1000Kitap Logosu
Osman Ulagay

Osman Ulagay

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
49
Okunma
3
Beğeni
833
Gösterim
Unvan
Türk gazeteci ve yazar
Yaşamı
İstanbul’da sanayici bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Robert Kolej Lisesi’ni ve daha sonra Boğaziçi Üniversitesi’ne dönüşen Robert Kolej Yüksek Okulu’nun ekonomi bölümünü bitirdi. İngiltere’de, Manchester Üniversitesi’nde “Kemalizm ve Ulusal Kalkınma” konulu tez çalışmasıyla siyasal bilimler dalında master derecesini aldı. İngiltere’de bulunduğu dönemde Cumhuriyet gazetesine gönderdiği “İngiltere Mektupları” ile basın dünyasına ilk adımını atan Ulagay, Türkiye’ye döndüğünde Cumhuriyet gazetesiyle ilişkisini sürdürdü. 1981’de ekonomi servisi şefi olarak Cumhuriyet’te çalışmaya başlayan Ulagay, kendi oluşturduğu ekonomi sayfasını yönetmenin yanı sıra, haftalık söyleşilerle ve köşe yazılarıyla ekonomi gazeteciliğinin gelişme sürecine katkıda bulundu. 1992’de Cumhuriyet’ten ayrılarak köşe yazarı olarak Sabah gazetesine geçen Ulagay, köşe yazarlığını 1993’ten sonra Milliyet gazetesinde sürdürdü. Gazete yazılarının yanı sıra kitap çalınmalarına da önem veren ve Küreselleşme Korkusu ve 2001 Krizi adlı kitabıyla Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü’nü alan Osman Ulagay’ın yayımlanmış 14 kitabı bulunuyor. Quo Vadis? Küreselleşmenin İki Yüzü (2000), AKP Gerçeği ve Laik Darbe Fiyaskosu (2008) ile Türkiye Kime Kalacak? (2012) adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.
327 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Dikkat spoiler içerir. 1980-1986 arasındaki süreçte Özal önderliğinde yapılan ekonomik kalkınma hamlesinin dünü, bugünü, ne işe yaradığı ile ilgili olarak yazılmış güzel bir araştırma eseri. Kitap 1986 yılında yapılan ara seçimde Demirel liderliğindeki Doğru Yol Partisinin büyük oy alması ve Özal için çanların çalması ile başlayıp, 1980 yılında çok dikkat çeken 24 ocak ekonomik kararları ile devam ediyor. 24 ocak sürecinin mimarı olan Özal, askerler tarafından tutulduğu için darbeden sonra göreve devam edip, banker Kastelli olayından sonra istifası ve Anavatan partisi ile tek başına iktidar olması anlatılıyor. Sonrasında IMF ve Dünya bankası ile iyi ilişkiler sonucu ülkeye para girmesi, dış borçlar düzenli ödendiği için artan itibar, ancak seçim öncesi orta direk denilen kesimi ihya edeceğini söyleyen Özal'ı uyguladığı yüksek faiz sebebiyle iyice belinin bükülmesi ve sermaye sınıfının yatırım yapmadan parasına para katması, artan vergiler anlatılıyor. İş adamlarının da tepkisini çekmeye başlaması, bir türlü enflasyonu düşürememesi, bu yüzden saat gelirli vatandaşın parasının iyice erimesi, basının haberlerine artık tepki göstermesi gibi konular anlatılıyor. Dış dünya ile olan ilişkileri övüyor ancak ekonomi politikasının bir mühendis için fazla karmaşık olmasından dolayı işlemediğini anlatıyor. Çözüm önerilerinde de bulunan kitap o dönemi merak edenlerin sıkılmadan okuyacağı bir kitap.
140 syf.
·
25 günde
·
8/10 puan
22 Temmuz 2007 seçimlerinde halkın % 47’lik kesiminden onay alan AKP’nin ikinci dönemi öncesi ülkeyi bir yol ayrımına getiren kutuplaşmayı, seçim öncesi süreçte yaşananları, karşıt görüş içerisinde bu kadar objektif değerlendiren Sayın Ulagay’ı tebrik ediyorum. Laik darbe fiyaskosu, hakikaten 22 Temmuz akşamında gün yüzüne çıkan en önemli cümle. Osman Ulagay; AKP yönetimine karşı sloganlardan ve ezberden arınmadıkça alternatif bir siyasi oluşumun güç kazanamayacağını çok açık biçimde işliyor kitabında. Türkiye’deki sosyal demokratların, 1920’li Türkiye özlemi ile dünyadaki gelişmelere kapalı, halkçı görünüp halktan uzak bir anlayışla iktidar olunamayacağını belirtiyor. Bu kitap tüm AKP karşıtlarının okuyarak, nerede hata yapıldığının bir özeleştirisini bulacakları değerli bir eser. Osman Ulagay’ın yazdıklarından ders alınmadığı sürece siyasi tarihimiz kör dövüşüne devam edecek kanısındayım.
Akp Gerçeği Ve Laik Darbe Fiyaskosu
Okuyacaklarıma Ekle
172 syf.
·
6 günde
·
7/10 puan
Kitabin guzel tarafi, 2012 yilindan bugunun fotografinin cekilmis olmasi ve 2002-2012 yillari icin -kitap icinde kendini tekrar etse de- oz bir degerlendirmenin yapilmis olmasi. Goodreads`de Öyküm Hanim`in bir degerlendirmesine kesinlikle katiliyorum - Kitaptaki tekrarlari cikartirsaniz yaklasik 60 sayfalik bir oze ulasiyorsunuz. Ozellikler Gulen-Iktidar iliskisi, yeni ekonomik duzen(Bati Dunyasi ve Cin), ekonomi ve iktidarin yukselisi gibi konular incelikle islenmis.
Türkiye Kime Kalacak?
Okuyacaklarıma Ekle
172 syf.
·
6 günde
·
8/10 puan
2010 yılında okuduğum Osman Ulagay’ın “AKP Gerçeği ve Laik Darbe Fiyaskosu” adlı eserinde yazar AKP gerçeğini ve muhalefetin itiraz argümanlarının zayıflığını analiz etmişti. Bu eserin yazıldığı günden “Türkiye Kime Kalacak” eserini kaleme aldığı güne kadar geçen zamanda yaşananları kendi düşüncelerinde bir özeleştiri yaparak da okuyucuya yine kırmadan dökmeden anlatıyor Sayın Ulagay… Eleştiri kültürünün yerleşmediği Türk siyasetinde güçlendikçe daha katılaşan, sansürcü bir yapıya giden iktidarı doğru verilerle eleştirip uyarıyor. Basının ve dolayısı ile yazılı medyanın sahiplerinin iktidar ilişkileri ve bir anlamda ticari kaygıları sebebiyle kendi iradesi ile köşe yazılarına son vermiş olan Osman Ulagay’ın tarihe not düştüğü haklı tespitlerinin okunması ve gelecek nesillere kitaplığımızda yer açarak bırakılması gerektiğine inanıyorum.
Türkiye Kime Kalacak?
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.