Ömer Sevinçgül

Ömer Sevinçgül

Yazar
7.6/10
162 Kişi
·
680
Okunma
·
44
Beğeni
·
4.072
Gösterim
Adı:
Ömer Sevinçgül
Unvan:
Türk Yazar, Romancı, Hikayeci
Doğum:
Elbistan, 22 Temmuz 1958
Babası Mehmet Bey, annesi Gülşen Hanımdır. Üniversite öncesi öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra Atatürk Üniversitesi'nden Yüksek Mühendis diplomasıyla mezun oldu. Öğrenim hayatı boyunca sürekli okuyan ve yazan Sevinçgül, üniversite yıllarında “Fidanlık” adlı bir de edebiyat dergisi çıkardı. Romanlar, hikâyeler, denemeler, incelemeler kaleme aldı. Editörlük yaptı. Gençlik sorunlarıyla ilgili seminerlere ve çalışmalara katıldı. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında sanat, edebiyat ve felsefe konulu gençlik programları yaptı. Bir yayın şirketinde sekiz yıl genel müdür olarak çalıştı. 1996 yılında Modern Kültür Merkezi’ni kurdu. Yurt içinde ve dışında gençlere dönük sanatsal ve kültürel çalışmalara katıldı, seminerler, konferanslar verdi. Bir grup lise öğrencisiyle birlikte Adı Yok Gençlik Edebiyat Dergisini çıkarmaya başladı. Bir “Yazarlık Atölyesi” oluşturarak yetenekli genç yazarların gelişimine katkıda bulundu. Genç yazarlara rehber olması için “Yazar Olmak İstiyorum” isimli kitabını yazdı. Sanata katkıları sebebiyle çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından kendisine ödüller verildi. Kitapları İngilizce, Arnavutça, Boşnakça ve Almancaya çevrildi. Kurucusu olduğu Adı Yok Gençlik Edebiyat Dergisinin ve Carpe Diem Kitap Yayınevinin konsept danışmanı da olan yazar, sanat çalışmalarını İstanbul'da sürdürüyor.
Eleştiri ya da tenkit, yalnız eksikleri, hataları, kusurları söylemek değildir aslında. Eleştiri, bir şeyi inceleyip iyi ve kötü yönlerini ortaya koyma, onun gerçek değerini belirleme demektir.
İnsanlar eleştirilmekten hoşlanmazlar. 'Hadi beni eleştir' deseler bile inanma sakin. 'Beni öv' demek istiyordır.
İnsanlar şöyle düşünüyorlar: Güzel, hayat dolu bir kızın ne işi var hayatı sorgulamalarla. Öyle biri vur patlasın çal oynasın yaşamaya bakar. 'Hayatın anlamı ne, nerden geldim, ölümden sonra ne olacak?' gibi sorular sormaya başladın mı, alacağın cevap, 'Kafayı mı yedin kızım sen!' olur . Ya da 'Erkek arkadaşınla kavga mı ettin yoksa kız!' falan derler.
Normal insanların da hayatı sorgulayabileceğine ihtimal vermezler pek...
Kendimden nefret ediyorum kimi zamanlar.Hayalimdeki benle gerçekteki benin birbirinden uzak kişilikler oluşu çıldırtıyor beni.
200 syf.
Aslında bu kitap uzun süredir kitaplıkta okunmayı ekliyordu. Ama kitabın adından ötürü pek dikkatimi çekmemişti. Tesadüfen sayfalarını karıştırırken bir bölümü çok ilgimi çekti Kitabın ilk sayfasını okumaya başladım. Ve tek seferde bitirdim. İçinde felsefeyle ilgili aradığım bir çok sorunun cevabı vardı. Ayrıca yazarın kullandığı samimi dili de beni çok etkiledi.
Okumanızı tavsiye ederim :)
200 syf.
·9/10
İnsanın yaradılış sebebini sorular sorup cevaplarını genç neslin anlayacağı dilde, sade ve yalın yazılmış faydalı bir kitap...
İyi bir birey olmanın, karşısındakini anlamaya çalışmanın sosyal ve ahlak yönünden kendini geliştirmenin ipuçlarının yer aldığı,İslam inancı doğrultusunda yazılmış güzel bir eser...
200 syf.
·68 günde·Beğendi·10/10
On üç yaşımdan beri el kılavuzumdur. Hala açar yer yer yol ararım kendime. Bizzat tanışma fırstını yakaladığım Ömer Sevinçgül hakikatli bir edebiyatçıdır. Tavsiye ederim.
240 syf.
·10/10
Öncelikle bana bu kitabı hediye eden Kübra A. sonsuz teşekürler :)))

Mervin... Almanya'nın Nazi partisi döneminde yaşanmış bir olayı anlatan güzel bir kitap.
Sıkılmadan okuduğum kitaplardan biri daha...
Mervin bir çocuğu nasıl yönlendirmemiz gerektiğini, onun düşüncelerini nasıl ele geçireceğimizi, okulun, öğretmenlerin, yakın arkadaş çevresinin çocuğun hayatını ne denli etkilediği açık ve net ortaya koymuş...

Sorgulayarak,, hayattan ders alarak, başkalarının yaptığı yanlışları kendimize tecrübe edinerek, doğru yolu bulabileceğimizi görüyoruz... Sonu yeterince açıklayıcı olmasa da çok etkileyiciydi...

Nazilerin insanları nasıl etkilediklerini öğrenmek isterseniz Bu kitabı mutlaka okuyun. şimdiden keyifli okumalar :))
140 syf.
·6/10
Erkek kadından niye üstün?
Ne demek kutsal mukaddes?
Laiklik sorunu nereden çıkıyor?
Kabe niçin kutsal?
Tanrı yukarıda bir yerde mi?
İhlas nasıl kazanılır?
Ay gerçekten yarıldı mı?

Tarzında soruların bulunduğu serinin 6. kitabı.
140 syf.
·6/10
Hayatımız ile ilgili kafamıza takılan,Bir çok kez aklımıza gelen sorular biraz daha fazlaca yer alan bir kitap olmuş.Serinin 4.kitabı olarak yaşam ile ilgili sorular cevaplanmış.

Birkaç soru örneği vererek pekiştirmek gerekirse;
-İngilizceden dilimize aktarılan bir roman okuyorum.Eski bir tercüme.''Yakinen biliyorum ki''diye başlayan bir cümle gördüm.Ne demek yakin?

-Edebiyat kitaplarında sık sık sözü edilen bir terim var:İlham beklemek,ilhamı bol olmak,ilham gelmeyince yazamamak,falan filan.Nedir bu ilham dedikleri?Kime gelir?Nerden gelir? Nasıl gelir?

-Kuran temel konuları içerir diyorsun. Kuran'ın amacı gerçekleri apaçık bildirmek.Öyleyse yorumlar niçin birbirini tutmuyor.Kimi zaman da birbirine aykırı oluyor.

-Kıyamet ne demek? Ne zaman kopacak? Bilen var mı? Neler olacak? Her şey yıkılacak mı?Daha önce ölenlerin de haberi olacak mı kıyametten?
200 syf.
·Beğendi·10/10
Felsefeye ilgisi olanlar ilk bu kitaptan başlayabilir. Kısa ve biraz da mizah katılarak filozoflar anlatılmış. Felsefeye yeni başlayanlar için kavramların açıklamaları da var. Okuyun derim.
200 syf.
·Beğendi·7/10
Ömer Sevinçgül'ün yazdığı kitaplardan yedi tanesini okudum.Aslında bu yazarın yedi kitabinı okuyacak kadar beğenmemiştim.Ancak Bediüzzaman'ın eserlerini okumuş bir yazar olmasından dolayı, eserlerindeki bazı tefekkürlerini beğenmiş olmam, kitaplarını cazip kıldı.Ömer Sevınçgul kitaplarını okurken, belki bir çok satırda edebi bir haz ve derinlik duyamazsıniz.Ancak şuna emin olun ki eger Allah'a inancı olan biriyseniz, Sevınçgülün kurduğu bazı cümleler, kitabı okuduktan bir muddet sonra aklıniza gelip, kalbinize ve ruhunuza şifa olucak düşleri, size hayal ettireceklerdir.
200 syf.
·15 günde·Beğendi·7/10
Bu türde ilk okuduğum kitap beğendim yazarın, yazar olmak isteyenlere iyi kılavuz yapabilecek bir eserdir. Bazı yerlerini hiç ama hiç beyenmedim lakin tüm olarak bakacak olursak güzel bir eser bir ara banada yazma isteği uyandıran bu eser belki okurlarından çok ama çok iyi yazarlar ortaya çıkarabilir. Bu hikayeden her kesin ne istiyorsa onu yapması gerektiğini anlatan biraz liseli tarzı bir kitap. İki kişinin arasında geçen konuşma şeklinde yapması okurun canını sıkmadı. Çoğu bilginin de bulunduğu öğüt verici bir eserdir. Eğer ki birşeyler yazmaya niyetiniz versa yani "makale, deneme, öykü, hikaye hatta roman" bu eser size çok faydası olacaktır.
200 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10
Kitabın Yorumu

Ömer SEVİNÇGÜL’ün “Kolay, Kısa, Keyifli Felsefe” kitabı, özellikle ilköğretim / ortaöğretim öğrencileri için eğlendirici ve bilgilendirici bir yayın.
Kitabın üç kelimeyle özeti; “Felsefeciler, Doğu-🦇ı, İyimserlik” üç kelimeyle yorumu ise; “Başarılı, Tadımlık, Öğrencilere.”
Kitabın konusunu; kısaca felsefenin ne olduğu, doğudan - 🦇ıdan belli başlı felsefecilerin kısa hayat hikayeleri ve bazı görüşleri oluşturmaktadır.
Kitap kapsamında;
- Felsefenin ve filozofun ne olduğu anlatılmış,
- Eski Yunandan başlamak üzere; Sofistler, Romalılar, Hıristiyanlar, Ansiklopediciler, Laiklik ve Müslümanlık hakkında bir kaç paragraf bilgi verilmiş,
- Tarih sırası gözetilerek Buda’dan Thales’e, Sokrates’ten El Kındi’ye, Ömer Hayyam’dan İbn-i Haldun’a, Voltaire’den Karl Marx’a, Sarter’den, Graudy’ye ve Bediüzzaman’a 116 filozof / düşünce insanı tanıtılmaya çalışılmıştır.
Kitabın dili anlaşılır, anlatımı kolay ve okuması keyiflidir.
Kitabın dili ve anlatım şekli (karikatürleri, yazı stili vs.) dikkate alındığında, hedef kitlesinin orta öğretim öğrencileri olduğu söylenebilir. Kitapta hem doğu hem de 🦇ı dünyasından neredeyse eşit sayıda ünlü isim tanıtılmış.
Kitabı okurken; birç🆗 büyük düşünürün birkaç satırda basitçe anlatılmasını, felsefenin veya felsefecilerin “küçümsenmesi” gibi algılayanlar olabilir. Ancak, kitabın temel amacının; felsefecileri veya fikirlerini öğretmek değil, düşünce tarihinde kısa bir tur atmak olduğunu da düşünmek gerekiyor. Kitabı bitiren bir öğrenci; “Ne kadar da ç🆗 fikir ve filozof varmış!” diye düşünebilir. Böyle bir düşünce çocuklarda felsefeye karşı merak uyandırabilir ki, bu da başarı adına iyi bir kazanım olur.


Sonuç olarak; öğretici ve eğlendirici bir formata sahip, felsefeye ilk adım niteliğinde bir kitap olan Ömer SEVİNÇGÜL’ün “Felsefe”sini, özellikle ilköğretim çağındaki öğrenciler için faydalı buluyor ve tatil kitabı olarak tavsiye ediyoruz. Her ne kadar kitabı öğrencilere tavsiye etsek te; felsefecilerin özlü sözlerinden yapılan seçki, yetişkinler için de güzel bir alıntı kaynağı olabilir.

#felsefe#ömer sevinçgül#kitap yorumları#kitap#kitapbuch

Yazarın biyografisi

Adı:
Ömer Sevinçgül
Unvan:
Türk Yazar, Romancı, Hikayeci
Doğum:
Elbistan, 22 Temmuz 1958
Babası Mehmet Bey, annesi Gülşen Hanımdır. Üniversite öncesi öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra Atatürk Üniversitesi'nden Yüksek Mühendis diplomasıyla mezun oldu. Öğrenim hayatı boyunca sürekli okuyan ve yazan Sevinçgül, üniversite yıllarında “Fidanlık” adlı bir de edebiyat dergisi çıkardı. Romanlar, hikâyeler, denemeler, incelemeler kaleme aldı. Editörlük yaptı. Gençlik sorunlarıyla ilgili seminerlere ve çalışmalara katıldı. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında sanat, edebiyat ve felsefe konulu gençlik programları yaptı. Bir yayın şirketinde sekiz yıl genel müdür olarak çalıştı. 1996 yılında Modern Kültür Merkezi’ni kurdu. Yurt içinde ve dışında gençlere dönük sanatsal ve kültürel çalışmalara katıldı, seminerler, konferanslar verdi. Bir grup lise öğrencisiyle birlikte Adı Yok Gençlik Edebiyat Dergisini çıkarmaya başladı. Bir “Yazarlık Atölyesi” oluşturarak yetenekli genç yazarların gelişimine katkıda bulundu. Genç yazarlara rehber olması için “Yazar Olmak İstiyorum” isimli kitabını yazdı. Sanata katkıları sebebiyle çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından kendisine ödüller verildi. Kitapları İngilizce, Arnavutça, Boşnakça ve Almancaya çevrildi. Kurucusu olduğu Adı Yok Gençlik Edebiyat Dergisinin ve Carpe Diem Kitap Yayınevinin konsept danışmanı da olan yazar, sanat çalışmalarını İstanbul'da sürdürüyor.

Yazar istatistikleri

  • 44 okur beğendi.
  • 680 okur okudu.
  • 18 okur okuyor.
  • 351 okur okuyacak.
  • 17 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları