Nil Gün

Nil Gün

7.8/10
81 Kişi
·
364
Okunma
·
32
Beğeni
·
2.635
Gösterim
Adı:
Nil Gün
Unvan:
Yazar
Doğum:
1952
1952 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda okudu.

1972 yılında gittiği Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde on dört yıl sürekli, on iki yıl da aralıklarla yaşadı. Kaliforniya’da alternatif sağlık, alternatif eğitim, insan potansiyeli ve hümanistik psikoloji alanlarında eğitim gördü.

Zihin Bilimi, Hipnoterapi, Reiki, Rebirthing, NLP ve kinesiyoloji eğitimleri aldı. California Jaycee’s organizasyonunda uzun yıllar bireysel gelişim alanında hizmet verdi. Sorunlu çocukların gittiği okullarda gönüllü çalıştı.

International Council for Self-Esteem Türkiye temsilcisidir.

Türkiye’de ilk kez 1993 yılında hipnoterapi yöntemiyle ağrısız ve ilaçsız, suda doğum yaptırdı.

Basın dünyasında birçok dergide ve Güneş gazetesinde araştırmacı gazeteci ve köşe yazarı olarak çalıştı. Dört yıl Bilar ve Bilsak’ta haftalık konferanslar verdi. Değişik radyolarda (Enerji FM, Show Radyo, Best FM ve Radyo TRT1) Kuraldışı ve Ötesi adlı psikoloji ve bireysel gelişim eksenli programlar hazırlayıp sundu. TGRT’de hafta içi her gün, Nil Gün ile Yeni Bir Gün adıyla bir sohbet programı yaptı. Radikalgazetesinde psikoloji ağırlıklı dizi yazıları yayımlandı.

Cine-5 kanalında Çekim Yasası programını hazırlayıp sundu. (2007)

Amerika’da 1981, Türkiye’de 1989 yılından beri, bireysel ve kurumsal workshop çalışmaları yapıyor.

Bireysel gelişim kavramının Türkiye’ye girmesinde ve birçok yayınevine yaptığı danışmanlıkla bu alandaki yayınların tanınmasında öncü oldu. Ayrıca uzun yıllardır ideali olan, okullara Özsaygı (Self-Esteem) derslerinin girmesi için ilk adımı attı ve özel bir okulda Özsaygı dersleri vermeye başladı.

Çok sayıda kitabı, çevirisi; hipnomeditasyon, zihin programlaması, motivasyon ve çocuk eğitimi CD’si vardır. Ayrıca Bütünsel Kinesiyoloji alanında yaptığı çalışmaları içeren, Bedenin Bilgeliği adında kapsamlı bir DVD çıkarttı.

Öncelikli hedefi, Bütünsel Kinesiyoloji (PiKi) eğitmenleri ve danışmanlar yetiştirerek eğitim, sağlık ve iş hayatı alanlarında topluma yararlı olmaktır.
"Yirmisinde ölmüş sekseninde gömülmüş insan" tabirini bilir misiniz?
Yaşayamayan, sadece var olan insanlar...
Affetmemek, kızgınlık duyduğun kişileri zihninde bedava kiracı olarak oturtmak demektir.
Nil Gün
Sayfa 199 - Kuraldışı Yayınları
Eğer hayatınızda sevgi varsa, yok olan çok şeyin eksikliğini hissettirmez. Eğer hayatınızda sevgi yoksa, neye sahip olursanız olun, asla yeterli gelmez.
Nil Gün
Sayfa 269 - Kuraldışı Yayınları
Yetmiş beş yaşındaki birine göre altmış yaş genç.On beş yıl ne ki ?Bir ömür ne?Yüz yaşına kadar yaşasan bile.1910 yılında doğanlar şimdi nerede?Ya 1810 yılında doğanlar ?Mezarlıklar kendi rüyalarını gerçekleştiremeden ölmüş insanlarla dolu.
Nil Gün
Sayfa 96 - Kuraldışı Yayıncılık
Affetmeye yanaşmıyorsun çünkü affetmediğinde hayatında yanlış giden şeyler için onu suçlamaya devam edebilirsin. Mutsuz yaşamının sorumlusu da suçlusu da onlardır.
Nil Gün
Sayfa 197 - Kuraldışı Yayınları
Arkadaşımıza doğum günü hediyesi verirken söze "Sana layık değil ama..." diye başlarız. Peki layık değilse o zaman niye veriyorsun o hediyeyi? Tabii çoğu insan bu sözü kibarlık olsun diye söylediğini savunur. Ama söze böyle başlamayan insanlar da var. Bu hediyeyi sana beğendiğim ve beğeneceğini düşündüğüm için veriyorum.

