Patti Smith

Patti Smith

Yazar
8.2/10
338 Kişi
·
967
Okunma
·
162
Beğeni
·
6,2bin
Gösterim
Adı:
Patti Smith
Unvan:
Müzisyen ve şair
Doğum:
Chicago, 1946
ÇOLUK ÇOCUK ile 2010 yılında National Book Award'a layık görülen PATTI SMITH bir yazar, müzisyen ve görsel sanatçı. 1970’lerde şiir ile rock’ı devrimsel bir yöntemle aynı potada eritmesiyle tanındı. Kapağında Robert Mapplethorpe’un ünlü fotoğrafını taşıyan ve sonraki eserlerine temel oluşturan albümü Horses, tüm zamanların en önemli 100 albümünden biri olarak kabul ediliyor. Smith toplam on iki albüm yaptı. Kitapları arasında Çoluk Çocuk (Just Kids), Hayalperestler (Woolgathering), The Coral Sea ve Auguries of Innocence bulunmaktadır. 2005 yılında Fransız Kültür Bakanlığı Smith’i Commandeur des Arts et des Lettres nişanı ile ödüllendirdi. 2007 yılında Rock and Roll Hall of Fame’e girdi.
“Bitmemiş şarkılar ve terk edilmiş şiirlerle
Kuşatılmış, dağılmış, hatta felce uğramıştım.
İlerleyebildiğim kadar ilerliyor, sonra hayalimde yarattığım duvarlara tosluyordum..”
“Annem bazen gönderdiği kartların ya da
Mektupların arasına bir dolar sıkıştırırdı.
Görünüşte küçük olan bu jesti, garson bahşişi kavanozuna atılmış çok sayıda bozukluğa
Denk geliyordu ve her zaman fazlasıyla
Makbule geçerdi..”
308 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10
“Bizim hakkımızda yazabileceğim daha pek çok hikâye var. Ancak anlattığım hikâye bu. Anlatmamı istediği hikâye bu. Sözümü tuttum. Dünyanın kara ormanına dalan Hansel ve Gratel gibiydik. Asla hayal bile edemeyeceğimiz cazibelerin, cadıların ve iblislerin yanı sıra ancak bir kısmını hayal ettiğimiz ihtişamlarla karşılaştık. Bu iki genç adına hiç kimse ne konuşabilir ne de birlikte geçirdikleri günler ve geceler hakkında doğruyu söyleyebilir. Bunu sadece Robert ile ben anlatabiliriz. Onun deyişiyle, bu bizim hikâyemiz ve o gittiği için, bunu size anlatma görevini bana bıraktı.”

22 Mayıs 2010

Vay be... Yani vay be. Hayatına sadece ucundan tanık olduklarımın bile mi ölümü içimde boşluk bırakır? Bu satırları yazarken yine Robert’ın artık hayatta olmadığını hatırlayıp boşluğa düştüm. Neyse el yazması müsveddemi geçirmeye devam ediyorum. Son 6 satır planda yoktu.

Bu paragraf için şimdiden özür dilerim. İçeriği özetlemede iyi değilim ama yazmam lazım. Kitap neyle ilgili, onu bi belirtelim de sonra bende uyandırdıklarına geçelim. Önceki incelemelerimde de hep söyledim bu özetleme işinden nefret ederim. Kitap ünlü sanatçı Patti Smith’in 1970’lerde başlayan rock hikâyesini ve hikâyesine dahil olan başta Robert Mapplethorpe olmak üzere belki ismini önceden de bildiğimiz ünlü sanatçıları, sayısız ve tarifsiz maceralarını, yaşadıklarını anlatıyor.

Al işte, bu cümleden sonra kimin okuyası geldi kitabı? Ne kadar soğuk, resmi, sığ ve klişe bir özet. Umarım incelemenin devamında fikrinizi değiştiririm. Gerçekten bu kitaba aç kurtlar gibi saldırmanızı isterim.

“İsa birilerinin günahları için öldü ama benimkiler için değil.”

