Nurdan Damla

Nurdan Damla

Yazar
8.7/10
486 Kişi
·
1.665
Okunma
·
173
Beğeni
·
8651
Gösterim
Adı:
Nurdan Damla
Unvan:
Yazar
Doğum:
Erzurum, 1963
Yazar, 1963 yılında Erzurum’da doğdu. Aslen Iğdır’lıdır. İlk, orta ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakülte’sinde eğitim gördü. Şiir, roman, hikaye, makale ve denemeleri küçük yaşlardan itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. Yazarın yazmış olduğu birçok tiyatro oyunu sahnelendi. Özellikle şiir ve hikaye dallarında çeşitli ödüller kazandı. En son eseri olan “365 Günde Sevgili Peygamberim” kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülü’nü alan yazar “2007Yılın Çocuk Yazarı” seçilmiş olup eser on bir dile çevrilmiştir.

Çocuk hikâyeleri, şiir, roman, gezi notları ve deneme dallarında muhtelif eserleri mevcuttur. Yazar, Çocuk Edebiyatçıları Birliği’nin kurucularından olup Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği’nin Yayın Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Hz. Muhammed’i Tanıma ve Tanıtma Uluslararası Derneği kurucularındandır. Evli ve 3 çocuk annesidir.
.
Gitme ey gerdanlığı inci ve mercan olan
Ölümlü vakitlerde hayatıma can olan
Masiva denizinde kalanların feneri
Ayrılığı intihar, aşk-ı imtihan olan

Nurullah Genç
"Ölüm öldürülemediği ve yeryüzünden kaldırılamadığı sürece ondan kaçmak anlamsızdı. Onu göndereni tanıyıp, verdiği ömrü güzel kılan insandan daha bahtiyarı olamazdı."
.
"..Unutma kızım,"..Bir insan erkeğine vefalı olmalıdır.Yeri geldiğinde teşekkür edebilmeli.
Candan ve samimi olmalı. Böyle kadınlar her zaman kocalarının baş tacı olurlar.."
.
.
Altın ne oluyor, can ne oluyor?
İnci mercan da ne oluyor?
Bir sevgiye harcanmadıktan,
Bir SEVGİLİYE feda edilmedikten sonra!


(Mevlana Celaleddin Rumi)
.
400 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10
Yüce ALLAH'ın ve Cebrail'lin selâm gönderdiği Hz Hatice nasıl özetlenir çokk bilmiyorum ama, Saygı değer Hanım efendi Nurdan Damla ya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum riyasız gösterişsiz tek kelimeyle mükemmel anlatmış Hazret-i Hatice tü'l Kübra Annemizi.

"Her kadın isterim ki Hz Hatice gibi önernek
şahsiyetli "ahde vefa'lı" olsun inş'Allah.."

Selam olsun Hatice'nin gülü, Ayşe'nin goncası
Muhammed Mustafa'ya.. Allahümme Salli ala seyyidina Muhammed.

İyi okumalar...
400 syf.
Kitaplığımdaki en değerli romanımdı; okuduktan sonra ateist bir arkadaşıma Allahı bulması için hediye ettim. Romanı okumadan önce adımı severdim ama okuduktan sonra adım manasını buldu. Allah adımıza layık yaşamayı nasip etsin. Hz Hatice'ye hayran kalacağınız bu romanı bir peygamber eşinin hayatı olarak değilde cennetle müjdelenen ilk kadının hayatı nasılmış diye okuyun onun yaşadığı tüm zorlukları ve yaşamla olan mücadelesini, aşkına sahip çıkışını, paranın bu kadar değerli olduğu bu dünyada parayı hiç umursamadığını göreceksiniz. Yazarın anlatımı çok akıcı, keşke bitmeseydi diye okuyacağınız ve kimseye vermeye kıyamayacağınız gerçek bir yaşam öyküsü.
400 syf.
·21 günde
Hz.Hatice.. Aslına bakarsanız nereden başlamalıyım bilmiyorum..Bi çok defa okumuş olsanız dahi her defasındaki etki bir öncesinden daha fazla oluyor. Bundan önce okuduğum Hz. Hatice de bekârdım.Evet bir alaka kuramıyor olabilirsiniz..
Şimdi evliyim. O kadar çok şey aldım ki, bazen böyle olmalı bende şöyle yapmalıyım diye telkinlerde bulundum kendi kendime..

Hz.Hatice'nin Efendimizin yüreğini nasıl ferahlattığını okuyunca dönüp bakıyorsunuz kendinize ve çevrenizdeki biçok insana.
Ne kadar basit şeylerle uğraşıyoruz..

Kitap çok güzeldi dememe gerek var mı?

Anlatılan Sevgili (s.a.v) in Canı, Gülü.. Ne diyor O'nun için:
"Bir tek Sen ey Hatice, bir tek Sen kucak açmıştın. Bir tek sen kabul etmiştin.
Şunu bil ki ey Hatice! Rabbim beni bir tek Senin sevginle rızıklandırdı."

Ve Hatice'ni kıpır kıpır yüreği:
"Ya Rabbi! Sen ki beni,Habibine eş olmakla şereflendirdin.Yürek zerrelerimden tırnak ucuma kadar O'nun sevgisiyle doldurdun.O'nun muhabbetiyle beni bana buldurdun. Ölüm bile olsa gelen gam değil.Hoş ve sefa gelsin."
Bir ömür, adanmış bir ömür..Allah ve Resul aşkı.. Son anlarında Efendimiz:
"Benden dolayı ey Hatice,sıkıntılı bir hayat yaşadın.Sana kametine göre bir hayat yaşatamadım" diyor..Fakat o çok huzurlu.. İlk sırdaş,ilk yoldaşı olmuştu Sevgili'nin.Yine erkenciydi..Sevgilisine doyamadan gitti.

Kendi çağından çok uzak çağlarda yaşayan insanlara söyleyecek tek sözü vardı:

"Sevgili'yi çok sevenler sonsuz saadete ererler."

Okuyun..Okumuş olsanız dahi okuyun..belki kalblerimiz rikkate gelir..
448 syf.
Sevgili peygamberimiz hz. Muhammed'i (s.a.v) çok güzel ve zevkli bir şekilde anlatmış. Hem öğrendim, hem de zevk alarak okudum. Benim gibi minik kitap kurtlarının okumasını tavsiye ederim...
482 syf.
"En önde O...
Fahri kainatın muhterem zevcesi.. İslamdan önceki vasfı Tahire yani temiz..
İslamdan sonraki vasfı Kübra yani büyük....
Namaza durduğunda Resulullahın ardında tek başına.Kureyşin zengin ve soylu kadını.
Müminlerin annesi
Ehlibeytin ninesi .
Cennet hanımlarının en faziletlisi..
Sebepler aleminde Resulullah'ın(s.a.v)yegane dayanağı.. Kalbi peygamber aşkıyla dolu ..
Ruhu incelerden de ince
Temiz ve Büyük
Hz. HATİCE..."
Anlatılan çok güzeldi be...Rasûllah'ın(s.a.v)en hayırlı zevcesi ve Ümmet-i Muhammed'in en hayırlı kadının aşka adanmış ömrünü okumak çok güzeldi...
İlk başlarda biraz sıkıldım açıkçası.Bazı yerlerde de çok tekrara kaçmıştı.Sıktı biraz o tekrarlar.Ama genel olarak güzel bir kitap :)Anlatılan güzel olunca :)
Hazreti Hatice'yi daha iyi tanımak isteyenlere TAVSİYEMDİR.
.
344 syf.
·Puan vermedi
Hz. Zeyneb mükemmel bir varlık. Zaten en mükemmelin kızı. Edep ahlak en üst seviyede. Kitabı okurken onun aşkına dininine bekliyişine sabrına o kadar inanıyorsunuz ki. Sabırla beklemek ne kadar zor. As'ın ona aşkı Hz. Zeyneb'in aşkı o kadar gerçek ki. Ama As'ın gururu toplum neder ve o dönemin kadınlara bakışı farklı olduğu için ben ilkin idrakta zorlandım. Daha sonra o ikisinin ayrılığı çok acılı ve çok güzel. Kitapta sadece aşktan bahsedilmiyor. Edep konusunda nasıl olmamız ahlaki açıdan nasıl davranmamız gerekir. Güzel bir şekilde işlenip okuyucuya sunuluyor.
432 syf.
Nasıl bir inceleme yazayım buraya? Nasıl anlatayım ki As ile Zeynep'in aşkını?
As, gururu ve aşkı arasında kaldı. Bir türlü yenemedi gururunu. Zeynepsiz geçti aylar, Zeynep'e hasret günler.
Zeynep, ah Zeynep! Neydi sendeki? Sabrının hiç mi sonu yoktu? As'ı hep bekledin. Ne çektin Zeynep. As sana, sen As'a hasret. Ve siz gerçek aşka hasret.
Okudum, okudum. Bir kitap bu kadar bağlar insanı. Bitirmeden kalkmak isteği gelmez. As'tan etkilenmemek, Zeynep'e imrenmemek nasıl olur ki? Hele aralarındaki mektuplar, ne etkikeyici.
As'ın aşkı... Zeynep'in sabrı... Birbirlerine olan vefaları... Aşklarına olan bağlılıkları...
Okuyun efendim okuyun. Anlatmakla anlaşılmaz bu iki güzel insan arasındaki sevda seli.
Sanırım kitap beni çok etkiledi, yanlışım olduysa kusurumu hoşgörün.

İyi okumalar :)
344 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Bambaşka hayatlar okudukça, kendimin sıkıntı olarak gördüğüm ne varsa hepsi hafif gelmeye başladı. Okudukça nasıl hayatlar varmış acaba ben ne yaparım diye düşünmeden edemiyorum. Hz Zeynep sabır dolu, eşinin müslüman olmasını beklerken yüzünden gülümseme, dilinden güzel sözler eksik olmamış. Ebu As'ın gururu yüzünden beraber geçireceği yılları yalnız geçirmişler. Çok zor zamanlar geçmiş
400 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu incelemeyi bana bu kitabı taa Trabzon'dan gönderen ince düşünceli, çok değerli Burak abi için yazıyorum. Normal bir romanda anlatılanların bile altında kendimi yazmak için yetersiz hissederken, böyle önemli konuların anlatıldığı bir kitap için bir şeyler söylemek benim için zor olacak, bir hatam olursa şimdiden anlayışınıza sığınıyorum.

Bence dünyada en değerli şey sevgidir. Şu gencecik yaşımda hayattan aldığım en önemli ders sevginin değeri oldu. "Daha ne gördün ki bu yargıya varabildin" demeyin, kendimi bildim bileli hayatta en büyük zevkim insanları incelemektir. Sevgi'li insanları ve sevgi'siz insanları incelerim, hatta galiba yakın zamanda bu konuda profesyonel olacağım; çünkü yavaş yavaş onları duruşlarından bile tanımaya başladım. Yürüdüğüm yolları, kokladığım çiçekleri, okuduğum kitapları, selam verdiğim insanları hep içimde duyduğum sevgiye göre belirlerim. Her yerde sevgiyi aradım, okuduğum en ciddi kitapta bile sevgi ile ilgili olan kısımları cımbızlayıp kenara ayırdım, her şarkıda sevginin nasıl işlendiğine dikkat kesildim. İlla sevmek derim, diyeceğim. Ama... Yani bu kitaptaki "sevgi" için benim aciz cümlelerim ne işe yarar bilmiyorum ki. Yaşamımız boyunca bütün fani şeylere karşı sevgimizi bile asla yargılamaz, hepsine saygı duyarken Hz. Hatice'nin Hz. Muhammed'e sevgisini nasıl tarif edebiliriz ki? Sahip olduğu her şeyle birlikte canını bile bu yola koyuyor, sevgilisinin ağzından çıkan hiçbir şeyden şüphe duymuyor, daima onunla oluyor, gerektiğinde yanında gerektiğinde arkasında, ama muhakkak ki onunla beraber oluyor. Bunun ötesi var mı ki?

Hz. Hatice, Mekke'nin en önemli hanımlarından. Gerek güzelliği, gerekse mal varlığı ile herkes ona ulaşmak istiyor, onu elde etmek istiyor. O ise daha Hz. Muhammed'i tanımadan son peygambere iman ediyor, onun gelmesini bekliyor, ona ulaşmak için dualar ediyor. Benim de okurken en çok merak ettiğim şey şu oldu: O, bu kadar çok dua edip örnek bir kadın olduğu için mi peygamber eşi oluyor; yoksa peygamber eşi olacağı için mi Allah ona bu bilinci veriyor..? Bilemeyiz elbet, bizi aşan sorular. Önemli olan sonuç. Yazarın dediği gibi Hz. Muhammed ve Hz. Hatice "Ayn, Şın ve Kaf üçgeninde kurulu bir kasrın -ki adı aşktı onun- nadide konuğuydular." Bize de sadece onların yaşamından kendimize pay çıkarmak, bu dinin ne koşullar altında indiğini öğrenmek ve doğru örneklerle yolumuzu çizmek kalıyor.

Sitedeki incelemelerden birinde "İki kez okudum, bir bekarken bir de evlenince" diyor. Benim de düşüncem bu inşallah. Zira Hz. Hatice o kadar örnek bir hanım ki, onun sevgisi o kadar güzel ki, farklı bilinçlerde tekrar tekrar incelemek ve örnek almak gerekiyor.

Bu çok kıymetli kitabı hediye edip okumama vesile eden Burak abime ve sonuna kadar bu incelemeyi okuduysanız sizlere teşekkür ediyorum. Herkese tavsiye ediyorum bu eşsiz yaşam öyküsünü. SEVGİYLE kalın. :)))

Yazarın biyografisi

Adı:
Nurdan Damla
Unvan:
Yazar
Doğum:
Erzurum, 1963
Yazar, 1963 yılında Erzurum’da doğdu. Aslen Iğdır’lıdır. İlk, orta ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakülte’sinde eğitim gördü. Şiir, roman, hikaye, makale ve denemeleri küçük yaşlardan itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. Yazarın yazmış olduğu birçok tiyatro oyunu sahnelendi. Özellikle şiir ve hikaye dallarında çeşitli ödüller kazandı. En son eseri olan “365 Günde Sevgili Peygamberim” kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülü’nü alan yazar “2007Yılın Çocuk Yazarı” seçilmiş olup eser on bir dile çevrilmiştir.

Çocuk hikâyeleri, şiir, roman, gezi notları ve deneme dallarında muhtelif eserleri mevcuttur. Yazar, Çocuk Edebiyatçıları Birliği’nin kurucularından olup Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği’nin Yayın Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Hz. Muhammed’i Tanıma ve Tanıtma Uluslararası Derneği kurucularındandır. Evli ve 3 çocuk annesidir.

Yazar istatistikleri

  • 173 okur beğendi.
  • 1.665 okur okudu.
  • 97 okur okuyor.
  • 635 okur okuyacak.
  • 43 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları