Noam Chomsky

Noam Chomsky

Yazar
8.2/10
106 Kişi
·
276
Okunma
·
152
Beğeni
·
5.382
Gösterim
Adı:
Noam Chomsky
Tam adı:
Avram Noam Chomsky
Unvan:
ABD'li Dilbilimci, Filozof, Tarihçi, Mantıkçı, Aktivist, Siyasi Eleştirmen ve Yazar
Doğum:
Pensilvanya, ABD, 7 Aralık 1928
Avram Noam Chomsky, ABD'li dilbilimci, filozof, tarihçi, mantıkçı, aktivist, siyasi eleştirmen ve yazardır.

7 Aralık 1928'de Philadelphia, Pensilvanya'da doğdu. Rus göçmeni William Chomsky'nin oğludur.N. Chomsky Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde dilbilim profesörüdür. Kendi ismiyle adlandırdığı Chomsky Hiyerarşisi’ni geliştirmiştir. Dilbilimine olan katkısı Davranışçılık Kuramı’nı çürütme yönünde çok etkili olmuştur. Ayrıca bilişsel bilim’in popülaritesini artırmıştır. Dilbilimsel çalışmalarının yanı sıra Kuzey Amerika’nın en önemli sol politikacı entelektüellerinden biri sayılır. Vietnam Savaşı’ndan itibaren Amerika’nın dış ve ekonomik politikalarında dünyaca tanınan katı bir eleştirmendir. 1992 yılında gerçekleşen Sanat ve İnsan Hakları Takdirnamesi’nde, 1980 ve 1992 yılları arasında dünyanın en çok alıntı yapılan yaşayan insanı seçilmiştir. Noam Chomsky Anarko-sendikalizme sempati ile bakan bir sol liberteryendir ve Dünya Endüstri İşçileri Vakfının bir üyesidir.

Babası İbranice öğretmeniydi, ve Ortaçağ İbranice dilbilgisi üzerine hazırlanan bilimsel bir dergiyi çıkarmaktaydı. İlk eğitimini Philadephia'daki Oak Lane Country Day Okulu'nda ve Central Lisesi'nde aldı. 1940 ile 1945 yılları arasında New York şehrinin anarşist-sosyalist Yahudi entelektüel cemaatinin çalışmalarıyla haşır neşir oldu ve Arap-Yahudi işbirliği için çalışmak üzere İsrail'e göç etmeyi planladı.

Eğitimine dilbilim, matematik ve felsefe çalışacağı Pensilvanya Üniversitesi'nde devam etti. 1945-50 yılları arasında Pensilvanya Üniversitesi öğrencisiydi ve dilbilimi öğrenimine başladı. Bu süre zarfında, Zellig Harris'in "Yapısal Dil Biliminin Yöntemi" adlı kitabının düzeltmeleri üzerine çalıştı ve Harris'in siyaset üzerine görüşlerine karşı sempati duymaya başladı. Radikal-empirist bir felsefeci olan Nelson Goodman'ın öğrenciliğini de yaptı. 1951 yılında Goodman'ın Genç Araştırmacı Bursu önerisini kabul ederek Harvard Üniversitesi'ne gitti.

