Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy

Yazar 8,9/10 · 67 Oy · 7 kitap · 167 okunma ·  21 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy
 • Unvan:
  Rus Devrimci, Demokrat, Materyalist Filozof, Eleştirmen ve Sosyalist
 • Doğum:
  Saratov 12 Temmuz 1828
 • Ölüm:
  17 Ekim 1889
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

21 okur beğendi.
67 puanlama · 35 alıntı
0 haber · 1.622 gösterim
167 okur kitaplarını okudu.
188 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
3 okur kitaplarını şu anda okuyor.
4 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy'in Biyografisi

1828 yılında Saratov'da doğdu. Bir rahip ailesinden olan Çernişevski, ilk eğitimini Saratov papaz okulunda gördü. 1846 yılında St. Petersburg Üniversitesi'ne girdi. Üniversite yıllarında, Avrupa'daki 1848 devrimlerinden sonra güçlenen Rus muhalif hareketi Çernişevski'yi kendisine çekti. Üniversite yılları (1846-1850) Çernişevski'nin kişisel gelişiminde önemli bir dönemi oluşturdu. Özellikle devrimci-materyalist dünya görüşünü bu dönemde kazanmış, toplumsal politik düşüncelerini bu yıllarda şekillendirmiştir. Üniversiteyi bitirdikten sonra kısa bir süre, doğup büyüdüğü kentte, bir okulda, öğretmenlik yaptı. 1854 yılında “Çağdaş” dergisiyle ilişkiye girdi. Bu dergide önce yazarlık, sonra da yönetmenlik yaptı. Çernişevski ve Nekrasev'in yönlendirdiği Çağdaş dergisi yazılarıyla devrimci-demokrat düşüncenin etkin olduğu dönemin toplumsal-politik mücadelesinin merkezinde yerini aldı. Dergi devrimci güçlerin büyük bölümünü çevresinde toplamıştı. Çernişevski 1855 yılında yayınladığı “Sanat ve Gerçeklik Arasındaki Estetik Bağıntıları” adlı yapıtında, idealist estetik anlayışını derin bir şekilde eleştirdi ve gerçekçi sanatın temel ilkelerini ortaya koydu. Çağdaş dergisi süreciyle düşüncelerini geliştiren ve sağlamlaştıran Çernişevski, artık diğer devrimci pratiklere daha çok eğilmeye başlamıştı. 1861 'de yazdığı “Köylülerin Efendiliği” adlı bir bildiriyle köylüleri Çarlığa karşı ayaklanmaya çağırdı. Bu yıllarda birçok makalesi Çarlık tarafından yasaklandı. 1859'da Herzen ile birlikte Rusya'daki devrimci güçlere bir eylem planı hazırlamak amacıyla Londra'ya gitti. Toprak sahiplerinin ve liberallerin, kendilerine uzlaşmaz eleştiriler yönelten Çernişevski'ye karşı nefretleri günden güne büyüyordu. Çarlık hükümetinin Çernişevski'nin çalışmalarını durdurmak için kesin karar vermesi üzerine, 1862'de yakalanarak Petropavlovsk Kalesi'ne kapatıldı. “Nasıl Yapmalı?” romanını da bu zindanda dört ay gibi kısa bir sürede yazdı. 1864'te, Çernişevski'nin halkın önünde pişmanlık belirtmesi için, Mitninskiy Alanı'nda Çar tarafından büyük bir tören düzenlendi. Çernişevski, otokrasinin beklediğinin aksine düşüncelerini savundu, pişmanlık belirtmeyi reddetti. Bunun üzerine Çarlık onu vatandaşlıktan çıkartıp, Sibirya'da 20 yıl kürek cezasına mahkum etti. Burada zorlu yaşam koşullarına karşın çalışmalarını sürdürdü. Tutsakken, devrimci mücadeleyi yeniden canlandırmak amacıyla “Başlangıç” (Prolog) adlı romanını yazdı. Bu romandan sonra 'yazması yasaklandı'. Bu yasağa rağmen takma adlarla yazı yazıp bunları devrimci çevrelere ulaştırmaya çalıştı. Zindandan çıktıktan sonra 1889'da doğduğu kent Saratov'a yerleşti. Çok geçmeden orada beyin kanamasından yaşamını yitirdi.
Bahar Acar, bir alıntı ekledi.
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... insan büyük bir yangından korkuya kapılmışsa doğruca yangın yerine koşup çalışmalı, içinde ne korku kalıyor ne bir şey!

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 155)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 155)
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Özgürlüğün olmadığı yerde mutluluk olmaz, ben de olmam.

Nasıl Yapmalı 2. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 175 - Evrensel)Nasıl Yapmalı 2. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 175 - Evrensel)
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Herkes başkaları için yargıda bulunurken kendini ölçüt olarak alır.

Nasıl Yapmalı 2. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 114 - Evrensel)Nasıl Yapmalı 2. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 114 - Evrensel)
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
24 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ama ben öyle pohpohlamaların gerçek nedenini bilirim! Boyun eğmiş gibi görünürler, ama gönüllerde yatan egemen olmaktır...

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 157 - Evrensel)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 157 - Evrensel)
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
24 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hiç kimse fedakarlık yapmaz; sahte bir anlayıştır bu, herkes kendisi için en iyisi neyse onu yapar.

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 163 - Evrensel)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 163 - Evrensel)
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Benim okuduğum kitaplar, beni yüzlerce başka kitabı okumaktan kurtaran kitaplardir.

Nasıl Yapmalı 2. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 67 - Evrensel)Nasıl Yapmalı 2. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 67 - Evrensel)
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Şu dünyada kimsenin kimseye açmadığı az mı Giz var?

Nasıl Yapmalı 2. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 245 - Evrensel)Nasıl Yapmalı 2. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 245 - Evrensel)
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan alıştığı , benimsediği durum değişmesin , sürüp gitsin istiyor ve bunun böyle olması için olanca çabasını gösteriyor. İnsan doğasının derinliklerinde tutucu bir öge var ve biz ondan ancak somut zorunluluklar karşısında gerileyebiliyoruz.

Nasıl Yapmalı 2. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 109 - Evrensel)Nasıl Yapmalı 2. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 109 - Evrensel)
Fatma Kılıç, bir alıntı ekledi.
02 Mar 2017

"Belirli bir gerçek varken, bu gerçeğin sonuçlarını kim eleştirebilir? Bu ortamda kişiliğiniz bir gerçektir. Davranış biçiminizse bu gerçeğin sonucudur, bunları doğuran çevrenin doğasıdır. Bunlar için siz sorumlu değilsiniz, bunları yermekse, aptallıktır."

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 128)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 128)
Bütün Alıntıları Göster

Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.