Osman Aysu

Yazar 7,4/10 · 426 Oy · 92 kitap · 1257 okunma ·  101 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

101 okur beğendi.
426 puanlama · 46 alıntı
0 haber · 6.448 gösterim
1.257 okur kitaplarını okudu.
889 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
3 okur kitaplarını şu anda okuyor.
13 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Osman Aysu'nun Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Osman Aysu'nun Biyografisi

Osman Aysu, Türkiye'de polisiye-gerilim türünde romanları ile en bilinen yazarlardan biridir.İstanbul'da doğmuş ve İstanbul'da büyümüştür.Soyu Osmanlı'dan gelen ailesi de 3 asırdan beri İstanbul'da yaşamaktadır.İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamlayan yazar, üniversite eğitimini de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde devam ettirmiştir.

Öğrenimini tamamlayan yazar, uzun süre avukatlık mesleğini icra etti.Bu sürede Mike Hammer ve Philip Marlowe gibi yabancı polisiye roman yazarlarının eserlerinin müdavimi olan yazar, yerli polisiye roman bulamamanın sıkıntısını yaşamıştır.

1989 yılında avukatlığı bırakarak kendini eve kapamıştır.Sorumluluk sahibi bir Türk olarak yabancı kaynaklara mahkum kalmamak için suç edebiyatını ele almayı gerek görmüştür.Bu süre zarfında beş-altı polisiye roman yazmıştır.İlk kitap taslağından birini okuyan eşinin tavsiyesi ile kitaplarını yayınlatmaya başlamıştır.

Tüm eserleri mesleğinin ve merakının da etkisi ile suç edebiyatından oluşmuştur.Eserlerinde akıcılık özelliğine önem veren yazar, bunun okurun sıkılmadan kitabı okuyabilmesi, yarıda bırakmadan merakla kitabın sonuna gelebilmesi için önemli olduğunu düşünür.Yazar sezgilerinin de etkisi ile yaşanılan ya da gelecekteki olayları tahmin ederek eserler yazabildiğini dile getirmektedir.Buna örnek olarak Cellât kitabını gösterir.Susurluk kazasının başka bir görünümü olduğunu iddia eder ve yaşadığı çağın olaylarını dikkatle gözlemleyen her insanın, çevresinde neler olup bittiğini ve yakın gelecekte neler olabileceğini kolaylıkla kestirebileceğini söyler.

Türkiye'de polisiye-gerilim romanlarının öncüsü sayılan yazar günümüze kadar birçok eser üretmiştir.Bu eserler ile kendisinden sonra gelenlere de örnek teşkil eder.Yazarın kitaplarının başlıca karakterlerini dedektifler, casuslar ve ajanlar oluşturur.

Yazar, günümüzde daha ince hesaplanmış olayları ve suçları içeren, psikoloji ağırlıklı polisiye romanlarını yazmaya devam etmektedir.Yazar, eserlerindeki bu sıçrayışı "birinci kategori eser yazma" olarak tanımlar.

Gençliğinde gazeteci olmak isteyen yazar, muhabirliğin yazarlık için ön aşama olduğunu düşünür.Polis muhabirlerinin, mesleklerindeki gözlemleri ve deneyimleri ile ileride iyi bir polisiye yazarı olabileceklerini söyler.

Osman Aysu'nun Kitapları Kitap Ekle

7,4/ 10  (21 Oy) ·  68 Okunma
7,4/ 10  (20 Oy) ·  63 Okunma
5,2/ 10  (22 Oy) ·  52 Okunma
7,4/ 10  (19 Oy) ·  50 Okunma
8,1/ 10  (12 Oy) ·  50 Okunma
7,7/ 10  (10 Oy) ·  49 Okunma
6,6/ 10  (17 Oy) ·  47 Okunma
7,1/ 10  (16 Oy) ·  47 Okunma
7,7/ 10  (6 Oy) ·  37 Okunma
7,9/ 10  (10 Oy) ·  36 Okunma
7,7/ 10  (7 Oy) ·  35 Okunma
12. Devlet Sırrı (Çok Gizli)
8,2/ 10  (17 Oy) ·  29 Okunma
7,5/ 10  (11 Oy) ·  25 Okunma
6,6/ 10  (8 Oy) ·  23 Okunma
7,0/ 10  (4 Oy) ·  21 Okunma
7,8/ 10  (4 Oy) ·  19 Okunma
7,0/ 10  (6 Oy) ·  19 Okunma
8,0/ 10  (6 Oy) ·  19 Okunma
Bütün Kitapları Göster
merve, bir alıntı ekledi.
15 Oca 2015 · İnceledi

Suçu daima karşımızdakinde aramaya şartlandırılmıştık. Tarihi aile olgumuzun bir sonucu olmalıydı. Kadına saygı, hürmet ve tolerans göstermeyi bir türlü beceremiyorduk.

Bir Aşk Masalı, Osman AysuBir Aşk Masalı, Osman Aysu
merve, bir alıntı ekledi.
15 Oca 2015 · İnceledi

Asla birbirimizle uyuşamayacak iki karakterdik. Benim uysal, biraz şekilci, muhafazakâr yaşantıma taban tabana zıt bir yaratılışı vardı Jale'nin.

Bir Aşk Masalı, Osman AysuBir Aşk Masalı, Osman Aysu
merve, bir alıntı ekledi.
15 Oca 2015 · İnceledi

Arkadaşımın dudakları gerildi. "Sen onu bilmezsin." diye homurdandı. "O şeytanın ta kendisidir. Daima aç ve haristir."

Bir Aşk Masalı, Osman AysuBir Aşk Masalı, Osman Aysu
Uğur Ukut, bir alıntı ekledi.
28 Nis 2017

Müthiş bir aktristti. Duygularını mükemmel saklayabiliyordu. Sanki bir anda iyi anlaşan iki arkadaş kesilmiştik.

Aşk Oyunu, Osman Aysu (Sayfa 84 - Evrim yayınları)Aşk Oyunu, Osman Aysu (Sayfa 84 - Evrim yayınları)
Osman ÇetinSoy, bir alıntı ekledi.
18 Şub 11:42 · İnceledi · Puan vermedi

Sonunda katilin dışardan biri olabileceği ihtimalini tamamen sildim kafamdan.

Bir Aşk Masalı, Osman AysuBir Aşk Masalı, Osman Aysu
Osman ÇetinSoy, bir alıntı ekledi.
15 Şub 12:24 · İnceledi · Puan vermedi

Lakin insan oğlu galiba doğası icabı, hatalarını kabule pek yatkın değildi.

Bir Aşk Masalı, Osman AysuBir Aşk Masalı, Osman Aysu
Osman ÇetinSoy, bir alıntı ekledi.
16 Şub 11:13 · İnceledi · Puan vermedi

Niye bu yaşa kadar evlenmediniz?" diye sordu damdan düşer gibi.

Gülümsedim. "Beni yeni tanıyan çoğu insan bu soruyu sorar. Herhalde kısmet meselesi. Belirli bir nedeni yok. Zahir aklımı başımdan alacak birine henüz rastlamadım."

Bir Aşk Masalı, Osman AysuBir Aşk Masalı, Osman Aysu
Osman ÇetinSoy, bir alıntı ekledi.
16 Şub 11:20 · İnceledi · Puan vermedi

"Yalnız sezgilerle emin olunacak şey değil bu.
Güvenmek, tanımak, emin olmak lazım."

Bir Aşk Masalı, Osman AysuBir Aşk Masalı, Osman Aysu
merve, bir alıntı ekledi.
15 Oca 2015 · İnceledi

Sen onu tanımazsın Sinan. Dünyanın en aşağılık insanıdır. Bunca yıl sonra oğlum Kerimle ilgileneceğini düşünmek bile çok komik.

Bir Aşk Masalı, Osman AysuBir Aşk Masalı, Osman Aysu
Bütün Alıntıları Göster
Meral, Bıçak Sırtı'ı inceledi.
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 50 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarımız çok güzel bir polisiye romanı ile karşımızda.. Katilimiz gözüne kestirdiği kişileri öldürüp bir de şiir bırakıyor. Şiirde ne mesaj verildiğini sonuna kadar bulamıyorlar. Katil acaba kim? Neden insanları öldürüyor? Soruların cevapları için okumaya davet ediyorum. :-)

Beyza Nur Doğan, Mütareke Yıllarında Aşk'ı inceledi.
11 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Savaş zamanı da olsa en ağır şartlar içerisinde bulunsa da insan, kalp işte... Ne zaman dinler ne mekan. Osmanlı' nın ağır, gurur kırıcı çöküşünü gözler önüne sererken bu kitap diğer yandan aşkı çaresizlik ve acı içerisinde kendilerinde bulmasına sayfalarında yer verir. Baba da olsa evlat da olsa yolların nasıl ayrıldığı gerçeği de cabası üstelik. Kendi kendine aşkı sorgulayan genci anlatan yazar en sonunda aşın emek, sabır, her şartta ve her koşulda kabul göreceğine gence yaşatır....

Evet,gayet güzel yazıyor. Kurgusuna diyecek bişey yok ama kitaplarını bazı bilim dallarından yararlanarak bezemeli.Mesela otopsi sahneleri satanik veya masonik cinayetler mistisizm olabilir.