1953 yılında Chomsky, Avrupa'ya seyahat etti. Bu gezi sırasında, yapısal dilbilimini şekillendirme girişiminin işe yaramayacağına karar verdi; çünkü dil oldukça soyut, doğuştan [edinilen] [İngilizce generative] bir olguydu. Bundan sonraki çalışmalarının bu olgunun modellenmesi ile ilgili olması gerektiğine karar vermişti. 1955 yılında Pensilvanya Üniversitesi'nden doktora derecesini aldı; ancak bu dereceyi elde etmesini sağlayan araştırmaların çoğunu 1951-55 yılları arasında Harvard Üniversitesi'nde gerçekleştirdi. Doktora derecesini almasından bu yana Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde çalışmaktadır; şu anda Modern Diller ve Dil bilimi bölümündeki Ferrari P. Ward Başkanlığı görevinde bulunmaktadır. Noam, 24 Aralık 1949'da (şu anda Harvard Üniversitesi'nde profesör olan) Carol Schatz ile evlendi. Çiftin iki kız ve bir erkek çocukları vardır.
Noam ününü dilbilimi alanında kazandı. Dilbilimin bazı tarihsel ilkelerini İbranice uzmanı olan babası William'dan edinmiştir. Aslında, yüksek lisans derecesi için gerçekleştirdiği ilk araştırmaları konuşulmakta olan modern İbranice hakkındaydı. Pek çok başarısının arasında en ünlü olanı, modern mantığa ve matematiksel temellere olan ilgisinden kaynaklanan üretici dil bilgisi (ing. generative grammar) üzerine olan çalışmalarıdır. Bunun sonucunda, bunu üretici dil bilgisini doğal dillerin tanımlamasına uygulamıştır. Öğrenci olarak, Noam Pennslyvania Üniversitesi dilbilimi profesörü olan Zellig Harris'ten oldukça etkilenmiştir. Zellis'in siyasi görüşlerine olan sempatisi, onu dilbilimi alanında yüksek lisans eğitimi görmeye yönlendirmiştir.

Noam her zaman siyaset ile ilgilenmiştir ve onu dilbilimi alanına çeken şeyin siyaset olduğu söylenir. Sosyalizm ve anarşizme doğru olan siyasi eğilimi, kendi deyişiyle radikal New York Yahudi cemaati nden kaynaklanmaktadır. 1965'ten beri ABD dış politikasının önde gelen eleştirmenlerinden birisi olmuştur. Amerika'nın Vietnam'a karışmasına karşı öne sürülen en önemli argümanlardan kabul edilen Amerikan Gücü ve Yeni Mandarinler makalelerinden oluşan kitabını yayınlamıştır.

Chomsky, akademik alanda saygı görmüş ve pek çok defa onurlandırılmıştır. Londra Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi tarafından Onursal Doktorluk ile ödüllendirilen Chomsky, aynı zamanda dünyanın birçok yerinde konferanslara davet edilmiştir. 1967'de Berkeley'deki California Üniversitesi'nde Beckman Konferansı'nı vermiştir. 1969'da ise Oxford Üniversitesi'nde John Locke Konferansı'nı ve Londra Üniversitesi'nde de Sherman Anma Konferası'nı vermiştir.

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD'den Foreign Policy ve İngiltere'den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entellektüeli listelerinde, 2005 yılında 1., 2008 yılında 11. sırada yer almıştır.
Toplumun genelinin neler döndüğünden haberi yoktur, hatta haberi olmadığından dahi haberi yoktur.
Gerçek tarih kabul edilemez. Adanmış, baş konulmuş çabanın bilinç ve anlayış konularında önemli değişiklikler getirebileceğini öğrenmeniz düşünülemez. Bu çok tehlikeli bir fikir ve bu yüzden tarihten silinir.
"Ben sadece çok küçük bir gemiye sahip olduğum için korsan diye adlandırılıyorum sense aynı şeyi çok büyük bir donanmayla yaptığın için imparator olarak adlandırılıyorsun."
Tecritte büyüyen çocuklarla ilgili bazı böyle gerçek olay­lar var. Ancak bu çocuklar o denli psikozlu ve onlarla ilgili yanlış giden o denli şey var ki dilleriyle ilgili olarak ne söyleyeceğinizi bilemiyorsunuz.

