1000Kitap Logosu
Resim
Orhan Yeniaras

Orhan Yeniaras

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
1.283 Kişi
3.805
Okunma
174
Beğeni
12,1bin
Gösterim
Unvan
Türk Öğretmen, Tarihçi, Araştırmacı, Yazar
Doğum
Kars, Türkiye, 1944
Yaşamı
1944 yılında Kars’ta doğdum. 1964’de Kars Lisesini bitirdikten sonra fark derslerini vererek ilkokul öğretmeni olarak göreve başladım. Kars, Iğdır, Selim, Ağrı ve Yozgat’ın çeşitli ilçe ve köylerinde uzun süre çalıştıktan sonra tayinim İstanbul’a çıktı. İstanbul, eğitim, kültür ve sanata ilgi duyanlar için bir fırsatlar kenti idi. Benim için de öyle oldu. Öğretmenliğe devam ederken İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesinin gece kısmına devam ederek 1980’de Tarih bölümünden mezun oldum.
408 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Düşün ki boğaz köprüsünden arabanızla geçerken, arka koltukta birinin oturduğunu farkediyorsunuz. "Sende kimsin" diye sorduğunuzda, Mimar Sinan olduğunu söylüyor. Ne yaparsınız? Zamanda yolculuk yapma imkanı elde eden dört seyyah, kendilerini istabul'un fethinde bulurlar, ve kuşatmanın günü gününe ilerleyişıni Sultan Mehmet'in ağzından dinlerler. Mimar Sinan ile tanışma imkanı yakalayan seyyahlar, Süleymaniye, Selimiye ve şehzadebaşı camilerinin sakladığı sırları, şifreleri öğrenir. •Yazar gayet yalın ve akıcı bir dil kullanmış, tarihe karşı merakı olan ilgisini çeken herkesin zevkle okuyacağı, kısmen tarihi olayların hikaye tarzına çevrilmiş halini oluşturan bir kitap.
Zamanla Randevu
Orhan Yeniaras
Zamanla Randevu
7.7/10 · 672 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
384 syf.
·
9 günde
·
6/10 puan
Tarih bilgisi aktarma konusunda ve hikaye yönünden idare eder diyebilirim. Başlarda biraz akıp gitsede sonrası için aynısını söyleyemem. Merak uyandıran, ilginç gelebilecek, gerçeklik payı çok olmasada kurgusu bol olan hikayelerin toplandığı, akıcı bir anlatıma sahip ve tarih bilgisi olmayanların bile genel olarak rahatlıkla okuyabileceği bir kitap. Tabii ki baştan sona ilginç olaylara şahit olmayı beklemeyin ve beklentiyi yüksek tutmayın. Zamanınız dar ve okunmayı bekleyen kitaplarınız var ise bu kitabı atlayıp sıradaki kitabınıza geçmeniz sizin için iyi bir tercih olacaktır.
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.