Orhan Yeniaras

Yazar 7,9/10 · 131 Oy · 21 kitap · 304 okunma ·  20 beğeni
Asiye Yıldız, bir alıntı ekledi.
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Mala, mülke, servete ve makama aşırı tutku, zamanla hırsa dönüşür. Hırsın giderek büyümesiyle birlikte, ruhlar kin ve nefretle dolar. İşte Yezit gibiler böyle bir oluşumun ürünüdür.

Alamut Kalesi, Orhan Yeniaras (Sayfa 36)Alamut Kalesi, Orhan Yeniaras (Sayfa 36)
Zeliha, bir alıntı ekledi.
24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Herkesin üzerinde ittifak ettiği tek bir doğru yok ki. Bazılarının doğruları, bazılarının yanlışı olabilir." deyince rahip, bilge bir tavırla, "Haklısınız Han'ım. Bıçak, ekmek kesmek için de insan öldürmek için de kullanılabilir. Burada belirleyici olan niyettir." dedi.

Alamut Kalesi, Orhan Yeniaras (Sayfa 139 - Panama)Alamut Kalesi, Orhan Yeniaras (Sayfa 139 - Panama)

Zihnini kontrol eden düşüncelerden kurtulmanın yine zihnini güçlendirmekle mümkün olabileceği kanaatine vardı. Bunun içinde azim, karar ve güçlü bir irade gerekiyordu.

Sarı Gelin, Orhan Yeniaras (Sayfa 34 - Panama)Sarı Gelin, Orhan Yeniaras (Sayfa 34 - Panama)

"Öyledir zaten çok eski devirlerde kente Amit diyorlarmış. Binaların çoğunda, bölgede bolca bulunan kara taşlar kullanıldığından Kara Amit diye anılmış İslam fetihlerine kadar. İslam fetihlerinden sonra kente Bekir Bin Vail isimli bir Arap emiri aşiretiyle birlikte yerleştirildiği için yöreye Bekir'in ülkesi anlamında Diyarbekir denmiş. "

Sarı Gelin, Orhan Yeniaras (Sayfa 62 - Panama)Sarı Gelin, Orhan Yeniaras (Sayfa 62 - Panama)
Zeliha, bir alıntı ekledi.
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

..."Kötü şeyler düşünmek istemiyordu. Ne zaman kötü şeyler düşünse kötü şeyler oluyordu. Acaba kötü şeyleri yaratan kendi düşünceleri miydi? Yoksa kötü şeyler vardı da kendisi mi yeni fark ediyordu. Nasıl olursa olsun bildiği tek şey vardı, o da kötülüklerden hoşlanmadığıydı. Değil mi ki insanlık, Hay deryasından doğup Hü ırmağına doğrü akıp gidiyordu.Bu serüvende, sevmek de sevilmek de onun hem hakkı hem de göreviydi. Bu dünya bazılarının zannettiği gibi insan atasının kovulduğu bir cehennem değildi. Burası bir sınav yeriydi ve insanoğlu olgunlaşmak için buraya gönderilmişti. Onun yaşama hakkına saldırmak kimsenin hakkı değildi. Ne var ki nefsinin ağır baskılarından bunalan insanlık, dünyayı bir sınav yeri olmaktan çıkarıp cinnet odasına çevirmişti. İşte insanın bu haksızlığa karşı çıkma hakkı vardı. Ne yazık ki bu bilinci içselleştirip inanan insan sayısı azdı..."

Alamut Kalesi, Orhan Yeniaras (Sayfa 160 - Panama Yayıncılık)Alamut Kalesi, Orhan Yeniaras (Sayfa 160 - Panama Yayıncılık)

Kars, her tarafı tarih kokan en eski Türk şehirlerinden biridir. Bölge tarihini, etimolojik verilere dayanarak kesintisiz Yontma Taş Devri'ne kadar izlemek mümkündür.

Sarı Gelin, Orhan Yeniaras (Sayfa 12 - Panama)Sarı Gelin, Orhan Yeniaras (Sayfa 12 - Panama)

"Bunda, hata biraz da bizdedir. Kendi değerlerimize yabancılaştık. Gençlerimiz Mimar Sinan'ı tanımaz, Da Vinci'yi tanıdığı kadar. Ömer Hayyam'ı, Fuzuli'yi ve Nizami'yi tanımadan Lamartine'i, Shiller'i ya da Goethe'yi öğrenir. Amerika'daki Aspen kayak merkezini bilir fakat Palandöken'in adını bile duymamıştır."

