Oral Çalışlar

Oral Çalışlar

Yazar
7.9/10
49 Kişi
·
221
Okunma
·
13
Beğeni
·
1.459
Gösterim
Adı:
Oral Çalışlar
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Tarsus, Türkiye, 14 Aralık 1946
Oral Çalışlar (d. 14 Aralık 1946, Tarsus) Türk gazeteci ve yazar. Eski Cumhuriyet ve Radikal gazetesi yazarıdır. 1 Şubat 2013 itibariyle Taraf gazetesinin "Genel Yayın Yönetmeni" olmuştur.

14 Aralık 1946'da, Tarsuslu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Liseyi Tarsus Amerikan Koleji ve Tarsus Lisesi'nde tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde bir yıl okuduktan sonra (1966) İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi'ne geçti. 1968 Haziran işgallerinde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte İstanbul Üniversitesi'nin işgaline katıldı. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nin işgal komitesi başkanı oldu. 29 Ekim ve 10 Kasım 1968 tarihleri arasında Deniz Gezmiş, Kazım Kolcuoğlu, Doğu Perinçek ve Cengiz Çandar gibi isimlerle Samsun'dan Ankara'ya "Tam Bağımsızlık İçin Mustafa Kemal Yürüyüşü"ne katıldı. 

1968 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girdi. Bu okulun Sosyalist Fikir Kulübü başkanlığını, Ankara Üniversitesi Öğrenci Birliği genel sekreterliğini ve Devrimci Gençlik Merkez Yürütme Kurulu üyeliğini yaptı. 1967'de yayına başlayan Türk Solu, 1968'de yayına başlayan Aydınlık dergilerinde yazılar yazdı. Aydınlık yazı kurulu üyeliği yaptı. 12 Mart 1971 darbesinden sonra tutuklandı. 1974 yılında çıkarılan af kanununa kadar üç yıl hapiste yattı.

1978'de yayınlanan günlük Aydınlık gazetesinin genel yayın yönetmeniydi. Türkiye İşçi Köylü Partisi'nin başkanlık kurulu üyesi oldu. 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle yeniden tutuklandı. Kaçaklık ve hapis günlerinden sonra Ağustos 1988'de serbest bırakıldı. 1990 ve 1992 yılları arasında Hamburg Senatosu'nun davetiyle Hamburg'da kaldı. 1992-2008 yılları arasındaCumhuriyet gazetesinde çalıştı. Çeşitli televizyon programları hazırladı. 15 Haziran 2008 tarihinde Radikal gazetesinde yazmaya başladı. Taraf gazetesinin "Genel Yayın Yönetmeni" olmasıyla, Radikal gazetesinden ayrıldı.

Aralarında İslam'da Kadın ve Cinsellik, Hz. Ali - Muaviye Çatışması İslamın Doğuşu ve İlk Ayrılıklar ve 12 Mart'tan 12 Eylül'e Mamak olmak üzere yayınlanmış 18 kitabı bulunuyor. Çok sayıda gazetecilik ve araştırma ödülü sahibidir.

Gazeteci İpek Çalışlar'la evli, yazar Reşat Çalışlar'ın babasıdır.
Çalışlar, "Bizim Muhittin Usta'nın bir teorisi var. Ona göre, bütün savcı ve hakimler staj için belli süreler hapishanede yatmalılar. Tutukluluğun ne demek olduğunu anlasınlar ve ceza verirken ona göre düşünsünler diyor. Benim çok hoşuma gitti."
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan Ankara karşıyaka mezarlığında yatıyorlar. Mezarlarının yan yana olmasına bile izin verilmemişti.
Karpuzu kestin.
Baktın ki kabak.
Gene de zorla yiyecek misin o karpuzu ?
Canım Fethi Naci'nin bu cümlesinden sonra başladığım her ne ise hoşlanmadığım yerde bırakmaya karar verdim.
Kitabı da, insanı da..
Yaşar Kemal, cezaevindeki en gözde ziyaretçilerimizdendi. Görüş günlerinde, sepetler dolusu yiyeceklerle gelir, " Kızlar size bahçeleri getirdim," diye bağırırdı. Bir gelişinde, pikap ve klasiklerden oluşan bir seri plak getirmişti.
Oral Çalışlar
Sayfa 74 - Everest Yayınları, Ayşe Emel Mesci
272 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Dürüst olmak gerekirse kitabı çok uzun yıllar önce okuduğum için okurkenki duygularımı ilk günkü tazeliğiyle aktarmam biraz zor. Fakat, yıllar geçmesine rağmen, kitabın üzerimde bıraktığı etki o kadar yoğun ki, hala bu tarz bir kitap tavsiyesi istendiğinde ilk tavsiye ettiğim kitaplardan biri bu oluyor. Yakın tarihimizde derin izler bırakmış olup, günümüzde bile hala üzerine uzun tartışmalar, derin sohbetler dönen 12 Eylül darbesi hakkında yazılmış en benzersiz, en kaliteli eserlerden biri zannımca...

Oral Çalışlar'ın siyasi görüşlerini bir kenara bırakarak okumanız gereken bir kitap bu. Çünkü, ciddi manada objektif bir dille kaleme alındığını düşünüyorum bu kitabın. Entelektüel açıdan da oldukça doyurucu bir kitap olduğu kanaatindeyim.

Kitap, Oral Çalışlar'ın vaktiyle "Liderler Hapishanesi" olarak da anılan Ordu Dil ve İstihbarat Okulu Tutukevi'nde, dönemin önde gelen siyasi isimleriyle birlikte tutuklu olduğu zamanlarda tuttuğu notlarından, gözlemlerinden, anılarından ve günlüklerinden oluşmaktadır. O tutukevine neden "Liderler Hapishanesi" dendiğini de anlamışsınızdır zaten.

Kitap gayet samimi bir dille kaleme alınmış ve ideolojik propoganda içermeksizin, tutukluluk süresince içeride olup biten neredeyse her şeyi olduğu gibi bizlere sunmakta. Bu şeffaflıkta olduğunu düşünmemin en büyük etkenlerinden biri de, bu kitaptan sonra izlediğim, 32. Gün Arşivi'ne ait "12 Eylül Belgeseli" ve Soner Yalçın'ın yapımcılığında, Cüneyt Özdemir'in genel koordinatörlüğünde hazırlanan "ORADAYDIM" programının Oral Çalışlar'ın anlatımlarıyla hazırlanan bir bölümü... Bu iki seri de yine 12 Eylül ve dönemin siyasileri hakkında ki bilgi birikimlerinizi oldukça besleyecektir. Ama tabii ki o videolarda bulamayacağınız birçok noktaya kitapta ulaşacaksınız.

Henüz izlememiş olanlar ve bu tarz konulara ilgi duyanlar için:

12 Eylül Belgeseli / 32. Gün Arşivi (Ortalama 45'er dk.lık 9 Video)
https://goo.gl/6Z2uur

ORADAYDIM - Liderler Hapishanesi Belgeseli / Soner Yalçın (35 dk.lık 1 Video)
https://goo.gl/VdxoBj
163 syf.
·10/10 puan
Sağmalcılar Cezaevi duvarlarının dili olsa da, anlatsa bir insana en fazla ne kadar zulüm yapılabilir. 
Konuşsa Mamak, Metris konuşsa. Dile gelse de duvarlar, en adi işkencelerin yaktığı canları anlatsa.
Davasıyla yanıp tutuşan o yüreklerin taşındığı körpe bedenlere yapılanlar nasıl unutulur?
UNUTULMAZ! 
Ben dünya üzerinde son kişi kalsam dahi unutmayacağım!
Bizlerin gözlerinde canlandıramadığı zalimlikleri onlar gencecik yaşlarında yaşadılar. Kanlarının en deli aktığı zamanlarda sadece bedenleri değil ruhları da kanatıldı. Onurları, gururları kanatıldı onların. 
Hiçbiri asla vazgeçmedi bu davadan, ne işkenceler işe yaradı ne de idam kararları. Çünkü onlar bildiler her zaman. Bir Devrimci olarak gitmek ölüme daha önemliydi, Devrimci yaşamaktan.
Sadece Deniz Gezmiş değil, sadece Yusuf Arslan, Hüseyin İnan, Taylan Özgür de değil. Kayıtlara ismi dahi geçmemiş daha nice can, kanlı ellerinde ziyan olup gitti sözde vatanseverlerin, sözde adaletin!.. Dedim ya dile gelse duvarlar da anlatsa bizlere. Okurken bile yürek dayanmıyor o günlere ait cümleleri.
Kim okumuşta, kim dinlemişte, kim yaşamışta; vicdanı ve hatta bedeni sızlamadan uykuya dalabilmiş. Ayın gökyüzünü aydınlattığı hangi gece sarmış yaralarını, gizlemiş o işkencenin en aşağılık olanlarına denk gelenlerin utancını...
Ki utanması gerekenler o emri verenler, utanması gerekenler o emri uygulayanlar, utanması gerekenler insanlıktan nasibini almamış işkenceciler, darbeciler, kalem kırıcılardır!!
Devrim sevdasına, hak, hukuk, adalet arayışına girişen yüreklerin bedenlerinde onlarca yara izi de olsa, kimisi kurşunlarla delik deşik edilse de onların ruhları tertemiz, ruhları masum...
Herkes bilir, bedenleri toprak altına girse de hiç kimse fikirlerini tutsak edemeyecektir. 
Fikirlere asla kurşun işlemez...

Zehra K.
13.09.14 / 01:50
167 syf.
·167 günde·Beğendi·7/10 puan
Dini kitaplar pek okumam ama farklı bir tat güzel dini olaylar var ve bu konuda pek bilgim fikrim olmadığı için alevilik ile ilgili bir kitap okuyayım dedim gayet akıcı yolculukta yolda her yerde okunur rahat rahat sayfa sayısı az bir solukta biter dine ilginiz varsa
120 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
darağacında 3 fidan kitabından sonra okumanızı tavsiye ederim. kitapta birinci ağızdan 68 kuşağının insanları yaşadıklarını anlatıyor ve gerçekten çok başarılı. ancak dediğim gibi konu hakkında genel bi bilgi sahibi olmadan okumayın
272 syf.
·Puan vermedi
Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş, Bülent Ecevit, Doğu Perinçek gibi bir çok siyasetçinin aralarında bulunduğu hapis dönemini anlatan bir eser. Ben yazarın objektif bir gözle yazdığını düşünüyorum. Fikir edinebilmek açısından incelenmesi gereken bir kitap. Bir günlerinin nasıl geçtiğini detaylı olaraktan aktarmış.
120 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan,Hüseyin İnan,Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya ve daha birçok gencin Vatan bağımsızlığı uğruna kendi fikirleri çerçevesinde mücadeleleri ve 3 fidanın darağacında biten yaşamları....
242 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10 puan
Açık söylemek gerekirse alevilikle ilgili okuduğum ilk kitaplardan birisidir ama gayet beğendim. Çok fazla ayrıntıya girmeden bölüm bölüm ayırarak her kesimi anlattığı, iyi kötü yönleriyle herkesi eleştiren ve sonuna da ek olarak bir açık oturum konulan bir kitaptır. Çok güzeldi çok beğendim. Dili akıcı ve sade. Insanı sıkan bir yapısı yok.
272 syf.
·Puan vermedi
oral çalışların 12 eylül sonrası hapishane anılarını anlatıyor d.perincek a.türkeş b ecevit n erbakan hapisane anıları yazarın sol tandanslı olmasına karşın objektif kalabilmiş
120 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Herkesin bildiği gibi bu gençler Türkiye'nin geleceği için çaba göstermişlerdir genç yaşta vatanları için idam edildiler geride kalan arkadaşları tek tek anlattılar çok işkence görmüşler işkencede ölenler olmuş üzücü olaylar ne yazıkki hâlâ anlaşılamadılar çok yazık oldu gençliklerine....

Ruhları Şa'd olsun

Yazarın biyografisi

Adı:
Oral Çalışlar
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Tarsus, Türkiye, 14 Aralık 1946
Oral Çalışlar (d. 14 Aralık 1946, Tarsus) Türk gazeteci ve yazar. Eski Cumhuriyet ve Radikal gazetesi yazarıdır. 1 Şubat 2013 itibariyle Taraf gazetesinin "Genel Yayın Yönetmeni" olmuştur.

14 Aralık 1946'da, Tarsuslu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Liseyi Tarsus Amerikan Koleji ve Tarsus Lisesi'nde tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde bir yıl okuduktan sonra (1966) İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi'ne geçti. 1968 Haziran işgallerinde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte İstanbul Üniversitesi'nin işgaline katıldı. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nin işgal komitesi başkanı oldu. 29 Ekim ve 10 Kasım 1968 tarihleri arasında Deniz Gezmiş, Kazım Kolcuoğlu, Doğu Perinçek ve Cengiz Çandar gibi isimlerle Samsun'dan Ankara'ya "Tam Bağımsızlık İçin Mustafa Kemal Yürüyüşü"ne katıldı. 

1968 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girdi. Bu okulun Sosyalist Fikir Kulübü başkanlığını, Ankara Üniversitesi Öğrenci Birliği genel sekreterliğini ve Devrimci Gençlik Merkez Yürütme Kurulu üyeliğini yaptı. 1967'de yayına başlayan Türk Solu, 1968'de yayına başlayan Aydınlık dergilerinde yazılar yazdı. Aydınlık yazı kurulu üyeliği yaptı. 12 Mart 1971 darbesinden sonra tutuklandı. 1974 yılında çıkarılan af kanununa kadar üç yıl hapiste yattı.

1978'de yayınlanan günlük Aydınlık gazetesinin genel yayın yönetmeniydi. Türkiye İşçi Köylü Partisi'nin başkanlık kurulu üyesi oldu. 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle yeniden tutuklandı. Kaçaklık ve hapis günlerinden sonra Ağustos 1988'de serbest bırakıldı. 1990 ve 1992 yılları arasında Hamburg Senatosu'nun davetiyle Hamburg'da kaldı. 1992-2008 yılları arasındaCumhuriyet gazetesinde çalıştı. Çeşitli televizyon programları hazırladı. 15 Haziran 2008 tarihinde Radikal gazetesinde yazmaya başladı. Taraf gazetesinin "Genel Yayın Yönetmeni" olmasıyla, Radikal gazetesinden ayrıldı.

Aralarında İslam'da Kadın ve Cinsellik, Hz. Ali - Muaviye Çatışması İslamın Doğuşu ve İlk Ayrılıklar ve 12 Mart'tan 12 Eylül'e Mamak olmak üzere yayınlanmış 18 kitabı bulunuyor. Çok sayıda gazetecilik ve araştırma ödülü sahibidir.

Gazeteci İpek Çalışlar'la evli, yazar Reşat Çalışlar'ın babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 221 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 187 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.