Patti Smith

Yazar 8,3/10 · 102 Oy · 4 kitap · 261 okunma ·  52 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

52 okur beğendi.
102 puanlama · 104 alıntı
2 haber · 3.375 gösterim
261 okur kitaplarını okudu.
193 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
10 okur kitaplarını şu anda okuyor.
13 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Patti Smith'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Patti Smith'in Biyografisi

ÇOLUK ÇOCUK ile 2010 yılında National Book Award'a layık görülen PATTI SMITH bir yazar, müzisyen ve görsel sanatçı. 1970’lerde şiir ile rock’ı devrimsel bir yöntemle aynı potada eritmesiyle tanındı. Kapağında Robert Mapplethorpe’un ünlü fotoğrafını taşıyan ve sonraki eserlerine temel oluşturan albümü Horses, tüm zamanların en önemli 100 albümünden biri olarak kabul ediliyor. Smith toplam on iki albüm yaptı. Kitapları arasında Çoluk Çocuk (Just Kids), Hayalperestler (Woolgathering), The Coral Sea ve Auguries of Innocence bulunmaktadır. 2005 yılında Fransız Kültür Bakanlığı Smith’i Commandeur des Arts et des Lettres nişanı ile ödüllendirdi. 2007 yılında Rock and Roll Hall of Fame’e girdi.

Patti Smith'in Kitapları Kitap Ekle

8,5/ 10  (66 Oy) ·  169 Okunma
7,1/ 10  (21 Oy) ·  58 Okunma
9,2/ 10  (14 Oy) ·  33 Okunma
içimdekikedi, bir alıntı ekledi.
12 May 2015

"Çocukken ne mutluyuzdur. Işık, mantığın sesiyle nasıl da körelir. Bu hayatta taşı düşmüş yüzükler gibi dolanıyoruz."

Hayalperestler, Patti Smith (Sayfa 75)Hayalperestler, Patti Smith (Sayfa 75)
Neytiri, bir alıntı ekledi.
12 Ara 2017

Yazıyor musunuz? diye sordum.
Hayır, artık yazmıyordu.
Şimdi nasıl hissediyorsunuz? diye sordum.
Boş, diye yanıtladı.

M Treni, Patti Smith (Sayfa 229)M Treni, Patti Smith (Sayfa 229)
Muhayyelll, bir alıntı ekledi.
25 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Karısı 1947 yılında ölmüş. Mezarı evlerinin bahçesindeydi. Özgürlüğün en üst noktası gibi gelmişti bu bana; sevdiğiniz birini istediğiniz yere gömebilmek...

Hayalperestler, Patti Smith (Epub)Hayalperestler, Patti Smith (Epub)
Buse Koparal, bir alıntı ekledi.
23 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Çünkü sanat Tanrı'ya söylenen bir şarkıdır ve nihayetinde yine O'na aittir."

Çoluk Çocuk, Patti SmithÇoluk Çocuk, Patti Smith
Emy, bir alıntı ekledi.
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Şairler şiirleri bitirmez, onları terk ederler.

Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 137 - Paul Valery)Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 137 - Paul Valery)
Maybe One, bir alıntı ekledi.
07 Oca 14:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Seni seviyorum, diye fısıldadım herkese ve hepsine, hiç kimseye ve hiçbirisine."

M Treni, Patti SmithM Treni, Patti Smith
Simurg (ϜϓſϞ), bir alıntı ekledi.
12 Ağu 2017

“iyi bir isim yapın. adınızı temiz tutun. taviz vermeyin, başarılı olmak ya da çok para kazanmak için endişe edip durmayın. sadece iyi şeyler yapmanın peşinde olun. yaptıklarınızı koruyun ve iyi bir isim yaparsanız işte o zaman kendi adınız sizin değer biriminiz olacaktır. hayat bir roller coaster gibidir; asla kusursuz gitmez. muhteşem anlarınız da olacak, çok sert zamanlarınız da. fakat yaşamak hepsine değer.”

Hayalperestler, Patti SmithHayalperestler, Patti Smith
İmtisal, bir alıntı ekledi.
07 May 2017

Ne zaman adaletsizlikten bahsetmek istesem, sanki doğru kelimeleri bulamıyordum.

Çoluk Çocuk, Patti SmithÇoluk Çocuk, Patti Smith
Kübra Şahin, bir alıntı ekledi.
28 Nis 14:20 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"İlerleyebildiğim kadar ilerliyor, sonra hayallerimde yarattığım duvara tosluyordum. Daha sonra tanıştığım biri bana sırrını verdi; oldukça basitti. Bir duvara tosladığında, tekmeyi bas."

Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 170)Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 170)
damla, bir alıntı ekledi.
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dünyanın her yerinde insanlar kaybettikleri bir şeye sahip olma umudu taşır.

Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 302)Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 302)
Bütün Alıntıları Göster
İrem Salar, Çoluk Çocuk'u inceledi.
26 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatta başarmak kelimesinin karşılığı olan bir kitap.Her koşulda ne olursa olsun pes ettirmemeyi öğreten hayatıma anlam kazandıran her zaman bıkmadan okuduğum ve okuyacağım kitaplar arasında.Ayrıca bir sürü yeni şarkı keşfetmemi sağlayan beğendiğim kitaplardan.

Nazlıcan Yazıcı, Çoluk Çocuk'u inceledi.
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Öncelikle Rock n roll'u çok iyi anlatan bir kitap. Okudukça orda geçen isimleri gördükçe kitabin içinde olmak istedim. O dönemin şartlarında sanatı, sanat yapmayı güzel bir açıyla ele almış. Kadın-erkek ilişkisini, tercihleri, tercihlerin bizi nasıl sonuçlara sürükleyeceğini güzel bir şekilde göstermiş. Kitabın beğenmediğim tarafı ise bir süre sonra tekrara düşüp okuyucuyu boğması.

Yasemin A., Hayalperestler'i inceledi.
31 Oca 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Çok dağınık bir şekilde kaleme alınmış kısa otobiyografi kitabı demek yerinde bir tanım olur. Belki Patti Smith'in hayat hikayesine hakim olan okuyucular için satır araları bir şeyler ifade edebilir. Bende ise derin duygular yaratmayan bir kitap oldu.

Nevra Yıldız, Hayalperestler'i inceledi.
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 92 günde · Beğendi · 9/10 puan

Patti Smith müziğiyle, yazımıyla beni derinden etkileyen bir kişidir. Hayalperestler bana umut veren şiirimsi anlatımıyla beni büyüleyen bir kitap.

Gökay Sarı, Çoluk Çocuk'u inceledi.
30 Nis 10:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Patti Smith’i “sanatçı” kavramı ile ile bütün olarak ele alırsak saygıyı hak eden bir karakterle karşılaşırız. Yazarlığı özelinde ise biraz çelişkiye düşmek mümkün.

Ancak, diğer eserlerinin aksine ilk geçliğini ve bir görsel sanat dahisi olan Robert Mapplethorpe ile yaşadığı anılarını merkezine alan bu eser, 60lı yıllardan başlayarak daha yakın geçmişimize ulaşan bu “gerçek” serüveni, Amerikan gençliğinin sanat düşkünlüğünü, dönemin özgürlüğünü, cazı, rock and rollu, o döneme ait Hendrix gibi, Ginsberg veya Springsteen gibi efsane sanatçılara dair birinci ağızdan hikayeler dinleme fırsatını sunuyor okuruna.

Patti’nin zorluklara rağmen umut ve tutkuyla dolu anıları, usta bir romancı tarafından düzenlenmişcesine sizi tüm kurgulardan daha gerçek bir zaman ve uzama ortak ediyor.

Diğer eserleri için net bir şey söyleyemesem de, Çoluk Çocuk ilk kelimesinden son kelimesine kadar zevkle, ilgi ve hüzünle okunabilir. Patti’nin babası ile arasında soğuk bir ilişki vardı her zaman, müzisyenliği ile bile babasından bir onay alamamış, onu gururlandırdığını hissedememiştir. Babasından duyduğu en olumlu cümlenin, “Sen iyi bir yazarsın.” Olduğunu Hayalperestler eserinde vurgulamış. Bahsi geçen döneme ilgisi olan herkes bu eserden zevk alacaktır.

Bir sanatçının herkese ve her şeye rağmen nasıl var olma mücadelesi verdiğine tanık olacaksınız:

“yaşlıca bir çift önümüzde durup alenen bizi incelemeye başladı. Robert ilgi çekmekten hoşlanıyordu, heyecanla elimi sıktı.
'Hadi, fotoğraflarını çek,' dedi kadın, hayretler içindeki kocasına. 'Sanatçılar galiba.'
'Hadi canım,' dedi adam, omuz silkerek. 'Çoluk çocuk bunlar.'"

Murat Ç, M Treni'yi inceledi.
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Classic Rock ve Kahve eşliğinde, kahve olmadığında çay eşliğinde okudum. Çünkü onlarsız okuyamazsınız bu kitabı.. (Belkide okursunuz ama tadını nasıl alırsınız bilmiyorum.) Patti'nin Çoluk Çocuk kitabını bitirdikten hemen sonra, M Treni ile çıktığım yolculuk yine çok güzeldi. Patti'nin yaşadığı hayat, yaptıkları, sevdikleri, istedikleri.. Bir çok şey çok yakındı. Kitabı yaşayarak okudum.

"Oğlan büyüdü, kız benden uzun, kötü bir rüyadan dolayı ağlıyor. Lütfen sonsuza dek kalın diyorum tanıdığım şeylere. Gitmeyin. Büyümeyin." -Patti Smith

Patti alışkanlık yapıyor.. Onunla gezip, onunla yaşıyorsunuz. Onunla trene binip, uzun seyahatlere çıkıyorsunuz.. Hep yazsın istiyorsunuz..

Diğer kitapların gibi, bu güzel kitap içinde teşekkürler Patti.

İyi okumalar..

@kitaplarlakeyif, Çoluk Çocuk'u inceledi.
21 Mar 21:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Altmışların sonu, yetmişlerin başında, Amerika'da yaşanan gerçek bir hayat hikayesi, hatta bir değil iki kişinin hayat hikayesi. Daima birbirlerine destek olmaya söz vermiş iki gencin sanat, sefalet ve aşk dolu hikayeleri. Bazılarına aykırı tipler ve hayatlar gibi görünsede okunmalı ve bu iki insanın hedeflerine ulaşırken nasıl dayanışma içinde olduklarına tanık olunmalı.

Duygu yılmaz, Çoluk Çocuk'u inceledi.
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Büyülü bir dönem, özgür çocukların, Rock'n'Roll'un zirve yaptığı bir zaman dilimi... Andy Warhol'un, Jimi Hendrix'in, Jim Morrison'un ve daha bir çoklaırnın içinde olduğu, hepsinin gerçekten bir zamanlar varolduğunu birinci ağızdan anlatan bir kitap.. Eğlenceli, asi ve çok duygusal masalsı bir otobiyografik roman...

Murat Ç, Çoluk Çocuk'u inceledi.
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Altmışların sonu yetmişlerin başında New York’ta... Hayatımızdaki tutkuyu, sevdiklerimize olan yaklaşımımıza kadar bir çok konuyu sorgulamamıza neden olacak bir baş yapıt. Bu gerçek bir hikaye. Bu yaşanmışlığın ne yakınından geçtik, ne de uzağından misafir olduk. Kitap bizi alıp bambaşka bir dünyaya götürüyor. Patti Smith - Wild Leaves şarkısı eşliğinde son 70 sayfaya girdiğimde, sayfaları çevirmek istemedim.. Kitap bitmesin istedim.. Kitap bittiğinde beni bir hüzün kapladı.. Rock'n Roll ekseni etrafında dönen, harika bir dünyaya misafir oluyoruz. Bu anlamlı yolculuk için için Patti Smith'e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

ASLI, Çoluk Çocuk'u inceledi.
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Patti Smith'i tanıdığım ve hayran olduğum kitaptır. John Fante'nin Toza Sor'u nu alacakken kapağı çok ilgimi çekmişti ve sonra içine bir göz atınca kesin almalıyım deyip almışımdır :)
Okumaya başlar başlamaz o zamanlarda yaşamak be hissi uyandırıyor. Daha önce okuduğum kitaplara nazaran yoğun bi sanatın içine girmiştim. Sanat ve sanatçıların hikayeleri, birbirleriyle olan ilişkileri hep imrendiren cinsten. Bir de buna Robert ve Patti nin aşkı eklenince . Hele bir de Robert'ın çektiği fotoğraflar. Bilemiyorum ben bu kitabı çok seviyorum ve ara ara okuyorum :)

Bütün İncelemeleri Göster