En iyi çalışılmış örnek, adı Genie konulan bir kızın hikayesi. Onunla ilgili bir kitap var. On iki ya da on üç yaşındayken bir tavan arasında bulunmuştu. Sanırım iki yaşındayken onu oraya kilitlemiş olan deli bir babası
vardı. Bir sandalyeye bağlanmıştı ve ara sıra ona yemek atıyordu; kız böylece hayatta kalmış. Ancak görünüşüne göre, bu kız belki pencereden gelenler dışında iki yaşın­dan itibaren dile hiç maruz kalmadı. Bir sosyal hizmet görevlisi onu bulup dışarı çıkardı. Hastaneye kondu ve insanlar ona yardım etmeye çalıştı.
Onun neler yapabildiğiyle ilgili çalışmalar yapıldı ve buradan çıkan bazı ilginç sonuçlar var. Ancak doğal olarak psikozlu olduğu için bu sonuçların tam olarak ne anlama geldiğini bilemiyorsunuz. O kadar çok psikolojik
sorunlar vardı ki hangisinin dille ilgili olduğuna karar ve­remiyorsunuz. Dilbilgisine benzer bir şeyi hiç edinemedi.
Sözcükleri öğreniyor ve bir şekilde iletişim kurabiliyor­du, ancak dilbilgisi yapısı diyebileceğiniz hiçbir şey öğrenemedi. Ancak çok fazla sorunlar olduğu için bunun ne anlama geldiğini bilemiyorsunuz. Bu bir bilgisayarı alıp, çekiçle kırıp parçaladıktan sonra, bilgisayarın na­sıl çalıştığını anlamayı denemeye benziyor. Deney böyle
yapılmaz.

Öte yandan bu soruyu biraz olsun aydınlatabilecek başka bir doğal deney var. Bu, kuzen olan üç işitme en­gelli çocukla ilgili. Birlikte sürekli oyun oynuyorlarmış.
Aileleri, ne yazık ki (şimdikinden farklı olarak eskiden çok kabul gören) işaret dilinin işitme engelli çocuklar için kötü olduğu ve çocukların dudak okumayı öğrenmeleri
gerektiği fikrine kapılmışlar. Aileleri buna inandırılmış­lardı ve çocuklara işaret bile yapmamaları gerektiği söy­lenmişti. Yani onlara, el işaretleri yapmayın yoksa onu
işaret dili öğrenmek için kullanırlar denmişti. Görünüşe göre aileler de bu öneriye tamamen uygun davranmış. Bu nedenle, çocuklar işitme engelli oldukları için hiçbir şey
duymamışlar ve işaret ya da işaret dili gibi şeyleri hiç görmemişler.
Buna rağmen çocukların kendi işaret dillerini oluş­turdukları ortaya çıktı. Çocuklar bunu kendi aralarında kullandıkları için aileler bunu bilmiyordu. Bu ortaya çı­kınca birkaç iyi psikolog -Lila Gleitman ve öğrencileri­
bunu yakından incelemeye başladılar. Oluşturdukları sistemin çok ilginç olduğu çıktı ortaya. Pek çok açıdan normal insan diline benziyordu. Bir tür yalın-özegeçişli
dile benziyordu ve doğal bir ortamdaki çocuklarınkine yaklaşık olarak aynı gelişim ve karmaşıklığa sahipti. Yani onlar elbette kendi kanallarıyla doğal bir dil geliştirmiş­ler gibi görünüyordu. Deney o noktada sona erdi, çünkü çocuklar bulundukları anda, onlara işaret dili öğretildi.

Bu doğal bir dilin zihinsel gelişimini sağlamak için uyar­tı bakımından çok fazla şeye ihtiyaç olmadığını gösteren olaylardan biri. Doğrudan deneylerle çözülebilecek pek çok ilginç soru çıkıyor ortaya; ancak bunlar elbette etik
gerekçelerle yapılamaz. O nedenle de daha dolaylı yollara başvurulması gerekiyor.
İnsanları o kadar kaba ve küstah hale getirdiler ki, medeni bir kurala boyun eğmeye yetecek tevazuyu asla bulamayacaklar.
Düşük maaş ve işçilere baskıya dayalı ekonomilere sahip Doğu Avrupa ülkelerinin sisteme erişimleri Batı Avrupa' daki sosyal standartları zayıflatmaya yardım edebilir. Bu Amerika' nın yararına olacaktır.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
kitap tabiiki bir roman lezzetinde değil...
maalesef günümüze ulaşan küresel ısınma ve nükleer savaş tehlikesinin ne zaman oraya atıldığı ve sürekli hasır altı edilerek bugüne geldiğimizi anlatıyor ..bilimsel olarak bu kulvarda yuzmeye başladığımdan beri zaten bildiğimiz ama beynimiz bir türlü kabul etmediği kuramlar mevcut kitapta nedir bunlar ..
mesela çevre koruması adı altında paneller düzenlerken bir yandan en tehlikeli sularda petrol arayışları yapan şirket lere izin belgeleri dagıtan amerika...
mesela vietnam savasında bitki ortusunu- askerlerimize tuzak kurmasınlar diye zehirli ilaçlarla yok eden ve insanları açlığa yada kalıcı hastalıklara maruz birakan amerika..
mesela hiroşimaya atom bombasını attıgında tam olarak dünyaya nasıl bir kötülük yaptıgını bilen ama bilmeyen amerika...
ırak ın elndeki nükleer silah sistemini kendi oluşturup profosorler göndererek destekleyen sonra bunlar nükleer silah yaptılar biz masumuz diyen amerika...
örnekleri çogalta biliriz ama bu kitap benim bu konu ile biraz daha çalışmam öğrenmem gerektiğini anladığım bir kitap oldu ...
acıkçası biz şu anda bilgisayarbaşında bunları yazar ve okurken dünyanın bir çok yerinde nükleer denemel yapılıyor....ve dünyanın sonu biraz daha yaklaşıyor...

sevgiyle kalın / iyi okumalar arkadaşlar
71 syf.
·Puan vermedi
İki büyük beynin tartışması;insan doğası ,dil,politika ve bunun türevi olan konularda ilk elden bilgi sahibi olunabilecek ve beyin jimnastiği yaptırabilecek güzel bir kaynak.
70 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Noam Chomsky, 'Medya Denetimi' adlı kitabında, demokrasi, halkla ilişkiler, propaganda ve buna benzer bazı konularda düşüncelerini ifade ediyor. Demokrasi kavramına kısaca değindikten sonra yürürlükte olanla, istenen ve olması gerekenleri ayrıntıya girmeden kısa örneklerle açıklıyor.

Medya Denetimi ya da propaganda ile toplumun nasıl kontrol altına
alınabileceğini ve nasıl istenen tarafa doğru yönlendirebileceğini;
egemen gücün kendilerine karşı çıkmaya hazır ya da potansiyel tehlike
teşkil edecek toplumun çeşitli unsurlarını nasıl da 'şaşkın sürü'ler
haline getirileceğini de açıklayıcı ve aydınlatıcı bilgilerle anlatıyor.

Türkiye'de iyi tanındığını düşündüğüm ve her daim muhalif bir ses olan Noam Chomsky'in bu kitabının sayfa sayısı az olsa da işlenen konu itibarıyla okunmaya, okutulmaya ve anlaşılmaya değer bir çalışmadır.

Alıntılarda ayrıntılı bir şekilde düşünce yapısını vermeye çalıştığım kitaptan örneğin pasif bir toplumun nasıl ateşli bir savaş yanlısı olacağını geçmişten verdiği şu örnekle açıklamaya çalışıyor: "1916 yılında “Peace Without Victory" (Zafersiz Barış) sloganıyla başkan" seçilen Woodrow Wilson'un "o barışçıl halkı, histerik bir savaş çığırtkanı haline dönüştürdü ve Alman olan her şeyi yakıp yıkmak, tüm Almanları lime lime etmek, savaşa gidip dünyayı kurtarmak isteyen insanlar yaratmayı başardı"ğını gördüğümüzde aynı senaryoların şimdi de oynanmadığını söyleyebilir miyiz? Ya da yanı başımızda bitmeyen savaşların müsebbibi kimler ve ne amaçlıyorlar?

Chomsky, Amerikan liberal demokrasi düşünce savunucularından biri olan Walter Lippmann'ın yazılarına göz atıldığında hiç de öyle özgürlükçü, demokratik bir yapının önerilmediğini, bunun yerine 'rıza üretimi' söylemiyle toplumların belli bir yöne ya da düşünceye doğru kaydırılabileceğini ifade ederken, 'seçilmiş sınıf'
kavramıyla da küçük elit bir topluluğun ülkeyi yönetmesi gerektiğini ve bunu yaparken de 'halkı kenara atmasını' hiç de önemli olmadığını belirtiyor. Chomsky burada Lippmann'ın görüşünün tamamen Leninist bir görüş olduğunu söylüyor. ikisi de 'devlet' olgusunu temel alıp ve buna göre de ikisi de 'hegelci' mantıkla hareket ediyor.

'Şaşkın Sürü' kavramını öğrenmek bile kitabın okunması için yeterli. 'Şaşkın Sürü' kimdir? Niçin bu isim kullanılmıştır. Amerikan örneği yerelden genele yani tüm dünyaya uygulandığında 'şaşkın sürü'ler var mı, yoksa bir kuruntu mu? Devletlerin
'şaşkın sürü'lere ihtiyacı var mı? Örneğin, 'şaşkın sürü' evcilleşmesse ne olur? Niçin bu kavram önemli. Şu an da yaşadığımız hayat içinde bunları görebiliyor muyuz?

Chomsky, Amerikan siyasi, sağlık, işçi ve işveren ilişkileri, halkla ilişkiler gibi çeşitli konularda eleştirilerini sunuyor. Toplumun tepkisiz kalarak köleleştirildiğini anlatmaya çalışıyor. Medya ellerinde olduğu sürece istedikleri haberleri istedikleri şekilde vererek toplum mühendisliği sayesinde, esas mevzuların hep gizlenerek arka plana itildiğini belirtiyor. Tekelleşen medyanın halkın derdine çare değil, sorunun ana kaynağı olduğunu belirterek 'şaşkın sürü' kavramıyla toplumun nasıl tepkisiz hale getirildiğini çarpıcı bir şekilde anlatıyor. (Bu konuda alıntılara bakılabilir.)

Noam Chomsky'in bu kitabı az sayfası sayısı, anlaşılır ve kolay diliyle medyayı kimlerin kontrol etmek istediklerini anlatmaya çalışıyor. Bunu yaparken de bir 'sistem'den bahsediyor ve isimlerin ise gelip geçici olduğunu söylüyor.

Muhalif kimliğiyle, muhalif olarak yazmaya devam ediyor. Kısa bölümler içinde seçilen başlıklar altında görüşlerini açıklayıp, toplumu uyarıyor. 'Size sunulan ya da gösterilenler gerçekten öyle mi diye bir düşünün, sorgulayın' diyor.

Propagandanın nasıl evrilleşip 'halkla ilişkiler' adını alıp, daha yumuşak söylemlerle daha hoş ve özlü sözlerle toplumları nasıl uyuttuğunu artık görmenizi istiyor. Bunu içinde yaşadığınız ülkeye bakmanız yeterli.