Bazen bir kitap okursun ve o denli etkilenirsin ki bir süre normal hayatına devam edemezsin. Ruhuna, kalbine dokunur. Seni içinde olduğun dünyadan çekip alır, hiç gitmediğin bambaşka diyarlara, hiç girmediğin denizlere sokar. Sonra kitabı bitirirsin pat diye kendi hayatına tekrar düşersin. Bi süre afallarsın, sonra bu yavan hayatına tekrar adapte olmaya çalışırken başka bir kitaba başlarsın falan filan. Bu kısır döngü böyle tekrar ediyor bende. Kitabı okurken öyle yoğun duygular yaşadım ki içimden taşacaklar gibi hissettim. Bu hislere bir şekilde can vermek, kelimelere döküp somutlaştırmak istedim. Etkilerinin azalacağını biliyorum. Bir gün unutacağımı biliyorum ama yaşarken yazmak, kendi tarihime not düşmek istiyorum.

Ben bu kitapta yaşadıklarını anlatan kızı tanıyorum. Zaman zaman ne kadar garip, ne kadar yabancı, ne kadar güçlü, ne kadar yıkık ve bozguna uğramış hissettiğini biliyorum. O asi ruhunun doyumsuzluğunu, hırçınlığını, merakını ve içini ısıran başarma isteğini biliyorum. Sayfalar ilerledikçe ne kadar çok benzediğimizi daha çok anladım. Benimkine benzer bir ruhun hissettiklerinden eserler oluşturup dünyada iz bırakmasını görmek o kadar güzel ki. Patti bir sanatçı... Gerçek bir sanatçı. İzleyin, bu yoğunluk sizi de sarsacak mı merak ediyorum: https://youtu.be/qEMPztSY-Ns Bu sadece bir şiiriydi. Kitabı okuduktan sonra onun müziğine de ilgi duyup şarkılarını dinleyeceğinizi düşünüyorum. Birkaç şarkısının hikâyesi de var kitapta. Bir şarkıyı, hikâyesini bilip dinlemek de güzel bir histir bazılarınız bilir. Canlı performanslarına da göz atmanızı öneririm. Bu kadar güçlü, hisli bir sesi ömrümde çok az duydum. Yaşadıklarının şiddeti sesine, kalbine vurmuş. 17 yaşında doğurup başkasına evlatlık vermek zorunda kaldığı, hiç tanımadığı kızına yazdığı ağıtları, hayal kırıklıkları, acıları...

Kitap, aşk romanı izlenimi uyandırıyor biraz görüntüsüyle, ve gerçekte de Robert’la da öyle bir geçmişleri oldu ama öyle ölümsüz ve tüm hikâyeyi kaplayan bir aşk değildi. Zira Robert sonunda AIDS’ten öldü düşünün ve Patti’nin başka bir adamla evliliği ve iki çocuğu oldu ama dostlukları sonuna kadar devam etti. Aralarındaki şey güçlü bir şeydi, inanıyorum ki Patti için o şey bugün de bitmedi. Bana göre çok yetersiz kalıyor ama hadi o şeyin adına da aşk diyelim.

Her gün sabah 8 akşam 5 dersim vardı ve kitabı okumak için zaman kovaladım. Ders aralarında bile kitabı sıranın altından çıkarıp okumaya devam ettim. O anlarda sınıftaki uğultunun dikkatimi dağıtmaması için kitap okurken yapmayacağım bir şey yapıp kulaklıklarımı taktım ve müzik dinledim. Sonra şaşırarak fark ettim ki bu müzikler, kitabın bana hissettirdiklerinin gücünü kat kat katladı. O yüzden kitabı okuyacaksanız eğer, ara sıra size de eşlik etsin diye o sözsüz bestelerin ismini buraya bırakacağım. Gerçekten okuyup dinleseniz ne mutlu olurum:

1- https://open.spotify.com/...75KkS6TEaMnxjZXJTtPg

2- https://open.spotify.com/...lykVTcQGePvRr_gTpggg

3- https://open.spotify.com/...gFTlfASOqhg-OzsZVOXA (bu beni en yerle bir edeniydi)

İzlemeniz için yalvaracağım bir canlı performans ve bu kitap sayesinde kazanıp, gece gündüz dinlediğim harika bir şarkı daha var. Kitap zaten müzik ve sanatla tıka basa dolu. Umarım benim yaptığımı yapar ve isimlerini not edip dinlemeye çalışırsınız. Spotify’da kitapta ismi geçen albüm ve şarkılardan bir playlist oluşturdum. İsteyen olursa her zaman paylaşabilir ama liste biraz kabarık. Daha eklemediklerimle birlikte 80’i aşacak gibi duruyor bakalım.

O müthiş canlı performans ve Patti Smith’in sondaki eşsiz gülüşü: https://youtu.be/uoGdx3I3dPE

Ve o muhteşem şarkı: https://youtu.be/A9pNnKxewss

Gerçekten okuduğum en eşsiz kitaplardan biriydi. Kafadan ilk 3’ümden biri kesinlikle. Benim kadar etkilenip etkilenmeyeceğinizin garantisini veremem ama okursanız pişman olmayacağınıza sizi temin ederim. Patti Smith’i tanıdığıma çok memnunum ona sarılmak ve mutluluktan ağlamak istiyorum. Kendisi hâlâ yaşıyor. Böyle insanlar hayatı anlamlı kılıyor. Kitapla kalın. İyi okumalar
308 syf.
·Puan vermedi
Sanat,dostluk,rock n roll,özgürlük. Roberti tanimak isterdim. Pattiyle aralarındaki dostluk aşk bağ artik herneyse az biraz kıskanmış olabilirim. 1 yıldır elimde beklettigim için pişman olduğum bir kitap.
92 syf.
·Beğendi·8/10
Patti Smith'in okuduğum üçüncü kitabı. Aslında diğerlerinden önce bunu okumalıydım, ters oldu. En son olarak okudum. Kitabın ilk basım tarihi 1991. Çoluk Çocuk 2010, M Treni 2014. Uzun bir kitap değil. Çocukluk yıllarına dönüp, bizi de oraya götürüyor. Patti hep yazsın ve hikayeleri hiç bitmesin.

"Bu minik kitapta yer alan her şey gerçek; aynen olduğu gibi yazıldı. Onu yazmak ölü toprağını üzerimden çekip aldı; umarım bir ölçüde okurun da içini nedensiz neşeyle doldurmayı başarır." -Patti Smith

İyi okumalar
128 syf.
kelimelerin ustası olmak sonradan olunabilecek bir şey değil.

evet, bir profesyonel olabilirsiniz bu konuda ancak ustası olmak ancak doğuştan gelen bir özellik olabilir. bunu, rock ozanları kitabını okuyunca bir kes daha fark ediyor insan.

cohen'i okuyunca zaten sözcükler boğazda düğümleniyor. en iyisi mi susup yine yeniden dinleyeyim diyorsun. sürekli sustuğunu farkediyorsun her dinleyişinde. işin özü de tam olarak burada işte.

her dönemde zamanımın bir kısmı cohen ile geçiyor. çoğu insanın hayatının fon müziği olmuş şarkıları, düşüncelere gark etmiş eserleri ve kitaplarına bırakıyorum ruhumu. ve gördüğüm tek şey rock kültürünün ruhu, öz suyu oluyor.

rock müziği diğerlerinden ayıran en büyük özelliği de işte tam olarak buradan geliyor. çoğu tarz müziğin felsefik, düşünsel, yeri gelir siyasal, psychedelic bir iskeleti olmadığından müzik denilen yol rock ve diğerleri olarak ikiye ayrılıyor. buna katkısı olanların başında rock müziğin ozanları gelmektedir. cohen usta ile patti smith bu işin tam da anlamsal ve düşünsel kısmını oluşturuyorlar.

kitap oldukça iyi aktarıyor bize rock müziğin ruhunu. tabi yaratılan bu iskelete organlar, kaslar, deriler ekleniyor ancak işin ruhu ve iskeleti cohendir.

ruhu huzur bulsun orada.
saygıyla anıyorum kendisini bir daha.
308 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatta başarmak kelimesinin karşılığı olan bir kitap.Her koşulda ne olursa olsun pes ettirmemeyi öğreten hayatıma anlam kazandıran her zaman bıkmadan okuduğum ve okuyacağım kitaplar arasında.Ayrıca bir sürü yeni şarkı keşfetmemi sağlayan beğendiğim kitaplardan.
280 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Classic Rock ve Kahve eşliğinde, kahve olmadığında çay eşliğinde okudum. Çünkü onlarsız okuyamazsınız bu kitabı.. (Belkide okursunuz ama tadını nasıl alırsınız bilmiyorum.) Patti'nin Çoluk Çocuk kitabını bitirdikten hemen sonra, M Treni ile çıktığım yolculuk yine çok güzeldi. Patti'nin yaşadığı hayat, yaptıkları, sevdikleri, istedikleri.. Bir çok şey çok yakındı. Kitabı yaşayarak okudum.

"Oğlan büyüdü, kız benden uzun, kötü bir rüyadan dolayı ağlıyor. Lütfen sonsuza dek kalın diyorum tanıdığım şeylere. Gitmeyin. Büyümeyin." -Patti Smith

Patti alışkanlık yapıyor.. Onunla gezip, onunla yaşıyorsunuz. Onunla trene binip, uzun seyahatlere çıkıyorsunuz.. Hep yazsın istiyorsunuz..

Diğer kitapların gibi, bu güzel kitap içinde teşekkürler Patti.

İyi okumalar..
%18 (53/308)
·Puan vermedi
Okumak için kendimi çok zorladım ama sanırım konu pek ilgimi çekmedi. Yorum ve incelemelere baktım herkes çok olumlu şeyler yazmış. Buda benim ayıbım olsun yapıcak bişi yok.
308 syf.
·2 günde·9/10
Because the night, gloria,hey joe dinlemek hic bu kadar anlamli olmamisti. Patti smith 'in soz yazarligina ve sesine olan hayranligim disinda siirlerine ve resimlerine de bu kadar hayran kalicagimi dusunmemistim. Patti'yi kendi kelimeleri ve uslubuyla dinlemek, hayatinin muzigine nasil yansidigini anlayabilmek fazlasiyla keyif vericiydi. Patti Smith sen Tanri'nin bir armaganisin.
308 syf.
·Beğendi·7/10
Öncelikle Rock n roll'u çok iyi anlatan bir kitap. Okudukça orda geçen isimleri gördükçe kitabin içinde olmak istedim. O dönemin şartlarında sanatı, sanat yapmayı güzel bir açıyla ele almış. Kadın-erkek ilişkisini, tercihleri, tercihlerin bizi nasıl sonuçlara sürükleyeceğini güzel bir şekilde göstermiş. Kitabın beğenmediğim tarafı ise bir süre sonra tekrara düşüp okuyucuyu boğması.
92 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Okuduğum hiç bir kitaba zaman kaybı gözüyle bakmam, mutlaka bana katkısı vardır.

Bu kitaba gelince yine bir Günce şeklinde yazılmış, Kısa, yazarın çocukluğu ve hayallerinden oluşan, görsellerle desteklenmiş bir kitaptı. Pek tarzım olan bir kitap değil, ayrıca edebi dilinin de - kendimce- olduğunu düşünmüyorum. Tavsiye eder miyim? Karar sizin.

Kitapla kalın efenim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Patti Smith
Unvan:
Müzisyen ve şair
Doğum:
Chicago, 1946
ÇOLUK ÇOCUK ile 2010 yılında National Book Award'a layık görülen PATTI SMITH bir yazar, müzisyen ve görsel sanatçı. 1970’lerde şiir ile rock’ı devrimsel bir yöntemle aynı potada eritmesiyle tanındı. Kapağında Robert Mapplethorpe’un ünlü fotoğrafını taşıyan ve sonraki eserlerine temel oluşturan albümü Horses, tüm zamanların en önemli 100 albümünden biri olarak kabul ediliyor. Smith toplam on iki albüm yaptı. Kitapları arasında Çoluk Çocuk (Just Kids), Hayalperestler (Woolgathering), The Coral Sea ve Auguries of Innocence bulunmaktadır. 2005 yılında Fransız Kültür Bakanlığı Smith’i Commandeur des Arts et des Lettres nişanı ile ödüllendirdi. 2007 yılında Rock and Roll Hall of Fame’e girdi.

Yazar istatistikleri

  • 162 okur beğendi.
  • 967 okur okudu.
  • 38 okur okuyor.
  • 641 okur okuyacak.
  • 32 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları