çok etkileyen eser Çernişevski 'nin ''Ne Yapmalı?'' kitabıdır.Hatta Lenin devrim stratejilerini yazdığı esere de '' Ne Yapmalı?'' adını vermişti.Karışmaması için Çernişevski'nin yapıtı ''Nasıl yapmalı?'' olarak söylenmeye başlanmıştır.Ütopik sosyalistlerden olan Çernişevski bu eserinde bizlere sosyalizm ve dünya görüşünü aktarmakta.

köksal kpr, Nasıl Yapmalı 1. Cilt'i inceledi.
 29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar dostları arkadaşları ve yaşadığı toplumun özgürlükleri için her türlü bedeli öderken,sevgilileri ve aşklarının özgürlüklerini kaldıramazlar.Dönemin Rusyasını anlatan güzel bir kitap.

Dilekovski, Nasıl Yapmalı'ı inceledi.
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Nasıl yapmalı: nikolay gavriloviç çernişevski'nin eseridir. kendisi bu eseri zindandayken, sosyalist kuruluş sürecini tanımlamak için yazmıştır.iki cilt ama tek cilt olarak bulup almıştım.575 sayfa tek cilt KORyayınları .Yar yayınlarından 2 cilt halinde de basımı var o da fena degildir .oda yayınlarındaki basımını tavsiye etmem .oda yayın evini zaten hiçbir şartda tavsiye etmem .öteki yayınları da basmış galiba ama ilk tavsiyem yar yayınları ve kor yayınlarıdır.çeviri Mazlum Beyhan.
kitapçılarda yar yayınları evrensel yayınevi ve kor yayınları raflarda. sahaflarda diger yayınevleri bulunabilir belki . inceledim 2 cilt yerıne tek cilt almayı dogru buldum .evrensel yayınevinide de kitabı Mazlum Beyhan cevirmiş. yar yayınlarında Güneş Bozkaya çevirisi de fena degildir.

Sevcan Boldo, Nasıl Yapmalı 1. Cilt'i inceledi.
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

" Nasılsa değişeceğim diye neden şimdiden değişeyim ? "
Aslında çok basit ama bir okadar zekice yazılmış bir kitap. Neden mi ? Yazar okadar akıllı ki kitaptaki karakterlerin analizlerini yapıp onlara tavsiyelerde bulunurken asıl amacı sizin o karakterlerden biri olduğunuzu benimsetmek ve sizinle birebir iletişime geçmek. Pes !!!

Cihan ÖNDER, Nasıl Yapmalı 2. Cilt'i inceledi.
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · 5/10 puan

Çernişevski kitabın birinci cildinde sosyalist ve materyalist toplum yapısına değinirken ikici kitabında ise daha çok kişilik kadın erkek ilişkisi kadının toplumdaki yeri hak eşitliği gibi konuları kendi açısında karakterleri üzerinden anlatmayı seçmiştir. Birinci ciltteki hakaretler artık yerini doktirinlere bırakmış ve kendine göre yeni insanın tarifine olabildiğince yer vermeye çalışmıştır. Kitap tam anlamıyla ne bir roman ne bir öğreti kitabı yazar kendi görüşünü herkesin anlayabilmesi adına karakterler üzerinde anlatmayı seçmiştir.Sosyalizmi ve materyalist düşünceyi merak eden arkadaşlar için güzel bir hikaye :) ( açıkçası ben pek severek okumadim )

ekin kzn, Nasıl Yapmalı 2. Cilt'i inceledi.
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

1800'lerin Rus kadınlarını anlattığını zannediyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çernişevski'nin hapishaneden yazdığı bu 2 ciltlik kitap her dönem kadınlarının mücadelesini anlatır. Yalnız benim okuduğum Roman Oda Yayınlarının idi ve çevirmesi çok yetersizdi. Dil bilgisi yönünden gelebilecek bir çok kelime varken çevirmen Celal Öner "değin" kelimesini neredeyse her cümleye yapıştırmış. Aklınızda bulunsun başka yayın evlerinden almayı tercih edin.

DESTİNA ÖYKÜ, Nasıl Yapmalı 2. Cilt'i inceledi.
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okumam kadar kitap ile tanışmam ve farkına varmak da ilginçti. Kısaca anlatmam gerekirse Antalya ' da iş seyehatinde kaldığım otelde kitap okudugumu gören bir Rus turist ile sohbet ederken devamlı daha önce ki sohbetlerimde bana hep biraz ağızdan Puşkin demelerinden sıklıdığım için ne Rus edebiyatında en çok sevdiğim yazarların isimlerini sayarken hep Ukraynalı yazarların isimlerini sayarken ( Mihail Bulgakov, Yavgeni Yeseni , Yevgeni Zamyatin) bir anda bu duruma sinirlenen Rus turist' in sinirden ağzından Çernişevski adının çıktığını duyunca ben bir an şaşırdım. İlk defa bir Rus turist daha önce adını hiç duymadigım bir Rus yazarın ismini söyledi. Hemen kitaplarını ve yazarı arastırinca " Nasıl Yapmalı? " kitabını okumaya karar verirdim.

ÇERNİŞEVSKİ Rusya ' da bir din adamının oğlu olarak o dönemde yaşadığı ülkenin sorunlarını ve problemlerini görerek kendi düşüncesi ile materyalist bir yaklaşımla ülkesinin sorunlarını yüksek sesle dile getirdiği için Çar tarafından tutuklanarak gönderildiği 4 Aralık 1862 ile 4 Nisan 1863 arasını kapsayan dört aylık sürede, Petropavlosk zindanında yazar.

Rusya 'nin o dönem yaşadığı sorunları , emeğinin karşılığını alamayan insanların problemlerini , çürümüş aile yapısında ki ebeveynlerin çocukları üzerinde ki etkilerini , toplumda bulunan kadınların görmezden gelinerek ikinci plana alınmasından dolayi toplum üzerinde ki etkilerini , Burjuvazim' in sosyal hayata etkisini, ülkesinin bu kaos ortamından kurtulmak için nasıl bir eylemde bulunmasını gerektiğini ülkede oluşan tüm aksaklıkları kitabın kadın kahramanlarından Vera Pavlovna ve onun etrafında gelişen Aşk, evlilik, aile yapısı, çalışma hayatı ve o dönem gerçekçi bir anlatım üzerinden kendi düşüncesini anlatarak roman Ülkesinin ve ülkesinde yaşayan insanların yaşantisini etkileyen olaylar karşısında Nasıl Yapmalı ? Sorusuna cevaplar vererek anlatıyor.

Kitabın benim en çok hoşuma giden yerlerinden bir tanesi yazarın kitap ilerlerken müdahale edip okuyucu ile kurmuş olduğu monolog şeklinde kitap ile anlatmak istediği durumlarda atıf da bulunarak o dönemde edebiyat ve yazarlar üzerinden özellikle de yazmış olduklarından dolayi insanları etkilediklerini düşündüğü yazarlara eleştiri anlamında atıfta bulunması ( Charles Dickens, Goethe, Gogol ) oldu.

Bir okuyucu olarak bizi Zaman zaman kendimizi en çok kaptırdığımız kitaplar, okuyucu olarak bizi karşı koymaya en azından okuduğumuzu tamamlamaya iten kitaplardır. Nasıl Yapmalı? Kitabını okurken okuyucu olarak kendi dallarimiz üzerinde, ama bir başkasının toprağında çiçek açarız gibi hissetmenize neden olacak ve hayata biraz daha farklı bir şekilde, derinlemesine bakmamizi sağlayacak bir kitap yazmış Nikolay Gavrolaviç Çernişevski...

Bütün İncelemeleri Göster