Oktay Akbal

Yazar 8,2/10 · 47 Oy · 40 kitap · 152 okunma ·  25 beğeni
Zagor, bir alıntı ekledi.
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şu gazeteler niye bir gün de güzel, ferahlık, mutluluk duyuran bir haber vermek istemezler? Hep cinayetler, harpler ardında koşarlar. Katillerin resimlerini ilk sayfalara basarlar da insanlığa güzel şeylerden; aşktan, kardeşlikten söz edenlere, şairlere, sanatçılara kızarlar, onlarla eğlenirler?..

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 74 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "Kalabalıktan Biri" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 74 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "Kalabalıktan Biri" adlı öyküden)
Zagor, bir alıntı ekledi.
11 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İleriden bir şarkı geliyordu. Yürüdü o yana doğru. Dumanlı, şarkılı bir istasyon büfesi, öteye beriye dağınık birkaç masa... Plakta tanıdık bir kadın sesi: "Sensiz geçen her gün gecelerden de siyahtır" diyordu.

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 134 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "Sonra Tren Kalktı" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 134 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "Sonra Tren Kalktı" adlı öyküden)
Zagor, bir alıntı ekledi.
04 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mazi sadece gelmiş geçmiş zamandı. Hatıralar da insanı üzen boş şeylerdi.

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 29 - Cumhuriyet Kitapları "Ahşap Ev" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 29 - Cumhuriyet Kitapları "Ahşap Ev" adlı öyküden)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 27 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Özdemir Asaf'ı hatırlıyorum. ..
"Bir şey değil. .
Beni bu telaş öldürecek. ."

Hiroşima'lar Olmasın, Oktay Akbal (Sayfa 165 - Cumhuriyet kitapları. .)Hiroşima'lar Olmasın, Oktay Akbal (Sayfa 165 - Cumhuriyet kitapları. .)
Zagor, bir alıntı ekledi.
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölmek! Bu benim için, adım atmamak, kitap okuyamamak, bir film seyredememek, sevdiğim insanların seslerini duyamamak, onun ışıklı gözlerine dalıp gidememekti.

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 70 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "Bir Hastalıktan Sonra" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 70 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "Bir Hastalıktan Sonra" adlı öyküden)
Zagor, bir alıntı ekledi.
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İkimizin de cebinde metelik yoktu. Elbiselerimiz yıpranmış, ayakkabılarımız örselenmiş iki çocuktuk. Yalnız, içimizde hayata, dünyaya, her şeye rağmen sevgi besleyen bir şeyler kıpraşırdı.

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 117 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "İlk Gençlik Sevdaları" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 117 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "İlk Gençlik Sevdaları" adlı öyküden)
Halil Yavuz KAYA, bir alıntı ekledi.
19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Niye böyledir insanoğlu? Önce güvensiz, kendini beğenmiş, ezici, vurucu ama başı sıkışınca sönüveren bir balon!

Tarzan Öldü, Oktay Akbal (Sayfa 65)Tarzan Öldü, Oktay Akbal (Sayfa 65)
Zagor, bir alıntı ekledi.
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama o, iyiydi. İnsanları giysilerinin yeniliğine, eskiliğine göre sevmezdi.

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 21 - Cumhuriyet Kitapları "Nuh'un Gemisi" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 21 - Cumhuriyet Kitapları "Nuh'un Gemisi" adlı öyküden)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
26 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sen Hiroşima'sın "
"Yaşamak gömülemezki ki yeryüzüne! "

Insanlar gömülür, kentler gömülür, düşler gömülür, istekler,seviler,umutlar,ihtiraslar gömülür ...
Ama yaşamak gömülemez ,fışkırır ölümler, umutsuzluklar ,yıkıntıların arasından.

Hiroşima'lar Olmasın, Oktay Akbal (Sayfa 67 - Cumhuriyet kitapları. .)Hiroşima'lar Olmasın, Oktay Akbal (Sayfa 67 - Cumhuriyet kitapları. .)
Zagor, bir alıntı ekledi.
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçimizde sebebini hâlâ anlayamadığımız, her şeyin bizim olduğuna inandıran garip bir duygunun sevinci, mutluluğu... İlk sevdaların belirsizce yanan ateşi... Çabuk yanan, kül olan bir ateş... Hatta külü bile kalmayan.

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 119 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "İlk Gençlik Sevdaları" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 119 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "İlk Gençlik Sevdaları" adlı öyküden)
Zagor, bir alıntı ekledi.
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Artık bütün şarkılar bana yabancıydı. Aşk şiirlerine düşmandım. Parklar serseriler için, diyordum. Hayal kurmak işsizlere mahsus...

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 13 - Cumhuriyet Kitapları "Aşksız İnsanlar" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 13 - Cumhuriyet Kitapları "Aşksız İnsanlar" adlı öyküden)
Halil Yavuz KAYA, bir alıntı ekledi.
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Doğa çekip gitti makine çağında, neredeyse yok oldu. Sığınacak uzaklıklar aradı kendine.

Tarzan Öldü, Oktay Akbal (Sayfa 139)Tarzan Öldü, Oktay Akbal (Sayfa 139)
Zagor, bir alıntı ekledi.
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu yeryüzünü daha güzel yapacak insanlar bunlardı: Bir insanı seven, onun gülüşü, ağlayışı, adım atışıyla ilgilenen kişiler, bu dünyanın elbette ki daha iyi, daha güzel olmasını isterlerdi.

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 12 - Cumhuriyet Kitapları "Aşksız İnsanlar" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 12 - Cumhuriyet Kitapları "Aşksız İnsanlar" adlı öyküden)
Rogojin, bir alıntı ekledi.
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Aşksız bir insan nasıl yaşar, nasıl yer, nasıl dolaşır, neler düşünür diye merak ederdim. Herhalde böyle bir insan şehrin uçsuz bucaksız caddelerinde gölgesini arkasına takarak gezmez, Unkapanı Köprüsü'nden mavnaları seyretmez, parklarda avarelikten hoşlanmaz, aşk filmlerini sevmezdi. O, işini gücünü bilen, caddelerde hep hızlı hızlı koşan, tramvayları doldurup taşıran, ayakları çıplak çocuklara sadaka vermeyen bir insandı. Yalnız kendi içinde yaşar, başka birşey bilmezdi."

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 9 - "Aşksız İnsanlar" adlı hikâyesinden alıntıdır/1948)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 9 - "Aşksız İnsanlar" adlı hikâyesinden alıntıdır/1948)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
27 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir mezar ,bir insan "Nazım Hikmet"
Kırk sekiz yıl Türkiyede, onüç yıl Sovyetler birliğinde. ..Hepsi hepsi atmısbir yıl. Bunun on iki yılı "içeride "geçmiş. 36sinda girmiş tutukevine 48inde çıkmış. O yıl tutmuş Sovyetlerin yolunu .61 yaşına dek Moskova ,Leningrad ,Varşova demiş yaşamış sosyalist ülke topraklarında. Hep özlemle, hep yurdunu,insanlarini arayarak ,düşünerek.
Şiirleri buram buram anayurt özlemiyle dolu .
"Yani ,nasıl ve nerede olursak olalım -hiç ölunmeyecekmis gibi yasanacak ..."demiş.
Demiş ama 1963 varmış yaşam çizgisinin bitiş noktasına. Bir sabah tutmuş kalp ağrısı, genç eşinin yanında son soluğunu vermiş, çıkmış gitmiş bu dünyadan ötelere. ..

Hiroşima'lar Olmasın, Oktay Akbal (Sayfa 169 - Cumhuriyet kitapları. .)Hiroşima'lar Olmasın, Oktay Akbal (Sayfa 169 - Cumhuriyet kitapları. .)