Daha önce Osman Aysu'nun kitabını okumadıysanız aman dikkat. En sağlam karakter bile sizi yerle bir edebilir siz başka biri üzerinde yoğunlaşırken işler sarpa sarıyor. Kitabı okurken herkesten şüphe ederek okudum yine şaşırdım yine şaşırdım :)

Ceren Acer, Kanlı Tutku'yu inceledi.
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gerilimle dolu bir romandı. Aynı zamanda çok etkisinde kalıp, kitap bittikten sonra bile yerimden kalkamadığım, hiç bitmesin dediğim bir romandı diyebilirim. Romanın kurgusunu çok profesyonel ve zekice bulduğum söylenebilir: Osman Aysu'nun okuduğum en etkileyici kitabıydı bence. Hakikaten olay örgüsü, ismiyle uyumlu olmuş. Dehşet verici kan, şüphe, suçlama sizi kendinizden geçirecek.
Varlıklı bir ailenin biricik kızı Aslı hafta sonları kaldığı yazlık evinde kanlı bir cinayetin kurbanı olur. Görünürde öldürülmesi için hiçbir sebep yoktur. Hiç düşmanı olmayan, herkesle iyi geçinen kendi halinde bir kızdır. Ancak yakın çevresindeki insanlar mercek altına alındığında tutkuların esiri profesyonel bir katile dönüşür.
Böylesine heyecanlı ve kurgusu şaşırtıcı olay örgüsü okuduğum için yazara çok teşekkür ediyorum.

Hümeyra Akbulut, Çıkış Yok'u inceledi.
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

.
.
.
Kızıl saçlı yeşil gözlü kızın ne kendisini bekleyen tehlikeden ne de hayatını değiştirecek adamdan haberi vardır. Onun için yapılan planlardan da bu planları korkusuzca bozarak onu koruyan adamdan da aynı anda haberdar olduğunda çoktan çıkışsız bir labirentin içine girmiş olacaktı.
.
Gerilimin kirli bir geçmişle ve aşkın heyecanlı bir gelecekle yarıştığı bu Osman Aysu romanını okumaya baslamadan önce tüm işlerinizi halledin.
.
Çıkışa kadar yerinizde kalkamayacaksınız..!!
.
.
.
#ÇıkışYok
#OsmanAysu
#Ephesus
#HırsÖfkeSevgiyeAşkaYenildi
#HümeyranınKütüphanesi

Kitap üç bölümden oluşuyor. Hristiyan dünyasını derinden sarcak bir İncil'in peşinde Amerikan, Rus, Yunan ve Türk istihbaratının amansız mücadelesini anlatıyor. Süryanice yazılmış incil'in bugüne kadar değişkliğe uramadan korunmuş olması elegeçireni hem dini anlamda hemde siyasi manada güçlü kılacaktır. Fakat beklenmedik olaylar el yazması incilin etrafında ceryan etmekte...Osman Aysu'nun okuduğum ikinci kitabıydı. Kitaba diyaloglar hakim betimlemeler zayıf. Diyalogların fazla oluşu kitabı çabuk okunur kılıyor. Ama ben bıraz sürdürmek istedim okumamı :)

M.Burak SOLAK, Taş Plak'ı inceledi.
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı ilk okumaya başladığım anda çok güzel bir hikayenin beni beklediğini anlamıştım. Her sayfasında merak uyandıran akıcı bir kitap fakat kitabın sonundaki rüya olayı beni hayal kırıklığına uğrattı. Bu kadar güzel bir hikaye daha güzel bir sonuca bağlanmalıydı yada rüya kısmına hiç girmeden bitirilmeliydi fakat herşeye rağmen okumaya değer.
:)

Özlem Yılmaz, Devlet Sırrı'ı inceledi.
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Bir Türk gazetecinin büyük dedesinin başına gelenler ve nasıl öldüğünü araştırırken kendini birden CIA, FSB, MIT içinde operasyonlarda bulur. Aksiyonlu, hoş akıcı bir dili var kitabın. Bazı yerlerde ufak tefek açıklar ve yanlış yazımlar olsa da, pek insanı yormuyor. Tavsiye ederim.

Serdar Poirot, Kanlı Pazar'ı inceledi.
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir macera romanı. Avusturyalı, Rus, İspanyol, İtalyan, İngiliz, Fransız iş adamlarının zamanında yaptığı bir anlaşma metni mevcuttur. Bu anlaşma çocuklara düşkün olan bu sapık adamların geçmişte yaptıkları ile ilgili belgeleri de içerir ancak bu belgeler David Honor adlı bir pulcudadır. Ortaya bir mektup gönderilmiştir ve yukarıdaki iş adamlarının hepsi bu belgenin peşindedir. Tüm iş adamları belgeyi alabilmek için kiralık katil gönderir. Ancak İspanyol Viktor kızını ve oğlunu gönderir. Londra'da staj yapan mühendis Bora Akel, pul sevdası yüzünden bu olaya dahil olur. David öldürülmeden önce belgeleri İsviçre'de sakladığına dair bilgileri Bora'ya ulaştırmayı başarır. Ancak hayatı tehlikededir. Belgenin kayıp olduğunu öğrenen iş adamları kiralık katillere diğerlerini öldürme talimatı verir. Antonio, Olga, İgor, Hans ve diğerleri iş adamlarını öldürmek için çalışır. Acaba Bora bu tehlikeden sağ salim kurtulabilecek midir? Keyifle okunan bir roman.

Bütün İncelemeleri Göster