Kibar kelimesin kökeni kibirle bağlantılıdır. Kibir de aşağılık duygusunun, üstünlük duygusu olarak ifadesidir. Üstünlük ve aşağılık duyguları bir paranın iki yüzü gibidir. Her an birbirine dönüşebilir. Kimi zaman yazı kimi zaman tura. Üstünlük/aşağılık duygusunun kökeninde suçluluk duygusunun yol açtığı yoğun değersizlik duygusu vardır.
Nil Gün
Sayfa 188 - Kuraldışı Yayınları
Duygular bir yelpaze, bir birleşik kaplar gibidir. Bir duyguyu kendine yasaklarsan, diğer duyguların da tam olarak hakkını veremezsin. Hep bir şeyler eksik duygusu olur.
Nil Gün
Sayfa 132 - Kuraldışı Yayınları
Affetmek, geçmişi geçmişte bırakıp, anı yaşama ve geleceğe umutla bakma özgürlüğünü verir bize.
Nil Gün
Sayfa 197 - Kuraldışı Yayınları
...Ve bir erkekten ne beklediğimin, onun hangi özelliklere sahip olması gerektiğinin listesini yaptım. Tam 67 madde yazdım. Sonra bu 67 maddeye bakarak hangilerinin bende olduğunu işaretledim. Çok azı bende vardı. Bu liste çok acı verici ve şok ediciydi. Böyle bir erkek karşıma çıksa beni ne yapsın diye düşündüm. İşte o anda listede yer alan maddeleri kendi içimde geliştirmeye karar verdim. Bu, yıllar sürdü.
Nil Gün
Sayfa 144 - Kuraldışı Yayınları
Duyular ve sezgiler, sevgi, vefa, merak, taklit etmek, mantık gibi değişik duygular ve yeteneklerle insanlık övünüyor. Oysa bunlar hayli gelişmiş şekilde hayvanlar aleminde de mevcut.
"Çekim Yasası her an ve her yerde devrede... Şu anda bu kitabı kendinize çektiğiniz gibi." Kitabı elime ilk aldığımda arka kapağındaki bu sözü gördüm ve kitabı direk aldım. Bu kitapta günlük hayatta bilmediğiniz o kadar çok şey var ki... Gelelim içeriğine. Newton'un yer çekimi yasasını bilmeyen yoktur. Hayatımızda büyük bir öneme sahiptir bu yasa. Ama hayatımızda yer çekimi yasasından çok daha önemli olan bir yasa var. Bu yasaya ÇEKİM YASASI diyoruz. Çekim yasasını bilmiyor olsanız ya da daha önce hiç duymamış bile olsanız hayatınızda çok büyük bir yere sahiptir aslında. Hayatınızın her anında çekim yasası devrede.
Evde, okulda, işte.. Hatta uyurken ve hayal kurarken bile.
Çekim Yasası olumlu ya da olumsuz olayları size çekmeye devam ediyor. Bir günde beynimizden geçen düşünce sayısı o kadar fazla ki.. Maalesef bu düşünceler çoğunlukla olumsuz.
Peki hayatta istediğimiz her şeye sahip olmak, mutlu, huzurlu ve sağlıklı yaşamak bizim elimizdeyken neden kendimizi gereksiz yere üzüyoruz ya da hayatımıza hep olumsuz şeyleri çekiyoruz. Bunları değiştirmek tamamıyla bizim elimizde.
Bu kitabın sizi çok olumlu yönde etkileyeceğine inanıyorum.
Ve hemen sizde bir kitapçıya gidin‍️ Bu muhteşem kitabı kendinize, hayatınıza çekin.
Herkese merhaba:) Kendiniz hakkında,çevreniz hakkında,vücudunuz hakkında,bakış açınız hakkında vs. bir sürü yeni şeyler fark ediyorsunuz.Bazı şeylerin farkına varıp daha mutlu daha sorunsuz olabilmeyi öğrenebileceğiniz güzel bir kitap...
Ergenlik dönemimde böyle bir kitaba çok ihtiyacım vardı gerçekten ve nerdeyse benim ergenlikten çıkmama yardım eden el oldu diyebilirim .Her şey kötü giderken , mutsuz iken , bana bir şeyleri yanlış yaptığını,mantığına yatacak şekilde anlatan , ve degismemi sağlayan , bir ara tekrar okumayı düşündüğüm kitap.
Nil Gün'ün kitaplarını klasik kişisel gelişim kitaplarından ayrı bir yerde tutmak gerekiyor. Bu okuduğum üçüncü kitabı ve her bir kitabını bitirdiğimde yenisine başlama isteğinden alıkoyamıyorum kendimi. Yazdıklarının etkisi sadece okuduğunuz süre içinde değil yaşamınız boyunca size rehber olabilecek türde. Mutluluk kitabından bahsedecek olursam, yazar bu kitabında mutluluğun düşüncelerimize bağlı olarak belirleneceği üzerinde durmuş sıklıkla. Ayrıca iyilik yapmanın ve pozitif düşünmenin psikolojimize etkisi ve bu etkinin de dolaylı olarak mutluluğumuza etkisinden bahsediyor. Bilinçaltımızı yönlendirerek yapabileceklerimiz sınırsız, kesinlikle tavsiye ediyorum.
Yazarımız kitapta hayatımıza düşüncelerimizi yön verebileceģimizden bahsediyor. Bazen hayatta "neden böyle oluyor?" Dediğimiz ve sebebini bilmediğimiz insanları yargıladığımız olur. Ama aslında sorun bizde desem? Olumsuz düşüncelerimiz böyle olmasına yıl açıyor. Yazdığımız negatif enerji bize sıkıntılarla dönüyor. "Hep böyle oluyor, yapamıyorum , beceriksizim, bende kabiliyet yok" dediğimizde bunları yaşamaya devam ederiz. Çünkü evren herşeye EVET der.
Bu kitabı okumak için satış veya pazarlamayla ilgilenmeniz gerekmiyor. İnsanın bir fikri karşısındakine sunuşu da bir nevi pazarlama ve kabullendirmesi de bir çeşit satıştır aslında. Kitabın ismi ne kadar sıkıcı gibi görünse de yazarın sohbet eder gibi anlatımı sayesinde severek okunabilecek bir kitap. Konuyla alakalı güzel bilgiler ve taktikler mevcut.
Kitap İnceleme Yazısı

Kitap Adı : NLP Zihninizi Kullanma Kılavuzu

Yazarı : Nil Gün
Yayınevi : Kuraldışı Yayıncılık
Baskı : 45. Baskı / Mart 2017 / 212 Sayfa


Kişisel, düşünsel ve kurumsal gelişim; köklü bir değişime öncülük edecekse elbette anlamlıdır. Kişisel gelişim bir bilim dalı değil fakat kişinin gelişmesine destek olan birçok bilim ve sanat alanıyla yakından ilgilidir. Bir öğreti, yöntem ve eğitime destek arayışıdır.Onu dar bir alana hapsetmek, sanırım bir cehalet ya da kötü niyet örneği olsa gerek.Bazı yazar veya yayın organları; popülist yaklaşımla, ve daha çok kazanma hırsıyla, önümüze gereksiz, tekrara düşen ürünler sunabiliyorsa, bunu bütüne genellemek yanlış olur.

Benim de okuyup elediğim, yarıda bıraktığım kitaplar var elbette bu konuda. Ama ortalama bir fikir yürütürsek; bu alanda olağanüstü çaba gösterenler; insanlığa mutluluk, huzur, başarı, umut ve pozitif yaşam enerjisi sunmak için uğraşıyorlar. Bunu yaparken de, bir dayatmaları yok, şu dine inanın, bu görüşe inanmayın diye bir ön kabul ile de yola çıkmıyorlar. "Hep aynı frekanstan yayın yapmayın, aynı yoldan gitmeyin, aynı kaynaklardan beslenmeyin, bir de şunları deneyin, yıllardır göremediğiniz, tamamlayamadığınız açıkların kapandığını hissedecek ve kavga, çatışma alanını daraltacaksınız" formunda, gönülden ifade sanatları geliştirmekteler.

Gelişim ve değişime karşıysanız öneriniz nedir o zaman, insanları uyuşturup, dondurup,

zaman tüneline mı tıkalım? Hangi kişisel gelişim kitabını, kim okumuş, kim delirmiş, kim sapıtmış, kim yalancılığı meslek edinmiş, kim kin tüccarı olmuş? Böyle bir çekincesi olan, belirgin bir örnekle, bir dayanağa bağlayamıyorlarsa, bunun ardında başka bir niyet aranır.

Değişimi ve gelişimi yakalayanlar, iradeleri ve sağduyuları daha ölçülü olacağından, belki ve zorla giydirilmek istenen gömleğe karşı çıkacağını öngörüyorlardır.

Bu bakış açısı ile, tutarsız yaklaşım sergileyenler, ölçü, yol, duygu ve düşüncelerini yeniden gözden geçirmelerinde fayda vardır.


Doğumla başlayıp, ölümle maddi anlamda noktalanan insan yaşamı; tüm gelişme, değişme ve nice farklılıkları bünyesinde barındırmaktadır.

Sizin beklentiniz, özleminiz ve yaşam algınıza çok ters olan bir durum, bir başkası için kurtarıcı can simidi olabilmektedir.

Bu nedenle, yaşanabilir sevgi dolu ve dayanışma ruhlu bir dünya için, ortak bir yaşam kültürü geliştirmek zorundayız.

NLP eşittir kişisel gelişim düşüncesi yanlış ve noksan bir bilgiden kaynaklanmaktadır.

200 çeşit psikoterapi yöntemi varsa, bu da onlardan biridir. 300 değişik kalite ve başarı yöntemi varsa, NLP de onlardan biridir.

Harika bir yöntemdir, öğrenilmeli ve uygulanmalıdır.

Kitabın yazarı konuya vakıf, akıcı ve anlaşılır bir dille, yaşanmış örneklerle bizi başarı, huzur, uyum, kalite ve mutluluğa davet etmektir.

Bu pozitif enerji istasyonuna tedirgin yaklaşmanın geçerli bir mantığı olamaz.

Böyle düşünenleri; toplumları uyuşukluğa, tembelliğe, hurafelere, tarafgirliğe, gereksiz rekabete sevk eden unsurlarla mücadele etmeye davet ediyorum.

Bu eser, NLP için iyi bir başlangıç kitabıdır. Ama diğer yöntemleri de ihmal etmeyiniz derim.

İyi okumalar.

22.02.2018

Ali Rıza Malkoç

#armozdeyis

http://www.arm.web.tr
Aşağı yukarı onbeş yaş ve üzeri her bireyin okuması gereken bir kitap olduğunu ve verdiği bilgilerle aslında insana bir yol gösterici olduğunu açıklıyor ve bir kere okunmakla anlaşılabilecek bir kitap olmadığını düşünüyorum ancak ben görsel biri olduğum ve toplumun yüzde altmışının görsel olduğunu varsayarsak bu dilimdeki herkesin kitabı birkaç defa okuyup özümsemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu kitap size ve çevrenizdekilere çok fazla şey katacak. Bir aşktan bir işten ve bir kitaptan daha fazlasını...
Başarı ve mutluluğa yürürken önümüze çıkan engelleri, kendi özgüvenimizle nasıl devre dışı bırakabiliriz?
Kendi gücümüzü nasıl keşfederiz.
İşte bu amaçla yazılmış güzel bir eser daha.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nil Gün
Unvan:
Yazar
Doğum:
1952
1952 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda okudu.

1972 yılında gittiği Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde on dört yıl sürekli, on iki yıl da aralıklarla yaşadı. Kaliforniya’da alternatif sağlık, alternatif eğitim, insan potansiyeli ve hümanistik psikoloji alanlarında eğitim gördü.

Zihin Bilimi, Hipnoterapi, Reiki, Rebirthing, NLP ve kinesiyoloji eğitimleri aldı. California Jaycee’s organizasyonunda uzun yıllar bireysel gelişim alanında hizmet verdi. Sorunlu çocukların gittiği okullarda gönüllü çalıştı.

International Council for Self-Esteem Türkiye temsilcisidir.

Türkiye’de ilk kez 1993 yılında hipnoterapi yöntemiyle ağrısız ve ilaçsız, suda doğum yaptırdı.

Basın dünyasında birçok dergide ve Güneş gazetesinde araştırmacı gazeteci ve köşe yazarı olarak çalıştı. Dört yıl Bilar ve Bilsak’ta haftalık konferanslar verdi. Değişik radyolarda (Enerji FM, Show Radyo, Best FM ve Radyo TRT1) Kuraldışı ve Ötesi adlı psikoloji ve bireysel gelişim eksenli programlar hazırlayıp sundu. TGRT’de hafta içi her gün, Nil Gün ile Yeni Bir Gün adıyla bir sohbet programı yaptı. Radikalgazetesinde psikoloji ağırlıklı dizi yazıları yayımlandı.

Cine-5 kanalında Çekim Yasası programını hazırlayıp sundu. (2007)

Amerika’da 1981, Türkiye’de 1989 yılından beri, bireysel ve kurumsal workshop çalışmaları yapıyor.

Bireysel gelişim kavramının Türkiye’ye girmesinde ve birçok yayınevine yaptığı danışmanlıkla bu alandaki yayınların tanınmasında öncü oldu. Ayrıca uzun yıllardır ideali olan, okullara Özsaygı (Self-Esteem) derslerinin girmesi için ilk adımı attı ve özel bir okulda Özsaygı dersleri vermeye başladı.

Çok sayıda kitabı, çevirisi; hipnomeditasyon, zihin programlaması, motivasyon ve çocuk eğitimi CD’si vardır. Ayrıca Bütünsel Kinesiyoloji alanında yaptığı çalışmaları içeren, Bedenin Bilgeliği adında kapsamlı bir DVD çıkarttı.

Öncelikli hedefi, Bütünsel Kinesiyoloji (PiKi) eğitmenleri ve danışmanlar yetiştirerek eğitim, sağlık ve iş hayatı alanlarında topluma yararlı olmaktır.

Yazar istatistikleri

  • 32 okur beğendi.
  • 364 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 234 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları