Okan Yeşilot

Okan Yeşilot

YazarEditör
8.3/10
6 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
770
Gösterim
Adı:
Okan Yeşilot
Unvan:
Türk Yazar-Akademisyen
Doğum:
1945
Azerbaycan'da birçok eğitim müessesesinin açılmasına öncülük etmiştir.O dönem için şartların çok zor olduğunu bilerek kız çocuklarının okutulması için çalışmış ve 1901 yılında ilk Müslüman Kız Okulu'nu açmıştır.
Iran'ın savaşta mağlup olmasindan sonra,1813 yılında Karabağ'ım Gülistan bölgesinde Rus-İran Antlaşması (Gülistan Antlaşması) imzalandı.Bu antlaşmaya göre Talış, Şirvan, Kuba, Bakû, Gence, Karabağ ve Şeki hanlıkları Rusya'nın hâkimiyetine bırakıldı.Boylece Azerbaycan topraklarının ikiye bölünme süreci başladı.
Tagiyev,kız okulunu açarken izin alınması öğrenci ve öğretmen bulunması vb. konularda büyük zorluklarla karşılaştı.Fakat Tagiyev'i en fazla uğraştıran ve mücadele gerektiren problem mollaların kız okuluna karşı tutumlarıydı.Devrin mollalarının bir kısmına göre kızların okuması caiz değildi.Mollalar bu fikirlerini halkada anlatarak onlardan kızlarını okula gondermemelerini istiyorlardı.Tagiyev bu dönemde mollaların halk üzerindeki tesirini bildiği için onları evine davet edip ikna etme yolunu seçti.Bu sohbetlerde onlara kızların okumasını Islamiyet'e aykırı olmadığını,geleceğin annelerinin mutlaka eğitilmesi gerektiğini söyledi.Tagiyev bu ziyaretlerden sonra mollalara hediyeler dağıttı.Fakat mollalar ikna olmadıkları gibi daha da hiddetlendiler.
Tebriz valisi Rıza Han,Osmanlı Hükümeti'ne müracaat ederek,Azerbaycan'da müstakil bir saltanat tesisi için şehzade istemişse de fırsattan yararlanılamadı.
136 syf.
Azerbaycan coğrafyasını anlattıktan sonra bazı önemli anlardan bahsederek eserin ismini taşıyan Tagiyev'in hayatını anlatarak,elde ettiği zenginliği ne şekilde kullandığı ve o dönem için oldukça sorun yaratan,zor olarak görülen birçok konuda nasıl fedakarlıklar yaparak Azerbaycan coğrafyasının, Türklerin gelişmesi için çok uzun çabalarını sonucunda birçok ilki gerçekleştirdiğini göreceksiniz.Fakir olarak başladığı hayatında zengin olarak sürdüren ve yine başladığı noktaya dönerek yaşamını yitiren belkide tarih sayfasında ismi hiç bilinmeyen Hacı Zeynelabidin Tagiyev...
232 syf.
Bu kitap Azerbaycan hakkında gördüğüm kitaplar içinde en kısa ve öz olanı. Kardeş Azerbaycan hakkında yeteri kadar bilgisi olmadığını düşünen herkes için önerebileceğim mükemmel bir kitap. Biraz tarih, biraz güncel politik meseleler.. Rusya, İran, Amerika, Türkiye ve diğer çevre devletlerle ilişkiler, petrol ilişkileri, Karabağ sorunu, Karabağ göçmenleri, Lezgiler ve Azerbaycan'ın Kıbrıs meselesine bakışı konu edilmiş. Herkese tavsiyemdir.
336 syf.
Hazar Denizi-Karadeniz ve Kafkasya hattı günümüzde çok yoğun hareketliliğin olduğu ve stratejik açıdan önem arz eden bir bölgedir. Bu bölgede Rusya ve ABD gibi büyük oyuncular başta olmak üzere İran, Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan'ın da milli çıkarları bulunmaktadır. Son yıllarda Çin, bölgeye ilgi gösterse de yeterli derecede etki sağlayamamıştır. Fakat Hazar'ın statüsü, petrol ve gaz hatları gibi konuları dikkate aldığımızda; önümüzdeki dönemde de önemini koruyacak bir bölge olacaktır. Bu kitap, kısmen eski olsa da 2013 yılına kadarki Hazar ve Kafkasya politikaları hakkında on sekiz tane makale içermektedir. Konuyla ilgili olanların okumasında fayda olan, fakat benzerleri de çok olan bir kitaptır. Kitaba Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelerin yerel araştırmacılarının, çok özgün fikirler belirtmeseler de, dahil olması hoş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Okan Yeşilot
Unvan:
Türk Yazar-Akademisyen
Doğum:
1945

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.