Nuriye Çeleğen

Nuriye Çeleğen

Yazar
8.8/10
316 Kişi
·
973
Okunma
·
96
Beğeni
·
8.702
Gösterim
Adı:
Nuriye Çeleğen
Unvan:
Yazar
Doğum:
Kahramanmaraş
Yazar Nuriye Çeleğen, Kahramanmaraş ilinde dünyaya gelmiştir. Nuriye Çeleğen Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümünü başarı ile bitirmiştir. Daha sonra İslami Türk edebiyatı bölümünde master tahsilini yapan yazar Edebiyat öğretmenliği yapmaktadır. Lakin bu değerli yazar insanlara kendini eserleri ile anlatmaktadır. Bu nedenle bu değerli yazarın hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır.
Dil nefse bağlıydı, sükut kalbe. Kalp kelamını duymak için dil kelamını terk etmek gerekirdi.
Muhabbet için ayrılık gerekirdi. Kalbin dil olması, kelama durması için sevdiklerinden ayrılık gerekirdi. Kavuşmak için ayrılık gerekirdi.
Görmemek hasreti artırdığı gibi meğer sevgiyi de artırıyormuş. Rabbim onun için mi gizli hazinesin?
Kalbi, hz. Yusuf ve kardeşlerine benzetim.Kalp güzele ayna olmasıyla yusuf'tu. Bir yanı ile de Yusuf'un kardeşleriydi. Kalp Yusuf'unun on bir kardeşi vardı;
Su-i zan , gıybet, haset, yalan, tenkit, iftira, su-i tevil, benlik, gurur, hırs ve tamah...
Nuriye Çeleğen
Sayfa 95 - Timaş yayın evi
Dost olmak kolay mı?
Biz dost olalım diyoruz, dosta hep sıkıntı vermeyi düşünerek. Dost bizim sıkıntımızı çeksin diyoruz. Dostun mihnetini istemiyoruz. Oysa dostun mihnetini çektiğimiz kadar dostuz......
216 syf.
·Puan vermedi
Kitabın üzerindeki ''Her kadın Hacer'dir'' yazısı dikkatimi çekti ilk önce. Adı Hacer olan biri için de çok sırlı sayılmazdı bu durum sanırım :) Meğer kitap Hz Hacer'i anlatan otobiyografik bir romanmış. Hz Hacer annemizin hayatını ilk defa bu kadar ayrıntılı okudum. Sabrın, hüznün ve tevekkülün ete kemiğe bürünmüş hali Hz Hacer.
Çok beğendim ben kitabı. Beni gerçekten etkiledi. Biraz da utandım açıkçası. Ben de bir Hacer olmama rağmen , sabır denen erdem bana teğet geçmiş. Adımın hakkını verememek kötü.Neyse günah da çıkardığıma göre, bence okuyun ve okutturun Aşk-ı Sükun'u. Emin olun pişman olmazsınız. Herkese hitap eden birşeyler var bu kitabın içinde..
219 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
Nuriye Çeleğen öyle güzel oynamış ki kelimelerle bir cümle daha okumak, aynı cümleyi defalarca tekrar etmek istedim. Betimlemelere, tamlamalara insan hayran kalıyor.
Hazreti Meryem'in hayatını yine Hazreti Meryem'den dinliyormuşsunuz gibiydi.
İffetin en parlak güneşi olan Hz. Meryem hayaline dahi namahrem almamıştı. Gözünü, kalbini, hayalini hep korumuş iffetini muhafaza etmişti.

Örnek alınacak ve altı çizilecek, hayata geçirilecek her satır; değerli ve güzeldi.

Nuriye Çeleğen okunur, okutturulur!
240 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitabı nasıl anlatayım bilmiyorum.Öyle içe dokunuyor ki gözyaşlarını tutmak,hıçkırarak ağlamamak mümkün değil.Özellikle son bölümde
Peygamberimizin bebeklik ve annesinin vefatına kadar olan ki hayatını okuyoruz Hz.Amine ve Hz.Halime'nin ağzından.Bir yandan da Hz.Amine'nin hayat hikayesine tanıklık ediyoruz.Hz.Abdullah'a gizliden beslediği sevgisini,O'na doyamadan,ellerinin kınası kurumadan dul kalışını,özlemini,hasretini okuyoruz.Tefekkürüne,sabrına hayran kalıyoruz.
Üslubu için yazar kitabın sonunda şöyle demiş:"Hz.Amine 4 yaşından itibaren şiir söylemeye başladı.Tüm konuşmaları şiir gibiydi.Bu çalışmada üslup,onun kelamına hürmet etmek istedi," Nasıl güzel bir incelik.
Tabi ki hiçbir anlatılan yaşananları tam olarak tasvir edemez.Yazarın bunu yine kitabın sonunda"Kelam sözcülerinin anlattıkları,kendi kalem ve kelamlarına yansıyanlardır"diyerek belirtmesi de çok hoştu.
219 syf.
·Beğendi·10/10
Okuduğum en iyi kitaplardan birisi diyebilirm. Bir kadının sahip olması gereken terbiyeyi, iffeti, sadakati, saygıyı ve sabrı en iyi anlatan kitap bence. Genç kızlara tavsiyemdir mutlaka okunması gerekir..
320 syf.
·33 günde·Beğendi·8/10
Bu kitap Nuriye Çeleğe'nin okuduğum 3.kitabı ve bunu diğerlerine oranla sönük buldum. Ama yinede yararlı ve güzel bir kitap ve dili akıcı. Tavsiye ederim.
160 syf.
·2 günde·9/10
Örtüyü günümüzde sadece bir bez parçası sanmamızdan dolayı olacaktır ki bu denli umursanmaz iffetsizlik.Her müslümanın okuması gereken bir kitap kız erkek farketmez çünkü erkeklerin örtüsünden de bahsediyor içersinde.Örtüye bambaşka bir değer vermemizi,farkına varmamızı sağlıyor.Çok beğenerek ve utanarak(örtüye veremediğimiz değer için)okudum ve okutturdum.Sizinde okumanız duasıyla..
219 syf.
·Beğendi·10/10
İffeti Kalp
Vakit akşam...
Gün, gecenin eteklerine tutunma deminde. Akşam, İsa’mın vakti. Akşam çarmıhın kurulduğu vakit. İlk akşam namazını kılan İsa’m.
Vakit akşam...
Gözümde “Geleceğin Nuru”nun aydınlığı... Tüm âlem gibi kalbim mahzun ve beklemede... Varlık onun duasında. İsa’mın müjdesi kulaklarımda:
“Ben gidiyorum, Faraklit gelsin! Faraklit gelsin! Ahyet gelsin! Ahyet gelsin!”
216 syf.
·6/10
Hz. İbrahim eşi Sâre ve İsmail'in annesi Hacer. Mübârek insanların birbirlerine bağlı yaşamı.
216 syf.
bir yazar bu kadar mı güzel ve etkileyici anlatıma sahip olur bilmiyorum.kesinlikle okunmalı.bilgi veren yönü de cok hoşuma gitti doğrusu.bu kitabı tekrar okumak istiyorum :)
216 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Yazar her kadın bir HACER'dir ...demesiyle bizlere Rahmana olan aşkı , teslimiyeti , sevgiyi , saygıyı , rızayı .....yaşamanın ,yaşatmanın , CENNET ,ANALARIN AYAKLARI ALTINDADIR ...diyerek o kutsallığı kazanmanın en güzel örneğini , kalemiyle, yüreğiyle bizlere tattırmış...o tadı tadanlardan olmak dileğiyle .....her daim Rabbim istiyorsa EYVALLAH demeyi boyun eğdirmeyi bizlere nasip eylesin ....biz kadınların bize örnek olması gereken pop şarkıcıları , mankenler, tiyatrocular ,..., değil de birer CENNET ile müjdelenen analarımız ve onların yaşamlarındaki teslimiyetleri ,rollerini bilmemiz gerek değil mi....kitabın okunması okutulması dileğiyle .....:)

Yazarın biyografisi

Adı:
Nuriye Çeleğen
Unvan:
Yazar
Doğum:
Kahramanmaraş
Yazar Nuriye Çeleğen, Kahramanmaraş ilinde dünyaya gelmiştir. Nuriye Çeleğen Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümünü başarı ile bitirmiştir. Daha sonra İslami Türk edebiyatı bölümünde master tahsilini yapan yazar Edebiyat öğretmenliği yapmaktadır. Lakin bu değerli yazar insanlara kendini eserleri ile anlatmaktadır. Bu nedenle bu değerli yazarın hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 96 okur beğendi.
  • 973 okur okudu.
  • 21 okur okuyor.
  • 470 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları