Nusret Kaya

Nusret Kaya

Yazar
7.9/10
19 Kişi
·
81
Okunma
·
6
Beğeni
·
1.734
Gösterim
Adı:
Nusret Kaya
Unvan:
Psikiyatrist, Yazar
Nusret Kaya; Psikiyatrist.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Psikiyatri ihtisası yaparak GATA'da psikiyatrist olarak çalıştı. 1978'de ABD'de uyku bozuklukları ve rüya analizleri üzerine iki yıl master yaptı.

Bilimsel teşvik ödülü kazanan Nusret Kaya, 1984 yılından bu yana danışanlarına rüya analizi ağırlıklı tedavi uyguluyor.
Biliyorsunuz son yıllarda bizler okumaktan çok bakmaya, hatta çoğunlukla görmeden bakmaya alıştırıldık. Oysa iniş (nüzul) sırasıyla muhteşem kitabımız Kuran'ı okuduğumuzda, ilk surenin "Alak" olduğu, bu sürenin ilk ayetlerinin okuyup yazın diye başlaması çok önemlidir ve bilimseldir. Beynimizin korteks kısmının (üst beyin) gelişiminin okuyup yazmakla güçlendiğini son bilimsel araştırmalar kesinlikle ortaya koymuştur. Okuyup yazarak üst beynin kullandığı hücre sayılarını arttıramazsınız da hücreler arası, bizim kollateral dediğimiz bağlantıları arttırırsınız. İki hücre arasındaki bağlantı sayısı ikiyken beş, beşken on olur, okuyup yazdıkça. Böylece üst beyninizin analitik düşünce yeteneği artar. Bunu televizyonlarla, bilgisayarlarla, cep telefonlarıyla asla yapamazsınız.
Öpmeyin popomu, utanıyorum
Mıncıklamayın beni, irkiliyorum
Gıdıklamayın hiç, katılıyorum
Şapur şupur öpmeyin, huylanıyorum.

Vurmayın popoma, canım acıyor
Ben seni yerim diye sevmeyin beni
Sizleri yamyam sanıp, korkuyorum.
Bazen beni bir kenarda unutup kavga ediyorlar birbirleriyle, itişip kakışıyorlar. Onların şiddet barındıran nevrotik enerjileri beni nasıl etkiliyor bir bilseniz. Susun kavga etmeyin diye bende bağırmak istiyorum, ağzımdan sadece inga sesi çıkıyor.
Korkutmayın bebeklerinizi zalimce, ne kadar bıkkın ve öfkeli olsanızda siz onları korkutarak ezince onlarda sizi ezer büyüyünce.
Evet,materyalist felsefenin hakim olduğu ülkelerde,üst beynin hakimiyeti alt beyne ait duygu ve güdülenmeleri bastırmış gibidir.Üst beyne ait sahip olma geleneği,kişileri bankadaki paraları ile sınıflandırır olmuştur.
224 syf.
·2 günde·10/10
Kitap espirili olması yanında karikatürlerle süslenmiş. Bilgiler açılda kalıcı şekilde anlatılmış. Ben okuduktan sonra çevremdekilerede okuttum. Kitapla arası olmayanlar bile kısa sürede okuyup beğendi.
232 syf.
·5/10
'Evrende tesadüf yoktur.' Kitabından sonra kuyruk çok dikkatimi çekmişti. Lakin sanırım yanlış kitabı almıştım. Kitabın büyük çoğunluğu çizim, 10-15 yaşındaki bir çocuğa anlatılacak sadelik ve basitlikte ama oldukça sınırlı ve az miktarda bilgiyi içeriyor. Belki çocukların algısını oluşturmak için düşünülmüş olabilir ama bilgi edinmek için içerik çok sınırlı. 25dk'da kitabı bitirmek mümkün.
318 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Herkesin bi ruhu var ama sahip olduğu o ruhun da bi tarihi var. İşte o tarih bu kitabın satırlarında. Okuyun ve ruhunuzun tarihi hakkında o gizemli kapıyı aralayın ve kendinize olan saygınız, hayranlığınız artsın. Bilginize ve sezginize bereket hocam. Kaçırmayın.
366 syf.
·Beğendi·10/10
Yazarın zamanında işini yapmam dolayısıyla elinden almış olmam büyük bir şanstı benim için. Kitabın kutsal kitaplar , eski yazıtlarla desteklenmesi ciddi bir eserin olduğu anlamına geliyor. Kitabın yazıldığı ortamı da görmüş olmam beni daha çok etkiledi.
200 syf.
·37 günde·Beğendi·8/10
insan davranışlarının kökenlerini soru ve cevaplarla yanıtlıyor Nusret kaya.
Oldukça özgün ve sıradışı bir kitap;

Örneğin kitapta evde beslenen kedilerin kadın cinsel uyarımını, kadınların yanlış orgazm noktalarını, Türk anne yapısının temel çarpıklığı, nedeni( yine temel neden cinsel tatminsizlik) ve sonuçlarını..

Kitapta çok ilginç hipotezler var. Ayrıca rüya ve kuyrup bilimi(!!)' de dikkat çekici, lakin zaten o konuyu ayrıntılı bir biçimde diğer kitaplarında bulabiliyoruz.

Psikoloji severler mutlaka okumalı.
200 syf.
·7 günde·Puan vermedi
İlgimi çeken kısımlarını okudum.Alt beyin-üst beyin ilişkisi üzerinde durulmuş.Aşk, cinsellik, uyku, rüyalar vs hakkında değişik bir bakış açısı sunulmuş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nusret Kaya
Unvan:
Psikiyatrist, Yazar
Nusret Kaya; Psikiyatrist.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Psikiyatri ihtisası yaparak GATA'da psikiyatrist olarak çalıştı. 1978'de ABD'de uyku bozuklukları ve rüya analizleri üzerine iki yıl master yaptı.

Bilimsel teşvik ödülü kazanan Nusret Kaya, 1984 yılından bu yana danışanlarına rüya analizi ağırlıklı tedavi uyguluyor.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 81 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 62 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.