Onur Ataoğlu

Yazar 8,6/10 · 25 Oy · 3 kitap · 49 okunma ·  3 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

3 okur beğendi.
25 puanlama · 50 alıntı
0 haber · 513 gösterim
49 okur kitaplarını okudu.
79 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Onur Ataoğlu'nun Biyografisi

Yazar hakkında bilgi girilmedi.
Burcu, bir alıntı ekledi.
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kusursuz olmaya çalışmak, kusurların en büyüğüne sebep olabiliyordu.

Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 28 - Çınar Yayıncılık)Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 28 - Çınar Yayıncılık)
Tuco Herrera, bir alıntı ekledi.
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Türkiye de her devlet dairesine asılası!!!
“Japonlar kesinlikle dünya üzerindeki en gururlu ve milliyetçi toplumlardan biridir. Eserleri ile, yaptıkları ile gurur duymayı isterler, bu yüzden iyi yaparlar. Japon yapımı herhangi bir şeyin dünyada bir eşinin olmadığına inanırlar. Milliyetçilikleri kahvede okey oynayıp galeyana geldiklerinde kurt başı işaretini gözünüze sokmakla sınırlı değildir. Üretirler, katkıda bulunurlar, “en iyi” olduklarını somut bir şekilde ispatlarlar. Ülke sevgileri slogancı değil, yapıcıdır; “Ya sev ya terk et” yerine, “Seviyorsan gereğini yerine getir” felsefesi hâkimdir. Yani, “JAPON YAPMIŞ”tır.”

Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 72 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 72 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)
Tuco Herrera, bir alıntı ekledi.
06 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Japon Besmelesi ...
“Börtü böceğe saygı gösterip de önüne gelen her hayvanı afiyetle yemek nasıl olur diye düşünebilirsiniz... Ama bu, doğanın normal gidişatıdır. Japonların “besmeleleri” diyebileceğimiz, yemeğe başlarken söyledikleri “itadakimasu” sözcüğü de kendilerince derin bir anlam taşır; “Doğanın bana verdiği bu nimeti tevazu ve şükran duygularımla kabul ediyor, bu yemeğin yapılmasında hayatını kaybeden tüm canlılara da saygılarımı sunuyorum” gibi.”

Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 139 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 139 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)
Tuco Herrera, bir alıntı ekledi.
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Japonya' da ÖZÜR DİLEMEK vs Türkiye de SÜPER EMEKLİLİK!!!!!
“Gazetelerde okuduğum bir haber, beni yine Japonların özür dünyalarının derinliklerinde sarhoş etmişti. Dünyanın yaşayan en yaşlı insanı olduğu tespit edilen bir Japon amcaya duyguları sorulduğunda, “Bu yaşa kadar yaşadım, devlet bana emekli maaşı bağladı, sağlık sigortamı ödedi, halen yaşayıp devlete yük olduğum için çok özür dilerim” demişti... Şimdi bu amcaya Türkiye’deki süper emekliliği nasıl anlatırsın?”

Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 84 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 84 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)
Tuco Herrera, bir alıntı ekledi.
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Japondan METALCİ olmaz !!!
“Toplumun en marjinal ve anarşist görünümlü kesiminde bile saygı-hürmet mevzusunun oldukça gelişmiş olması benim için şaşırtıcıydı. Evimiz Tokyo’nun en çılgın semtlerinden Shibuya’da idi; eşim ve kızımla metrodan inip eve yürüyene kadar onlarca deri ceketli, zincirli, küpeli çete üyesinin ortasından geçiyorduk. Değil bir kere olsun falçata yemek, en otoriter tavrımla yol istediğimde bile bin bir özür dileyerek yol vermeleri, eğilip kızımı sevmeleri, saygıda kusur etmemeleri beni çileden çıkarıyordu. Asi gençliğini bu derece evcilleştirebilen başka bir topluma yeryüzünde rastlamak olası mıdır?”

Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 98 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 98 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)
Tuco Herrera, bir alıntı ekledi.
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dağa sayın diye hitap eden JAPONLAR...
“Dağların Japon halkı için tanrısal bir anlamı var. Japonlar, tarihleri boyunca dağların güzelliği ve ihtişamından etkilenmiş, dağlara tanrısal bir kimlik yüklemiş, onlar için şarkılar, şiirler yazmışlar. Dağlar kentlerin simgesi olmuş, sahiplenilmiş. Dağların isminin ardından “sayın” anlamına gelen “san” eki (Fuji San gibi) her zaman kullanılmış, bir dağa “san”sız hitap etmek edepsizlik sayılmış.”

Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 18 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 18 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)
Tuco Herrera, bir alıntı ekledi.
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

JAPON VS TÜRK =(
“Sony’nin tanıtım mağazalarından birini gezip eşine benzerine rastlamadığım yüksek kaliteli ses ve görüntü sistemlerinin satıldığını görünce tezgâhtara yanaşıp bilgi istemiş, Avrupa’ya uygun voltaj ve standartlarda alıp alamayacağımı sormuştum. “Japan only” demişti; yeni bir ürün çıkardıklarında öncelikle kendi halkına sunuyor, teknoloji eskiyip ayağa düşünce de dünyanın geri kalanına lütfediyorlardı. Askerdeki Mersinli arkadaşımın bana, ürettikleri limonların en iyilerini nasıl ihraç ettiklerini, Avrupalıların kabul etmeyeceği limonları da iç piyasaya kakaladıklarını anlattığını hatırlayınca daha da kahrolmuştum.”

Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 73 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 73 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)
Tuco Herrera, bir alıntı ekledi.
06 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Japon AHLAKI!
“Piknik deyince, bu parkta beni hayrete düşüren bir olay olmuştu. Akşamüstü saat 4.30’da kapanan park için 4.15’te bir anons yapıldı ve insanlar toplanmaya başladı. Dört beş futbol sahası büyüklüğünde bir alana hıncahınç yayılmış binlerce insanı görünce, bir köşede oturup nasıl toplanacaklarını seyretmeye ve güzelim parkın nasıl içine edileceğini gözlemlemeye karar verdim. O insan güruhu, on beş dakikada toplanıp parkı öyle bir terk ettiler ki arkalarında tek bir pet şişe, bir meyve kabuğu, bir sushi parçası kalmadı. Saat 4.35’te parka girecek herhangi bir insan evladını, gün boyunca parka kimsenin adım atmadığına inandırabilirsiniz.”

Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 131 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 131 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)
Tuco Herrera, bir alıntı ekledi.
 04 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bizde adamı döverler lan !! =))
“Japonya’ya çok kısa bir süreliğine gidip de bu hizmet tecrübesini yaşamak isteyenlere önerim şudur: Bir mağazaya gidip beş dolarlık ucuz, uyduruk bir eşya alın. Sonra kasiyere, aldığınız ürünün önemli bir hediye olduğunu söyleyip güzelce paket yapmalarını isteyin. Ardından da görevlilerin beş dolarlık mal için on dolarlık paketleme malzemesi harcayarak, on-on beş dakika çalışıp çabalayarak, ürünü nasıl bir hediye paketi haline getirdiklerini keyifle izleyin...”

Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 105 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 105 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)
Tuco Herrera, bir alıntı ekledi.
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

... ne diyim ... ben daha ne diyim ..
“Bütün renkler hızla kirlenirken beyazın birinciliği alması gibi, toplumun tüm kesimleri radikalleşirken birinciliği yabancı düşmanı aşırı milliyetçiler aldı. İşin bir başka ilginç boyutu, imparatoru ve hükümeti etki altına almaya çalışırken kullandıkları en birinci söylem “komünizm tehlikesi” idi. Japonya ile Türkiye arasında gördüğüm benzerliklerden biri de, iki ülkede de hiçbir zaman ciddi bir tehdit teşkil etmemiş olan zavallı komünizmin her daim bir öcü olarak öne çıkarılması ve bu süreçte diğer “aşırı”ların parsayı toplaması idi.”

Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 65 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)Japon Yapmış, Onur Ataoğlu (Sayfa 65 - Çınar Yayınları 2. Basım Aralık 2010)
Bütün Alıntıları Göster

Onur Ataoğlu ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.