Ezcümle: Kitap kapağı, anlatım, çeviri, baskı olarak güzel ve okunmaya değer.
+ Bendeki okuduğum kitap Haziran 2005 tarihli ve kitabın yeni baskısı yapılıyor.
+ 19/20 Nisan 2018 tarihinde okunup, notlar çıkarılmıştır.
96 syf.
Şahsen tanışma şerefine eriştiğim; Chomsky.
Dil bilimindeki uzmanlığıyla, dilin yapısal özelliğinden çok daha fazlasına sahip olduğunu göstermiştir. Dili özgürce kullanmanın ve yaratıcılığın edinilecek bir şey olmadığını, tam tersine insanda doğuştan var olan bir üstünlük olduğunu belirtmiştir. Chomsky, dil anlayışında yapısalcı bir yaklaşıma sahiptir.
Dili ağır olan ve konu itibari ile ağır ve derin konu içeriğine sahip bir kitap.
Chomsky'i veya bu tür kitapları anlayabilmek için; felsefeyi yüzeysel olarak bilmek yetmiyor. Felsefenin alt dalları olan dil ve zihin felsefesi ile ilgili de bilgi ve fikir sahibi olmanız şart.
tüm felseciler ve felsefe meraklıları "Chomsky" okumalı.
Saygılar
440 syf.
Noam Chomsky'nin ABD emperyalizmini ve ABD'nin Ortadoğu üzerinde faaliyette bulunduğu askeri , siyasi , sosyal argümanlarının ; tarafsız , hukuk normlarını dikkate alarak , yıllarca süren deneyim ve araştırma birikimleriyle bizlere aktardığı bir eser . Kitap Noam'ın değerlendirmeleri ağırlık olmak üzere Gılbert Achcar ile hasbihal ederek bizlerin görmediklerini gösteriyorlar . Bir çok etnik grubunun , gerek baskı ve şiddet yolu gerekse etnisite vasıtaları ile nasıl yönlendirildiğini bizlere sunuyorlar . Ayrıca , kitabın hiç okunmamış , site arşivine girmesi için benim istek atmam oldukça üzdü beni (:
144 syf.
·Beğendi·8/10
140 sayfalık bu kitabı tam olarak 2 ayda (7 Ekim'den beri) bitirebilmiş bir kitap fakiri olarak pek de yorum yapmamam lazım aslında. Fakat olur da kitabı okumak isteyenler olursa diye, bir kaç noktaya değinmekte fayda var.

Öncelikle kitap toplama bir kitap. Noam Chomsky'nin bir kaç kitabının farklı bölümlerinin bir araya getirilmesi ile oluşmuş. Yanlış anlamadıysam bunu yazar değil, yayınevi (Pınar Yayınları) yapıyor. Üç bölümden oluşuyor kitap.

İşin doğrusu kitap ağır geldi bana. Konuları güzel. Yazarın okura vermek istedikleri -örneğin, seçimlerin aslında bir hiç olduğu gibi- mantıklı, kaynaklı bilgilere dayandırılan etkileyici ve sarsıcı bilgiler çok. Fakat genel olarak üç bölümde de bütün bilgiler, fikirler ABD üzerinden verilmiş. Misal 80'lerde ABD başkanı olan -sanırım- Reagan'ın yaptıkları üzerinden gidilmiş. Ya da 80'lerde Nicaragua'ya yapılan baskılardan gidilmiş. Demek istediğim 20. yüzyıl dünya tarihine, soğuk savaşa, bilhassa ABD tarihine vakıf olmayan bir okuru çok zorlayacak bir kitap. Evet genelde ABD merkezli anlatılıyor. Lakin Türkiye gibi üçüncü dünya ülkelerinde durum pek de farklı değil. Yazar buna da değinmiş zaten.

Çeviri bir kitapta yazarın dili ne kadar ölçülebilir bilemem. Ama kitabın dili, içeriği kadar ağır değildi. Sıradan bir okurun iki defa okumadan anlamayacağı cümlelere hiç rast gelmedim. Sinir bozucu tek şey, çevirmenin kısaltmalardaki ek hatalarıydı. Misal "ABD'de" (Amerika Birleşik Devletleri'nde) yazılması gerekirken "ABD'nde" olarak yazılmış. Okur "ABD" kısaltmasını direk "ABD" olarak okuduğuna göre her seferinde okumada duraklamalara neden oluyor. Kaldı ki TDK'nın da kabul ettiği kısaltmanın okunuşa göre ekin getirilmesi yönünde. Umarım çevirmen (Cevdet CERİT) bir gün bu yorumu okur.

Velhasıl bu konulara ilgi duyan bir okurun benim düştüğüm hataya düşmeden öncelikle daha "basit" kitaplardan başlayarak bir silsile içerisinde bu kitabı da okumasını tavsiye ederim. İyi okumalar dilerim.
140 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitap, Heinz Dieterich ile Noam Chomsky arasında gerçekleşen röportajdan oluşuyor. Röportaj, ABD'nin küresel faaliyelerine küçük ülkeler açısından bakması sebebiyle ayrıca ilgi çekiyor. Chomsky, ABD'nin küresel iktidarını korumak adına küçük ülkelere müdahalelerini, ülkeleri sömürmesini ve ABD'yi buna sevk eden düşünce sistemini irdeliyor. Chomsky'nin görüşleri, örneklemeleri oldukça başarılı.
71 syf.
·Puan vermedi
Michel Foucault ve Chomsky'nin tartışmalardan oluşan bu kitabı, televizyon programından kitaba aktarılmış. Çok keyifli tartışmaların döndüğü bu tartışmada Chomsky, Foucault'ya göre oldukça gençtir. Dil çalışmaları ve felsefi politik yaklaşımı henüz terü tazedir. Foucault, Chomsky'yi Yapı-sökume uğratır bir kaç yerde. Özellikle politik ve felsefi tartışmalarda. O bildik küstah ifadeleri ve kendinden emin münferit özgünlüğü insanı pek çok yerde güldürür. Insan doğası, öz tartışmalarının, politik tartışmaların döndüğü bir atmosferi kitabı okurken hissedebiliyorsunuz.
70 syf.
Propaganda, siyasi etkinin sağlamasında önemli bir faktör oldu her zaman. Medya dans edeceği alanı buldu ve her türlü basın yayın organında, üstü kapalı yada aşikar bir biçimde yapılan propaganda, toplumun doğru ve yanlış değerlerini etkiledi.
70 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Günümüzde medya üzerinde sağlanan kontrolü kitabı okuduktan sonra daha rahat gözlemleyebiliyorsunuz. Günümüze ve yarınımıza ışık tutan ve kuşkusuz okunmaya değer bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Noam Chomsky
Tam adı:
Avram Noam Chomsky
Unvan:
ABD'li Dilbilimci, Filozof, Tarihçi, Mantıkçı, Aktivist, Siyasi Eleştirmen ve Yazar
Doğum:
Pensilvanya, ABD, 7 Aralık 1928
Avram Noam Chomsky, ABD'li dilbilimci, filozof, tarihçi, mantıkçı, aktivist, siyasi eleştirmen ve yazardır.

7 Aralık 1928'de Philadelphia, Pensilvanya'da doğdu. Rus göçmeni William Chomsky'nin oğludur.N. Chomsky Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde dilbilim profesörüdür. Kendi ismiyle adlandırdığı Chomsky Hiyerarşisi’ni geliştirmiştir. Dilbilimine olan katkısı Davranışçılık Kuramı’nı çürütme yönünde çok etkili olmuştur. Ayrıca bilişsel bilim’in popülaritesini artırmıştır. Dilbilimsel çalışmalarının yanı sıra Kuzey Amerika’nın en önemli sol politikacı entelektüellerinden biri sayılır. Vietnam Savaşı’ndan itibaren Amerika’nın dış ve ekonomik politikalarında dünyaca tanınan katı bir eleştirmendir. 1992 yılında gerçekleşen Sanat ve İnsan Hakları Takdirnamesi’nde, 1980 ve 1992 yılları arasında dünyanın en çok alıntı yapılan yaşayan insanı seçilmiştir. Noam Chomsky Anarko-sendikalizme sempati ile bakan bir sol liberteryendir ve Dünya Endüstri İşçileri Vakfının bir üyesidir.

Babası İbranice öğretmeniydi, ve Ortaçağ İbranice dilbilgisi üzerine hazırlanan bilimsel bir dergiyi çıkarmaktaydı. İlk eğitimini Philadephia'daki Oak Lane Country Day Okulu'nda ve Central Lisesi'nde aldı. 1940 ile 1945 yılları arasında New York şehrinin anarşist-sosyalist Yahudi entelektüel cemaatinin çalışmalarıyla haşır neşir oldu ve Arap-Yahudi işbirliği için çalışmak üzere İsrail'e göç etmeyi planladı.

Eğitimine dilbilim, matematik ve felsefe çalışacağı Pensilvanya Üniversitesi'nde devam etti. 1945-50 yılları arasında Pensilvanya Üniversitesi öğrencisiydi ve dilbilimi öğrenimine başladı. Bu süre zarfında, Zellig Harris'in "Yapısal Dil Biliminin Yöntemi" adlı kitabının düzeltmeleri üzerine çalıştı ve Harris'in siyaset üzerine görüşlerine karşı sempati duymaya başladı. Radikal-empirist bir felsefeci olan Nelson Goodman'ın öğrenciliğini de yaptı. 1951 yılında Goodman'ın Genç Araştırmacı Bursu önerisini kabul ederek Harvard Üniversitesi'ne gitti.

1953 yılında Chomsky, Avrupa'ya seyahat etti. Bu gezi sırasında, yapısal dilbilimini şekillendirme girişiminin işe yaramayacağına karar verdi; çünkü dil oldukça soyut, doğuştan [edinilen] [İngilizce generative] bir olguydu. Bundan sonraki çalışmalarının bu olgunun modellenmesi ile ilgili olması gerektiğine karar vermişti. 1955 yılında Pensilvanya Üniversitesi'nden doktora derecesini aldı; ancak bu dereceyi elde etmesini sağlayan araştırmaların çoğunu 1951-55 yılları arasında Harvard Üniversitesi'nde gerçekleştirdi. Doktora derecesini almasından bu yana Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde çalışmaktadır; şu anda Modern Diller ve Dil bilimi bölümündeki Ferrari P. Ward Başkanlığı görevinde bulunmaktadır. Noam, 24 Aralık 1949'da (şu anda Harvard Üniversitesi'nde profesör olan) Carol Schatz ile evlendi. Çiftin iki kız ve bir erkek çocukları vardır.
Noam ününü dilbilimi alanında kazandı. Dilbilimin bazı tarihsel ilkelerini İbranice uzmanı olan babası William'dan edinmiştir. Aslında, yüksek lisans derecesi için gerçekleştirdiği ilk araştırmaları konuşulmakta olan modern İbranice hakkındaydı. Pek çok başarısının arasında en ünlü olanı, modern mantığa ve matematiksel temellere olan ilgisinden kaynaklanan üretici dil bilgisi (ing. generative grammar) üzerine olan çalışmalarıdır. Bunun sonucunda, bunu üretici dil bilgisini doğal dillerin tanımlamasına uygulamıştır. Öğrenci olarak, Noam Pennslyvania Üniversitesi dilbilimi profesörü olan Zellig Harris'ten oldukça etkilenmiştir. Zellis'in siyasi görüşlerine olan sempatisi, onu dilbilimi alanında yüksek lisans eğitimi görmeye yönlendirmiştir.

Noam her zaman siyaset ile ilgilenmiştir ve onu dilbilimi alanına çeken şeyin siyaset olduğu söylenir. Sosyalizm ve anarşizme doğru olan siyasi eğilimi, kendi deyişiyle radikal New York Yahudi cemaati nden kaynaklanmaktadır. 1965'ten beri ABD dış politikasının önde gelen eleştirmenlerinden birisi olmuştur. Amerika'nın Vietnam'a karışmasına karşı öne sürülen en önemli argümanlardan kabul edilen Amerikan Gücü ve Yeni Mandarinler makalelerinden oluşan kitabını yayınlamıştır.

Chomsky, akademik alanda saygı görmüş ve pek çok defa onurlandırılmıştır. Londra Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi tarafından Onursal Doktorluk ile ödüllendirilen Chomsky, aynı zamanda dünyanın birçok yerinde konferanslara davet edilmiştir. 1967'de Berkeley'deki California Üniversitesi'nde Beckman Konferansı'nı vermiştir. 1969'da ise Oxford Üniversitesi'nde John Locke Konferansı'nı ve Londra Üniversitesi'nde de Sherman Anma Konferası'nı vermiştir.

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD'den Foreign Policy ve İngiltere'den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entellektüeli listelerinde, 2005 yılında 1., 2008 yılında 11. sırada yer almıştır.

Yazar istatistikleri

  • 152 okur beğendi.
  • 276 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 724 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları