P. D. James

P. D. James

Yazar
6.9/10
17 Kişi
·
34
Okunma
·
9
Beğeni
·
861
Gösterim
Adı:
P. D. James
Unvan:
İngiliz Dedektif Romanları Yazarı
Doğum:
İngiltere, 1920
"Asla! Zavallı değilim, mutsuz da değilim. Mutluluğun sırrı, mantığının elde edemeyeceğini söylediği şeylerin peşinde koşmamaktır."
İnsanlar birbirlerini sevmeyeceklerse dünyayı daha güzel bir yer haline getirmeye çalışmanın anlamı ne!"
257 syf.
·5/10
Spoiler İçerir
İlkin kanser olduğu icin intihar ettiğini düşündüğü ortağının aslında ihtihar etmeyip öldürüldüğü öğrenen bir dedektif kısıtlı delil ve imkanlarla katili bulmaya çalışıyor.üstunde fazla düşündürmeyen yalın bir anlatım.
257 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Cordelia Gray, ortağı Bernie Pryde kanser olduğu için intihar ettikten sonra tek başına kalan bir özel dedektiftir. Bernie polis iken kendisine idol olarak Adam Dalgiesh adlı dedektifi alır ve Cornelia da bu yoldan ilerler. Sir Ronald Callader, Cornelia'ya bir iş verir. Oğlu Mark, Cambridge'i bırakıp bahçıvan olmuş ve sonrasında da intihar etmiştir. Neden intihar ettiğini öğrenmek isteyen babası da Cornelia'ya bu işi verir. Cornelia bu sırada üvey anne, dadı Pilgrim, sınıf arkadaşları Hugo, Sophie, Davie, İsabelle, Ronald'ın asistanı Lunn ve pek çok isimle karşılaşır. Mark aslında intihar etmemiştir, öldürülmüştür ve katil beklenmedik bir isimdir. Ancak deliller çok kısıtlı olduğundan farklı bir adalet anlayışı işler. Cornelia, idolü Adam Dalgiesh'in sorgusundan geçecektir. Acaba katil kimdir ve bu suçu neden işlemiştir? Cornelia bu dedektiflik işini devam ettirebilecek midir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
480 syf.
Başları biraz sıkıcı gelse de sayfalar ilerledikçe kitabın içine çekiliyorsunuz. Beğeneceğinizi düşünüyorum. Alışkın olduğumuz polisiye kitapların aksine roman cinayetle başlamıyor. Cinayet kitabın ilerleyen bölümlerinde gerçekleşiyor ve bizi beklemediğimiz bir son bekliyor.
424 syf.
·9 günde·8/10
Deniz Feneri tam anlamıyla bir rahat polisiye (cozy mystery) olmakla beraber aynı zamanda İngiliz edebiyatının da güzel örneklerinden biri bana göre. Olay kurgusu, cinayet soruşturması ve sonuçlanması çok başarılı. Ancak bu romanı sadece kaptırıp gitmek için okunan hızlı bir polisiye okumak isteyenlere tavsiye etmem açıkçası. Karakter analizleri ve mekan anlatımları o kadar derin ve ayrıntılı ki, bu hikayeyi bir edebi eser olarak kabul etmezseniz, zorlayıcı olabilir. Ama klasik edebiyatla polisiyenin iç içe geçmesi zevkini yaşamak isteyenler kesinlikle tatmin olacaktır.

Yazarın biyografisi

Adı:
P. D. James
Unvan:
İngiliz Dedektif Romanları Yazarı
Doğum:
İngiltere, 1920

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 34 okur okudu.
  • 27 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.