Pablo Neruda Ricardo Eliezer Neftalí Reyes Basoalto

Yazar 8,0/10 · 132 Oy · 19 kitap · 436 okunma ·  276 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Pablo Neruda
 • Yazarın Tam Adı:
  Ricardo Eliezer Neftalí Reyes Basoalto
 • Unvan:
  Şilili Yazar ve Şair
 • Doğum:
  Parral, Şili 12 Temmuz 1904
 • Ölüm:
  Santiago 23 Eylül 1973
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

276 okur beğendi.
132 puanlama · 391 alıntı
5 haber · 11.643 gösterim
436 okur kitaplarını okudu.
401 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
8 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Pablo Neruda'nın Biyografisi

Pablo Neruda (asıl ismi: Ricardo Eliezer Neftalí Reyes Basoalto) (12 Temmuz 1904 Parral, Şili - 23 Eylül 1973 Santiago), Şilili yazar ve şair.

Hayatı
Şili'de demiryolu işçisi bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesini çok küçükken kaybetti. 13 yaşındayken yerel "La Mañana" gazetesindeki bazı makalelerle katkıda bulunmaya başladı. 1920'de "Selva Austral" isimli edebiyat dergisinde "Pablo Neruda" adıyla yazmaya başladı. Şair, bu takma ismi Çek şair Jan Neruda'da anısına seçmişti. Daha sonra bu isim yasal adı olarak kalmıştır. İlk kitabı Crepusculario 1923 yılında yayınladı. Sonraki sene şairin en tanınmış ve pek çok dile çevrilmiş olan eserlerinden Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı(Veinte poemas de amor y una cancion desesperada) basıldı. Edebi çalışmalarına devam ederken, bir yandan da Santiago'daki Şili Üniversitesi'nde Fransızca ve pedagoji okudu. 1927-1935 arası hükümetin elçisi oldu ve Burma, Seylan, Java, Singapur, Buenos Aires, Barselona ve Madrid'te görev yaptı. Bu dönemde yazdığı şiirler ezoterik sürrealist şiir kitabı "Residencia en la tierra" (1933)da toplanmıştır. İspanya İç Savaşı ve García Lorca'nın ölümü onu çok etkiledi ve önce İspanya sonra da Fransa'da Cumhuriyetçi harekete katılmasına neden oldu. Bu sırada şiirlerini topladığı Kalbimdeki İspanya (España en el Corazón (1937)) üzerine çalışmaya başladı. Kalbimdeki İspanya iç savaş sırasında cephede basılması açısından önemlidir. Aynı yıl ülkesine dönen Neruda'nın daha sonraki eserlerini siyasi ve sosyal konular üzerine oluşturmuştur. 1939'da Paris'te İspanyol göçmenler için konsolosluk görevine getirildi. Meksika'daki konsolosluk görevi sırasında Canto General de Chile'yi yazdı. Bu eserde bütün Güney Amerika kıtasının doğası, insanları ve tarihi yazgısı epik şiir şeklinde anlatılmaktadır. Eser, 1950'de Meksika'da basılırken, Şili'de de el altından yayınlandı. Yaklaşık 250 şiirin yer aldığı eser, on kadar dile çevrildi ve bu çeviriler yüzünden Neruda elçilik yaptığı ülkelerde zorluklar yaşadı. 1943'te Şili'ye dönen Neruda, 1945'te senatör seçildi ve Şili Komünist Partisi'ne katıldı. 1947'de Başkan González Videla'nın grevdeki madencilere yönelik baskıcı protestolarını protesto ettiği için, 2 yıl boyunca kendi ülkesinde kaçak yaşadı. 1949'da yurt dışına çıktı ve 1952'ye kadar çeşitli ülkelerde bulundu. Bu dönemde yazdığı eserler politik aktivitelerinin damgasını taşır. Örneğin Las Uvas y el Viento (1954) Neruda'nın sürgündeki günlüğü gibidir. Yaşamı boyunca güçlü siyasi duruşuyla tanınan Neruda, ülkesindeki ve İspanya'daki faşizme karşı durmuştur. 1970 yılında Şili başkanlığına aday gösterilmiş, ancak daha sonra başkan seçilen Salvador Allende'yi desteklemiştir. Allende seçilince Neruda'yı Şili'nin Fransa elçisi olarak görevlendirdi. 1971 yılında edebiyat dalında Nobel Ödülü aldı. 1972 yılında sağlık sorunları nedeniyle elçilik görevini bırakarak Şili'ye döndü. 24 Eylül 1973'de kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti. Kendisi Nazım Hikmet adına Barış Ödülü almıştır.Bir kongrede Nazım Hikmet ile ilgili 'Onun(Nazım Hikmet'in)yanında biz şair bile olamayız' diyerek Nazım Hikmet'i övmüştür

Pablo Neruda'nın Kitapları Kitap Ekle

6,6/ 10  (16 Oy) ·  70 Okunma
8,4/ 10  (12 Oy) ·  50 Okunma
9,5/ 10  (6 Oy) ·  21 Okunma
7. Ayaklarına Dokunurum Gölgede (Yeni Bulunmuş Şiirler)
7,8/ 10  (5 Oy) ·  18 Okunma
7,8/ 10  (4 Oy) ·  12 Okunma
Ferah, bir alıntı ekledi.
10 Haz 2015

''Neden şiirlerimi çalıp sevgiline kendi şiirlerinmiş
gibi okudun postacı?
Üstad, şiir yazanın değil ihtiyacı olanındır.
Benim o şiirlere ihtiyacım vardı.''

Pablo NerudaPablo Neruda
Ferah, bir alıntı ekledi.
16 Tem 2015

''Şu iflas etmiş dünyada, en geçerli para birimi; kendin gibi bir insanla paylaştığın duygulardır."

Pablo NerudaPablo Neruda
Ferah, bir alıntı ekledi.
14 Ağu 2015

''Ne yapalım yani bu dünyanın gerçekleri varsa, bizim de hayallerimiz var.''

Pablo NerudaPablo Neruda
DUA, bir alıntı ekledi.
24 Nis 13:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnandım öleceğim.
Hissettim soğuğu artık ensemde,
Bıraktığım bir tek sensin geride;

Ve Aşktan Olacak Ölümüm, Pablo NerudaVe Aşktan Olacak Ölümüm, Pablo Neruda
Ferah, bir alıntı ekledi.
22 Ağu 2015

”.. Ama ayaklarını seviyorum..
çünkü onlar;
toprakta,
rüzgarda,
sularda yürüdüler..
Beni bulana kadar..”

Pablo NerudaPablo Neruda
CEYLAN, bir alıntı ekledi.
17 Kas 2017

Benim için kitaplar, kendimi yitirdiğim ve yitirmeyi sürdürdüğüm orman yaşantısının ta kendisiydi. Göz kamaştırıcı güzellikteki çiçeklerdi; simsiyah yüksek dallardı, gizemli sessizliklerdi, göksel seslerdi; ama aynı zamanda dağların, eğreltiotlarının ve yağmurların ötesindeki insanların yaşamıydı.

Şiirler, Pablo NerudaŞiirler, Pablo Neruda
Çiğdem Aksoy Kahraman, bir alıntı ekledi.
21 Tem 2015

Ölüler adına
Bizim ölülerimiz adına
Bir ceza istiyorum
Vatana kan sıçratanlara
Bir ceza istiyorum
Bu ateşemri veren cellatlar için
Bir ceza istiyorum
Bu suçla
İktidara gelen hain için
Bir ceza istiyorum
Can çekişmeyi başlatanlar için
Bir ceza istiyorum
Bu suçu savunanlar için
Bir ceza istiyorum
Kanımızı emmiş ellerini
Bana uzatsınlar istemiyorum
Bir ceza istiyorum
Onları evlerinde rahat ve elçi olsunlar diye
değil
Onları burada, bu yerde
suçlu ve hüküm giymiş olarak
Görmek istiyorum
Bir ceza istiyorum…

Pablo NerudaPablo Neruda
Bütün Alıntıları Göster
DUA, Ve Aşktan Olacak Ölümüm'ü inceledi.
 24 Nis 22:32 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Her adımda ölmek isteyen bir adam var ve ölünce sevememekten korkuyor. Hem ölmek istiyor hem istemiyor. Ayrıca hem severken hem yerebiliyor. Bazen agresif, isyankar ve sevecen olabiliyor. Şair kendi iç dünyasına bir yolculuk yapıyor ve bu yolculuğunu oluşturan kelimeleri hiç zorlamadan sıralıyor. Seçme şiirler olduğu için, şiirler özel olarak aşk ve ölüm üzerine seçilmiş. Şiirler tek başına konu ve yapı olarak güzeldi. Özellikle bazı şiirleri gerçekten şiir gibi şiirdi tekrar okumak isterim.

Fakat Pablo Neruda yı tanımak için bu kitap yanlış bir seçim. Hayat hikayesi, düşünceleri, eserleri kitabı hazırlayan kişinin yazıları derken fazla detaylıca anlatılmış ki bu bölümler kitabın yarısını kaplamış geriye az sayıda şiir kalmış. Şiir seçimi yapan kişi veya kişiler şiirleri pek güzel sıralayamamış. Bu durum yayınevi kaynaklı olabilir. Beş altı aşk ölüm şiirinin arasına farklı türde bir şiir eklenmiş ve tam ruh dünyanız ölüme ve aşka gelmişken rotayı ters bir yöne çevirmek zorunda kalıyorsunuz. Sonra tekrar aşk ve ölüm şiirleri. Seçki seçkiye benzememiş. Bölümlere ayrılsa ve daha fazla şiire yer verilse çok daha hoş olabilirdi. Sırf ismine uyumlu olması adına biraz zorlama olmuş. Bu sebeple isme aldanıp kitap almamak gerektiğini bir kez daha kendime hatırlatmak istiyorum.

Hiç Yok, Yürekteki İspanya'yı inceledi.
 24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 57 günde · 7/10 puan

Dünyanın en bilindik yazarlarından Pablo Neruda'nın kaleminden çıkmış bir kitap. Ancak ne yazık ki, şiir kendi dilinde sınırlı kalıyor. Çeviride hep yarım kalan bir şeyler vardı. Bu yüzden Pablo Neruda okuduğumu söyleyemem.

Recep, Kuruntular Kitabı'ı inceledi.
21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şiirlerinde umutsuzluğunu ve alaycı tavrını harmanlayarak güzel bir eser oluşturmuş. Neruda sürgünden dönüşüyle ülkesindeki değişimlere yabancı kalmasının sıkıntılarını da dizelerine taşımış .

kays el ecer, Kuşlar Sanatı'ı inceledi.
24 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

hatırladığıma göre okuduğum şiirler arasında coğrafya olarak bize en uzak ülkenin ilk şairi
sanırım mesafeler arttık ça dünya görüşlerimizde farkındalık görünüyoryer yer iyi dizeleri vardı ama bana pek hitap etmedi
köken olarak doğucuyuz felsefeler daha anlamlı geliyor kulağımıza

mustafa tamer akder, Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı'ı inceledi.
 17 Ara 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Bu kitabı bana hediye eden Zeynep ablaya teşekkür ederek başlayayım. Yoğun uğraşlar sonucu bitirdiğim bir kitaptır kendisi(Düz mantık diyor ki "Mustafa, Mustafa olandır böyle zulüm görmedi idi/ Vivaldi olmasa hadi baya harap idi/ Hatır için çiğ balık bile yer idi. :D"). Konusu anladığım kadarı ile aşk şiirlerinden oluşmaktadır(Düz mantık diyor ki "Bu kısım için kitabın başlığından kopya çektin bir kere saftirik elmer seni. Seni bu hallere düşesin diye mi düz mantığın oldum. Nerelere gideyim." :D). Yazarın dudak merakı bende de merak oluşturmadı değil. Gerçi arka tarafındaki hayat hikayesinden biraz aydınlandı merakım. Şiirlerden hoşuma gidenleri gelince 4, 6, 7, 10, 12, 13, 15, 18, 19 ve sondaki umutsuz bir şarkı olarak sıralayabilirim(Düz mantık diyor ki "Bozuk saat bile günde iki kere doğru gösterir. Buradaki oran fazla olması çok şey değiştirmez bir kere. Ömer Hayyam amca'da daha fazla beğendiğim kısım vardı hıh. :D"). Bu şiirlerden birini seçmeye karar verdim malum konuda. :D Ömer Hayyam amcayı geçmesi imkansız olsa da okuduğum şairlerden üst kısımda kendisi(Düz mantık diyor ki "Ömer Hayyam amcadan sonra okuduğun ilk şair olmasının üst taraflarda olmasının etkisi olup olmadığını bilmiyor. :D") üst sıralarda yer alıyor. Son sözü düz mantığın uyarı şiiri ile bitirmek istiyorum.
Şiir okuyorum duygular kıpraşıyor.
Düz mantık görüyor, "Ağır ol şampiyon." diyor.
Duygu yüzünden baba ile kavgayı hatırlatıyor.
Kutsal ruhun son anda yetiştiğini anımsatıyor.
Neyine gerek senin oynak şiirler diye küçümsüyor.
Düz yazı ile rakamlar sana yeter diye uyarıyor.
:D :D :D

Roquentin, Şiirler'i inceledi.
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar tüm şairler bizimdir. Aşklarımız, yalnizliklarimiz, çektiklerimiz, hislerimiz, yoksulluğumuz, adaletli bir güzel dünya arzumuz... Pablo Neruda belki hiç bizi tanımadı ama öylesine yakın öylesine bizden ki şiirleri dünyanın dili benim için.

SERENAD
Sen benim derimden çok daha benimsin. Seni ararken
İçimde, damarlarımda, kanımda, ışıkla örülmüş 
Gizemli dokularımda şendin bulduğum.
Sanki kandın sen
Taştın, azıktın.
Bense dışında kaldım aklın, çılgınlığın, giysilerin, 
Eski bir karanlık ve ormanlar soyundan geliyorum,
Ama tıpkı bir kuyudaymış gibi iki büklüm girip 
Kör bir adam gibi el yordamıyla 
Yolumu bulmaya çalışırken topraklarımda, 
Adımlarıma yön verecek parmaklıklar yoksa da 
Vardır senin gülünün büyümesi
evimde 
İçimde büyümeyi sürdürüyorsun,
Köklerin çok derinde
Yapraklarında parmak uçlarımı yakmadan 
Gözlerine dokunmam olanaksız 
Susuzluğumda bedeninin yangınları tutuşur 
Kurar yüzünün yaprakları yokluğunu 
‘Kim var orada, kim var orada?’ diye sorarım sanki gecenin
Geç saatlerinde 
Birisi kapımı çalmış gibi
Bir de bakarım ki boşluğun ortasında rüzgârdan başka bir şey yoktur 
Sulardan, ağaçlardan, gündüzleyin yaktığımız 
Ateşlerden sönmeye yüz tutmuş 
Sanki hiçbir şey yokmuş da 
Var olan her şey oradaymış gibi 
Sanki yeryüzünün bütün toprakları kapımı tıklatıyormuş gibi
Adsız, yaşam gibi belirsiz
Filizlenen bitkiler ve çamur gibi bulanık,
Gözlerimi kapar kapamaz uyanırsın canevimde
Ben toprağa uzanınca doğarsın uçuşan tozlar gibi,
Yatağını aşındıran nehir
Birbirine dolanmış çıplak ağaç köklerini koruyarak büyürse 
Sen de onlar gibi büyürsün bende
O nasıl karanlığıyla birlikteyse, sen de benimle birliktesin 
İşte kan ya da buğday, toprak ya da ateş 
Yaşarız burada, bir tek bitkiymiş
gibi 
Yapraklarının anlamını bilmeyen.

Çiğdem G, Yaşadığımı İtiraf Ediyorum'u inceledi.
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Fakat kim öldürebilir ki şiiri! Şiir, kedi gibi yedi canlıdır." der yazar bu kitabında.
gerçek yaşam dolu ilgiyle okunacak bir kitap
Nazım Hikmet ile olan söyleşilerinden de sık sık bahsedilmektir.
anılar, yaşanmışlıklar, ve şiirler ....
okumaya değer....

Vedat, Kuruntular Kitabı'ı inceledi.
10 Oca 23:09 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Pablo Neruda'yı ilk "Bu gece en hüzünlü şiiri yazabilirim" isimli şiiriyle tanımıştım; yanlış hatırlamıyorsam ya da yanlış öğrenmediysem çok sevdiği kadının kendisini aldatması üzerine yazmıştır o şiiri.O vesileyle de kitaplarını okumaya karar verdim; okuduğum ilk kitabı, gerisi gelecektir.Müthiş şiirler var içinde, önerilir...

Derya Sara, Kuşlar Sanatı'ı inceledi.
17 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Çok sevdiğim sorar hep ne olmak istersin büyüyünce diye... Kuş olmak isterim derim her defasında... O da kuş olup uçmak ister yanıma... Kuşların Sanatı kuş olmaayı isteyenlerin kitabıdır bence. Ayrı ayrı tüm kuşları betimleyen Neruda inanılmaz muhteşemlikte bir eser meydana getirmiş, tüm kuşları tek tek araştırdıktan sonra okudum şiirleri bu kadar güzel betimlendiğinin farkına vardım.. İyi bir yazar, şair olmak bunu gerektiriyormul demekki diye düşündüm, yazar olmak için çırpınan ruhumla... Kısacası kuşların görüntüsüne bile bakmanız yeterlidir Nerudanın şiirlerinde kaybolmak için....

MR.NOBODY, Yaşadığımı İtiraf Ediyorum'u inceledi.
15 Kas 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Pablo Neruda ' Şöyle diyor bir söyleşide " "Adımı 14 yaşımdayken, daha Santiago'ya gitmeden değiştirdim. Babam yüzünden. Mükemmel bir insandı, gelgelelim, genellikle şairlere, özellikle bana karşı idi. Babasına rağmen şair olan ve şair olmanın hakkını veren bir yazar. Onun" Bu Akşam En Hüzünlü Şiir " Nazım Hikmet için yazdığı "Güz Çiçeklerinden Nâzıma Bir Çelenk" şiirlerini okuyan herkes onu kendi dilinden okumak ister. Şiirde çeviri malesef iyi olmuyor ama çevirilerinde bile onun şiirlerini okumak büyük bir haz verir insana. Bu kitaba gelince inceleme yazılması çok zor bir kitap. Çünkü Neruda'nın şiirlerinin nasıl oluştuğunu anlatıyor bize onun şiir dünyasına bir pencere açıyor. Bunu mu anlatmalı yoksa Şili'den Singapur 'a, İspanya dan Hindistan 'a Rusya' dan Küba'ya kadar bir çok kültüre değinmesinimi anlatmalı, ya da Picasso' dan Aragon 'a, Nazım Hikmet ten Che Guevara ya kadar bir çok insanla bizi buluşturuyor olmasına mı? , Belki de Satır aralarında hissettiğimiz, 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaşa dair düşüncelerine mi değinmeliyim bu incelemede bilmiyorum. Bir solukta okuya bileceğiniz bir kitap değil belki ama her sayfasında bize bişeyler öğreten bir eser. Şimdiden iyi okumalar diliyorum :)

Bütün İncelemeleri Göster