Sarı Gelin, Orhan Yeniaras (Sayfa 8 - Panama)Sarı Gelin, Orhan Yeniaras (Sayfa 8 - Panama)
Onur Buğra, bir alıntı ekledi.
04 Eki 2017 · Kitabı yarım bıraktı

Kazım Karabekir'in İstiklal Marşı olmasını istediği şiir:
Ya istiklal ya ölüm
Ya istiklal ya ölüm
Vatanım milletim sancağım evim
İstiklalsiz yoktur yerim
Zincir vurdurur mu Türkler boynuna
Varlığı fedadır vatan yoluna
Biz tarihin Türk dediği yılmaz milletiz
Hür yaşar hür ölür nurlu ümmetiz.

Tarihimizin İlginç ve Şaşırtan Olayları, Orhan Yeniaras (Sayfa 71 - PANAMA)Tarihimizin İlginç ve Şaşırtan Olayları, Orhan Yeniaras (Sayfa 71 - PANAMA)
Doğanay, bir alıntı ekledi.
10 Şub 01:04 · Beğendi

İyimser olmaya çalış. Her zordan çıkışın mutlaka bir yolu vardır.

Oğuz Kağan, Orhan Yeniaras (Sayfa 43 - Panama Yayın No: 269)Oğuz Kağan, Orhan Yeniaras (Sayfa 43 - Panama Yayın No: 269)
Atilla Korkusuz, bir alıntı ekledi.
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

''Kötüden de kötü olsa,güneşin doğuşuyla birlikte yok olup gider.''

Zamanla Randevu, Orhan Yeniaras (Sayfa 89)Zamanla Randevu, Orhan Yeniaras (Sayfa 89)
Işıl A., bir alıntı ekledi.
16 Mar 19:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bazı insanlarda, az emekle ya da mümkünse hiç emek harcamadan çok kazanma hırsı vardır. Bu tür insanlar kendi çıkarlarını her şeyin üstünde tutarlar. Onlar için kâr ve kazanç getiren her yol mübahtır. Zaman olur, toplumda herkesin dışladığı ve nefret ettiği biri olarak karşınıza çıkarlar; zaman olur, önemli bir mevkide söz sahibi olarak görürsünüz onları. Bu durumda verecekleri zararların boyutları daha da geniş olur. Hemen her meslekte, her yerde ve her iş kolunda bu tiplere rastlamak mümkündür.”

Tarihimizin İlginç ve Şaşırtan Olayları, Orhan Yeniaras (Sayfa 145)Tarihimizin İlginç ve Şaşırtan Olayları, Orhan Yeniaras (Sayfa 145)
Doğanay, bir alıntı ekledi.
23 Şub 00:49 · Beğendi

Türk tokadı; kol dirsekten kırılmadan, yukarı aşağı, sağa sola hareket ettirmeye dayanır. Eğer birine vurmak istiyorsanız kolu dirsekten kırmadan omuzdan doğru hareket ettirerek elinizin ayasıyla hedefinize vurun.

Oğuz Kağan, Orhan Yeniaras (Sayfa 115)Oğuz Kağan, Orhan Yeniaras (Sayfa 115)
SERPİL YILMAZ, bir alıntı ekledi.
17 May 11:06 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bu dünyada herkesin yaşama hakkı var; dinlisi de, dinsizi de, gavuru da, müslümanı da. Ama bazılarımız, bazılarımızın yaşamasını istemiyor işte."

Alamut Kalesi, Orhan Yeniaras (Sayfa 393)Alamut Kalesi, Orhan Yeniaras (Sayfa 393)
Asiye Yıldız, bir alıntı ekledi.
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Eğer akıl ve mantığın kurallarına göre düşünecek olursak, o zaman aklın yolu bir olur ve düşünenler aynı noktada birleşir. Bu da birlik ve beraberliği güçlendirir. Yok, eğer herkez kendi kurallarını, aklın kuralı sanarak ona göre düşünür ve hareket ederse ortaya çıkan kurallar karmaşasında yolumuzu şaşırırız.

Baybars, Orhan Yeniaras (Sayfa 312)Baybars, Orhan Yeniaras (Sayfa 312)
4 /