Osman Nuri Topbaş

Osman Nuri Topbaş

Yazar
9.3/10
321 Kişi
·
1.073
Okunma
·
209
Beğeni
·
5.567
Gösterim
Adı:
Osman Nuri Topbaş
Unvan:
İslamcı Yazar
Doğum:
Erenköy, İstanbul, 1942
1942 yılında İstanbul Erenköy'de doğdu. Babası Musa Topbaş, annesi de H. Fahri Kiğılı'nın kerîmesi Fatma Feride Hanım'dır.

İlk eğitimini Erenköy Zihni Paşa ilkokulunda tamamladı. İlkokul yıllarında özel Kur-an eğitimi aldı. 1953 yılında İstanbul İmam -Hatip Okulu’na girdi. O yıllarda bu okul, Osmanlı'nın ulu çınarlarının bakiyyeleri sayılan M. Celaleddin Ökten, Mahir İz gibi üstadların, Nureddin Topçu gibi Batı’da eğitim almış mütefekkirlerin hocalık yaptığı önemli bir kurumdu. Amcası ve akranı Abidin Topbaş ile bu okulu 1960 yılında tamamladı. İmam-Hatipli yıllarda M. Zekai Konrapa, Yaman Dede (Abdülkadir Keçeoğlu), Ahmet Davutoğlu, Mahmud Bayram, Ali Rızâ Sağman hocalardan da ders aldı.

İmam-Hatip yıllarında Üstâd Necip Fazıl'ı tanıdı. Onun yakın çevresinde bulundu, sohbetlerinin müdavimi, Büyük Doğu dergisinin takipçisi, eserlerinin okuyucusu ve de fikirlerinin maddî ve manevî destekçisi oldu.

İmam-Hatip Lisesini tamamladıktan sonra bir süre ticaret ve sanayicilik ile meşgul oldu. 1962 yılında askerliğini Siirt-Tillo’da yedek subay öğretmen olarak yaptı. Görevi sırasında gönlüne öğretmenlik sevdası düştü ve insanları eğitmekten ve gençlerle meşgul olmaktan haz alır oldu.

Askerlik dönüşü tekrar kendini sanayi ve ticaretin içinde buldu. Ancak o ilim ve hayır hizmetlerinden hiç kopmadı. İlim Yayma Cemiyetinde faal olarak çalıştı. Kendi işyeri bir hayır kurumu ve vakıf gibi, talebelere burs, fukaraya yardım merkeziydi. Ailenin hayır hizmetleri âdeta onun uhdesindeydi. İşyerinden yürüttüğü bu hizmetleri Hüdâyi Vakfının kuruluşundan sonra vakfa taşıdı. Kuruluşuna öncülük ettiği vakfın hizmet ufkunu açtı. Türkî Cumhuriyetler başta olmak üzere bütün akraba ulus ve topluluklardan gelen gençlere de maddi ve manevi destekte bulunarak yetişmelerinde yardımcı oldu.

Tarih, edebiyat, dînî ilimler ve şiire ilgisi sebebiyle 1990’lı yıllardan itibaren yazı hayatına başladı. Yayınlanan eserlerinden bazıları şunlardır:

1- Bir Testi Su, İstanbul 1996
2- Rahmet Esintileri, İstanbul 1997
3- Nebiler Silsilesi I- IV, İstanbul 1997-1998
4- Tarihten Günümüze İbret Işıklar, İstanbul 1998
5- Abide Şahsiyetleri ve Müessesleriyle Osmanlı, İstanbul 1999
6- İslam İman İbadet, İstanbul 2000
7- Muhabbetteki Sır, İstanbul 2001
8- İmandan İhsana Tasavvuf, İstanbul 2002
9- Vakıf-İnfak-Hizmet, İstanbul 2002
10- Son Nefes, İstanbul 2003

Kitapları birçok dile çevrilen Osman Nuri Topbaş, bu dillerin konuşulduğu ülkelerden gelen seminer, konferans ve panel tekliflerini kabul ederek, fikirlerini paylaşmakta ve bunu insanlığa hizmet anlayışı içersinde sürdürmektedir.

Osman Nuri Topbaş evli ve dört çocuk babasıdır.
Müslüman olmuş Ermeni bir komşumuz vardı. Birgün kendisine hidayete eriş sebebini sorduğumda şunları söyledi:
Acıbadem'de tarla komşum Rebi Molla'nın ticâretteki güzel ahlakı vesilesiyle müslüman oldum. Molla Rebi, süt satarak geçimini temin eden bir zâttı. Bir akşam vakti bize geldi ve:
-Buyrun, bu süt sizin!" dedi. Şaşırdım
-Nasıl olur? Ben sizden süt istemedim ki!" dedim.
O hassas ve zarif insan:
-Ben farkında olmadan hayvanlarımdan birinin sizin bahçeye girip otladığını gördüm. Onun için bu süt sizindir. Ayrıca o hayvanın tahavvülat devresi (yediği otların vücudundan tamamen izalesi) bitene kadar sütünü size getireceğim..." dedi.
Ben:
"-Lafı mı olur komşu? Yediği ot değil mi? Helal olsun!.. dediysem de Molla Rebî :
Yok öyle olmaz! Onun sütü sizin hakkınız!." deyip hayvanın tahavvülât devresi bitene kadar sütünü bize getirdi.
İşte o mübarek insanın bu davranışı beni ziyadesiyle etkiledi.
Neticede gözümdeki gaflet perdelerini kaldırdı ve hidâyet güneşi içime doğdu. Kendi kendime:
"-Böyle yüce ahlâklı bir insanın dîni, muhakkak ki en yüce bir dîndir. Böylesine zarîf, hak-şinâs, mükemmel ve ter- temiz insanlar yetiştiren dînin doğruluğundan şüphe edilemez!" dedim.
Evlenmelerde, iki yabancı kişinin hayret verici şekilde kaynaşmasında, akılları dehşet içinde bırakacak ince dersler ve hikmetler gizlidir.Ana-Baba ocağından ayrılan iki yabancı gencin, Allah’ın, aralarına lutfettiği muhabbet ve merhametle birbirlerine gönüllerini bağlaması, hattâ ayrıldıkları ana-baba yuvasını gölgede bırakacak derecede samîmî bir câzibe iklîminde yaşamaları, ne ulvî bir tecellidir ve üzerinde derin derin tefekkür edilecek ne kûdsi bir derstir.
"İnsanlara öyle bir zaman gelir ki, kişi malı helâlden mi, haramdan mı kazandığına hiç aldırmaz.

(Buhâri, Büyû, 7, 23 )
Her ne kadar kimin ne hâl üzere öleceği meçhûl ise de, umûmiyetle her insanın yaşadığı hâl üzere öldüğü bir gerçektir.
Kişi, dostlarının dîni üzeredir. Bu sebeple herkes kiminle arkadaşlık yaptığına iyi baksın.

(Ahmed bin Hanbel, II, 303, 334)
...
Ya Rabbî! Gönlümüzü, Sen'in rizânı kazanma aşkı, muhabbeti ve vecdiyle doldur. Peygamberlerin, ashâb-ı kirâmın, evliyâullâh'ın, dîn, vatan ve millet müdafaasındaki kahramanlarımızın göbüllerindeki hizmet aşkından ve gayreti diniyyelerinden bize de hisseler nasîb eyle!

Amin!..
382 syf.
·35 günde·Beğendi·10/10
Kitabı ilk gördüğümde kapağın üzerinde yazan “Gönül bahçesinden son nefes” dikkatimi çekti..Kitabı ben almadım kitaplığın içinden tesadüfen buldum ve nerden geldiğini de bilmiyorum Kesin Ablam zamanında almıştır. :) okumak bana bügünlerde kısmet oldu..
Evet “Gönül bahçesinden son nefes”başlığı Yalan dünyaya veda edeceğimizi haykıran ne naif bir söz..ne naif bir anlatım..
İncelememe başlamadan önce kitabın yazarı kıymetli Osman Nuri Topbaş hocamıza Sevgi saygı ve hürmetlerimi sunmak istiyorum..Sizin gibi Ehli sünnet hocalarımıza ihtiyacı var bu ümmetin..Allah sizden Razı olsun..
Kitap dünya hayatıyla ilgili yapmamız gereken daha doğrusu inançlı Kişiler için yaşaması hayatına uygulaması gereken belirli bölümlerden oluşuyor.
Ve bölüm sonunda öyle güzel Dualar ettiriyor ki insanın içine içine işletiyor..İçten bir şekilde Amin diyorsunuz hem kendiniz için hem de herkes için..
Kitap içeriğinde Rabbimizin ayetlerine sıkça yer verilmiş ve o kadar güzel açıklanmış ki okudunuz sayfaları tekrar tekrar okumak istiyorsunuz..Ve gerçekten kendinize de çeki düzen vermek istiyorsunuz.Peygamber Efendimizin (S.a.v) sözlerini de kaynaklarıyla beraber sıkça yer verilmiş Sözlerinin ne kadar kıymetli olduğunu hayatınız da ne denli önemli olduğunu anlıyorsunuz.
Kitap sonunda da lügatçe bulunmaktadır kesinlikle oraya da bir göz atın derim öyle güzel kelimeler var ki..
Kesinlikle başucu kitabı.. kalbine ferahlık vermek isteyenlerin okumasını tavsiye ediyorum..
Saygılarımla.. :)
256 syf.
Bir genç kizın okumasi gereken kitaplardan birisi...
Bir kızın arkadaşina uyup sonra kaza geçirmesiyle doğru yolu bulan Şebnem'in hayatini anlatiyor ...
Okumanizi tavsiye ederim...
128 syf.
·11 günde·Beğendi·7/10
İnsanoglu akilli varliklardir ama her ne kadar dusunme yetenegi varsa gerektigi gibi kullanmasini bilmiyor maalesef. Elimizde kulavuzumuz olmasina ragmen kendi ezberimizden yasiyoruz inatla, halbuki acip baksak kurtulusa ericez de.

Kitapta İslam'i ve akli ele almis genel olarak filazoflarin hayatlarindan ve sozlerinden ornekleme yapmis, ustadlarin sozleri uzerinde akli ve dini felsefi yonden elestirmis. Okunmasi gereken bir kitap bana gore ama fazla akici degildi. Kitap dusundurucuydu her ne kadar oyleyiz boyleyiz desekte onemli olan uygulamaktir, uygulamadiktan sonra lafla bir yerlere gelinmez. Allah hakkiyla yasamayi nasip etsin insallah. Kitapla kalin iyi okumalar:))
76 yıllık hayatına 80 'in üzerinde eser sığdıran, eserleri 30'un üzerinde farklı dile çevrilen muhterem insan, kıymetli Âlim Osman Nuri Topbaş Hoca'dan okunması şiddetle tavsiye edilen bir eser daha..
382 syf.
·5 günde·8/10
Daha önce Altınoluk dergisinde yayımlanan makalelerden oluşan bu kitapta başta Son Nefes,Kur'an ve Tefekk,Tevbe ve Gözyaşı,Dua,Hakka ve Hayra Davet,İsar,İstiğna,Ticaret Ahlakı,Dostluk,Vefa,Kader ve Esrarı gibi konu başlıkları ve kitabın sonunda ise Lügatçe bulunuyor.
Bir sohbet havası içerisinde okuyabileceğiniz bu kitabı tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
435 syf.
Kitabı okursanız eğer Kuranın bir çok ayetini anlamış olursunuz. Kuranın edebi kusursuzluğunu anlamış olursunuz. Peygamberleri tek tek anlatan bu kitap peygamberin hangi kavme geldiği, o kavmin neden helak olduğu, nasıl helak olduğu gibi birçok soruya cevap veriyor. Hem ders kitabı hemde kıssaların birleşimi düşünebilirsiniz. İlgi duyan herkes okumalı. Hatta herkes peygamberleri anlatan kitap okumalı her kavim bize başka bir ders veriyor.
256 syf.
·9 günde·8/10
Hayatın ve ölümün manası,genç kızlarımızın ve aile hayatımızın önündeki tehlike ve badireler,cemiyetimizdeki ahlaki ve manevi çöküntüye temas edilmiş ve bazı dertlerimizin çözüm yolları gösterilmiştir.
552 syf.
·Beğendi·10/10
kitap harika ....yaşamımda önde tutmaya çalıştığım ...hayatıyla her buhranlı dönemimde bana izinden gitmeye çalıştığım örnek insan HZ MUHAMMED ve yaşamı ...çok güzel anlatımıyla nadide eserlerden birisi ...mutlaka okunması gerek dediklerimden ...feyzini almayı Rabbim hepimize nasip eylesin ....
552 syf.
·8 günde·Beğendi·6/10
''Onun varlığı hürmetine kumlu denizler inci verir,nice sert taşlar yakut olur ve dikenler güle döner.Eğer bir bahçede Onun güzel ahlakından bahsedilirse,sevincinden coşmayan yani açmayan bir gonca bulamazsınız...''
418 syf.
·5 günde·8/10
İslam hakkında pek fazla bilgisi olmayanlar için iyi bir kitap. Allah, kutsal kitap, peygamber ve melekler İslam dini yönünden anlatılmış. Mevlanadan güzel alıntılar kitabın içeriğini süslüyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Osman Nuri Topbaş
Unvan:
İslamcı Yazar
Doğum:
Erenköy, İstanbul, 1942
1942 yılında İstanbul Erenköy'de doğdu. Babası Musa Topbaş, annesi de H. Fahri Kiğılı'nın kerîmesi Fatma Feride Hanım'dır.

İlk eğitimini Erenköy Zihni Paşa ilkokulunda tamamladı. İlkokul yıllarında özel Kur-an eğitimi aldı. 1953 yılında İstanbul İmam -Hatip Okulu’na girdi. O yıllarda bu okul, Osmanlı'nın ulu çınarlarının bakiyyeleri sayılan M. Celaleddin Ökten, Mahir İz gibi üstadların, Nureddin Topçu gibi Batı’da eğitim almış mütefekkirlerin hocalık yaptığı önemli bir kurumdu. Amcası ve akranı Abidin Topbaş ile bu okulu 1960 yılında tamamladı. İmam-Hatipli yıllarda M. Zekai Konrapa, Yaman Dede (Abdülkadir Keçeoğlu), Ahmet Davutoğlu, Mahmud Bayram, Ali Rızâ Sağman hocalardan da ders aldı.

İmam-Hatip yıllarında Üstâd Necip Fazıl'ı tanıdı. Onun yakın çevresinde bulundu, sohbetlerinin müdavimi, Büyük Doğu dergisinin takipçisi, eserlerinin okuyucusu ve de fikirlerinin maddî ve manevî destekçisi oldu.

İmam-Hatip Lisesini tamamladıktan sonra bir süre ticaret ve sanayicilik ile meşgul oldu. 1962 yılında askerliğini Siirt-Tillo’da yedek subay öğretmen olarak yaptı. Görevi sırasında gönlüne öğretmenlik sevdası düştü ve insanları eğitmekten ve gençlerle meşgul olmaktan haz alır oldu.

Askerlik dönüşü tekrar kendini sanayi ve ticaretin içinde buldu. Ancak o ilim ve hayır hizmetlerinden hiç kopmadı. İlim Yayma Cemiyetinde faal olarak çalıştı. Kendi işyeri bir hayır kurumu ve vakıf gibi, talebelere burs, fukaraya yardım merkeziydi. Ailenin hayır hizmetleri âdeta onun uhdesindeydi. İşyerinden yürüttüğü bu hizmetleri Hüdâyi Vakfının kuruluşundan sonra vakfa taşıdı. Kuruluşuna öncülük ettiği vakfın hizmet ufkunu açtı. Türkî Cumhuriyetler başta olmak üzere bütün akraba ulus ve topluluklardan gelen gençlere de maddi ve manevi destekte bulunarak yetişmelerinde yardımcı oldu.

Tarih, edebiyat, dînî ilimler ve şiire ilgisi sebebiyle 1990’lı yıllardan itibaren yazı hayatına başladı. Yayınlanan eserlerinden bazıları şunlardır:

1- Bir Testi Su, İstanbul 1996
2- Rahmet Esintileri, İstanbul 1997
3- Nebiler Silsilesi I- IV, İstanbul 1997-1998
4- Tarihten Günümüze İbret Işıklar, İstanbul 1998
5- Abide Şahsiyetleri ve Müessesleriyle Osmanlı, İstanbul 1999
6- İslam İman İbadet, İstanbul 2000
7- Muhabbetteki Sır, İstanbul 2001
8- İmandan İhsana Tasavvuf, İstanbul 2002
9- Vakıf-İnfak-Hizmet, İstanbul 2002
10- Son Nefes, İstanbul 2003

Kitapları birçok dile çevrilen Osman Nuri Topbaş, bu dillerin konuşulduğu ülkelerden gelen seminer, konferans ve panel tekliflerini kabul ederek, fikirlerini paylaşmakta ve bunu insanlığa hizmet anlayışı içersinde sürdürmektedir.

Osman Nuri Topbaş evli ve dört çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 209 okur beğendi.
  • 1.073 okur okudu.
  • 47 okur okuyor.
  • 540 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları